Jump to content



Αγορά CPU ή OC


telei_pc

Recommended Posts

Καλησπέρα, έφτασε στα χέρια μου το PC του αδερφού μου και θέλω να κάνω κάποια αναβάθμιση. Το ερώτημα που μου γεννάται είναι να πάω σε αγορά νέου CPU και mobo η να πάρω κάποια ψήκτρα και να κάνω OC και τα λεφτά που μένουν να τα ξοδεψω σε GPU και RAM? Τα specs είναι CPU: i7 920 @ 2.67 mobo: Asus p6t se,GPU: 9800gt 1gb και ram: Kingston 3x2gb @ 1333 νομιζω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά κρατά ο 920. Κάνε overclock και αναβάθμισε κάρτα γραφικών (αν παίζεις παιχνίδια) και μνήμη.

Η mobo που είδα τα χαρακτηριστικά της , στις υποδοχές μνήμης λέει "2000(OC)/1866(OC)..." που σημαίνει? Για Ραμ βλέπω 16 GB @1866
Link to comment
Share on other sites

Για Ραμ βλέπω 16 GB @1866

 

140€ ram δηλαδή, γιατί πιστεύεις οτι αυτή που έχεις δε σε φτάνει.

 

Απάντησε άμα θες στα 2 παρακάτω ερωτήματα:

-Για τι χρήση προορίζεται το pc?

-Πόσα χρήματα διαθέτεις συνολικά για αναβάθμιση?

 

Γράψε και τα υπόλοιπα εξαρτήματα του pc (psu, ψύκτρα αν υπάρχει, ssd αν έχεις κλπ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η mobo που είδα τα χαρακτηριστικά της , στις υποδοχές μνήμης λέει "2000(OC)/1866(OC)..." που σημαίνει? Για Ραμ βλέπω 16 GB @1866

Όχι 16 αλλά 12gb είναι με tripple channel αλλά κάτσε ακόμα στα 6 και βάλε έναν ssd.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνισω κι εγω με τους προλαλησαντες, ουτε ram θες ουτε cpu αλλα μια καλη καρτα γραφικων.

Ειδικα αν πας σε μεταχειρισμενα μπορεις αυτη την εποχη να βρεις σε καλες τιμες -με αυτα που θα πεταγες σε cpu &ram- ακομα κι 780 / 780ti αλλα παντα εξαρταται απο το τι games  παιζεις

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

140€ ram δηλαδή, γιατί πιστεύεις οτι αυτή που έχεις δε σε φτάνει.

Απάντησε άμα θες στα 2 παρακάτω ερωτήματα:

-Για τι χρήση προορίζεται το pc?

-Πόσα χρήματα διαθέτεις συνολικά για αναβάθμιση?

Γράψε και τα υπόλοιπα εξαρτήματα του pc (psu, ψύκτρα αν υπάρχει, ssd αν έχεις κλπ)

Για gaming το θέλω κυρίως GTA V κλπ(τώρα για τον προγραμματισμό που κάνω δε νομίζω οτι χρειάζομαι κάτι, οπότε για gaming).

Γενικά δεν έχω βάλει κάποιο όριο ο,τι έχω την εκάστοτε στιγμή. Τώρα πχ εχω 250 και σκέφτομαι να πάω σε ssd και ψήκτρα.PSU έχει ένα 1000αρι πάνω ocz 80 plus κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Για ssd και ψύκτρα δε θες τόσα. Ας πούμε

http://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?from=autocomplete&keyphrase=cooler+master+hyper+212+evo

και καθαρίζεις με 150-160€.

 

RAM δε χρειάζεσαι σε πρώτη φάση, και εφόσον έχεις καλό τροφοδοτικό, το μόνο που σου μένει είναι να ασχοληθείς να ανεβάσεις τον 920 να μη τρως bottleneck

και να πάρεις μια κάρτα γραφικών. Εκεί πρέπει να δώσεις τα λεφτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ssd και ψύκτρα δε θες τόσα. Ας πούμε

http://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?from=autocomplete&keyphrase=cooler+master+hyper+212+evo

και καθαρίζεις με 150-160€.

 

RAM δε χρειάζεσαι σε πρώτη φάση, και εφόσον έχεις καλό τροφοδοτικό, το μόνο που σου μένει είναι να ασχοληθείς να ανεβάσεις τον 920 να μη τρως bottleneck

και να πάρεις μια κάρτα γραφικών. Εκεί πρέπει να δώσεις τα λεφτά.

 

Ssd αυτόν έλεγα.Τώρα για ψήκτρα να μην πάω σε hydro( κατέβασα το speccy και μου λέει κάτι 80 βαθμούς στο cpu :S); H100i υπερβολή;Το πρώτο που θα κάνω θα  είναι να ανεβάσω τον 920..

 

θα συμφωνισω κι εγω με τους προλαλησαντες, ουτε ram θες ουτε cpu αλλα μια καλη καρτα γραφικων.

Ειδικα αν πας σε μεταχειρισμενα μπορεις αυτη την εποχη να βρεις σε καλες τιμες -με αυτα που θα πεταγες σε cpu &ram- ακομα κι 780 / 780ti αλλα παντα εξαρταται απο το τι games  παιζεις

 

Σκεφτόμουν να πάω σε 970/980, όχι ακόμα σε κάνα μήνα ή και λίγο παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται η Η100i, καλύτερα βάλε στην άκρη τη διαφορά για την κάρτα.

Τη συγκεκριμένη ψύκτρα την έβαλα και στον 920 του αδερφού μου και είναι τρομερό vfm για τα λεφτά της, για ένα normal o/c δεν απαιτείται κάτι παραπάνω.

Μπορείς να προσθέσεις και κάποιον καλό fan στον πύργο για καλύτερη ροή αέρα, γιατί καλοκαίρι έρχεται, θα σου χρειαστεί.

 

Οι θερμοκρασίες πάντως που λες για Απρίλιο μήνα και στοκ 920 είναι ολίγον τι τραγικές...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε χρειάζεται η Η100i, καλύτερα βάλε στην άκρη τη διαφορά για την κάρτα.

Τη συγκεκριμένη ψύκτρα την έβαλα και στον 920 του αδερφού μου και είναι τρομερό vfm για τα λεφτά της, για ένα normal o/c δεν απαιτείται κάτι παραπάνω.

Μπορείς να προσθέσεις και κάποιον καλό fan στον πύργο για καλύτερη ροή αέρα, γιατί καλοκαίρι έρχεται, θα σου χρειαστεί.

 

Οι θερμοκρασίες πάντως που λες για Απρίλιο μήνα και στοκ 920 είναι ολίγον τι τραγικές...

 

Πολύ τραγικές..Το normal o/c δηλαδή που κυμαίνεται;  :p Κάρτα να πάω σε μεταχειρισμένη 780/780ti όπως λέει ο φίλος από πάνω ή να πάω σε 970/980;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το revision του 920 (C0 ή D0) πάει 3.2-3.6 για C0, ενώ για D0 πάει μέχρι 4-4.2 Ghz, ανάλογα και το κομμάτι φυσικά.

 

Από τις παραπάνω θα πήγαινα σε 970 γενικώς, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις όταν είναι η ώρα να αγοράσεις, και έχεις οριστικοποιήσει το budget σου,

γιατί και μοντέλα θα βγουν καινούργια (νέα σειρά AMD, 960Ti) αλλά και οι τιμές αλλάζουν συνέχως.

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το revision του 920 (C0 ή D0) πάει 3.2-3.6 για C0, ενώ για D0 πάει μέχρι 4-4.2 Ghz, ανάλογα και το κομμάτι φυσικά.

 

Από τις παραπάνω θα πήγαινα σε 970 γενικώς, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις όταν είναι η ώρα να αγοράσεις, και έχεις οριστικοποιήσει το budget σου,

γιατί και μοντέλα θα βγουν καινούργια (νέα σειρά AMD, 960Ti) αλλά και οι τιμές αλλάζουν συνέχως.

Πώς θα ξέρω το revision αν είναι C0 ή D0;

Πώς θα ξέρω το revision αν είναι C0 ή D0;

Εύρηκα! Ευχαριστώ για την βοήθεια και τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.