Jump to content


Μπαταρία για UPS APC Power-Saving Back-UPS Pro 550


Recommended Posts

Παρακαλώ τους φίλους να μου πούν έαν για το UPS μου

 

APC Power-Saving Back-UPS Pro 550

 

αξίζει τον κόπο και τα χρήματα να αγοράσω την original μπαταρία της APC

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=APCRBC110

στα 45 ευρωπουλάκια

 

ή

 

να αγοράσω την πιό φθηνή π.χ.

 

http://www.batteries.gr/product.asp?catid=2668

 

...υπάρχει και σε Panasonic στα 22 ευρώ...

 

Ανοιχτός σε όλες οι προτάσεις και γνώμες...

Ευχαριστώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Yuasa NPW45-12 (9Ah, High Discharge Current Rated)

 

δεν μας πειράζει δλδ. καθόλου που η APC "δίνει" 12V 7,2AH..?

Με τα +1,8 επιπλέον Ah δεν με χαλάει καθόλου.

Λογικά θα έχω και τουλάχιστον + 20% αυτονομία από αυτά που μου "δίνει" η 7,2 Ah μπαταρία...  

Στο "κύκλωμα" φόρτισης του UPS APC Pro 550 μην έχω κανένα... θέμα..?

Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις "μεγαλύτερη" μπαταρία από την original. Το κύκλωμα φόρτισης μπορεί να τα βρεί σκούρα !

 

Αν βρείς Υuasa με ίδια χαρακτηριστικά πάρ' την αλλιώς και οι CSB καλές είναι. Στο Backup UPS RS1200 που άλλαξα μπαταρίες πρόδφατα, CSB είχε μέσα από μαμά APC με ένα αυτοκόλητο επάνω της APC.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 BR500i επισκευασμένα και μονταρισμένα (αγορά 2004) και τα έχω δουλέψει και με συστοιχία 2x9Ah. Το μόνο που θέλει είναι έξτρα χρόνος για να φορτίσουν.

 

Και στα 2 έχω ανοίξει ελαφρώς και τις γρίλλιες ( πάνω και κάτω ) για να αερίζονται καλύτερα, όχι πάρα πολύ για να μην μαζεύουν πολύ σκόνη (πλέον δουλέυουν με 1x9Ah έκαστο)

Link to comment
Share on other sites

Η έξτρα χωρητικότητα (αν υποθέσουμε ότι ισχύει βασιζόμενοι στην αξιοπιστία της μάρκας) είναι πολύ μικρή για να προβληματίσει το "κύκλωμα φόρτισης" του UPS. Θα δουλέψει μια χαρά και με +1,8Ah... Αν κρίνω από τα specs του UPS όπου αναφέρεται "Typical recharge time 12 hours" μιλάμε για ένα πολύ απλοϊκό σύστημα φόρτισης που πιθανότατα κρατά τη μπαταρία διαρκώς στη τάση float ~13,6V (σε συνδιασμό με τις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες, αυτός είναι και ο λόγος που κλάνουν οι μπαταριές των UPS μέσα σε 2-3 χρόνια ακόμα και με ελάχιστους κύκλους φόρτισης)

 

Πάντως εγώ θα πήγαινα για κάποια λύση πιο κοντά στα ~15ευρω. Δεν είμαι σίγουρος ότι όντως αξίζει τη διαφορά τιμής η υποτιθέμενη extra χωρητικότητα... (κάτι που είναι δύσκολο να δικαιολογηθεί όταν παραμένουν σταθερές οι διαστάσεις και το βάρος, σε αυτό το τύπο μπαταριών όπου δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική εξέλιξη τα τελευταία χρονιά)

 

Link to comment
Share on other sites

αυτός είναι και ο λόγος που κλάνουν οι μπαταριές των UPS μέσα σε 2-3 χρόνια ακόμα και με ελάχιστους κύκλους φόρτισης

Η μπαταρία της APC κράτησε για κοντά 4 χρόνια και με οικιακή χρήση, αλλά και 3 καλοκαίρια στο τροχόσπιτο με led φωτισμό... Ακόμα και σήμερα που τη δοκίμασα σε φορτίο 240w μου κρατάει λίγο πολύ 5 λεπτά (στην αρχή όταν το αγόρασα και με τα ίδια φορτία κράταγε τουλάχιστον 12 λεπτά).

 

Αν βρείς Υuasa με ίδια χαρακτηριστικά

Έχω βρεί Yuasa με 9Ah - 33 ευρώ

http://www.skroutz.gr/c/607/mpataries-ups.html?from=catspan&keyphrase=Yuasa+12v+9ah

 

και Panasonic με 7,2Ah στα 22 ευρώ

http://www.1store.gr/p.Mpataria-UPS-molyvdou-Panasonic-12V-7-2Ah-LC-R127R2PG.617268.html

 

Μετά από αρκετές συζητήσεις και στον εργασιακό χώρο μου "πιστεύω" ότι

Η έξτρα χωρητικότητα (αν υποθέσουμε ότι ισχύει βασιζόμενοι στην αξιοπιστία της μάρκας) είναι πολύ μικρή για να προβληματίσει το "κύκλωμα φόρτισης" του UPS.
ισχύει. Οπότε παίζει η Yuasa δυνατά καί ένα 25% να αγοράσω την Panasonic. Τα 10 ευρώ διαφορά της Yuasa πρός τα πάνω, πιστεύω ότι θα μου τα "δώσει" μακροπρόθεσμα η μάρκα...

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες , παρατηρήσεις και γενικά όλο το feedback.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συγνώμη :huh:  αλλά ξέχασα να σας ενημερώσω ότι :

 

παίζει η Yuasa
 

πλέον και ΔΕΝ είχα, ούτε έχω κάποιο πρόβλημα με τα 9ah της  και το κύκλωμα του APC UPS.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές και γνώμες σας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ πάει και  "doctor. FELIX" που μου βρήκε / υπέδειξε και την καλύτερη τιμή... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.