Jump to content



αλλαγη επεξεργαστη


Recommended Posts

Γεια σας παιδια ενδιαφερομαι για επεξεργαστη σχετικα χαμηλου κοστους οχι πανω απο 50 ευρω και θελω να μαθω τι πρεπει να κοιταξω ωστε να δω ποιοι μπορουν να ειναι συμβατοι με τον υπολογιστη μου και να εφαρμοζουν φυσικα και στην μητρικη. Τα specs μου ειναι μητρικη asus p5kpl-am epu, ram 2x2gb, καρτα γραφικων amd radeon r7 240 1gb, και ο τωρινος μου επεξεργαστης ο intel core 2 duo E4400 με socket 775 lga

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ μια βοήθεια σχετικα με την επιλογη επεξεργαστη.. κατι που να συμβαδιζει και με τη μητρικη.. σχετικα παλιο μηχανιμα!

στοιχεια επεξεργαστη:

Cores 2

Threads 2
Name Intel Pentium E5200
Code Name Wolfdale
Package Socket 775 LGA
Technology 45nm
Specification Pentium Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz
Family 6
Extended Family 6
Model 7
Extended Model 17
Stepping A
Revision R0
Instructions MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, Intel 64, NX
Caches
L1 Data Cache Size 2 x 32 KBytes
L1 Instructions Cache Size 2 x 32 KBytes
L2 Unified Cache Size 2048 KBytes
 
στοιχεια μητρικης:
Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
Model G31M-S2L (Socket 775)
Chipset Vendor Intel
Chipset Model P35/G33/G31
Chipset Revision 10
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model 82801GB (ICH7/R)
Southbridge Revision A1

Ram 2x2048MB

 

στοιχεια καρτας γραφικων:

Manufacturer NVIDIA
Model GeForce GT 610
GPU GF119
 
 

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Έγινε επεξεργασία από McRis
Link to comment
Share on other sites

Μιας και οι τιμες των xeons ειναι αρκετα χαμηλωτερες απο αυτες των c2q,γιατι δεν κοιτατε κατι σε αυτη την κατηγορια?

Απ οτι βλεπω και στων δυο τις μητρικες μπαινουν μια χαρα.

 

Αν εχετε ορεξουλα να ασχοληθειτε λιγο(δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο)

 

http://www.overclock.net/t/1431723/mod-lga775-support-for-lga771-xeon-cpus#post_20957835

http://www.thelab.gr/topic/134943-cpu-from-771-to-775-socket/

 

Αλλιως οτιδηποτε σε c2q(775 σοκετ) θα ειναι αναβαθμιση και στις δυο τις περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσεξα οτι πολλοι λενε οτι υποστηριζουν μονο ddr3 αλλα εγω εχω ddr2 μνημες μεσα και προσφατα τις αναβαθμισα..

 

Προτείνω να μην ασχοληθείς με τους xeon (είναι σαν να γραναζώνεις το παπί του παππού). Πάρε τον 8200 του GriGaS, η βελτίωση της ταχύτητας είναι αυτή. Δεν είναι και μικρή, 65%. 

Link to comment
Share on other sites

Το socket 771 που ειναι οι Xeon που λενε τα παιδια, υποστηριζουν κανονικα ddr2 ,

και τους υποστηριζουν σχεδον ολα τα chipsets 775.

Χρειαζονται μονο να τα flashαρεις με ενα modded bios ετσι ωστε να αναγνωριστουν πληρως.

Ειχα κανει και εγω το ιδιο το καλοκαιρι και ειδα αρκετα μεγαλη διαφορα ακομα και στο browsing.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δε θα πηγαινα απο c2d σε c2d παλι..
δεν εχει καποιο οφελος.

το να δωσεις 10Ε παραπανω για 2 πυρηνες.πιστεψε με εχει ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ οφελος

 

ειχα 8400/ 7400 / Q6600 / 4400
 

Link to comment
Share on other sites

φιλε tavlamari ευχαριστω που ασχολιθηκες με το θεμα μου και του φιλου που ξεκινησε τη συζητηση. μετα απο τα σχολια σας εψαξα για xeon και ο φθηνοτερος ξεκιναει απο 80€ και ο αμεσος επομενος ειναι στα  222,51€( Intel® Xeon Prozessor E3-1220V3 ) στους pentium τωρα δεν βρησκω τη σειρα Ε σε 775 socket διαθεσιμη πουθενα.. Μπορει και να μην ψαχνω εκει που πρεπει. Το θεμα μου ειναι αν μπορω να αλλαξω σειρα. να βαλω g ας πουμε! αν και απο οτι ειδα, σε λογικη τιμη ειναι μονο τα 2πυρινα pentium τα αποια ξεκινανε απο 60€ που ειναι  Socket LGA1150 και Socket LGA1115..

Link to comment
Share on other sites

Εάν ψήνεσαι για Xeon, διάβασε το παρακάτω θέμα. Θα λύσει σίγουρα το 99,99% των αποριών σου. Όπως θα δεις, στην μητρική σου έχουν σίγουρα δοκιμαστεί οι X5460, E5335, L5430, E5405, E5310 και θεωρητικά παίζουν όλοι. Άρα ξεκινάς ψάξιμο ebay. Εάν δεν έχεις καλή ψύκτρα, μην πας σε Xeon με ψηλό TDP, γιατί θα έχεις θέματα με θερμοκρασίες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε tavlamari ευχαριστω που ασχολιθηκες με το θεμα μου και του φιλου που ξεκινησε τη συζητηση. μετα απο τα σχολια σας εψαξα για xeon και ο φθηνοτερος ξεκιναει απο 80€ και ο αμεσος επομενος ειναι στα  222,51€( Intel® Xeon Prozessor E3-1220V3 ) στους pentium τωρα δεν βρησκω τη σειρα Ε σε 775 socket διαθεσιμη πουθενα.. Μπορει και να μην ψαχνω εκει που πρεπει. Το θεμα μου ειναι αν μπορω να αλλαξω σειρα. να βαλω g ας πουμε! αν και απο οτι ειδα, σε λογικη τιμη ειναι μονο τα 2πυρινα pentium τα αποια ξεκινανε απο 60€ που ειναι  Socket LGA1150 και Socket LGA1115..

 

Ψαξε για καποιον μεταχειρισμενο.

Εγω τον δικό μου τον ειχα παρει 60€ ετοιμο για να μπει.

Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη και πριν ειχα εναν Ε6750.

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε για καποιον μεταχειρισμενο.

Εγω τον δικό μου τον ειχα παρει 60€ ετοιμο για να μπει.

Η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη και πριν ειχα εναν Ε6750.

για μεταχειρισμένο xeon μιλάς φίλε μου; Που θα μπορούσα να βρώ; Είμαι σχετικά νέος στο "επάγγελμα" και δεν ξέρω που να ψάξω.. Τώρα σας ζαλίζω το ξέρω αλλά θέλω να ασχοληθώ μόνος μου με το pc γιατί οι τεχνικοί στην περιοχή μόνο να σου τα πάρουν κοιτάνε δυστυχώς..

Link to comment
Share on other sites

Εάν ψήνεσαι για Xeon, διάβασε το παρακάτω θέμα. Θα λύσει σίγουρα το 99,99% των αποριών σου. Όπως θα δεις, στην μητρική σου έχουν σίγουρα δοκιμαστεί οι X5460, E5335, L5430, E5405, E5310 και θεωρητικά παίζουν όλοι. Άρα ξεκινάς ψάξιμο ebay. Εάν δεν έχεις καλή ψύκτρα, μην πας σε Xeon με ψηλό TDP, γιατί θα έχεις θέματα με θερμοκρασίες.

Από θερμοκρασία φίλε μου αυτή τη στιγμή που γράφω μόνο με τον chrome ανοιχτό έχω 44 βαθμούς.. Δεν χρειάζεται να σου πω τι γίνεται μόλις τρέξω κάποιο πρόγραμμα μουσικής επεξεργασίας, το cubase ας πούμε.. Φτάνει και τους 80.. <_<  Κοίταξα χθες για ψύκτρες και εχω σκοπό να αγοράσω σύντομα! Με βοήθησε αρκετά το θέμα που μου έστειλες.  Να είστε καλά παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σας ξαναγράψω. :D  Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να έχουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασία φίλε μου αυτή τη στιγμή που γράφω μόνο με τον chrome ανοιχτό έχω 44 βαθμούς.. Δεν χρειάζεται να σου πω τι γίνεται μόλις τρέξω κάποιο πρόγραμμα μουσικής επεξεργασίας, το cubase ας πούμε.. Φτάνει και τους 80.. <_<  Κοίταξα χθες για ψύκτρες και εχω σκοπό να αγοράσω σύντομα! Με βοήθησε αρκετά το θέμα που μου έστειλες.  Να είστε καλά παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Αν χρειαστώ κάτι άλλο θα σας ξαναγράψω. :D  Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα να έχουμε.. :)

Αν και δεν ανέφερες ποιον επεξεργαστή έχεις. Το πιο πιθανό είναι οι υψηλές θερμοκρασίες σου να οφείλονται σε μαζεμένη σκόνη ή σε "ξεραμένη" θερμοαγώγιμη πάστα. Άνοιξε το PC και καθάρισε την σκόνη (κυρίως στην ψύκτρα του επεξεργαστή).

Εκτός και αν στο δωμάτιο που έχεις το PC έχεις 35 βαθμούς θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.