Jump to content



Recommended Posts

εδω και 3 μερες ηρθαν και τα δικα μου...

Παιδια ειναι οσον αφορα ηχο καλυτερα απο τα υπερτιμολογημενα siemens. Προφανως εχουν ελαφρως λιγοτερο μπασο, αλλα τως siemens ειναι μαλλον αφυσικα χρωματισμενο (μαλλον για να πουλησουν ευκολα).

Απο αναλυση δε το συχζηταω, απιστευτη καθαροτητα για ακουστικα του ειδους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα έβαλα σε ένα macbook και τα άκουσα και δεν είχαν σχέση με το κινητό. Και σε μεγάλη ένταση έχουν πολύ στιβαρό μπάσο και είναι αρκετά καθαρά.

Η ποιότητα κατασκευής είναι ένα Θέμα και βλέπω με την ελάχιστη χρήση που τους κάνω να ξεφτιζει το καλώδιο στο βύσμα

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα flat τελικά έχουν πολύ καλό ήχο.

Αλλά για πείτε μου κάτι...θέλουν τίποτα ανταπτοράκι για να παίξουν σε smartphones γενικά; Μόνο αν κρατάω πατημένω το μεσαίο κουμπί τους ακούγεται καλά ο ήχος. Αλλιώς είναι άδειος με ηχώ.

Link to comment
Share on other sites

Τα flat τελικά έχουν πολύ καλό ήχο.

Αλλά για πείτε μου κάτι...θέλουν τίποτα ανταπτοράκι για να παίξουν σε smartphones γενικά; Μόνο αν κρατάω πατημένω το μεσαίο κουμπί τους ακούγεται καλά ο ήχος. Αλλιώς είναι άδειος με ηχώ.

 

 

Εξαρτάται από το κινητό σου που έχει διαφορετική διάταξη στο βύσμα 3.5mm. Χρειάζεσαι ένα ανταπτοράκι (πολλά ακουστικά έρχονται με αυτό, αλλά δεν ξέρω πώς να το ζητήσεις)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για πείτε, 3 χρόνια μετά, εσείς που τα πήρατε.

1. Από θέμα ποιότητας ήχου σας καλύπτουν; Λείπει λίγο μπάσο απ' ότι διάβασα παραπάνω; Παίζουν καθαρά σε υψηλές εντάσεις;

2. Από ποιότητα κατασκευής είστε ευχαριστημένοι; Τα καλώδια ξέφτισαν, ξεκόλλησαν ή οτιδήποτε;

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα ήχου είναι τουλάχιστον μέτρια (και για τα γούστα μου χάλια), και φυσικά μπουκώνουν όταν η ένταση ανεβαίνει.

Από αντοχή στο χρόνο δεν πρόλαβα να δω πολλά, τα χάρισα σε 1 βδομάδα και πήγα σε sennheiser :)

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Η ποιότητα ήχου είναι τουλάχιστον μέτρια (και για τα γούστα μου χάλια), και φυσικά μπουκώνουν όταν η ένταση ανεβαίνει.

Από αντοχή στο χρόνο δεν πρόλαβα να δω πολλά, τα χάρισα σε 1 βδομάδα και πήγα σε sennheiser :)

Για πες ποια γιατί ψαχνω και γω ψείρες στο price range μέχρι 25€

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Για πες ποια γιατί ψαχνω και γω ψείρες στο price range μέχρι 25€

 

Όταν λες ψείρες εννοείς χωρίς μικρόφωνο, έτσι;

 

Είναι λίγο πιο ακριβά αυτά, έρχονται στα 37€ χωρίς τα μεταφορικά, αλλά αν δεν σε πειράζει αξίζουν.

Η τιμή τους έπεσε, τα είχα πάρει πριν ένα εξάμηνο (;) στο πενηντάρικο.

Καθαρός και ισορροπημένος ήχος, βαθύ μπάσο (το οποίο αν δεν είναι του γούστου σου το μειώνεις στο equaliser), πλατύ καλώδιο για να μην πολυμπερδεύονται, καλή κατασκευή,

και το βασικότερο: Δεν μπουκώνουν και τέρμα να παίζουν.

https://www.skroutz.gr/s/7449754/Sennheiser-CX-3-00.html

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

 

Όταν λες ψείρες εννοείς χωρίς μικρόφωνο, έτσι;

 

Είναι λίγο πιο ακριβά αυτά, έρχονται στα 37€ χωρίς τα μεταφορικά, αλλά αν δεν σε πειράζει αξίζουν.

Η τιμή τους έπεσε, τα είχα πάρει πριν ένα εξάμηνο (;) στο πενηντάρικο.

Καθαρός και ισορροπημένος ήχος, βαθύ μπάσο (το οποίο αν δεν είναι του γούστου σου το μειώνεις στο equaliser), πλατύ καλώδιο για να μην πολυμπερδεύονται, καλή κατασκευή,

και το βασικότερο: Δεν μπουκώνουν και τέρμα να παίζουν.

https://www.skroutz.gr/s/7449754/Sennheiser-CX-3-00.html

 

 

 

Yeap. 

Ωραία φαίνονται. Κοιτούσα πριν λίγο κάποια xiaomi hybrid pro Hd αλλά τα συγκεκριμένα που παρεθεσες φαίνονται δυνατά εξίσου. 

Τώρα τα pistons v2.1 εχω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

xiaomi hybrid pro Hd

 

Να έχεις υπόψη σου ότι δεν έχουν καθόλου μπάσο αυτά.

Επίσης λένε στα reviews οτι δεν σφραγίζουν σωστά το αυτί, έτσι ώστε δεν γίνεται σωστό sound isolation.

Το τελευτάιο ίσως βελτιώνεται αν τους αλλάξεις caps, αλλά αξίζει τον κόπο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, virus777 said:

Η ποιότητα ήχου είναι τουλάχιστον μέτρια (και για τα γούστα μου χάλια), και φυσικά μπουκώνουν όταν η ένταση ανεβαίνει.

Από αντοχή στο χρόνο δεν πρόλαβα να δω πολλά, τα χάρισα σε 1 βδομάδα και πήγα σε sennheiser :)

 

Για να δω αν έχουμε ίδια γούστα, έχεις κάποια καλά ακουστικά, ώστε να μου πεις ως προς τί θεωρείς μέτρια την ποιότητα των Xiaomi Pistons V3;

Για παράδειγμα για το σπίτι έχω τα Sennheiser HD-600 και ψάχνω κάτι που να μην είναι πολύ υποδεέστερο.

Μέχρι τώρα είχα βολευτεί με τα Ultimate Ears super Fi 5 Pro, αλλά το αριστερό έχει υποφέρει πολύ και μου φωνάζει "Άσε με να φύγω με ειρήνη".

Οι υπόλοιποι που τα πήρατε; Θα σας κάνω μένσιο:

@BasiliCeLew

@giody + αδερφός σου

@Nick74

@Spirosssss

@black66.gr

@RexMundi

@lgalkis

@Snips

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Για να δω αν έχουμε ίδια γούστα, έχεις κάποια καλά ακουστικά, ώστε να μου πεις ως προς τί θεωρείς μέτρια την ποιότητα των Xiaomi Pistons V3;

Για παράδειγμα για το σπίτι έχω τα Sennheiser HD-600 και ψάχνω κάτι που να μην είναι πολύ υποδεέστερο.

 

Tα βασικά σημεία που με χαλάγαν είναι οτί είχαν ψηλά τα πρίμα (σε σημεία τσιριχτά), το μπάσο ήταν εκεί αλλά όχι βαθύ,

και λόγω του ρηχού grip που έχουν, μου βγαίναν συνέχεια από τα αυτιά ό,τι μέγεθος cap και να έβαζα πάνω.

Έχω περάσει από αρκετές ψείρες όλα αυτά τα χρόνια, οπότε οι απαιτήσεις λογικό είναι να ανεβαίνουν.

Ήθελα να πάρω κάτι καλύτερο από κάτι Sony του εικοσάρικου που είχα τότε, είχα διαβάσει θετικά reviews/σχόλια για τα pistons, αλλά απογοητεύτικα μιας και μου φανήκαν χειρότερα από αυτά που είχα.

 

Αφού θες να μάθεις λοιπόν, αυτόν τον καιρό βολεύομαι με τα προαναφερθέντα cx 3.00 (για in-ear) και τα RS-175 (over ear).

Για το τελευταίο, δε βλέπω πως μπορείς να πάρεις κάτι εφάμιλλο των HD-600 σε in-ear και σε sub-50€ τιμή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει review εδώ: http://theheadphonelist.com/headphone-list/#

και είδα ότι τα Piston 3 παίρνουν και καλά 8,2/10 ποιότητα ήχου. Οπότε νομίζοντας ότι είμαι υπερβολικός στις απαιτήσεις μου για κάτι ακριβό, σκέφτηκα να αρχίσω από κάπου την αναζήτησή μου για καινούριες ψείρες.

Οι παλιές ψείρες, τα Ultimate Ears Super Fi 5 Pro χάλασαν. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος με αυτά, για αυτό ζαχαρώνω τα Ultimate Ears UE 900. Αλλά και πάλι, πριν δώσει κανείς τόσα λεφτά, το ψάχνει.

Επίσης τα Sennheiser HD-600 είναι μόνο για το σπίτι, δεν βγαίνουν έξω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.