Jump to content



Λάπτοπ Sony με πρόβλημα στο format ?


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εν δια ταύτα.

 

Είναι ένα λάπτοπ που στα ξαφνικά πετάει μπλέ οθόνη όταν πάει να κάνει login στα windows.

Έκανα diagnostic μνήμες καθαρές, ο σκληρός επίσης καθαρός με 100% health ,boot κάνει κανονικά.

 

Βάζω CD με Windows τα οποία χρησιμοποιώ προσωπικά ,αλλά και σε stick το ίδιο .iso κάνει "Windows Loading Files" φτάνει στο 100% σκαλώνει και μετά μαυρίζει η οθόνη από έξω προς τα μέσα ,προς το κέντρο.

Δείχνει φωτεινότητα απο πίσω, ότι είναι αναμένο και ότι ακούγεται ότι δουλεύουν όλα μέσα κτλ.

 

Κάνω ρεστάρτ και δείχνει κανονικά, inverter δεν το κόβω.

 

Τι στο καλό μπορεί να είναι;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το που το ανοίγεις το λαπτοπι παίρνεις αυτο? Ούτε μέχρι BIOS? Πουθενά? 

 

άνοιγε μέχρι windows και μετά bSOD

 

πλεόν δεν ανοίγει καν ,και δείχνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε μισό λεφτό. Όταν λες δεν ανοίγει καν πλέον. Δεν ανάβουν led καθόλου?

 

Έγραψες πιο πάνω ότι δουλεύουν όλα μέσα.

 

Δοκίμασε να το συνδέσεις με μια εξωτερική οθόνη.

 

Αν κάνει τα ίδια δες παρόμοιο θέμα εδώ. Έχει λίγο μανούρα η ιστορία

 

Αν δεν γίνει τίποτε από τα παραπάνω μπορεί να είναι η μητρική. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε μισό λεφτό. Όταν λες δεν ανοίγει καν πλέον. Δεν ανάβουν led καθόλου?

 

Έγραψες πιο πάνω ότι δουλεύουν όλα μέσα.

 

Δοκίμασε να το συνδέσεις με μια εξωτερική οθόνη.

 

Αν κάνει τα ίδια δες παρόμοιο θέμα εδώ. Έχει λίγο μανούρα η ιστορία

 

Αν δεν γίνει τίποτε από τα παραπάνω μπορεί να είναι η μητρική. 

 

 

Μαλλον καρτα γραφικων

 

 

όταν το έγραψα πιο πάνω ότι έγραψα,άνοιγε κανονικά.

 

Πλέον δείχνει ότι έβαλα στην εικόνα.τα led ανάβουν η οθόνη ανάβει ώς άσπρη στην αρχή και μετά αρχίζει να έχει αυτά τα μαύρα σημαδία σαν χιονι .και δεν ανοίγει τίποτα,την σύνδεσα προσπάθησα με τα FN Keys κτλ. αλλά δεν έστελνε σήμα ,στο να αλλάξει.

 

Δοκίμασα άλλες μνήμες επίσης και σκληρό δίσκο.

 

Η κάρατ γραφικών είναι ενσωματωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που σου έβγαλε μπλε οθόνη και στην συνέχεια μια μαυρίλα δεν είναι καλό σημάδι.

 

Όταν μάλιστα η εικόνα δεν είναι σκέτο μαύρο αλλά υπάρχουν σημάδια το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό είναι η κάρτα γραφικών. Dead gpu, dead και το λαπτοπι.

 

Να ακούσεις και άλλες απόψεις φυσικά. Μην βιάζεσαι. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που σου έβγαλε μπλε οθόνη και στην συνέχεια μια μαυρίλα δεν είναι καλό σημάδι.

 

Όταν μάλιστα η εικόνα δεν είναι σκέτο μαύρο αλλά υπάρχουν σημάδια το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό είναι η κάρτα γραφικών. Dead gpu, dead και το λαπτοπι.

 

Να ακούσεις και άλλες απόψεις φυσικά. Μην βιάζεσαι. 

 

στην αρχή έδειχνε όπως σου είπα και περιέγραψα ,μέχρι το BOOT και μόλις φόρτωνε windows βαρούσε μπιέλα και BSOD .

 

1-2 ρεστάρτ μετά, έδειξε σκέτο ΆΣΠΡΗ οθόνη, και μάυρα στίγματα ερχόντουσαν στην επιφάνεια σιγά σιγά. Όπως δείχνω στην φώτο,όσο και αν έκανα ρεστάρτ μετά έβαλα έβγαλα πράγματα απο μέσα, όλα ξανα έδειχναν ΑΣΠΡΗ οθόνη και μαύρα στίγματα σιγά σιγά σαν να το καίς με τσιγάρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα περίεργα, στίγματα, διάφορες γραμμές, άσπρες οθόνες κλπ είναι θέμα κάρτας γραφικών. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Παιρετέρω γνώσεις για τον αν μπορεί να διορθωθεί τέτοια βλάβη δεν έχω. Συνήθως δεν υπάρχει λύση.

 

Πρέπει να το πας σε εξουσιοδοτημένο service με λαπτοπ. Για να σου επιβαιβεώσει καταρχή ότι είναι αυτή η βλάβη έτσι? Μπορεί να έχω και λάθος.

 

Δεν ξέρω αν έχεις εγγύηση? 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου προτεινα να τσεκαρεις με καποιο αλλο cd να δεις αμα σου κανει το ιδιο και με αλλο iso αρχειο για να αποκλεισεις οτι δεν φταιει το λογισμικο. Και αν θες γραψε πιο μοντελο ειναι το λαπτοπ σου. Για να ειναι inverter δεν θα ειχε καλει φωτεινοτητα το λαπτοπ και επισης δεν θα εδειχνα καθολου. Οπως και αν ηταν καρτα γραφικων θα ειχες μονιμα μαυρη οθονη και θα ακουγες το λαπτοπ να δουλευει το ανεμιστηρακι. Αλλα δες το και σε εξωτερικη οθονη να το επιβαιωσεις οπως αναφερουν και παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να συνδέσεις σε εξωτερική οθόνη?

Γράφει παραπάνω ότι δεν μπόρεσε. 

 

 

Αρχικά θα σου προτεινα να τσεκαρεις με καποιο αλλο cd να δεις αμα σου κανει το ιδιο και με αλλο iso αρχειο για να αποκλεισεις οτι δεν φταιει το λογισμικο. Και αν θες γραψε πιο μοντελο ειναι το λαπτοπ σου. Για να ειναι inverter δεν θα ειχε καλει φωτεινοτητα το λαπτοπ και επισης δεν θα εδειχνα καθολου. Οπως και αν ηταν καρτα γραφικων θα ειχες μονιμα μαυρη οθονη και θα ακουγες το λαπτοπ να δουλευει το ανεμιστηρακι. Αλλα δες το και σε εξωτερικη οθονη να το επιβαιωσεις οπως αναφερουν και παραπανω.

Δεν είναι κανόνας αυτό που λες. Το ανεμιστήρι μπορεί να το ακούς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύει σωστά η κάρτα. 

 

Προβληματική κάρτα μπορεί να σημαίνει μαύρη οθόνη, μπορεί να σημαίνει και άλλα που περιέγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα περίεργα, στίγματα, διάφορες γραμμές, άσπρες οθόνες κλπ είναι θέμα κάρτας γραφικών. Δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Παιρετέρω γνώσεις για τον αν μπορεί να διορθωθεί τέτοια βλάβη δεν έχω. Συνήθως δεν υπάρχει λύση.

 

Πρέπει να το πας σε εξουσιοδοτημένο service με λαπτοπ. Για να σου επιβαιβεώσει καταρχή ότι είναι αυτή η βλάβη έτσι? Μπορεί να έχω και λάθος.

 

Δεν ξέρω αν έχεις εγγύηση? 

 

δεν έχει, είναι πολύ παλιό.

 

Ανοιξε το laptop και ζεστανε την καρτα με ενα πιστολακι μαλλιων.Τιποτε δεν χανεις

 

το έχω κάνει ήδη.

 

Δοκίμασες να συνδέσεις σε εξωτερική οθόνη?

 

Ναι,το έγραψα πιο πάνω.

 

Αρχικά θα σου προτεινα να τσεκαρεις με καποιο αλλο cd να δεις αμα σου κανει το ιδιο και με αλλο iso αρχειο για να αποκλεισεις οτι δεν φταιει το λογισμικο. Και αν θες γραψε πιο μοντελο ειναι το λαπτοπ σου. Για να ειναι inverter δεν θα ειχε καλει φωτεινοτητα το λαπτοπ και επισης δεν θα εδειχνα καθολου. Οπως και αν ηταν καρτα γραφικων θα ειχες μονιμα μαυρη οθονη και θα ακουγες το λαπτοπ να δουλευει το ανεμιστηρακι. Αλλα δες το και σε εξωτερικη οθονη να το επιβαιωσεις οπως αναφερουν και παραπανω.

 

Το έγραψα ξανά και πιο πάνω δεν δείχνει σε εξωτερική οθόνη.

Γράφει παραπάνω ότι δεν μπόρεσε. 

 

 

Δεν είναι κανόνας αυτό που λες. Το ανεμιστήρι μπορεί να το ακούς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύει σωστά η κάρτα. 

 

Προβληματική κάρτα μπορεί να σημαίνει μαύρη οθόνη, μπορεί να σημαίνει και άλλα που περιέγραψα πιο πάνω.

 

Ακριβώς.

 

Εγώ πλεόν τέσταρα ,σκληρό δίσκο,μνήμες ,εξωτερική οθόνη και ζέσταμα με πιστολάκι το chip της κάρτας γραφικών,έβγαλα μπαταρία bios έκανα drain battery ,τα πάντα αφαίρεση μπαταρίας και πάλι τα ίδια.

 

Το ανάβω ,εμφανίζει άσπρο φόντο όπως δείχνω στην φωτογραφία και έπειτα αρχίζει εμφανίζει ταμαύρα στίγματα που φαίνονται ήδη στην φωτογραφία.

 

Δεν κάνει κανένα ήχο σε windows login κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει παραπάνω ότι δεν μπόρεσε. 

 

 

Δεν είναι κανόνας αυτό που λες. Το ανεμιστήρι μπορεί να το ακούς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύει σωστά η κάρτα. 

 

Προβληματική κάρτα μπορεί να σημαίνει μαύρη οθόνη, μπορεί να σημαίνει και άλλα που περιέγραψα πιο πάνω.

 

 

 

 Παντα μιλαμε στατιστικα οταν αναφέρουμε μια γνωμη απο εκει και περα αυτος που θα σου πει τι ειναι καποιος τεχνικος που θα ανοιξει και με τα καταληλα εργαλεια θα βρει τα φταιει. Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Παντως το προβλημα του φιλου ειναι σιγουρα καρτα γραφικων και αυτο επισκευαζεαι μονο με reballing στο chip τις καρτας γραφικων. Επισης οταν ελεγα για το ανεμιστηρι φιλε μου επρεπε να προσθεσω επιπλεον οτι εφοσον λειτουργει και αυτο βλεπει μαυρη οθονη και του παιζει σε εξωτερικη τοτε η καρτα γραφικων δεν δουλευει σωστα. Αυτο ειναι κανονας οτι εχει προβλημα η καρτα.

Έγινε επεξεργασία από Dexterpap
Link to comment
Share on other sites

 

Γράφει παραπάνω ότι δεν μπόρεσε. 

 

 

Δεν είναι κανόνας αυτό που λες. Το ανεμιστήρι μπορεί να το ακούς αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύει σωστά η κάρτα. 

 

Προβληματική κάρτα μπορεί να σημαίνει μαύρη οθόνη, μπορεί να σημαίνει και άλλα που περιέγραψα πιο πάνω.

 

 

 

 Παντα μιλαμε στατιστικα οταν αναφέρουμε μια γνωμη απο εκει και περα αυτος που θα σου πει τι ειναι καποιος τεχνικος που θα ανοιξει και με τα καταληλα εργαλεια θα βρει τα φταιει. Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Παντως το προβλημα του φιλου ειναι σιγουρα καρτα γραφικων και αυτο επισκευαζεαι μονο με reballing στο chip τις καρτας γραφικων. Επισης οταν ελεγα για το ανεμιστηρι φιλε μου επρεπε να προσθεσω επιπλεον οτι εφοσον λειτουργει και αυτο βλεπει μαυρη οθονη και του παιζει σε εξωτερικη τοτε η καρτα γραφικων δεν δουλευει σωστα. Αυτο ειναι κανονας οτι εχει προβλημα η καρτα.

 

 

άρα το  λάπτοπ πάει για πούλημα και όποιος μπορέσει να το κάνει. Το ανεμηστηράκι δουλεύει αλλά δεν δείχνει πάλι κάτι.

 

Το rebail στο τσίπ πρέπει να γίνει σε όλη την μητρική ε;

Έγινε επεξεργασία από PetranEVO
Link to comment
Share on other sites

άρα το  λάπτοπ πάει για πούλημα και όποιος μπορέσει να το κάνει. Το ανεμηστηράκι δουλεύει αλλά δεν δείχνει πάλι κάτι.

 

Το rebail στο τσίπ πρέπει να γίνει σε όλη την μητρική ε;

 

Αν ολα τα υπολοιπα ολοκληρωμενα πατανε καλα στη μητρικη και δεν εχουν ψυχρες κολησεις τοτε το reballing θα γινει μονο στο chip της καρτας γραφικών. Συνηθως το κοστος αυτης της επισκευης στα καταστηματα service που αναλαμβανουν τετοιες επισκευες ανερχεται στα 70 και σε αλλα 90 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω τι έκανες με το λαπτοπ αλλά δοκίμασε να αλλάξεις και την καλωδιοταινία μητρικής-οθόνης. Μήπως και φταίει αυτό τελικά. Φθηνές είναι και εξάλλου δεν χάνεις και τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.