Jump to content



Windows 7 sp1 64bit greek αλλα αγγλικος φακελος program files


Recommended Posts

Πως ειναι δυνατον να εχω ελληνικα windows 7 sp1 greek 64bit ultimate και ενω ο φακελος "αρχεια εφαρμογων" που ειναι για τα 64bit προγραμματα να ειναι με ελληνικους χαρακτηρες και ο φακελος για τα 32bit προγραμματα να ειναι στα αγγλικα?

 

Οριστε και μια φωτο του προβληματος μου.

image.png

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Εσύ την έκανες την εγκατάσταση;

Μήπως έχουν μπει τα ελληνικά από πάνω ή μήπως έχεις κάνει εγκατάσταση πάνω σε παλιά εγκατάσταση;

Κάνα φάκελο windows.old έχεις;

Σε μένα φαίνεται οκ στο laptop που'μαι τώρα

btSPZov.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι η εγκατασταση δεν εγινε απο εμενα αλλα μου ειπαν αυτοι που την εκαναν οτι εκαναν απο το μηδεν εγκατασταση των ελληνικων windows 7 sp1 64bit και αρχικα αυτος ο φακελος ηταν κανονικα με ελληνικους χαρακτηρες αλλα ξαφνικα χωρις να καταλαβουν γιατι εγινε με αγγλικα γραμματα χωρις να εχουν αντιληφθει καποια αλλη αλλαγη στη λειτουργια του υπολογιστη.

 

Απλα παραξενεύτηκαν γιατι εγινε και για ποιο λογο εγινε οπως κι εγω γιατι δεν εχω ξαναδει κατι παρομοιο.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι γιατι αν ηταν τοτε θα επρεπε απο την αρχη να ειναι στα αγγλικα ο φακελος και οχι μετα.

 

Και το δισκακι το εχω χρησιμοποιησει και εγω και μια χαρα ελληνικα ηταν.

 

Τι μπορει να φταιει γι' αυτο και πως λυνεται?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι εξαρχής να σου έκαναν εγκατάσταση στα Αγγλικά και στη συνέχεια με το update των windows να το γύρισαν στα Ελληνικά και να μη έκατσε σωστά.

 

Δες εδώ

 

Άλλη λύση είναι να δοκιμάσεις να το γυρίσεις στα Αγγλικά και μετά ξανά στα Ελληνικά.


Κράτα αντίγραφο το αρχείου όμως έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το απαντησα ΗΔΗ αυτο που λες ΔΕΝ εκαναν εγκατασταση πρωτα τα αγγλικα win7 64bit sp1 αλλα τα ελληνικα.

Οπως ηδη ειπα εχω δουλεψει κι εγω αυτο το δισκακι και ειναι τα ελληνικα και οχι αγγλικα win7 64bit sp1.

 

Σε ευχαριστω πολυ ομως για την προταση.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το απαντησα ΗΔΗ αυτο που λες ΔΕΝ εκαναν εγκατασταση πρωτα τα αγγλικα win7 64bit sp1 αλλα τα ελληνικα.

Οπως ηδη ειπα εχω δουλεψει κι εγω αυτο το δισκακι και ειναι τα ελληνικα και οχι αγγλικα win7 64bit sp1.

 

Σε ευχαριστω πολυ ομως για την προταση.

Παραπάνω είπες όμως ότι " εκαναν απο το μηδεν εγκατασταση των ελληνικων windows 7 sp1 64bit ". Αν δουλεύετε μαζί στον ίδιο χώρο και το γνωρίζεις αυτό οκ. Αλλά αν την εγκατάσταση την έκαναν αλλού και σου είπαν ψέματα? Δεν γνωρίζω πως έγινε η διαδικασία. Εσύ το γνωρίζεις.

 

Αλλά τέλοσπάντον δεν είναι αυτό το θέμα. Το παραπάνω που σου είπα δούλεψε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι στον υπολογιστη που εχει αυτο το θεμα μεθαυριο που θα παω θα το δοκιμασω.

 

Και ναι ημουν σε διπλα γραφειο οταν εκαναν την εγκατασταση και αν ειδες ποιο πανω ειπα οτι αρχικα ηταν με ελληνικους χαρακτηρες αυτος ο φακελος αλλα μετα χωρις να εντοπισουν ποτε εγινε με αγγλικους χαρακτηρες.

Link to comment
Share on other sites

Για δες στην registry κάποιες καταχωρήσεις από κάποιο πρόγραμμα πως το έχει δηλωμένο μέσα.εννοώ το full path name.αν τα έχει με ελληνικούς, κάνεις ενα rename και τελείωσες.:p

Link to comment
Share on other sites

Το σωστο περιεχομενου του αρχειου desktop.ini που ειναι μεσα στο φακελο c:\αρχεία εφαρμογων\...

ειναι η παρακατω(Αυτο εχει στο δικο μου το αρχειο dekstop.ini):

 

[.ShellClassInfo]

LocalizedResourceName=@%SystemRoot%\system32\shell32.dll,-21781

Ενω το λινκ που εδωσε ο "pasjohn" ποιο πανω λεει οτι το σωστο περιεχομενο του αρχειου desktop.ini ειναι αυτος:

 

[.ShellClassInfo]

LocalizedResourseName=@%SystemRoot\system32\shell32.dll,-21817

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όχι, δεν κάνεις rename.

 

Αν είναι έτσι, το αφήνεις έτσι και απλά μένεις με την απορία.

 

Ίσως επειδή είναι τα Ultimate ξεκινάνε απο Αγγλικά και απλά μπάινει το πακέτο γλώσσας Ελληνικών.

 

Όπως και να έχει, εφόσον λειτουργεί σωστά ΔΕΝ το πειράζεις, ειδικά όταν μιλάμε για το φάκελο program files.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτον ενδιασμο τον ειχα και εγω.Για το αν πρεπει να κανει rename.Το ειπα σαν λυση με την προϋποθεση οτι ειχε μετονομαστει μονο του.
Αλλα ναι , αν ειναι δηλωμενο σαν "Program files" το αφηνεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Rename και να θελεις ΔΕΝ σε αφηνει να το κανεις οπως δεν σε αφηνουν και για κανενα φακελο του συστηματος.

Αν θελετε δοκιμαστε το και στο δικο σας υπολογιστη να δειτε που δεν θα σας βγαζει καν την επιλογη rename αν κανετε δεξι κλικ σε καποιο φακελο συστηματος.

Βασικά όχι, δεν κάνεις rename.

 

Αν είναι έτσι, το αφήνεις έτσι και απλά μένεις με την απορία.

 

Ίσως επειδή είναι τα Ultimate ξεκινάνε απο Αγγλικά και απλά μπάινει το πακέτο γλώσσας Ελληνικών.

 

Όπως και να έχει, εφόσον λειτουργεί σωστά ΔΕΝ το πειράζεις, ειδικά όταν μιλάμε για το φάκελο program files.

Σε ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ.

Αυτο που λες το εχω ηδη λυσει σε προηγουμενο ποστ μου.

Έγινε επεξεργασία από fits79
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κανονικό όνομα του φακέλου είναι Program Files και Program files x86. Στο filesystem είναι με αγγλικά.

 

Στα εμφανίζει με ελληνικά ονοματα γιατί παίρνει τη ρύθμιση από το desktop.ini.

 

Αμα πας στον άλλο φάκελο και διαγράψεις το desktop.ini θα σου βγάζει και εκείνον στα αγγλικά.

 

ΔΕΝ πειράζεις τίποτα. δεν είναι πρόβλημα, και πιστεύω πως μπορείς να ζήσεις και με αυτό.


Για δες στην registry κάποιες καταχωρήσεις από κάποιο πρόγραμμα πως το έχει δηλωμένο μέσα.εννοώ το full path name.αν τα έχει με ελληνικούς, κάνεις ενα rename και τελείωσες. :p

 

Ούτε αυτό παίζει, όταν κάποιο πρόγραμμα ζητάει το %programfiles% τα windows ολοκληρώνουν όλη τη διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σωστο περιεχομενου του αρχειου desktop.ini που ειναι μεσα στο φακελο c:\αρχεία εφαρμογων\...

ειναι η παρακατω(Αυτο εχει στο δικο μου το αρχειο dekstop.ini):

 

Ενω το λινκ που εδωσε ο "pasjohn" ποιο πανω λεει οτι το σωστο περιεχομενο του αρχειου desktop.ini ειναι αυτος:

Λαθος μου παιδια τελικα το νουμερο που ειχε το desktop.ini που ηταν μεσα στο φακελο για τα 64bit προγραμματα ηταν σαν αυτο του λινκ που ειπε ο φιλος ποιο πανω και οχι σαν αυτο που ελεγα εγω γιατι ειχα μπει στο φακελο για τα 64.

Εν' ολιγης το νουμερο "-21817" ειναι για τον φακελο των 32bit ενω το "-21781" ειναι για τον φακελο των 64bit.

Λογικα αλλαζωντας(ή αντικαθιστωντας) το περιεχομενο του αρχειου "desktop.ini" που ειναι μεσα στο φακελο "program files(x86)" θα γινει παλι με ελληνικους χαρακτηρες.

Γιατι απ' οτι ειδα ειναι το ιδιο και στο pc του λινκ που εδωσαν παραπανω και στο desktop μου αλλα και στο laptop που εχω σε ολα ελληνικα windows7 64bit.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Δε σε αφήνει να κάνεις rename Γιατί δεν έχεις δικαιώματα administrator (όπως η Karmen :eek: ). Για τον ίδιο λόγο δεν θα σε αφήσει να τροποποιήσεις το desktop.ini.

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τον administrator γιατί by default είναι disable. Κάνεις log on με administrator, κάνεις την αλλαγή, κάνεις log off και log on κανονικά με χρήστη.

 

Αν δεν πιάσει αυτό, απλά ξανα αλλάζεις τα νούμερα. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Οχι admin χρηστης ειμαι σε ολα τα pc.

 

Ακομα και στο δικο σου pc να δοκιμασεις παλι δεν σε αφηνει το δοκιμασα μολις τωρα στα 2 pc(Dekstop & laptop) που εχω και ειμαι admin και παλι δεν με αφηνει αφου δεν εμφανιζει καν την επιλογη μετονομασία με δεξι κλικ σε αυτο το φακελο.

Έγινε επεξεργασία από fits79
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.