Jump to content


usb κάρτα ήχου για ηχεία με καλή προ ενίσχυση για headphones ?


Recommended Posts

Την άλλη βδομάδα θα έχω τα Presonus 4.5 και ψάχνομαι για καμιά κάρτα ήχου με TRS balanced. 

Αν γίνεται να γλιτώσω τον ξεχωριστό pre amp για τα DT 901 beyerdynamic (250Ohms) θα με ευχαριστούσε.

 

Αν δεν μου επαρκεί η υποτυπώδες  προενίσχυση  της κάρτας ήχου θα ήθελα να μπορώ να την συνδέσω με μελλοντικό headphone amp.

 

Τα ακουστικά δεν πρόκειται να τ αλλάξω έχω ακούσει ακουστικά με 150-250e και δεν βρήκα λόγο.

Αν χρειαστεί sub στο μέλλον μπορεί να μπει, για αυτό δεν πήρα 6"-8" ηχεία να είναι και πιο εύκολο το πάντρεμα. 

Αλλά δεν καίγομαι  κι όλας υπάρχει ήδη set hifi.

 

Αν έχει κανείς καμιά αντίρρηση για τα presonus 4.5 ας μιλήσει τώρα  πριν έρθουν : P να το ξαναδώ. 

(δεν έχω ιδέα πως ακούγονται τα πήρα με διαίσθηση : P)

 

πχ αυτή μου κάνει ? ESI U 24XL

http://www.artsound.gr/catalog/24xl-karta-ixoy-p-19512.html

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο 

 

ανάμεσα στις scarlett-2i2

http://global.focusrite.com/usb-audio-interfaces/scarlett-2i2/specifications

και 

Audiobox usb 

http://www.presonus.com/products/AudioBox-USB/techspecs

 

μάλλον θα προτιμούσα την 2η λόγο των 60mw/60Ω έναντι των 30mW/50Ω 

 

οκ είναι λίγα σε σχέση με το output ενός headphone amp ... αλλά δεν έχω απαιτήσεις πολλες ως προς αυτό

 

είμαι στο σωστό δρόμο? 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι, χρόνια πολλά.

 

Απ ότι είδα τα dac που μπαίνουν στα audio interfaces των ~150e  τύπου 2i2, audiobox κτλ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο..αν και απο μόνο του αυτό δεν λέει κάτι..και η ενίσχυση στα headphones είναι ψιλοανύπαρκτη, αλλά όντως στο Audiobox είναι καλύτερη απο την 2i2. Πάντως έχεις το πλεονέκτημα των balanced εξόδων. Στην da φάση ακόμη και πολύ πιο φθηνές πχ Asus κάρτες ήχου μπορεί να πλεονεκτούν. 

Και σίγουρα λύσεις τύπου ΝwAvGuy Fiio κτλ επίσης θα λειτουργούν καλύτερα αλλά είναι ρίσκο λόγο έλλειψης εξόδων (Μόνο για ακουστικά θα είναι μια χαρά)

 

Το θέμα είναι ότι θέλω usb εξωτερική επειδή θέλω να μπαίνει και σε  laptop και για να αποφύγω τα γνωστά περίεργα με γειώσεις θορύβους κτλ. 

όπως επίσης και balanced για να αποφύγω τυχών υψηλό noise floor που μπορεί να υπάρχει με απ ευθείας σύνδεση unbalanced σε active monitors

(mini jack to rca).

 

Καταλήγω ότι μάλλον θα κινηθώ σε dac/amp ή μπορεί και ξεχωριστά καλύτερα.

Συνεχίζω να ψάχνω κάτι με balanced. Έρχονται τα ηχεία τα δοκιμάζω με mini jack rca να δω πως είναι και βλέπουμε.   

 

btw

Έχει δοκιμάσει κανείς  ΝwAvGuy Fiio και σία με monitors? 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Με τα ηχεία της υπογραφής έχω δοκιμάσει την 2i2

Οι εντυπώσεις μου ήταν πολύ μέτριες

Γιαυτό την έδωσα

Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι dac

Εκεί έχω καταλήξει και εγώ

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν αυτό που ζητάω στο τίτλο του thread δεν γίνεται.

 

Μιλάμε για usb powered κάρτες οπότε οπότε η ενίσχυση στα ακουστικά θα είναι τυπική λόγο περιορισμών. 

Αν η κάρτα ήχου παίρνει και από τροφοδοτικό μπορείς να βρεις και με ενίσχυση αλλά εκεί αρχίζει και ανεβαίνει και η τιμή, και πληρώνεις καλούς amp για mic πολλες i/o για rec κτλ...καλο AD.. πράγματα άσχετα για ακρόαση, έχεις συνήθως και λίγο καλύτερους converter στο DA αλλά δεν αξίζει για ηχεία 150-200 μη πω και 300e.

 

Όσο αναφορά τα εξωτερικά dac αυτά που είναι με balanced  η τιμές τους είναι ακόμα μεγαλύτερες και εννοείται ότι δεν αξίζει γιατί μ αυτές τις τιμές παίρνεις ένα sub + ένα τυπικό interface που απλά να σου δίνει τα balanced και είσαι πολύ καλύτερα. 

 

 

Με τα ηχεία της υπογραφής έχω δοκιμάσει την 2i2
Οι εντυπώσεις μου ήταν πολύ μέτριες
Γιαυτό την έδωσα
Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι dac
Εκεί έχω καταλήξει και εγώ

 

μια 2 ερωτήσεις αν επιτρέπεται 

 

1. Η 2i2 δεν σε κάλυψε μουσικά σε σχέση με το dac (ποιο είναι?)  που έχεις τώρα ? άκουσες διαφορές?

 

ή

 

2. Είχες θορύβους?  Αν είχες θόρυβο ήταν και με XLR/TRS ? Aν ναι

την δοκίμασες με powered usb hub? 

 

 

Επειδή η μητρική που έχεις την βλέπω λίγο τούμπανο αν την έιχα εγώ και δεν είχα πρόβλημα με θορύβους μπορεί να μην κοιτούσα καν για εξωτερικό dac/κάρτα ήχου  κατηγορίας 2i2 και γενικότερα. 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

τώρα είμαι με αυτήν http://www.skroutz.gr/s/311517/Creative-Sound-Blaster-X-Fi-HD.html

δεν έχω πάρει ντακ ακόμα!

με την 2i2 ξενέρωσα πιο πολύ γιατί δεν υποστήριζε 24bit.....στα 16bit έπαιζε.

πάντως όταν άλλαξα από 2ι2 σε creative δεν είδα τρελή διαφορά (πάντα με τα ηχεία της υπογραφής)

θόρυβο είχα αρκετό αλλά το είχα λύσει με μια πατέντα usb Y cable και φορτιστή κινητού (2amp)

 

η μητρική μου είναι τούμπανο, αλλά ο ήχος που βγάζει η κάρτα ήχου είναι για κλάματα......και ας την διαφημίζουν για τον "καλό" ήχο που βγάζει!

έχει και θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Ρίχτε μια ματιά όλοι οι ενδιαφερόμενοι σε αυτό το καινούργιο "όλα σε ένα" προϊόν.

 

http://us.creative.com/p/sound-blaster/sound-blaster-e5

Λειτουργεί και με in ear ακουστικά χαμηλού impedance γιατί έχει χαμηλή αντίσταση εξόδου. Από τις πιο αξιόλογες προσπάθειες αυτής της εταιρείας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.