Jump to content



Ιδέες για τοποθέτηση ηχείων


Recommended Posts

Αλλάζουμε λίγο το σαλόνι και πρέπει να βρω θέσεις για τα ηχεία. Είναι μικρά και βιδώνουν στον τοίχο.

 

rEJ4ct3.png

 

Το κίτρινο είναι ο καναπές, το κοκκινο εκει που θα μπει η tv, το πράσινο εκεί που θα μπει ο ενισχυτής, το htpc κτλ και τα μπλε είναι τα ηχεία. Τα δύο πίσω θα μπουν εκεί που δείχνει το σχέδιο.. αλλά τα μπροστά δεν έχω ιδέα μιας και το πως θα ναι το σαλόνι δε βοηθάει πολύ. Υπάρχει μια σκέψη να μπουν και τα τρία μπροστινά κάτω από την tv σε απόσταση 30cms μεταξύ τους αλλά δε ξέρω αν είναι ιδανικό. Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα ήχου να υποθέσω Realtek?

 

realtekroomcorrection.jpg

 

Αν και δεν έχω παίξει ποτέ με το room correction του οδηγού, ίσως να βοηθήσει ακόμα και στην περίπτωση που βάλεις τα ηχεία σε φαινομενικά άκυρες(όχι εντελώς άκυρες προφανώς, να είναι π.χ. μισό μέτρο πιο πλάγια το ένα ηχείο από εκεί που θα περίμενες να βρίσκεται) θέσεις στο δωμάτιο, πρακτικές όμως ώστε να μην αναστατώσεις όλο το δωμάτιο, μαζί και την γυναίκα σου, απλά για μερικά ηχεία. Σε συνδυασμό με το balance για κάθε ηχείο ίσως να καταφέρεις να πάρεις ένα καλό ηχητικό αποτέλεσμα. Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να έχεις τα ηχεία σε απόσταση μεταξύ τους ώστε να πάρεις καλό surround εφέ μιας και το αυτί εκτός από την ένταση αντιλαμβάνεται και το από που έρχεται ο ήχος. 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χάλια η τοποθέτηση και του καναπέ και τις tv.

Αριστερά και δεξιά τι υπάρχει;Μπαλκόνι/κουζίνα αντίστοιχα;

Σε παίρνει σε διαστάσεις να κάνεις κάτι τέτοιο;

 

RizfBDu.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που πιστεύω μπορείς να κάνεις για την τοποθέτηση είναι αυτό:

0MzSGJT.png

 

Οι αποστάσεις στα μπροστά με τα πίσω προσπάθησε να είναι ίσες.Το ίδιο και μεταξύ τους.

Τα μπροστά να είναι με φορά ευθεία προς τον καναπέ,ενώ τα πίσω να είναι στραμμένα το ένα προς το άλλο και με κλήση προς τα κάτω.

Τα άλλα άστα να τα διορθώσει το room correction ή ο ενισχυτής σου αν έχεις home cinema.

Στην περιοχή που έχω κυκλώσει με πράσινο αν τα ηχεία σου δεν έχουν αρκετή οριζόντια διασπορά θα έχεις ένα θεματάκι.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.