Jump to content



Δεν αλλαζει το CPU Vcore σε MSI-99fxa-gd80 + fx 8320


louster35

Recommended Posts

Λοιπον εχουμε και λεμε,

 

 

Το συστημα μου ειναι το εξης:
CPU: AMD FX-8320

COOLER: SilentiumPC Fortis 2 XE122  Push-Pull

MOBO: MSI 990fxa-gd80
RAM: ADATA  8GB (2X4GB) DDR3 1866MHZ XPG V1 (Τοποθετημενες στις μπλε ram slots δηλ τις πιο μακρινες απο τη cpu)

GPU: Sapphire 7950 3gb boost

HDD1: Samsung 840 pro 128gb

HDD2: Samsung Spinpoint 3  2TB

AUDIO: Asus Xonar DX

PSU: Corsair HX 1050

 

 

Το προβλημα ειναι το εξης:

Οτι ρυθμιση και να δωσω στο CPU Vcore ειτε απευθειας μεσω του bios ειτε μεσω της εφαρμογης ClickBios II απο windows η ταση παραμενει παντα στα 1,225 volts με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω overclock της προκοπης :(

 

Χρησιμοποιω τις τελευταιες εκδοσεις του HWinfo64 και HWmonitor και CPU-Z. Η μονη διαφορα ειναι οτι τα CPU-Z, HWmonitor δειχνουν ταση 1,192 αντι για 1,225 που δειχνουν το HWinfo64 και η μητρικη μεσω του bios. 
 

***Κατι που μου φαινεται περιεργο ειναι οτι το HWmonitor μου δειχνει στα Voltages της μητρικης στο +12V  min: 0,440V  και Max 0,792V ενω φανταζομαι θα επρεπε να ειναι κοντα στα 12 volts  και στις 2 περιπτωσεις. Ειναι θεμα λαθασμενης ενδειξης του λογισμικού; Φταιει η μητρικη; Το τροφοδοτικο ισως;

 

 

Εχω δοκιμασει τα εξης:

-Flash Bios σε τελευταια εκδοση

-Flash Bios στην προτελευταια εκδοση

-Flash Bios μεσω DOS σε τελευταια εκδοση μετα το οποιο ομως η εκδοση παρεμεινε η προτελευταια ενω μου εμφανισε ενδειξη οτι ολοκληρωθηκε με επιτυχια.

-Εγκατασταση εκδοσης του ClickBios II που επιτρεπει OC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότητα διαβάζεται κανονικά από το CPU-Z, ή είναι σε low state όταν βλέπεις τα 1.225V ?

 

Είσαι σε High Performance mode από Control Panel>System>Power Options ?

 

Τι OS έχεις και τί Bios φοράς αυτή τη στιγμή μετά από όλες τις αλλαγές ? (τα 3 τελευταία γράφουν recommended για Win8)

 

Θα μπορούσες να δώσεις αναλυτικά τις ρυθμίσεις του Bios σου ?

 

(Oι επιλογές C1E (σε 2 υπομενού), SVM ,ΙΟΜΜU, Spread Spectrum και ΕUP2013 θα πρέπει να είναι Disabled για να μην επηρεάζεται το OC σου, ενδεχομένως να δημιουργούν κάτι αυτές).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.