Jump to content



Ηχος απο LG tv σε Pioneer vxs 324


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Μετα την αγορα του ενισχυτη pioneer vsx 324 εκατσα να συνδεσω τον ενισχυτη με την LG 42LB55 τηλεοραση μου. Ο μονος τροπος συνδεσης που μπορει να γινει αυτο ειναι η οπτικη ινα, μια και μονο σε αυτην δινει audio out η τηλεοραση. Συνδεω λοιπον την αλλη ακρη της οπτικης ινας στον ενισχυτη, εννοειται στην σωστη θεση που ειναι audio in, και πολυ απλα δεν εχω ηχο. Επιλεγω φυσικα μεσω απο το μενου της tv να στελνει τον ηχο μεσω του οπτικου καλωδιου αλλα δυστυχως δεν εχω ηχο. Εψαξα το manual του ενισχυτη αλλα δεν εντοπισα καπου να γραφει λεπτομερως πως μπορει να γινει αυτη η συνδεση.. Επομενως, χρειαζομαι τη βοηθεια σας.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δες στο manual σελίδα 18.
 

• For the TV input, only A (analog) or C1/01 (digital) can
be selected. However, if the ARC at HDMI Setup is set
to ON. the input is fixed to H (HDMI) and cannot be
changed.
• When set to H (HDMI) or C1/01 (digital), CD lights when
a Dolby Digital signal is input, and DTS lights when a DTS
signal is input.
• When the H (HDMI) is selected, the A and DIGITAL
indicators are off (see page 7).

 

http://www.pioneerelectronics.com/StaticFiles/Manuals/Home/HTP-072_Rcvr_OperatingInst031413.pdf

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα διαβασει διακοσες φορες αυτο το σημειο. Νομιζα οτι το μονο που επρεπε να κανω ηταν να απενεργοποιησω το arc, και αυτοματα θα επαιζε. Τελικα ομως πρεπει να γινει χειροκινητα η αλλαγη απο analog σε digital μορφη και το πως γινεται αυτο δεν το γραφει πουθενα το manual. Γινεται απλα με το κουμπι που βρισκεται διπλα απο το κουμπι TV πανω στο τηλεκοντρολ. Τυχαια το βρηκα...

Μα καλα τοσο δυσκολο ειναι να βαλουν σε μια παρενθεση εστω, το πως γινεται μια αλλαγη-επιλογη; Τι μου λες οτι πρεπει ν επιλεξω το ταδε χωρις να μου λες πως;;; Λες και καθε μερα στηνει ο καθενας home cinema η ηχοσυστηματα.. Τεσπα, αφου δουλεψε κομματια να γινει. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και για τον κοπο σου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.