Jump to content


ψήκτρα για intel επεξεργαστή μέχρι ι3 socket 1155


Recommended Posts

χαιρετώ όλους,

 

μάλλον θα πρέπει να παο σε μια καλύτερη ψήκτρα από την deepcool theta 30 που έχω για τον celeron g530

 

το θέμα είναι ότι εάν αναβαθμίσω τον επεξεργαστή σε ι3 socket 1155 θα ήθελα η ψήκτρα να κάνει την δουλειά τις και να μην χρειαστεί να πάρο άλλην

 

στο κατάστημα μου προτείνανε την scythe kozuti που μπορεί να δουλέψει άνετα με επεξεργαστές μέχρι και 65 watts δηλαδή καλύπτουμε με τον celeron g530 αλλα και με τον ι3

 

ρώτησα εάν είναι οριακά τα 65 watts που μπορεί να διαχειριστεί η ψήκτρα αλλα μου είπαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αλλα και εάν παρα καλλίτερην και πιο ακριβή η διαφορα στις θερμοκρασίες δεν θα είναι μεγαλύτερην τον 2 με 3 βαθμόν

 


σίγουρα υπάρχουνε πολύ καλύτερες ψήκτρες από αυτήν που ανάφερα αλλα κάποια κριτήρια είναι βασικά όπως δηλαδή ποσα watts μπορεί να διαχειριστεί, air flow, το υλικό κατασκευής

 

τώρα εάν για 2 με 3 βαθμούς χαμηλότερη θερμοκρασία αξίζει να δώσω περισσότερα χρήματα δεν ξέρω


 

asus p8h61m-le

celeron g530

2x2  gb ddr3 ram

wd hard disk

coolermaster elite πύργος

ανεμιστήρας κουτιού πίσω 90 mm

ψήκτρα deepccol theta 30

θερμοκρασία δωματίου μέχρι και 32 βαθμός χωρίς κλιματιστικό

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάποιο λόγο να πάρεις άλλη ψύκτρα, πόσο μάλλον αν έχεις ήδη μια aftermarket. Πεταμένα λεφτά imho. Δώσε 5 ευρώ και βάλε έναν 120αρη ανεμιστήρα πίσω να κερδίσεις και σε θόρυβο.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

φιλε Trexx σε χαιρετώ και ευχάριστο για την απάντηση σου

 

άμα είναι έτσι καλός
 
η πίσω ανεμιστήρας του κουτιού είναι 120 mm τελικός οποτε μάλλον θα πρέπει να βάλω έναν 120 mm και μπροστά 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.