Jump to content



Αγορά VDSL modem


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω 50Mbit ΟΤΕ με το ZXDSL 931VII VDSL2 και παίζει πολύ καλά. Δηλαδή έχω κατεβάσει και με 5.3MB από torrent κιόλας (γενικά κλειδώνω στα 48000-49000), καμία αποσύνδεση κτλ, απλά θα ήθελα να είχε λίγο καλύτερη εμβέλεια, γιατί προχθές που αγόρασα ένα PS4 ίσα ίσα που βλέπει το δίκτυο.

Βέβαια δεν είναι πρόβλημα του μόντεμ, αλλά της μαλακ… Sony που δεν έχει βάλει πιο δυνατή κεραία σε αυτό, γιατί το XBOX ONE, Smart TV και HTPC που έχω στο σαλόνι μου πιάνουν μια χαρά.

Οπότε λόγο ότι δεν παίρνει δυστυχώς κάποια αποσπώμενη κεραία το ZTE, είδα δυο VDSL μόντεμ, τα οποία βεβαία έχουν τεράστια διαφορά τιμής και θα ήθελα γνώμες για το αν αξίζουν

 

1.    Το ένα είναι το ASUS DSL-AC68U, δυστυχώς στα 200€, αλλά με πάρα πολλά καλούδια πάνω, πολύ ποιοτικό όπως φαίνεται http://www.asus.com/Networking/DSLAC68U

 

2.    TP-LINK' TD-W9980 στα 100€

 

http://www.tp-link.com/lk/products/details/?categoryid=3788&model=TD-W9980

 

 

Οπότε ακούω γνώμες. Αξίζει κάτι τέτοιο να γίνει ή θα πετάξω τζάμπα τα λεφτά μου και θα έχω προβλήματα.

Η άλλη λύση είναι βέβαια να πάρω ακόμη ένα powerline-homeplug και να τελειώνω, που δημιουργεί το εξής ερώτημα, μπορούν να παίξουν στο ίδιο ηλεκτρικό  δίκτυο δυο διαφορετικού κατασκευαστή powerline-homeplug ή πρέπει να είναι του ιδίου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω το W9980 σε ADSL γραμμή όμως.

 

"Τρέχει" 24 ημέρες χωρίς πρόβλημα

 

Το wifi στα 2.4GHz λίγο πιο δυνατό από του Draytek 2710n που είχα: από τη μία μπάρα ανέβηκα στις 2 στο nexus 4 μου. Στα 5GHz υπάρχει θέμα, γιατί έχω δύο τοίχους και μια ντουλάπα ανάμεσα :)

 

Είναι λίγο ζεστό, αλλά μέχρι στιγμή δεν υπάρχει θέμα με κολλήματα κτλ.

 

Σχετικά με τα powerline, προτιμούνται του ίδιου κατασκευαστή για να πάρεις τα μέγιστα.

Link to comment
Share on other sites

2. TP-LINK' TD-W9980 στα 100€

Εγω το πηρα στα 85€ και το εχω σε VDSL HOL

Στα 2.4GHz εχει πολυ καλη εμβέλεια

Στα 5GHz ειναι λιγο αθλιο, δεν εχω και καλυτερες ταχύτητες και λέω να το απενεργοποιησω

Link to comment
Share on other sites

Eχω το w9980 σε οτε vdsl 50 το ειχα παρει 77 ευρω.

 

Κανενα προβλημα μεχρι τωρα κλειδωσε απευθειας (μονο το οτε vlan επρεπε να προσθεσω επιπλεον) και το wifi τοσο 2.4 οσο και 5 δουλευουν απροβληματιστα μέσα στο σπιτι. Κατεβάζω με 5.7MB/s σταθερά (με attainable rate 100/50) και καποια στιγμη στις επομενες βδομαδες θα την γυρίσω σε fastpath να δουμε και εκει πως παει.

 

Νομιζω ειναι η καλύτερη αγορα και εχει πολυ καλή υποστήριξη απο tp-link με firmware updates. 

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Το ZTE που έχω δεν βρήκα σε τι μπάντα δουλεύει και λόγο ότι η 2.4 είναι αυτή που δεν “μασάει” από τοίχους, ανησυχώ μήπως το TD-W9980 λόγο ότι οι 2.4 κεραίες του είναι εσωτερικές δεν θα μου κάνει δουλειά. Αλλά αφού όλοι λέτε ότι είναι πολύ καλό, ας το δοκιμάσω.

 

Το ASUS κανένας δεν το έχει? Είναι πολλά λεφτά για το τίποτα?

Narcomenos αυτό που πρόσθεσες είναι tick κάπου στις ρυθμίσεις του μόντεμ?

 

Elapse για τα powerline που ρώτησα, το έκανα γιατί έχω πάνω στο δίκτυο ένα ενσύρματο με ένα ασύρματο της Netgear και έλεγα αν βάλω σε άλλη πρίζα κάποιας άλλης εταιρείας, θα παίζει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.