Jump to content



αποτυχια αναβαθμισης BIOS - πως να το κανω recovey


Recommended Posts

Στην προσπαθεια μου να κανω αναβαθμιση το BIOS της μητρικής, μου εβγαλε σφαλμα οτι απετυχε η διαδικασια ενημερωσης - κι αυτό γιατί πήγα να το φλασαρω με ενα BIOS το οποιο μετα συνειδητοποιηση ότι δεν ειναι το σωστο για το μοντελο της μητρικης μου.


 


 


Το pc ειναι πληρως λειτουργικο - μπουτάρει κανονικά και τα windows λειτουργουν άριστα.


 


Θελω να ρωτησω αν υπαρχει τροπος να κανω  recovery το BIOS στην αρχικη κατασταση ;


 


Η μητρική μου είναι η GF615M-P33 MS-7597 ver1.1 και χρησιμοποιεί AMI BIOS.


 

Link to comment
Share on other sites

το BIOS περαστηκε κανονικα απο ότι βλέπω στο cpuz αλλα το προβλημα ειναι ότι δεν είναι το σωστό - ειναι δηλαδή corrupted BIOS.

 

Θελω να μαθω αν μπορω να το κανω recover στην αρχικη του κατασταση - χωρις να αλλάξω το chip του BIOS.

 

 

μέχρι στιγμής έχω βρει αυτές τις οδηγίες -  υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο σε AMI BIOS σε μητρική MSI  ;

 

 

For AMI BIOS
 
Rename the desired AMI BIOS file to AMIBOOT.ROM and save it on a floppy disk. e.g. Rename A569MS23.ROM to AMIBOOT.ROM
 
Insert this floppy disk in the floppy drive. Turn On the system and press and hold Ctrl-Home to force update. It will read the AMIBOOT.ROM file and recover the BIOS from the A drive.
 
When 4 beeps are heard you may remove the floppy disk and restart the computer.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα ακουω οτι μπορεις να περασεις λαθος BIOS στη μητρικη σου και αυτη να συνεχιζει να δουλευει. Εκτος αν εχει κανενα μηχανισμο ασφαλειας με διπλο BIOS για τετοιες περιπτωσεις.

 

Γιατι δεν δοκιμαζεις να φλασαρεις ξανα το παλιο BIOS ή ακομα και το σωστο νεο BIOS?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτη η μητρικη εχει 2 εκδοσεις(revisions) και ετσι μπερδευτηκα και περασα το bios για την revision 1.3 ενω το σωστο ηταν για την rev 1.1 - εκει εκανα το λαθος. Δεν εχω καποιο προβλημα με το κομπιουτερ λειτουργει κανονικα απλα θελω να κανω recovery το προηγουμενο Βios που εχα γιατι αυτο που περασα ειναι corrupted.. Και ,οχι δεν εχει διπλο bios - αλλωστε ειναι αρκετα παλιο μοντελο για να εχει κατι τετοιο. Δοκιμασα να φλασαρω και την παλια εκδοση γου bios οπως αναφερεις αλλα δεν γινεται βγαζει σφαλμα και λεει "flash part is not supported". Ψαχνοντας στο internet κατεληξα στο συμπερασμα ή να αλλαξω το chip του bios ή να κανω recovery.

Έγινε επεξεργασία από spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

το κατέβασα από εδώ  αλλά το  σωστό ήταν αυτό εδώ.

 

αυτη την πληροφορια την βρηκα απο το φορουμ της MSI και εκει καταλαβα ότι εβαλα το λάθος BIOS.

 

It seems you flashed the wrong BIOS.  There are two different revisions of the GF615M-P33 mainboard PCB v1.1 (ERP Numbers 020, 030 and 040) and PCB v1.2 (ERP Numbers 06S and 07S).  The first variant uses v1.x BIOS Releases and the second variant v2.x BIOS Releases.  If you have the PCB v1.1 variant of the board, you should not have flashed BIOS v2.0.  
 
In that case, Use the MSI HQ Forum USB flasher to flash the latest BIOS Relase of the A7597NMS.1xx-BIOS Series and your problems will most likely disappear.

 

 

Έγινε επεξεργασία από spinalgr1990
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έψαχνα κι εγώ και πουθενά δεν βρήκα bios για την μητρική σου. Πως μπορεί να μην έχει η ίδια εταιρεία και να το έχει άλλος? Όπως είπαν και οι προηγούμενοι καλό είναι να κατεβάσεις το Live Update της msi και να κάνεις από εκεί τα update σου, αν υπάρχουν διαθέσιμα γιατί απ' ότι είδαμε όλοι δεν υπάρχει κάτι για την μητρική σου.

Τέλος καλό είναι να πέρνεις ένα backup το προηγούμενο bios πριν κάνεις την "αναβάθμιση" σε νέο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω ότι έκανες recovery αλλά δεν ξέρω αν έγινε με τον τρόπο που ξέρω. Μερικές φορές πιάνει. Δεν χάνεις τίποτε.

 

Κάτεβάζεις ένα πιο παλιό update BIOS Και το βάζεις σε ένα φλασάκι (όχι ζιπαρισμένο). Το update να είναι σε μορφή flash.

 

Βγάζεις την μπαταρία από την μητρική, περιμένεις μισο λεφτό και την ξαναβάζεις.

 

Προσπάθησε μετά να περάσεις το παλιό update από το φλασάκι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.