Jump to content



Επεξεργαστής Και Μπλε Οθόνη!


Konino

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό με τον υπολογιστή μου.
το πρόβλημα μου είναι το εξής η μπλε οθόνη, έχω δοκιμάσει τα πάντα δλδ να αλλάξω της RAM, ton σκληρό μου δίσκο άλλα τίποτα μέχρι στιγμής!
Πρόσφατα αγόρασα έναν μεταχειρισμενο επεξεργαστή σε καλή κατάσταση τον έβαλα επάνω άλλα ο υπολογιστής δεν έμπαινε ούτε στα Windows άλλα ούτε και στο BIOS!

Ο επεξεργαστής που έχω είναι Intel Quad 2 core 2.50MHz
και ο μεταχειρισμενος που αγόρασα είναι Intel core 2 Duo 3.00MHz!
Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι όταν έβαλα τον intel core 2 Duo επάνω μου έβγαλε ένα μήνυμα που λεγε Warning!!! The overclocking has failed!
Σας παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω?
Ευχαριστώ.  :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε , πρωτη κινηση δες αν μπορει η μητρικη να συνεργαστει και με τους 2 επεξεργαστες. Αν θελεις πες μου πια ειναι η μητρικη για να σε βοηθησω... η μπλε οθονη μπορει να ειναι απο εναν Driver η απο ενα σφαλμα υλικου (π.χ. Μνημες)

Έγινε επεξεργασία από westside
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου! Έχω δοκιμάσει και τους δυο επεξεργαστές με τον παλιό μου δουλεύει άλλα μου βγάζει τη μπλε οθόνη που έχω αναφέρει και πιο πάνω, και με τον άλλον δεν μπορώ να κάνω τιποτα ουτε στα windows μπενει ουτε στο Bios! Οσο για της μηνμες της εβγαλα για να της δωκιμασω μια μια αλλα τιποτα και παλι!

 

Λοιπον η μητρηκη μου ειναι η MSI NEO COMBO P35 

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να κανεις update to bios.
δοκιμασε επισης να κανεις clear cmos
επισης οταν λες δεν μπαινει windows , με αλλαγη δισκου τι εννοεις ;
πηρες νεο δισκο φορμαρισμενο και πηγες να του περασεις λειτουργικο ;
ο επεξεργαστης που πηρες ειναι σιγουρο οτι ειναι ενταξει ;

επισης δεν ξεκιναει καν με τον c2d? το POST στο δειχνει αλλα κολλαει μετα ;
ποτε ξεκινησε να σου πεταει μπλε οθονες ;
στα καλα καθουμενα με τον quad που ειχες ;
μηπως ευθυνεται ο σκληρος δισκος ;
φορματ ειχες δοκιμασει ;
εχεις κανει overclocking ?

μηπως την εχει ακουσει η μητρικη και τσαμπα πηρες επεξεργαστη ;

πες λιγο ακριβως την σειρα η πιο αναλυτικα το προβλημα για να καταλαβουμε και εμεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχικα το προβλημα με την μπλε οθονη ξεκινισε πριν απο 5 μηνες.

Δοκίμασα να αλλαξω της μνήμες για να δω αν το προβλημα προερχεται απο εκει, αλλα τιποτα δοκίμασα να αλλαξω σκληρο δισκο που οταν τον εβαλα ξεκινησα να κανω Format, αρχικα πιστευα πως το προβλημα λυθηκε αλλα τιποτα και παλι!

Για να πω την αληθεια δεν εχω ιδεια πως να κανω update το Bios, οσο για το clear cmos  το εκανα αλλα τιποτα! μπλε οθονη παντα οταν παιζω η βλεπω ταινια!

Προχθές αγορασα εναν επεξεργαστη απο εναν φιλο μου ο οποιος του ηταν σαν καινουριος και δουλευε μια χαρα!

Overclocking δεν εχω κανει στον υπολογιστη μου στον Quad που εχω, και ο αλλος επεξεργαστης δεν εχει γινει overcloking!

Ο επεξεργαστης που πηρα ααπο τον φιλο μου ειναι ο Intel core 2 Duo E8400 3.00MHz LGA 775 FSB 1333.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μας μπέρδεψες. Εκτος από τον δικό σου επεξεργαστή αγόρασες και από τον φίλο σου τον Ε8400. δηλαδή μιλάμε για 2 επεξεργαστές. Σωστά?

Αν είναι έτσι μας είπες ότι ο Ε8400 σου έβγαλε Warning. Μετά μας λες ότι δουλεύει κανονικά. Τι έγινε? Έφτιαξε με το clear cms? 

Να ξεκαθαρίσουμε αυτά πρώτα και μετά πάμε παρακάτω αν και έχω μια υπόνοια τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

δούλευε μια χαρά στον φίλο του.Όχι στο πισι του.

Εγώ αυτό που δε καταλαβαίνω είναι Όταν άλλαξες δίσκο με τον παλιό επεξεργαστή , έβαλες κανονικά τα Windows και μετά σου έβγαζε μπλε οθόνες; Επίσης δε νοείται μπλε οθόνη αν δεν έχεις λειτουργικό.

Καλά και εσύ πήρες και πήρες άλλον επεξεργαστή Όταν το τελευταίο πράγμα που ευθύνεται στις bsod είναι αυτός; μητρική πρώτα και μετά τροφοδοτικό το κόβω πάντως

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω :rolleyes:

 

Πρώτα κοιτάμε ότι έχει πάνω η μητρική και μετά την ίδια την μητρική.

 

Και επειδή ο φίλος έχει μπλε οθόνες σε ταινίες ή παιχνίδια, πιθανόν η κάρτα γραφικών είναι το πρόβλημα.

 

Konino αν δεν έχεις βάλεις τους τελευταίους drivers της κάρτας γραφικών βάλε τους. Αν έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα πάρε από τον φίλο σου την δικιά του και κράτησέ την για 1-2 μέρες. Αν δεν σου βγάλει πρόβλημα τότε η κάρτα σου είναι το θέμα.

 

Ποια κάρτα έχεις?

Και πες μας θερμοκρασίες της κάρτας σου (αλλά και του επεξεργαστή θα προτιμούσα). 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

pasjohn εννοώ ότι με όλα αυτά που λέει βρίσκω υπεύθυνο την μητρική και μετά το τροφοδοτικό.Όχι ότι κοιτάμε πρώτα αυτά:)

αλλα περα απο αυτό, ο επεξεργαστής σπάνιο να βγάλει μπλε οθόνη από μόνος του αν δε τον έχεις "σκαλισει"

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.