Jump to content


Recommended Posts

@Aris Teidis, φαίνεται πολύ καλή η λύση σου, απλά ίσως πρέπει να δω μήπως χρειαστεί κάποια ενίσχυση το σανιδάκι γιατί το mige μαζί με τη βάση νομίζω ξεπερνάνε τα 13 κιλά.

 

@Isidorosis, φαντάζομαι θα μπορούσε αλλά μάλλον θα έχανε η βάση το modularity και επίσης θα μειωνόταν το διαθέσιμο εύρος κινήσεων..

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση από απλή περιέργεια περισσότερο

θα μπορούσε από το σχέδιο να λείπει το πράσινο κομμάτι

και να μπει το στήριγμα τις σανίδας για τα πετάλ στο κόκκινο ?

rWTRl3A.jpg

 

Το λέει και ο Άκης παραπάνω αλλά να στο εξηγήσω λίγο ποιο αναλυτικά:

 

Στον κόκκινο άξονα είναι προορισμένος να ανεβοκατεβαίνει (κατά βούληση) ο οριζόντιος άξονας που κρατάει τη σανίδα με το κάθισμα ενώ στον πράσινο αυτός που κρατά τα πεντάλς. Καθώς κάθισμα και πεντάλς όμως θα έχουν πάντα μια υψομετρική διαφορά σημαίνει ότι η παρατήρησή σου δεν είναι καθόλου άστοχη! Θα μπορούσε να δουλέψει το όλο σύστημα και με τον τρόπο που προτείνεις (με κάποιους περιορισμούς στην κίνηση). Όμως σχεδίασα το κόκπιτ αυτό να "χτίζεται" σε τρεις διαδοχικές φάσεις με τρία κομμάτια που λειτουργούν προσθετικά το ένα στο άλλο και στην αντίθετη περίπτωση (που προτείνεις) δεν θα ήταν αυτό δυνατό.

Δηλ. πρώτα κατασκευάζεις τη βάση που κρατάει το κάθισμα και κρατάς τα πεντάλς στο πάτωμα. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος το αναβαθμίζεις με τη βάση της πεταλιέρας με το τιμόνι και οθόνη πάνω στο γραφείο και στη συνέχεια (αν επιθυμείς) με τη βάση του τιμονιού μέχρι που γίνεται αυτόνομο κόπιτ που φιλοξενεί κάθισμα, πεταλιέρα, τιμόνι και οθόνη!

Αν κάποιος θέλει να πάει κατ' ευθείαν στην ολοκληρωμένη λύση τότε απλούστατα καλύτερα να χρησιμοποιήσει άλλο design μου που κάνει τα ίδια και περισσότερα με ποιο απλό τρόπο.

Ελπίζω να σε διαφώτισα...

 

Δες και το βίντεο αυτό, φαίνεται όλο αυτό που είπα για τα διαδοχικά στάδια (εδώ βέβαια ο πράσινος άξονας δεν υπάρχει - είναι σταθερός στο πάνω κάτω - γιατί είναι το απλοποιημένο μοντέλο):

 

 

Ενώ εδώ θα δεις την αρχική ιδέα που περιλαμβάνει τα δύο πρώτα στάδια μόνο αλλά με τον πράσινο άξονα ενεργό:

 

@Aris Teidis, φαίνεται πολύ καλή η λύση σου, απλά ίσως πρέπει να δω μήπως χρειαστεί κάποια ενίσχυση το σανιδάκι γιατί το mige μαζί με τη βάση νομίζω ξεπερνάνε τα 13 κιλά.

 

 

Άκη πιστεύω ότι αυτό το "σανιδάκι" των 2,5 εκατοστών πάχους είναι ικανό για 50+ κιλά δύναμης. Ποιο πολύ κινδυνεύει το γραφείο σου να φύγει από τη θέση του παρά να σπάσει αυτό, καθώς θα ασκείς ομολογουμένως μεγάλες δυνάμεις μέσω του τιμονιού!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα σχέδια του @Aris Teidis seat stand 45 αρχίζουν να παίρνουν σάρκα και οστά! Άρη ευχαριστώ και πάλι!

Ελπίζω να ολοκληρωθεί η βάση του καθίσματος μέσα στην προσεχή εβδομάδα.

 

FVBsNSt.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Έγινε το κακό

 

Aris Teidis seat stand version 45 done :)

Το τιμόνι βιδώθηκε κάτω από το τραπέζι, οπότε κατέβηκε 2,5cm πιο χαμηλά (πρέπει να κατέβει κιάλλο, αλλά προς το παρόν είμαστε οκ)

Τα πεντάλ βιδώθηκαν σε αυτοσχέδια βάση από κάτι ξύλα που περίσσεψαν. Τα στερέωσα με βίδες στο πλαϊνό του γραφείου για να μην κουνιούνται.

 

 

ETOi6Tg.jpg

 

 

 

Είδα τρομερή διαφορά στην άνεση!

Εκτός της άνεσης, η θέση οδήγησης δίνει την αίσθηση ότι κάθομαι σε αυτοκίνητο πλέον. 10/10 στο σχέδιο του Άρη!

Πραγματικά λυπάμαι που κοψομεσιαζόμουν τόσο καιρό με την αναδιπλούμενη καρέκλα από το παζάρι.

 

 

Άρη και πάλι thanks!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Άκη, πολύ χαίρομαι που είσαι ευχαριστημένος!

 

Άντε σύντομα και το stand για τα πετάλια που θα κάνει ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

 

Να και φωτό από φίλο που το τέλειωσε πριν από σένα και χρησιμοποίησε βίδες αντί για κόλλα:

 

823269WP20150911202852Pro.jpg

 

807272WP20150912095757Pro.jpg

 

436328WP20150912132635Pro.jpg

326409WP20150912132648Pro.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Λιγο νωριτερα αν ειχε αναφερθει θα ειχα κανει και εγω τα ιδια, δεν πειραζει και το RS1 καλο ειναι εκτος του μπρατσου για τον λεβιε ταχυτητων που χαλαρωνει η βιδα και παιζει δεξια αριστερα. Θελει διαφορετικο συστημα εκει, ειναι λιγο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά λυπάμαι που κοψομεσιαζόμουν τόσο καιρό με την αναδιπλούμενη καρέκλα από το παζάρι.

Αν τοσο καιρο που κοψομεσιαζοσουν βλεπαμε αυτα που βλεπαμε, φανταζομαι τι μας περιμενει τωρα......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιο γρηγορος δεν θα ειναι πιο ανετος ομως ναι... Που μπορει να σημαινει λιγοτερα λαθη...? αρα λιγοτερος χαμενος χρονος... Πφφφ παλι πιο γρηγορος θα ειναι.

Χαχα, καλά το είπες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημένο μου thread .

Μπορει να μην ασχολούμαι καν με racing sims(αν και πολύ θα το ήθελα ) αλλά η σύλληψη και η εκτέλεσή της ιδέας είναι καταπληκτικη ,χίλια μπράβο.

Αν ποτέ αποφασίσεις να ασχοληθείς θα σου φτιάξω το καλύτερο cockpit στην Αθήνα! ;):D

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, μου έφτιαξες την μέρα - και αυτό είναι δύσκολο στη σκοτεινή περίοδο που περνάμε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άρη φοβερή δουλειά.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι όταν μου είχες πει ότι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τις κατασκευές τέτοιου τύπου ενώ δίνεις τα σχέδια και ολόκληρο οδηγό κυριολεκτικά στο πιάτο.

 

Αυτό για τις οθόνες με ενδιαφέρει.Να φανταστώ ξεπερνά το 100αρι με υλικά-ξύλα κλπ ε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρη φοβερή δουλειά.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι όταν μου είχες πει ότι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τις κατασκευές τέτοιου τύπου ενώ δίνεις τα σχέδια και ολόκληρο οδηγό κυριολεκτικά στο πιάτο.

 

Αυτό για τις οθόνες με ενδιαφέρει.Να φανταστώ ξεπερνά το 100αρι με υλικά-ξύλα κλπ ε?

Μόλις βρω χρόνο, σήμερα, θα κάνω έναν υπολογισμό για τα υλικά ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και 200 να πάει που λέει ο λόγος , θα έχεις φτιάξει τρελή κατασκευή που δε θα μπορούσες διαφορετικά ,και που για να αγοράσεις κατι τέτοιο ,δε θέλω να ξέρω πόσα ψηφία έχει μέσα το ποσό.

Ps

Παίζει τα ξυλα να ειναι πιο φτηνά αναλογικά από τα πλαστικά ,και στα κόβουν τσαμπα στο praktiker .

Ps2

Καλα ε,έφαγα φλασια τρελή τωρα ,τόσο καιρό ,ψάχνομαι πως θα έφτιαχνα με τον πιο αξιόπιστο και συνάμα τεμπέλικο τρόπο κατι βάσεις/stands για κατι panel που έχω για το home studio .

Περιττό να πω οτι μόλις είδα τα stand για τις οθόνες ανάψαν εφτα λαμπάκια πάνω από το κεφάλι μου.

Ps 3

Τα vesa mounts με σκοτώνουν ,αυτές οι απλές εντελως ιδιοφυείς συλλήψεις ειναι τα καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

Και 200 να πάει που λέει ο λόγος , θα έχεις φτιάξει τρελή κατασκευή που δε θα μπορούσες διαφορετικά ,και που για να αγοράσεις κατι τέτοιο ,δε θέλω να ξέρω πόσα ψηφία έχει μέσα το ποσό.

Ps

Παίζει τα ξυλα να ειναι πιο φτηνά αναλογικά από τα πλαστικά ,και στα κόβουν τσαμπα στο praktiker .

Ps2

Καλα ε,έφαγα φλασια τρελή τωρα ,τόσο καιρό ,ψάχνομαι πως θα έφτιαχνα με τον πιο αξιόπιστο και συνάμα τεμπέλικο τρόπο κατι βάσεις/stands για κατι panel που έχω για το home studio .

Περιττό να πω οτι μόλις είδα τα stand για τις οθόνες ανάψαν εφτα λαμπάκια πάνω από το κεφάλι μου.

Ps 3

Τα vesa mounts με σκοτώνουν ,αυτές οι απλές εντελως ιδιοφυείς συλλήψεις ειναι τα καλύτερα.

 

Κοίτα αν ξεφεύγει σκεφτόμουν να φτιάξω ξύλινη βάση τύπου Π στην οποία απλά θα τοποθετούσα τις οθόνες αλλά στο ύψος που με βολεύει,χάνοντας βέβαια το πλεονέκτημα της ρύθμισης ύψους.Δηλαδή απλά οι οθόνες να κάτσουν με τις βάσεις τους χωρίς vesa.Κάτι τέτοιο φαντάζομαι θα πάει πολύ κάτω από 100 ευρώ με ξύλα αφού δεν είναι κάτι πολύπολοκο.

 

PS2 

Όντως τα έτοιμα stand τα πληρώνεις αλλά πληρώνεις όνομα και ομορφιά περισσότερο παρα λειτουργικότητα πολλές φορές.

 

PS3

Αυτό που έχει βάλει ο Άρης παραπάνω μέσω vesa δεν είναι τοποθετημένες οι οθόνες;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.