Jump to content



Laptop 15'' μέχρι 800 Ευρώ


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

 

Λοιπόν, το καλοκαίρι φεύγω εξωτερικό για σπουδές

και θα αποχωριστώ το desktop και τις 29'' της ultra wide

oθονάρας μου (προσωρινά τουλάχιστον).

 

Άρα ψάχνω κάτι φορητό πλέον..

Θα προτιμούσα Dell (και λόγω εμφάνισης) αν και από

ότι λένε κάποια παιδιά η σειρά 

Inspiron δεν είναι πολύ ποιοτική.

 

Ωστόσο και τα HP δεν θεωρούνται και τέρατα αξιοπιστίας...

Μνήμη επίσης χρειαζόμαστε (>=8 Gb) 

 

Νομίζω αυτά! Αύριο θα βγω παγανιά να δω και ιδίοις όμασι.

 

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!! :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε ανάλογη φάση με σένα, σου ρίχνω και την ιδέα, μήπως είναι καλύτερα να το πάρεις έξω; Να σου έρθει εκεί με το που πας. Να νιώθεις και καλύτερα αν σου πάθει κάτι (χτύπα ξύλο). Ρίξε μια ματιά σε site της χώρας που θα πας ή στο ανάλογο amazon. Υπάρχουν προσφορές που συμφέρουν. Π.χ. έχω δει μέχρι 10% σε φοιτητές πανεπιστημίου σε τοπικά μαγαζάκια της πόλης.

Τώρα για μάρκες, δεν θα σου πρότεινα κάτι, μια και όπως είπες ακόμα και για dell άκουσες άσχημα λόγια.. από μάρκα σε μάρκα, όλες μπορεί να βγάλουν μια όχι τόσο καλή φουρνιά.

Σπίτι μου έχω 3 dell, τα 2 βγήκαν τέλεια και το ένα με κατασκευαστικό λάθος από μαμά που φτιάχτηκε ΕΚΤΟΣ εγγύησης μια και ήταν γνωστό από πριν ότι θα χαλάσει.

Από εκεί και πέρα, σε αυτά τα λεφτά και με μόνο κριτήριο τα 8gb ram, θα βρεις πολλά. Οπότε κοίτα το design(?) και αποφάσισε.

Προσωπικά έχω προτίμηση σε dell, toshiba και msi/asus (τουμπανάκια) αλλά εγώ θα κοιτούσα κι ένα δυο άλλα πράγματα, οπότε ίσως δεν σε ενδιαφέρουν. 

Αν δεν σε ενδιαφέρουν γραφικά/ssd, πήγαινε για όποιο σου αρέσει εμφανισιακά ή έχει κάτι έξτρα που προτιμάς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα σου έλεγα να πάρεις απο χώρα που θα πας ιδανικά για όλα τα οφέλη που αναφέρθηκαν.... 

 

Απο εκεί και πέρα, προσωπικά θα κοιτούσα σε Dell / Lenovo για να μην χαλάσουν ή και αν χαλάσουν να έχουν καλό σερβις.

 

Άσους είχα, είναι τερατάκια, αλλά τουλάχιστον (τότε, -7 χρόνια) ήταν ΠΟΛΥ μέτρια σε ποιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά από Αμερική πήρα στις γιορτές Χριστουγέννων Dell Inspiron 7537 με i7 4510U, 16gb ram, nvidia 750 με 4gb μνήμης, και 1tb σκληρό με 8gb SSD. Είναι όλο αλουμινένιο, με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και οθόνη fhd ips στα 720€. Εδώ ακόμα 1300 ευρώ έχει, ενώ το είχαν "προσφορά" εκείνο το καιρό στα 1200. Δυστυχώς η Ελλάδα δεν μπορεί να ανταγωνιστεί αυτές τις τιμές, ακόμα και τώρα που το δολάριο είναι τόσο "ακριβό". 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι βγήκε στην Αμερική το 7548 με 

4K Ultra HD Touch-Screen Laptop, Intel Core i7, ωραίο σασί (όχι εφάμιλο του xps)  αλλά θα πάει πολλά λεφτά στην Ελλάδα και νομίζω είναι πεταμένα λεφτά...

Το χειρότερο είναι, οτι σε αυτά τα λεφτά τα περισσότερα λαπτοπς έχουν πολύ φτηνιάρικο σασί...

Θα πρέπει να κάνω παραχωρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Από Αμερική αν δεν πας να το πάρεις εσύ ο ίδιος ή δεν στο φέρει κάποιος, φλερτάρεις με τρελό τελωνείο, οπότε δεν θα το συνιστούσα. Εκτός αν έχεις σκοπό να πας εσύ ο ίδιος αεροδρόμιο και να το εκτελωνίσεις.  ;) (παλιά γινόταν τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

λουκα, χρειαστηκα αμεσα αλλο ενα λαπτοπ στο γραφειο την προηγ εβδομαδα, εριξα μια γρηγορη ματια και παρηγγειλα αυτο http://www.digideli.gr/Notebook-Lenovo-ThinkPad-39424

Τετραπυρηνο, 8GB, χωρις windows και θα αγοραστει πολυ συντομα hdd caddy και ενας ssd ωστε ο παρον δισκος να μπει ως δευτερος σκληρος και να τρεχει απο τον ssd.

To μηχανημα, που προοριζεται για βαρια χρηση γραφειου, οπως φανταζεσαι δε μασαει καθολου. Ισως και εσυ ως φοιτητης να εχεις καποιες παραπανω απαιτησεις απο facebook, browsing και ταινιουλες οποτε δες το..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.