Jump to content


Εύρεση και ξεκαθάρισμα πολλαπλών αντιγράφων φωτογραφιών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

ψάχνω για κάποιο πρόγραμμα που θα μου κάνει τη ζωή πιο εύκολη στο να ξεκαθαρίσω διπλές (ίσως και τριπλές) φωτογραφίες που έχω αποθηκευμένες σε έναν εξωτερικό σκληρό (σε διάφορους φακέλους-υποφακέλους) και από κακή αρχική οργάνωση έχουν ξεμείνει. Υπάρχουν διάφορα απ' ότι βλέπω στο internet απλά θα ήθελα να δω αν έχετε δοκιμάσει και εμπιστεύεστε κάποιο συγκεκριμένο.

 

Ευχαριστώ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει το ΄doublekilller΄

Διαλεγεις τους φακελους που θα συμπαριλαβει στην αναζητηση, τον τροπο που θα ψαχνει για το αρχειο (ημερομηνια/μεγεθος/περιεχομενο) και το τρεχεις. Μικρο αποτελεσματικο γρηγορο, δεν θελει εγκατασταση. Xp και win7

απλα θελει λιγο προσοχη, μην το βαλεις και ψαχνει στο φακελο των windows και στο φακελο με τα εγκατεστημενα προγραμματα. Υπαρχουν πολλα διπλά αρχεια εκει μεσα, αλλα δεν πρεπει να σβησεις κατι

Link to comment
Share on other sites

Και το γνωστό και διαδεδομένο CCleaner κάνει αυτή τη δουλειά μέσω των εργαλείων του...όρισε απλώς να ψάχνει διπλά αρχεία και βάσει περιεχομένου...

 

προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει και εξειδικευμένα προγράμματα, όπως το duplicate file cleaner & delete duplicate files, αλλά γιατί να μπλέκεις με εμπορικά, εκτός κι αν χρειάζεσαι περισσότερες επιλογές "ευρετικές" και ταξινόμησης αποτελεσμάτων. Φαίνεται πιο οργανωμένο, αλλά δεν είναι οπωσδήποτε απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να βρει μόνο διπλές φωτογραφίες.

 

@mikemtb@vgiozo, να υποθέσω ότι αυτά που προτείνατε κοιτάζουν το μέγεθος και τον τύπο αρχείου και κρίνουν αν είναι ίδια;

 

@JohnGR, το ACDsee δεν είναι για editing μόνο; Κάνει και ξεκαθάρισμα; Και αν ναι με ποια λογική, ταιριάζει ίδιες φωτογραφίες;

 

Με την πρώτη αναζήτηση βρίσκεις κάτι τέτοιο, το οποίο λέει:

 

Duplicate Photo Cleaner is an advanced duplicate photo finder that can analyze and recognize photos by content, regardless of their file name, format, photo size, and orientation

Το οποίο περιγράφει ακριβώς αυτό που θέλω, αλλά δεν το γνωρίζω το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο ποτε, αλλα οποιο και να διαλεξεις πριν το κανεις μαζικα, βαλε σε δυο φακελους 10 φωτογραφιες με καποιες απο αυτες να εχουν κοινη ονομασία αλλα να μην ειναι ιδιες στο περιεχομενο και δες τι θα κανει. Μην εχεις δραματα. Θα το εχεις σκεφτει αλλα απλα το λεω μπας και.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, λογικό αυτό που λες αν και δε νομίζω να είναι τόσο "χαζά" αυτά τα προγράμματα που να σβήνουν κατευθείαν αυτές που θεωρούν διπλές, λογικά θα σου δείχνουν τι βρήκαν και θα διαλέγεις.

 

Περιμένω να δω τι άλλες προτάσεις υπάρχουν και θα δοκιμάσω κάποια. Δε βιάζομαι ευτυχώς :p 

Link to comment
Share on other sites

Αν τις βάλεις στο κινητό το Clean Master κάνει κάτι τέτοια κόλπα :p

 

Ποιο αργή διαδικασία βέβαια, καθώς επιλέγεις εσύ μία μία αυτές που θέλεις να διαγράψεις (αφού τις ταιριάξει τις διπλότυπες δίπλα δίπλα).

Υπάρχει όμως smart choice που επιλέγει μία από τις δύο διπλότυπες φωτογραφίες (δεν ξέρω με ποια λογική) και τις επιλέγει ως υποψήφιες για διαγραφή.

 

Το μόνο κακό είναι ότι σαν διπλότυπες αναφέρει και φωτογραφίες που μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, δηλαδή 2-3 διαφορετικές λήψεις που έγιναν η μία πίσω από την άλλη και μοιάζουν πολύ τις θεωρεί διπλότυπες (αν και δεν είναι).

 

Προσωπικά  όταν βρέθηκα στην ίδια θέση με σένα έτσι το έκανα γιατί μου φάνηκε το ποιο εύκολο-ασφαλές σε σχέση με αυτά που είχα δοκιμάσει από το internet. Ασχολήθηκα περίπου 40 λεπτά για να ξεδιαλύνω 3,000 φωτογραφίες καθώς δεν χρησιμοποίησα το smart choice.

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Κάπως άσχετο, αλλά το αναφέρω εδώ, επειδή το έχω βρει πολύ χρήσιμο...

 

...με την συγκέντρωση πολλών εκατοντάδων φωτογραφιών (ή και χιλιάδων) τίθεται εν τέλει θέμα διαθέσιμου χώρου...ενόσω δοκίμαζα την τύχη μου στην ανάπτυξη ιστοσελίδων είχα βρει ένα εξαιρετικό προγραμματάκι (αλλά και ονλινε υπηρεσία) που μειώνει το μέγεθος της φωτογραφίας jpg/jpeg χωρίς καμία ορατή διαφοροποίηση με όρους ποιότητας/ανάλυσης/χρωμάτων.

 

Πρόκειται για το jpeg mini (minification δλδ)...

 

Ως δωρεάν πρόγραμμα επιτρέπει κάπου στις 20 φωτογραφίες τη μέρα (εκτός αν αγοράσεις άδεια) αλλά είναι πολύ καλό...μέσα αποτελέσαμτα για μένα ήταν 3-5 φορές μείωση του μεγέθους.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά στα κάνει συμπίεση και μετατροπή πχ απο cmyk σε rgb. Κάπου χάνει αλλά δε σου ήταν ορατό στο μάτι σίγουρα.

 

Πχ φίλη δουλεύει στο illustrator εικόνες. Μου τις στέλνει σε photoshop αλλά το μέγεθος ξεφεύγει γιατί αν και χαμηλώνεις το resolution στο illustrator στο photoshop έρχετε με το αρχικό μέγεθος. Τις έχει σε cmyk που για webdesign είναι άχρηστο κλπ.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

@BasiliCeLew, έχω πάρα πολλές φωτογραφίες για να τις περάσω στο κινητό, δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο...

 

@swatoner, οι φωτογραφίες που έχω είναι από διάφορες πηγές, από διάφορα backup των backup, από επαναφορά αρχείων κατεστραμένου δίσκου κτλ. Οπότε το "άχρηστος" είναι κατανοητό αλλά δεν ταιριάζει :p

 

@vgiozo, δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι προτείνεις να κάνω. :mellow:  

Link to comment
Share on other sites

tragikos είπα ο δημιουργός του προγράμματος. όχι ο κάτοχος. κάτι κατάλαβες λάθος.

Αν εν έτη 2015 υπήρχε πρόγραμμα που κοιτάει μόνο filename πχ όπως το file copy τότε δεν είναι πρόγραμμα για duplicates αλλά για αντιγραφή αρχείων. Όλα τα αρχεία έχουν metadata, hash κλπ. Έτσι συγκρίνονται και αν υπάρχει αντίγραφο, η γνησιότητα του αρχείου και άλλα πολλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω δουλεψει το ΄doublekilller΄

Διαλεγεις τους φακελους που θα συμπαριλαβει στην αναζητηση, τον τροπο που θα ψαχνει για το αρχειο (ημερομηνια/μεγεθος/περιεχομενο) και το τρεχεις. Μικρο αποτελεσματικο γρηγορο, δεν θελει εγκατασταση. Xp και win7

απλα θελει λιγο προσοχη, μην το βαλεις και ψαχνει στο φακελο των windows και στο φακελο με τα εγκατεστημενα προγραμματα. Υπαρχουν πολλα διπλά αρχεια εκει μεσα, αλλα δεν πρεπει να σβησεις κατι

 

+1 για το doublekiller. Μια χαρά αξιόπιστο και παραμετροποιήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να βρει μόνο διπλές φωτογραφίες.

@mikemtb,, να υποθέσω ότι αυτά που προτείνατε κοιτάζουν το μέγεθος και τον τύπο αρχείου και κρίνουν αν είναι ίδια;

και το μεγεθος και τον τυπο και το crc checksum
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασα το Doublekiller σε φακέλους φωτογραφιών συνολικού μεγέθους 120GB.

 

+ είναι αρκετά γρήγορο

+ απλό στις επιλογές του

 

- απλό στις επιλογές του. Σε περιπτώσεις πχ με 3+ αντίγραφα ίδιων φωτογραφιών, δεν είναι βολικό αφού οι επιλογές είναι μόνο "επίλεξε τα πρώτα διπλά" ή "επίλεξε τα δεύτερα διπλά". Επίσης δεν θέλεις σε όλες τις περιπτώσεις το πρώτο αντίγραφο, σε κάποιες θες το δεύτερο. Οπότε όταν έχεις μία τεράστια λίστα να διαλέξεις, δεν αρκούν οι επιλογές που έχει.

- δεν έχει preview των φωτογραφιών

 

Όπως και να έχει έκανα ένα ξεκαθάρισμα, αλλά θα δοκιμάσω και κάποιο άλλο πρόγραμμα αργότερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.