Jump to content


Προτασεις για βάση λάπτοπ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,Χριστός Ανέστη και καλή Ανάσταση!

 

Θα ήθελα μια υπεύθυνη γνώμη για βάση (cooler ή μη) για ένα λάπτοπ Asus 15,6'' το οποίο χρησιμοποιώ κυρίως για 3D σχεδιασμό, γραφικά κτλ.Μπορώ να διαθέσω περίπου 25 ευρώ..

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο τις θερμοκρασιες που θα ανεβασει αν ανεβασει λιγο πχ 3 απλα μικρα ανεμιστηρακια θα εφταναν αν ανεβασει τερμα εκει θα χρειαστει ακομα κ αιρ κοντισιον...  κ δε θα φτανει... 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε

έχεις πολλές επιλογές όσο αφορά το θέμα σου "βάση για laptop"

1) η πιό εύκολη και ανώδυνη λύση είναι να "ανεβάσεις" τα 2 πίσω ποδαράκια του λάπτοπ (μέ κάποιο τρόπο / πατέντα) τουλάχιστον 1cm άν όχι 2cm...

με αυτόν το τρόπο ο αέρας που "περνάει" κάτω από το λάπτοπ αυξάνετε δραστικά έως και 100%

2) τοποθέτησε ένα μικρό καί αθόρυβο ανεμιστήρα πίσω από την οθόνη του λαπτοπ. Όπως είναι η οθόνη κυρτή σε μία γωνία 100+ degrees πρός τα μάτια σου θα στέλνει όλο τον αέρα του ανεμιστήρα πρός τη βάση για καλύτερη ψύξη. Το καλοκαίρι δέ, μπορείς να ρυθμίσεις σε κατάληλη θέση τον ανεμιστήρα ώστε να "φέρνει" και σε σένα κάποια δροσιά...

3) ... συνδιασμός από το 1) και το 2) έχουν ήδη δοκιμαστεί από μένα μέ άριστα αποτελέσματα, ακόμα και τον Αύγουστο με τις πολλές ζέστες!

4) όσο εφαρμόζεις τα παραπάνω, περίμενε καί θα βρείς αργά ή γρήγορα κάποια ποιοτική προσφορά στο internet

ΠΑΜΕ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΖΟΥΜΙ

5) μέχρι και περίπου 25 ευρώ δεν σου αγοράζουν τίποτα σοβαρό... για αυτό τον λόγο εφαρμόζεις τα 1) και 2) μέχρι να βρείς ποιοτική προσφορά.

6) προτείνω κατασκευή από αλουμίνιο

7) προτείνω νά έχει έναν μεγάλο ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές για να μην έχεις πολύ θόρυβο - οι μικροί ανεμιστήρες συνήθως κάνουν θόρυβο καί θα πρέπει να τους αλλάξεις με αθόρυβους δλδ. +$$...

8) δες η βάση να τροφοδοτείται από θύρα usb του λάπτοπ μέν (να γλυτώσεις καλώδια μετασχηματιστές κ.ο.κ.) αλλά να έχει και τις απαραίτητες θύρες για συνδέσεις που μπορεί να σου χρειαστούν...

9) το budget των περίπου 25 ευρώ είναι χαμηλό... για ποιοτική βάση

10) πάρε βάση να χωράει καί 17άρι laptop. Τη βάση μου την αγόρασα μία φορά..! Laptop, μέχρι στιγμής, έχω αλλάξει 3 φορές από 17άρι, σε 15,6' αλλά "παίζω" καί με 14άρι ;-)

11) ΔΕΝ θέλω να σου προτείνω κάτι διότι οι πιο "φθηνές" προτάσεις μου θα είναι πάνω από 40 ευρώ...

12) SSD έχεις? Άν όχι βάλε και θα δείς διαφορές θερμοκρασίας, στο στριμωγμένο κλειστό κύκλωμα ενός laptop. Θα έχεις και +10 με 15% σε αυτονομία μπαταρίας..!

13) Πότε ήταν η τελευταία φορά που άνοιξες το κάτω καπάκι του λάπτοπ και φύσιξες με σπρέυ για να φύγει η... "σκόνη"..?

14) σε ότι άλλο μπορώ να σου φανώ χρήσιμος let me know  :)

 

Πάρε μία γεύση από τη δική μου 17άρα βάση (8 ετίας) - το μόνο που μετάνιωσα είναι τα 3 θορυβώδη ανεμιστηράκια... Δεν τα αλλάζω όμως διότι τα "ανάβω" λίγες φορές το καλοκαίρι...

post-64771-0-43215700-1428948579_thumb.j 

post-64771-0-05774800-1428948629_thumb.j

post-64771-0-17979700-1428948656_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.