Jump to content


Recommended Posts

Λοιπόν:

 

26 ταφ + 6 γωνίες + 12 μέτρα σωλήνα = περίπου 90€ (προπέρσινες τιμές αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει)

 

12 (U shaped clips) Στηρίγματα ιστού - τουλάχιστον 1€ το ένα - 12€

 

18 σφιγκτήρες σωληνώσεων - περίπου 0,6€ ο έκαστος - τουλάχιστο 10€

 

3 σανιδάκια - 10 με 20€

 

Μια κόλλα για PVC - τουλάχιστο 5€

 

"εργαλεία" (ανεκτίμητα :lol: )

 

Παίδες ξεφύγαμε από το κατοστάρικο... τουλάχιστο 140 για να είστε μέσα στους υπολογισμούς! :(


PS3

Αυτό που έχει βάλει ο Άρης παραπάνω μέσω vesa δεν είναι τοποθετημένες οι οθόνες;

 

Ναι, έχεις δίκιο

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα λεφτά Άρη! :p

 

Ωραία κατασκευή φαίνεται πάντως.Θα την υλοποιήσεις ο ίδιος για σένα;

Αν δεν υπήρχε το Oculus Rift ... ίσως, αλλά και πάλι, θα έπρεπε να πάρω διαζύγιο πρώτα! :unsure:

 

Αν πάντως κάποιος ενδιαφέρεται για οποιαδήποτε από τις κατασκευές μου να μου στείλει μήνυμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρη νομίζεις ότι μπορούμε να φτιάξουμε κάτι παρέα το οποίο σε πρώτη φάση θα είναι μόνο για κάθισμα (Φαντάζομαι παρόμοιο με αυτό που έχει φτιάξει ο Άκης) στο οποίο να μπορέσουμε να προσθέσουμε κάτι για να στηρίζεται το Clubsport Shifter και να εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ το Wheel Stand Pro για την τιμονιέρα/pedals?

 

Όσο μεγαλώνουμε και ασχολούμαστε με τα sims τόσο οι καρέκλες γραφείου μας χτυπάνε στη μέση, προσωπικά πάνω από μία ώρα χωρίς διάλειμα δύσκολα την αντέχω πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Άρη νομίζεις ότι μπορούμε να φτιάξουμε κάτι παρέα το οποίο σε πρώτη φάση θα είναι μόνο για κάθισμα (Φαντάζομαι παρόμοιο με αυτό που έχει φτιάξει ο Άκης) στο οποίο να μπορέσουμε να προσθέσουμε κάτι για να στηρίζεται το Clubsport Shifter και να εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ το Wheel Stand Pro για την τιμονιέρα/pedals?

 

Όσο μεγαλώνουμε και ασχολούμαστε με τα sims τόσο οι καρέκλες γραφείου μας χτυπάνε στη μέση, προσωπικά πάνω από μία ώρα χωρίς διάλειμα δύσκολα την αντέχω πλέον.

Ναι φίλε Γιώργο νομίζω το PVC cockpit 45 είναι η καλύτερη λύση για σένα. Θα μπορέσεις να ρυθμίσεις την καρέκλα στην ποιο κατάλληλη για τη μέση σου θέση! Ξεκινάμε με τη βάση της καρέκλας και προχωράς αργότερα, αν ποτέ νιώσεις ότι το χρειάζεσαι και με τα υπόλοιπα μέρη. Βάση για CSShifter είναι εύκολη υπόθεση, μην σε ανησυχεί.

Εσύ αγόρασε μια καρέκλα με ράγες και προτίμησε κάποια ιδιαίτερα αναπαυτική και όχι κάποια φανταχτερή sport bucket (η συμβουλή μου) και εγώ αναλαμβάνω τα υπόλοιπα και σιγά σιγά ξεκινάμε! Θα σε ενημερώσω για το κόστος των υλικών εκτός αν θες να το αναλάβεις εσύ. Επίσης κάποια στιγμή να μου πεις και το χρώμα της σανίδας που θα ήθελες! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ok ώρα να πάρω τις μάντρες σβάρνα, εκτός και αν έχεις να προτείνεις κάποια εσύ B)

Εγώ μία ξέρω μόνο (γιατί δουλεύω εκεί κοντά) αλλά τις καρέκλες τις έχει  εκτεθειμένες σε σκόνη και βροχή. Οπότε δεν το συνιστώ. Έχω όμως φίλο που δουλεύει με ανταλλακτικά σουτζούκι. Θα σου πω αν έχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Σαν καινουριος στο forum πρεπει και οφειλω να πω μπραβο στο μερακι και την ορεξη του φιλου για το cockpit!Αν και καινουριος στο sim θα το φτιαξω μονο και μονο για την εμπειρια και να δω πως ειναι!!Εχετε να μου προτεινεται κανενα μαγαζι για να παρω τις σωληνες για να μην παω και παρω καμια πατατα!!(Θελω να φτιαξω το cockpit 45)

Έγινε επεξεργασία από marou21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον @marou21 στην παρέα μας! Ότι χρειαστείς ρώτα το εδώ - θα σε βοηθήσω εγώ.

Θα σου στείλω τις πληροφορίες που ζητάς με μήνυμα για να μην θεωρηθεί ότι κάνουμε διαφήμιση.   

 

Το cockpit 45 σου δίνει την δυνατότητα να έχεις ένα πλήρως αυτόνομο και ρυθμιζόμενο σύνολο το οποίο μπορείς να χτίσεις σε τρία αυτόνομα στάδια, δηλ. να φτάσεις μέχρι εκεί που πραγματικά έχεις ανάγκη. Για τα πρώτα δύο στάδια υπάρχει η ανάγκη και για κάποια εξωτερική στήριξη για την τιμονιέρα σου όπως ένα γραφείο.

Αν οι απαιτήσεις σου είναι ποιο απλές, δηλ. αν δεν θα χρειαστείς πχ. την δυνατότητα να παίρνει κλίσεις (κοντινές στης F1) η θέση οδήγησής σου τότε θα σου πρότεινα να κατασκευάσεις το cockpit 38 

 

https://www.youtube.com/watch?v=-LATvEpEJlM

 

το οποίο έχει λιγότερα υλικά, οπότε είναι ποιο φτηνό (όχι πολύ) και ποιο εύκολο στην κατασκευή.  

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα περάσαμε ένα ωραίο δημιουργικό πρωίνο με τον Άρη στήνωντας το πρώτο κομμάτι του cockpit μου, το κομμάτι που πατάει επάνω το κάθισμα με πλήρεις ρυθμίσεις κλίσης του καθίσματος από ξαπλωτό αλά F1 μέχρι τη γιαγιάκα που οδηγεί με το τιμόνι αγκαλιά. Θα επανέλθω με photos μόλις το τοποθετήσω στον υπολογιστή αλλά είμαι σίγουρος ότι θα περάσει σε άλλη διάσταση το immersion μόνο και μόνο από την αλλαγή της καρέκλας γραφείου σε σταθερό κάθισμα αυτοκινήτου.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για εντυπώσεις χρήσης μετά από μία εβδομάδα συμβίωσης, πραγματικά χαίρομαι να κάθομαι στον υπολογιστή είτε για οδήγηση, είτε για γενικό gaming, μέχρι και για παρακολούθηση youtube/twitch αράζω στην καρέκλα σε ξαπλωτή θέση εκεί που θα προτιμούσα το laptop στο κρεβάτι.

 

Οι πόνοι στη μέση μου έχουν εξαφανιστεί, εχτές έτρεξα ένα session με δίωρο practice, Qualifying και 45λεπτο αγώνα στο Spa και δεν κατάλαβα τίποτα ενώ με την καρέκλα γραφείου θα είχα έντονους πόνους. To shifter έχει κάτσει ακριβώς εκεί που με βολεύει και το Wheelstand είναι 100% σταθερό αφού πλέον δεν χρειάζεται να γραπώνομαι πάνω στην τιμονιέρα για να μη φύγει η καρέκλα γραφείου πίσω, είναι πραγματικά σαν να κάθομαι σε αυτοκίνητο.

 

Bring on VR !!!!

 

ΥΓ Σήμερα έχει release Nordschleife και McLaren F1 στο iRacing, προβλέπεται μαραθώνιος :D

 

Έγινε επεξεργασία από geovas77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@geovas77 Αυτο που ειπες με το vr οτι θα βαλουμε το καθισμα οπου θελουμε και δεν θα ξανακουνηθει απο εκει γτ δεν θα χρειαζεται να το φερουμε μπροστα στην οθονη ειναι τεραστια κουβεντα. Καθε φορα που μεταφερω τα 70 κιλα του RS1 μπροστα στο γραφειο λεω απο μεσα μου, θα βγουν τα VR... δεν θα βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για εντυπώσεις χρήσης μετά από μία εβδομάδα συμβίωσης, πραγματικά χαίρομαι να κάθομαι στον υπολογιστή είτε για οδήγηση, είτε για γενικό gaming, μέχρι και για παρακολούθηση youtube/twitch αράζω στην καρέκλα σε ξαπλωτή θέση εκεί που θα προτιμούσα το laptop στο κρεβάτι.

 

Οι πόνοι στη μέση μου έχουν εξαφανιστεί, εχτές έτρεξα ένα session με δίωρο practice, Qualifying και 45λεπτο αγώνα στο Spa και δεν κατάλαβα τίποτα ενώ με την καρέκλα γραφείου θα είχα έντονους πόνους. To shifter έχει κάτσει ακριβώς εκεί που με βολεύει και το Wheelstand είναι 100% σταθερό αφού πλέον δεν χρειάζεται να γραπώνομαι πάνω στην τιμονιέρα για να μη φύγει η καρέκλα γραφείου πίσω, είναι πραγματικά σαν να κάθομαι σε αυτοκίνητο.

 

Bring on VR !!!!

 

ΥΓ Σήμερα έχει release Nordschleife και McLaren F1 στο iRacing, προβλέπεται μαραθώνιος :D

 

Φίλε μου Γιώργο, πολύ χαίρομαι για την μέση σου αλλά και για το ότι δικαιώνονται οι δημιουργίες μου! Να είσαι καλά :T:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Aris Teidis, για τσέκαρε αυτό.. http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/your-rig-setup.4431/page-79#post-586022

Φυσικά καμία σχέση με το δικό σου που είναι modular και ρυθμίσιμο, αλλά το βάζω να υπάρχει :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα γίνει καλό test στο cockpit :lol:

 

60 Spec Racer Fords @ Spa, αγώνας για να βοηθήσουμε ένα παιδάκι, έχουν ήδη μαζεφτεί περίπου 1000 €.

 

Live Broadcast @ Global SimRacing Channel @ 00:00. Ελάτε να δείτε τους ξένους να προσπαθούν να προφέρουν το όνομα μου :p :p :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.