Jump to content



Ανεμιστηράκι Υπολογιστή


Recommended Posts

Γεια σας....έχω ένα ανεμιστηράκι στον υπολογιστή και κάνει θόρυβο και μάλλον πρέπει να πάρω καινούργιο....το ανεμιστηράκι είναι πίσω κάθετα και από τι έψαξα ονομάζεται "Ανεμιστήρας περιβλήματος"...μήπως γνωρίζεται αν θα πρέπει να αγοράσω κάποιο συγκεκριμένο έτσι ώστε να λειτουργεί ή μπορώ να πάρω και κάποιο τυχαίο ?

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Διορθωση τίτλου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Πες μας ποιο ειναι το κουτι που εχεις. Αυτο, ωστε να μπορεσουμε να εχουμε μια εικονα απο τη διαμετρο του ανεμιστηρα , και να μπορεσουμε κατοπιν να συζητησουμε και τι προβλημα μπορει να εχει προκυψει. Επισης πες μας ποσο καιρο εχεις το συγκεκριμενο κουτι και αν το καθαριζεις τακτικά, πολυ τακτικα ή και...καθολου. Τι εννοεις οταν λες κανει θορυβο. Γυριζει πολυ γρηγορα; Κανει κατι σαν φρεναρισμα νταλικας; Κανει μηπως σα τρακτερ;

 

 (φανταζομαι εννοεις pc ετσι; Μηπως εννοεις laptop ? )

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κουτι εχω απο που το βλεπω γιατι ειμαι λιγο ασχεστη....το κουτι το εχω 5 χρονια..και το καθαριζω τακτικα...απο τι εχω δει γυριζει κανονικα απλα το συγκεκριμενο ανεμιστηρακι κανει θορυβο σαν κομπρεσερ 

Έγινε επεξεργασία από vickoni123
Link to comment
Share on other sites

1η λύση: Διάλεξε ένα ανεμιστηράκι http://www.e-shop.gr/anemistires-koytioy-pc-case-fans-l?table=PER&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5  και άλλαξε το (Δες εκεί που λέει μέγεθος ώστε να διαλέξεις το σωστό).

 

2η λύση: Λύνεις το ανεμιστηράκι βρίσκεις το κουζινέτο του (πίσω από το αυτοκόλλητο συνήθως) και του ρίχνεις Γράσο - Σπρέι WD 40 - Λάδι μηχανής

Όχι ελαιόλαδο :)  (Το καλύτερο είναι το γράσο γιατί δεν στεγνώνει κάλο είναι να ρίξεις και σπρέι WD 40 πριν το γράσο ώστε να πάει όσο πιο μέσα γίνεται)

 

Μην ξεχάσεις να βάλεις πάλι το αυτοκόλλητο - καπάκι ώστε να μην κολλήσει σκόνη πάνω στο γράσο.

Link to comment
Share on other sites

ειναι προφανες οτι θελει καθαρισμα το ανεμιστηρακι. Δε ξερω αν σου ειναι ευκολο να το λυσεις οπως λεει το παιδι απο πανω,  εγω το δικο μου το καθαριζω με πινελακι καθε φορα που ανοιγω το κουτι. Ενα απλο πινελακι που εισχωρει και μεσα , προσεκτικα , για να μη κανω καμμια ζημια. 

 

Αλλα ο ηχος για να σταματησει ισως να θελει καθαρισμα με καποιο σπρει ή αν δεν εχεις αποτελεσμα, αλλαγη του ανεμιστηρα. Καπου εκει θα γραφει και τη διαμετρο. 80mm, 120mm κλπ. 

 

Το κουτι σου μπροστα λογικα θα εχει τη μαρκα του. Τωρα δε ξερω που λεει το μοντελο ακριβως! 

 

Επισης εισαι απολυτα σιγουρη οτι ο ηχος προερχεται απο το συγκεκριμενο ανεμιστηρακι , ετσι; 

 

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f8-pwm-fan-80mm-p-PER.650186 ισως αυτος να ειναι ενας καλος και φτηνος ανεμιστηρας για εκει πισω , σε περιπτωση αλλαγης. Περιμενε και τους πιο ειδικους στο θεμα ανεμιστηρων

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου....ο ηχος προερχεται απο αυτο το ανεμιστηρακι γιατι το εχω βγαλει  δεν υπηρχει θορυβος και μετα οταν το ξαναεβαλε εκανε παλι θορυβο.....θορυβο κανει μεχρι να ανοιξει ο υπολογιστης δηλαδη να εμφανιστει η επιφανεια εργασιας μετα δεν κανει τοσο πολυ θορυβο...το μονο δηλαδη που πρεπει να δω για να αγορασω ανεμιστηρακι ειναι μονο η διαμετρος σωστα?

Έγινε επεξεργασία από vickoni123
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου....ο ηχος προερχεται απο αυτο το ανεμιστηρακι γιατι το εχω βγαλει  δεν υπηρχει θορυβος και μετα οταν το ξαναεβαλε εκανε παλι θορυβο.....θορυβο κανει μεχρι να ανοιξει ο υπολογιστης δηλαδη να εμφανιστει η επιφανεια εργασιας μετα δεν κανει τοσο πολυ θορυβο...το μονο δηλαδη που πρεπει να δω για να αγορασω ανεμιστηρακι ειναι μονο η διαμετρος σωστα?

Σωστά αλλά και πάλι πρέπει να εξετάσεις και τι μάρκα θα πάρεις. Γιατί μπορεί να πάρεις ένα καινούργιο ανεμηστηράκι και να κάνει θόρυβο. Υπάχρχουν ανεμιστηράκια και καλά και αθόρυβα αλλά είναι πιο ακριβά από τα άλλα. Αλλά γιατί μπερδεύεσαι με την διάμετρο? Απλό είναι. Πάρε ένα μέτρο και μέτρα.  :)

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

ΗΑ 8025 M125A-Z 0,25A 12V PC 80mm είναι απ'ότι είδα στο google.

To βγάζεις, το παίρνεις μαζί σου στο κατάστημα για να σου δώσουν ένα αντίστοιχο σε διαστάσεις αν δεν βγάζεις άκρη

ή μετράς από πλευρά σε πλευρά.

Επίσης στην θέση που κουμπώνει το fan μπορεί να παίρνει και μεγαλύτερο σε διαστάσεις (για να πάρεις πιο αθόρυβο).

 

http://www.e-shop.gr/anemistires-koytioy-pc-case-fans-l?table=PER&category=%C1%CD%C5%CC%C9%D3%D4%C7%D1%C1%D3+%CA%CF%D5%D4%C9%CF%D5&filter-2398=1&filter-6246=1 

Απ'αυτά σ'ένα από τα 2 πρώτα θα πήγαινα.

 

Επίσης φθηνό ένα από τα coolermster αλλά είναι με πράσινο και μπλε φωτισμό.

 

Σε φθηνότερα σ'αυτήν την διάσταση δεν ξέρω κάποιο άλλο να σου πω (αθόρυβο).

 

Ανέβασε μια φωτογραφία της θέσης που κουμπώνει το fan μήπως καταλάβουμε τι άλλες

διαστάσεις παίρνει..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα. από τη φοτο το ανεμιστηρι σου είναι 80cm. Αλλά όπως βλέπεις έχει και άλλες 4 τρύπες το οποίο σημαίνει ότι μπορέι να βάλεις μεγαλύτερο. Συγκεκριμένα των 92cm.

 

Μια πρόταση είναι αυτό. Είναι πιο ακριβό από άλλα, είναι όμως ποιοτικό, πολύ λιγότερο θορυβώδες και φυσικά ποιο αποδοτικό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.