Jump to content



Ακριβής αντιγραφή hdd σε ssd


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω το λάπτοπ της Dell n5110 και θέλω να αλλάξω τον σκληρό με έναν ssd. Η παραγγελία έφυγε είδη για τον 250 gb 850 evo μαζί με καλώδιο usb to sata.

Το θέμα είναι πως ο 500 gb hdd είναι χωρισμένος σε 4 partition

1-EFI

2-WINDOWS 7 (120GB)

3-YOSEMITE (320gb)

4-Osx backup (52 gb)

Γύρω στα 150 gb είναι με δεδομένα κ το υπόλοιπο άδειο στο σύνολο του.

Το θέμα είναι πως μπορώ να πάρω ακριβές αντίγραφο έτσι όπως είναι τώρα ο δίσκος με αυτά τα παρτιτιον απλά αλλαγμένη η χωρητικότητα του καθενός?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με αυτό 'MiniTool Partition Wizard Free' να κάνεις resize τα partition χωρίς να χάσεις δεδομένα (δοκιμασμένο)

και μετά με ένα πρόγραμμα τύπου Acronis να κάνεις clone ένα ένα τα partition από hdd σε ssd χωρίς να αλλάξεις το μέγεθος τους

και μετά αν στον ssd σου μείνει unallocated space.. τότε με το πρόγραμμα στο 1ο βήμα μεγαλώνεις τα partition

 

[Το acronis έχει resize όταν κάνεις clone ένα partition..αλλά δεν ξέρω πως δουλεύει με παραπάνω]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φάση είμαι και εγώ, να βάλω SSD στο λαπτοπ. Σου προτείνω αυτό που θα κάνω. Να βάλεις τον SSD στη θέση του HDD και να πάρεις ένα caddy και να βάλεις εκεί τον HDD.Στη συνέχεια με το acronis κάνε έναν κλωνο από τον HDD στον SSD και αποφεύγεις τις ιστορίες με το resize.

 

Πρόταση κάνω έτσι?

Link to comment
Share on other sites

To Acronis κανει resize  από μόνο του. Απλώς ενδέχεται να σου χαλάσει το align, αναλόγως της έκδοσης.

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο, τότε μπαίνεις Win, τρέχεις το Minitool Partition Wizard και τα φτιάχνεις.

 

Aπό όσο θυμάμαι, οι νεότερες εκδόσεις δεν έχουν αυτό το θέμα.

 

 

Το σίγουρο είναι πως για να κάνεις αυτή τη διαδικασία, ο συνολικός όγκος των δεδομένων σου δεν θα πρέπει να ξεπερνάει την πραγματική χωρητικότητα του SSD σου (κάπου κοντά στα 230GB), αν όπως γράφεις είναι 150GB μόνο, τότε είσαι οκ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Κλώνο πως?

 

Αφου ειναι 500gb σε 240gb...

Με το Acronis True Image. Χρησιμοποιώ την έκδοση 2014. 

 

Το παρακάτω link έχει ο δηγό πως να το κάνεις.

 

http://www.tomshardware.com/news/backup-restore-windows-acronis-true-image,24554.html

 

ΠΡΟΣΟΧΗ (πριν κάνεις οτιδήποτε με το Acronis)

 

1. Είναι το πιο σημαντικό από όλα. Κάνεις baukup όλα σου τα δεδομένα σε έναν άλλο σκληρό (π.χ εξωτερικό δίσκο).

2. Κάνεις defrag τον δίσκο HDD.

3. Τρέχεις ccleaner

 

update: Για τα Windows άσε παραπάνω από 60. Με 80 καλά είσαι. Για resize δε αυτόν τον οδηγό

update 2: οι οδηγοί αναφέρονται σε άλλες εκδόσεις του Acronis αλλά η λογική είναι η ίδια

update 3: Δες και εδώ.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To Acronis κανει resize  από μόνο του. Απλώς ενδέχεται να σου χαλάσει το align, αναλόγως της έκδοσης.

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο, τότε μπαίνεις Win, τρέχεις το Minitool Partition Wizard και τα φτιάχνεις.

 

Aπό όσο θυμάμαι, οι νεότερες εκδόσεις δεν έχουν αυτό το θέμα.

 

 

Το σίγουρο είναι πως για να κάνεις αυτή τη διαδικασία, ο συνολικός όγκος των δεδομένων σου δεν θα πρέπει να ξεπερνάει την πραγματική χωρητικότητα του SSD σου (κάπου κοντά στα 230GB), αν όπως γράφεις είναι 150GB μόνο, τότε είσαι οκ.

Επιβεβαιώνω ότι οι τελευταίες εκδόσεις Acronis κάνουν σωστό alignment στους SSD (η 2014 σίγουρα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.