Jump to content


είναι τελικά απαραίτητο να ξοδευτείτε (πολύ) για PC?


Recommended Posts

http://www.techspot.com/review/972-intel-core-i3-vs-i5-vs-i7/

 

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο, ειδικά για αυτούς που θέλουν να αγοράσουν τώρα PC, αλλά και για εμάς που ήδη ξοδευτήκαμε...

 

Όπως φαίνεται λοιπόν ισχύει αυτό που λέω σε όλους όσους με ρωτάνε τι να πάρουν για pc.

 

Απαντήστε πρώτα τι το θέλετε και μετά διαβάστε το άρθρο και θα καταλήξετε. Εγώ το βρήκα "eye-opener" όπως λένε οι Αμερικανοί...

 

τα σχόλια δικά σας.

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Διορθωση τίτλου
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δώσε ταχύτητα στο λαό. 29 κατασκευαστές microchips συνιστούν ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ.

 

Βρε ξέρεις τι θα πει να ζιπάρεις σε μισό λεπτό αντί για το ένα; Ή να μην έχεις gfx lag ώστε να κάνεις headshot πιο γρήγορα;

 

Ανεβαίνει το βιοτικό σου επίπεδο βρε.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fdsg0FbLnMM

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν απειρα παιχνιδια / εφαρμογες οπου βλεπεις ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα απο i3 3.4 σε i5  κλοκαρισμενο, ειτε γιατι  χρειαζονται 4 αληθινα cores ειτε γιατι πρεπει να ειναι οι πυρηνες στα 4+ghz για να μην πεφτει πολυ το minimum framerate στον χαμο με τους 64p server / 10 αμαξακια στην οθονη , μην λεμε καθε φορα τα ιδια ημαρτον, βαλτε i3 μαζι με gtx 980 στο GTA V να γελασει και το  παρδαλο chocobo. 

 

το αρθρο δεν εχει ουτε planetside 2 στα τεστ,ουτε insurgency (που βαρυνε αποτομα μετα την early access )  ουτε  BF4 multiplayer  ουτε titanfall ουτε chivalry με oneframethreadedlag=false  ουτε natural selection 2 ουτε καν sleeping dogs !! 

 

αμα παιζεις  single player / δεν σε νοιαζουν τοσο τα frames τοτε ναι ο i3  ειναι αρκετος, αλλα μην ακουω να λετε πως  οποιος εχει δωσει παραπανω λεφτα σε cpu το εκανε για τα bench και για να πουλαει μουρη  εδω μεσα,  διαβολε  εδω στο black ops 1,  τωρα με τον 4690k στα 4.4  και την 480 default εχω συνεχεια  125fps Κολλημενα ενω με c2q QX6700 στα 3.3ghz  και 5850  ειχα  στην Ηavana minfps 40 και 50 !! bad company 2  ακριβως το ιδιοι σκηνικο !!  με gtx 470 τοτε το '10 τα πραγματα ητανε ακομα χειροτερα λογω gpu usage ( 30fps στα δρομακια της  oasis και της arica harbor )  

 

μην μου πειτε οτι απλα βελτιωθηκαν οι drivers/βγηκανε 10 patch μετα το 2011  ή/και η 480 ειναι τοσο πολυ δυνατοτερη  απο 5850/470.   

 

 

in conclusion, οποιος  εχει παει απο 2500k σε 3770k /  4790k ενω τρεχει κυριως games συμφωνουμε οτι το εκανε για το nerd-ιλικι, ασχετα αν μειωσε την χασουρα πουλωντας τα παλαιοτερα εξαρτηματα,  μην ακουσω ομως οτι  παιζει ρολο μονο η καρτα  γραφικων / με i3   παιζουν ολα σε source  - frostbite - unreal engine  νερακι, γελαει ο κοσμος ! 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι οι AMD, ακόμα και οι οκταπύρηνοι είναι άχρηστοι με βάση κάποια ποστς που έχω διαβάσει.

Και βέβαια με το DX12 οι διαφορές στο gaming θα είναι ακόμα μικρότερες. Το πολύ πολύ να δούμε καμιά επιλογή για τον μέγιστο αριθμό των draw calls στην οθόνη και ο μόνος λόγος για να αγοράζεις i7 Θα είναι για να πηγαίνεις αυτή την επιλογή τέρμα πάνω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

grunt, μπορεί, αλλά σε μέρες που δεν μας περισσεύει το ευρώ ίσως κάποιος θα σκεφτεί να γλυτώσει τα 200 ευρώ διαφορά με έναν 4790Κ και να πάρει έναν αδαμάντιο κορα(θρ)ή και να παίξει τα games του μια χαρά και απροβλημάτιστα.

 

Το θέμα gpu είναι άλλο ζήτημα και υπάρχουν άπειρα thread εδώ μέσα με fanboyz και μη, μετρήσεις, υποστήριξη από τις εταιρείες κλπ...

 

Τώρα για το μέλλον, μπορεί να υποστηρίξουν τα παιχνίδια hyperthreading κλπ, οπότε να είναι άλλες οι γενικές ανάγκες για τους enthusiasts.

 

Πάντως προσωπικά, δεν βλέπω κανέναν λόγο, ειδικά για παιχνίδια, να ξεφύγει κάποιος από την αγορά του corei3/corei5 Που τα κάνoυν όλα ικανοποιητικά προς πολύ καλά. Στην τελική καλύτερα να δώσει κάποιος Χ+200 ευρώ για gpu παρά για cpu αν θέλει κανείς gaming rig από το να πάρει 4790Κ και να πάρει gpu των 100ευρώ αν έχει σφιχτό budget. Εκεί για μένα είναι το whole point...Μια χαρά ευτυχισμένος θα είναι πιστεύω.

 

αν είσαι καίλας, ή γουστάρεις benchmarks και να θες ναέχεις την ιδέα ότι έχεις τον καλύτερο cpu, ΟΚ πάσο...μιλάμε για hobby, πόρωση και δεν φέρνω αντιρρήσεις. Τότε και 1000 ευρώ να πάρει τους extreme 6core δεν θυμάμαι και πως τους λένε..

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά έγραψες, βάζεις προτεραιότητες και διαλέγεις.

 

Αλλά, όπως πολύ σωστά σου απάντησε ο Grunt, παίξε multiplayer σε 64ρη server και έλα να μου πεις μετά για διαφορές.

 

Α και που'σαι, πολλά παιχνίδια υποστηρίζουν ήδη multithreading.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά έγραψες, βάζεις προτεραιότητες και διαλέγεις.

 

Αλλά, όπως πολύ σωστά σου απάντησε ο Grunt, παίξε multiplayer σε 64ρη server και έλα να μου πεις μετά για διαφορές.

 

Α και που'σαι, πολλά παιχνίδια υποστηρίζουν ήδη multithreading.

 

άρα κάποιος θα βάλει και αυτή την παράμετρο στην επιλογή του (Multiplayer)

 

μπορεί κάποια να υποστηρίζουν Hyperthreading (battlefield αν δεν κάνω λάθος), αλλά είναι η πλειοψηφία ή μιλάμε για μερικούς τίτλους;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να μειώσω την εγκυρότητα του άρθρου, δεν "ανακαλύψαμε την Αμερική" ξαφνικά. Κατά καιρούς έχουν υπάρξει παρόμοια τέστ με κοντινά αποτελέσματα και όπως έχουμε πολλές φορές διαπιστώσει, η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου στη μέση! 

 

Γενικά η αποδεκτή άποψη είναι: Πάρε έναν i5 να έισαι future proof, να είσαι all around οκ σε όλες τις εφαρμογές και να μην ξεπουληθείς. Τελικό κέρδος +/- 100 ευρώ.

 

Καλός ο i3, αλλά ενδεχομένως -όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω- υπάρχουν παιχνίδια και εφαρμογές που θα τον ζορίσουν.

 

Ο i7 έχει νόημα σαν αγορά, όταν κάποιος κάνει χρήση multithreaded εφαρμογών, όπως video encoding και διάφορα άλλα. Εγώ γι αυτό και τον επέλεξα. Όσον αφορά τις επιδόσεις του στα παιχνίδια που εμφανίζεται πίσω από i5, λέω ότι αυτά είναι αστειότητες. Εχει χιλιοειπωθεί πως σε κάποια games πρέπει να κλείσουμε το hyperthreading για να παίξουν σωστά.

 

Πάντως το 90% των συστημάτων που στήνω, έχουν i3 και μάλιστα ΧΩΡΙΣ κάρτα γραφικών. Ο κόσμος δεν έχει ούτε λ7, ούτε γνώσεις να καταλάβει gaming επιδόσεις και σε περιβάλλον γραφείου-word-internet-facebook είναι άκρως ικανοποιημένοι. Ως ακραίο παράδειγμα, έχω φτίαξει το πισι της γυναίκας με pentium g3258 οχι oced, χωρίς gpu, μηχανικό δίσκο και με 8gb ram. Την έχει καλύψει πλήρως γιατί ασχολείται με όλα εκτός από gaming-rendering-video editing.

 

Οπότε μην διαβάζουμε ένα μόνο άρθρο και να βγάζουμε δαγκωτό συμπέρασμα! :)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

βαλτε i3 μαζι με gtx 980 στο GTA V να γελασει και το  παρδαλο chocobo. 

 

 

 

gtav_vhigh_cpu.png

 

προφητης  :D

 

μην ξεχναμε και τα  ARMA / total war  για οσους δεν παιζουν multi αλλα κυλαει αιμα hardcore gamer στης φλεβες τους  :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο i3 και κατ' επέκταση και οι AMD με βάση το κόστος τους. Οτιδήποτε πάνω από FX 4300 διατηρεί τα 30fps, ενώ οι i3 παίζουν από 40-50fps. Αυτουνού που ο μύθος διαλύεται, είναι του ξεκλείδωτου Pentium, ο οποίος τρώει τρελή ήττα στα minimum. Επιπλέον αποδεικνύεται ότι ένας οβερκλοκαρισμένος 2500 είναι μια χαρά. Με το DX12 το παρδαλό chocobo, θα αρχίσει να γελάει με τους 4790.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

avg 42fps πάντως για ένα από τα πιο βαριά παιχνίδια που κυκλοφοράει με i3 μου φαίνονται υπερικανοποιητικά και μάλιστα με 200ευρόπουλα λιγότερο από Ι7

 

Αξίζει για 14fps παραπάνω (No OC) να πάρει κανείς 4690Κ ή 4770K; (πάντως για 4770Κ/4790Κ δεν αξίζει σίγουρα).

 

Ερώτηση, υπάρχει chart που να είναι fps/dollar;;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι ο i3 και κατ' επέκταση και οι AMD με βάση το κόστος τους. Οτιδήποτε πάνω από FX 4300 διατηρεί τα 30fps, ενώ οι i3 παίζουν από 40-50fps. Αυτουνού που ο μύθος διαλύεται, είναι του ξεκλείδωτου Pentium, ο οποίος τρώει τρελή ήττα στα minimum. Επιπλέον αποδεικνύεται ότι ένας οβερκλοκαρισμένος 2500 είναι μια χαρά. Με το DX12 το παρδαλό chocobo, θα αρχίσει να γελάει με τους 4790.

 

Ο i5 2500 (non K) κόστιζε πριν 4 χρόνια (!!!!)  175 ευρώ. Ρίχνει 13 fps στον 9590 που κοστίζει σήμερα 257 ευρώ και 17 στον 8350 που κοστίζει σήμερα 178 ευρώ. Για ποιά καλή απόδοση με βάση το κόστος μιλάμε;

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ο i5 2500 (non K) κόστιζε πριν 4 χρόνια (!!!!)  175 ευρώ. Ρίχνει 13 fps στον 9590 που κοστίζει σήμερα 257 ευρώ και 17 στον 8350 που κοστίζει σήμερα 178 ευρώ. Για ποιά καλή απόδοση με βάση το κόστος μιλάμε;

Τρολάρεις. Τρολάρεις ασύστολα και δεν έχω όρεξη αυτή τη στιγμή. Για εξήγησέ μου γιατί ξεσκίζει στο παραπάνω διάγραμμα ο i5-4690K τον 4790K. Για ρίξε μου μια ανάλυση μεταξύ αυτών των δύο με βάση το παραπάνω πίνακα και το κόστος τους.

Επιπλέον πριν 4 χρόνια το ευρώ ήταν στο 1.40 όχι στο 1.05 και βέβαια δεν μιλάμε για τον 9590.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.