Jump to content



Αγορά gtx 970


Recommended Posts

Μακριά από EVGA λέμε. Σε βάζουν να πληρώσεις για το oc potential του εκάστοτε τσιπ βγάζοντας χίλιες μύριες εκδόσεις. Ενώ οι κάτω από την FTW έχουν κλειδωμένες τάσεις. Και τελευταίο, δεν θέλουν οι 970 υδρόψυξη. Αν έχεις ανεβάσει τόσο πολύ την τάση(όχι φυσικά στις κλειδωμένες EVGA) για να θες υδρόψυξη το'καψες το τσιπ.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από EVGA λέμε. Σε βάζουν να πληρώσεις για το oc potential του εκάστοτε τσιπ βγάζοντας χίλιες μύριες εκδόσεις. Ενώ οι κάτω από την FTW έχουν κλειδωμένες τάσεις. Και τελευταίο, δεν θέλουν οι 970 υδρόψυξη. Αν έχεις ανεβάσει τόσο πολύ την τάση(όχι φυσικά στις κλειδωμένες EVGA) για να θες υδρόψυξη το'καψες το τσιπ.

 

 

1.τι εννοεις σε βαζουν να πληρωσεις το Oc potential?

 

2. αν δεν εχεις σκοπο να κανεις Overclocking..είναι κακο που είναι κλειδωμένες?

    (παρεπιπτοντως λεω να παρω την ftw acx 2.0 )

 

 

τελός, υδροψυξη θα μπει για ομορφια και επειδή το χω σα χομπυ κλπ

 

οποτε βλέποντας ότι η EVGA μου λεει ότι ότι και να κανω , δε χανω την εγγυηση.. πως μπορω να μη την προτιμησω?

 

επισης μπορω να αγορασω με 20 ευρω αλλα 2 χρονια εγγυηση και με 40 ευρω  αλλα 7 μεσα από το site 

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις σκοπο να κανεις overclocking....οχι δεν ειναι κακο που ειναι κλειδομενες.

Παρολα αυτα μπορεις να κανεις ενα μικρο over,οσο μπορει να παει η καρτα με την εργοστασιακη ταση που εχει δωσει.

Link to comment
Share on other sites

1.τι εννοεις σε βαζουν να πληρωσεις το Oc potential?

 

2. αν δεν εχεις σκοπο να κανεις Overclocking..είναι κακο που είναι κλειδωμένες?

    (παρεπιπτοντως λεω να παρω την ftw acx 2.0 )

 

1. Η ομορφιά του oc είναι οι τζάμπα επιδόσεις. Ας πούμε, αγοράζω έναν 4790Κ στα 300€ και στα 4Ghz υποτίθεται, αλλά το κομμάτι μου κλοκάρει αρκετά παραπάνω τόσο με την στοκ όσο και με αυξημένη τάση. Άσχετα με το πόσο καλό κομμάτι θα μου τύχει θα πληρώσω τα ίδια λεφτά.

 

Η EVGA τα σκάρτα κομμάτια τα κάνει απλές 970 στα 340€, με ελάχιστο oc περιθώριο. Tα μέτρια τα κλοκάρει στη μέγιστη ασφαλή τάση των GTX 970(1,21 βολτ) και τα πάει 10-15% πιο πάνω(SC/SSC) πάλι με ελάχιστο oc περιθώριο και με φουσκωμένη τιμή.

Τέλος τα καλά τα πουλάει 100€ ακριβότερα από τα απλά(FTW edition) και σε αφήνει να παίξεις με την τάση.

Φαντάσου δηλαδή την ίντελ να πούλαγε διαφορετικές εκδόσεις των 4790Κ με διαφορετική τιμή ανάλογα με το πόσο καλά κλοκάρουν.

 

Εσύ νομίζεις ότι οι απατεώνες της EVGA σου δίνουν φοβερή εγγύηση, αλλά σε έχουν βάλει να την χρυσοπληρώσεις, ανάλογα και με το πόσο ψηλά είναι/επιτρέπεται να είναι η τάση της κάρτας που αγοράζεις.

 

2. Αν δεν σε ενδιαφέρει το oc αγοράζεις την πιο απλή και φθηνή κάρτα που υπάρχει. Γιατί να το παιδεύεις άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οκ καταλαβα..
Ναι η αληθεια ειναι οτι οι τζαμπα επιδοαεις ειναι πολυ ωραιο. Και ακριβως απο το παραδειγμα που εδωσες βγαινει αυτο που λεμε..

Παλια ειχα κανει.και γω oc σε cpu.
Πλεον πιστευω οτι δε χρειαζεται στους περισσοτερους γιατι ειναι ηδη παραπανω απ οτι χρειαζεται για αυτα που κανει ο μεσος χρηστης.

Εκτος κι αν κανεις κατι αλλο που το χρειαζεται ή το κανεις απο χομπυ οπως εχω εγω την υδροψυξη..

Τελος, πιο πολυ ρωτησα γιατι ετσι που εγραψες το μακρια απο EVGA , μου φανηκε πως ξερεις κατι κακο για τη ποιοτητα τους, το rma τους κλπ.
Αν ο λογος ομως ειναι η πωλησιακη τους τακτικη και το μαρκετινγκ ειναι αλλο θεμα

Σας ευχαριστω ολους για τις αποψεις/ σχόλια τους

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

1. Η ομορφιά του oc είναι οι τζάμπα επιδόσεις. Ας πούμε, αγοράζω έναν 4790Κ στα 300€ και στα 4Ghz υποτίθεται, αλλά το κομμάτι μου κλοκάρει αρκετά παραπάνω τόσο με την στοκ όσο και με αυξημένη τάση. Άσχετα με το πόσο καλό κομμάτι θα μου τύχει θα πληρώσω τα ίδια λεφτά.

 

Not. Προπληρωμένες είναι οι επιδόσεις και μάλιστα αδρά. Σαν τον δωρεάν χρόνο ομιλίας ένα πράγμα./

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προπληρωμένες. [Έχει να κάνει με τις ατέλειες της διαδικασίας παραγωγής που επιβάλλουν στον κατασκευαστή να ορίσει χαμηλά κλοκς για να περιορίσει την φύρα.] Έτσι πάνε να το κάνουν τώρα κ@λοεταιρείες όπως η EVGA.

Δες πόσο ακριβότερος είναι ένας απλός 4670 από την Κ έκδοση. Αμελητέα διαφορά. Να θυμηθούμε και τον 920; Έναν από τους καλύτερους στο κλοκάρισμα με 40% και πλέον διαφορά από τη στοκ κατάσταση. 

Αν σκεφτείς ότι οι απαιτήσεις των προγραμμάτων αφορούν στοκ μοντέλα τότε το oc είναι πραγματικά λεφτά στην τσέπη. Ας πούμε ένα πρόγραμμα το οποίο απαιτεί 2500Κ για να δουλέψει σωστά τα πάει περίφημα και με έναν 920 στα 4Ghz(ίσως και πιο πάνω χωρίς HT). Με στοκ ρολόγια απλά το ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.