Jump to content



Rebuild Li-Ion cordless screwdriver battery και αντικατάσταση εργοστασιακού φορτιστή


Recommended Posts

Επίτρεψέ μου να επιμείνω με μία ακόμα ερώτηση (και εφόσον δεν σε πρήζω). Πως αντιμετωπίζεις τον "κίνδυνο" εκφόρτισης ενός μόνο στοιχείου κάτω από το επίπεδο λειτουργίας του που θα μπορούσε να επιφέρει την "καταστροφή" όλης της μπαταρίας ??? Τη φορτίζεις π.χ. ανά τακτά χρονικά διαστήματα ???

Επιπλέον, είδα ότι έγραψες:

Quote

Δεν ξέρω αν θα άλλαζα κάτι. Σίγουρα όμως αν οι τιμές στις LG μπαταρίες που έχει το Gearbest ήταν οι ίδιες πριν 1,5χρόνο θα αγόραζα απευθείας και δε θα έσφαζα παλιές μπαταρίες laptop.

Δηλαδή οι LG δεν θέλουν "σφάξιμο" ??? Και εάν ναι, γιατί ??? Δεν διαθέτουν και αυτές controller ???

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις ...

Έγινε επεξεργασία από andyferraristi
mistakes
Link to comment
Share on other sites

Δε με πρήζεις σε καμία περίπτωση!

To τελευταίο ερώτημα δε το κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής. Τι σφάξιμο να θέλουν οι LG?

 

Στο πρώτο τώρα. Η φόρτιση γίνεται σχετικά συχνά μιας και λίγο πολύ το δουλευω ακόμα και τώρα που έχω και άλλα δράπανα. Με βολεύει γιατί είναι το πιο ελαφρύ από όλα.

Ανα 3 φορτίσεις η μία είναι balance charge μέσω του Imax. Τον κίνδυνο εκφόρτισης ενός μόνο στοιχείου δε τον έχω αντιμετωπίσει με κάποιο κύκλωμα. BTW ούτε στο αρχικό pack υπήρχε κάτι ανάλογο. 

Αυτό το οποίο έκανα όμως από την αρχή ήταν να "παντρέψω" στοιχεία με πολύ κοντινό αριθμό mah. Και τα τρία που μπήκαν στο κάθε pack ηταν με σχεδόν ίδια mah, η φώτο παρακάτω βρίσκεται σε ένα από τα πρώτα Posts. 

 

post-33144-0-47632900-1431847226.png

 

Δεν έχω λάβει κανένα άλλο μέτρο προστασίας. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andyferraristi said:

Επίτρεψέ μου να επιμείνω με μία ακόμα ερώτηση (και εφόσον δεν σε πρήζω). Πως αντιμετωπίζεις τον "κίνδυνο" εκφόρτισης ενός μόνο στοιχείου κάτω από το επίπεδο λειτουργίας του που θα μπορούσε να επιφέρει την "καταστροφή" όλης της μπαταρίας ??? Τη φορτίζεις π.χ. ανά τακτά χρονικά διαστήματα ???

Επιπλέον, είδα ότι έγραψες:

Δηλαδή οι LG δεν θέλουν "σφάξιμο" ??? Και εάν ναι, γιατί ??? Δεν διαθέτουν και αυτές controller ???

Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις ...

Υποψιάζομαι εννοούσε ότι εξαιτίας των καλών τιμών που έχουν οι LG μπορείς να πάρεις εξαρχής φρέσκες μπαταρίες, αντί να καταφύγεις σε σφάξιμο παλαιών συστοιχιών :).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου το έχασες :) 

 

Δεν έβαλα τις Ultrafire στο δράπανο. Απλά έβγαλα το Protection για να δείξω το μέσα τους (άλλα mah δήλωναν από κάτω άλλα στην εξωτερική μεμβράνη) και επίσης μετά τις μέτρησα για να δώσω στον κόσμο να καταλάβει ότι δεν είναι αληθινά τα mah που δηλώνουν. Απο 3000mah αν θυμάμαι καλά μέτρησα κάπου 600mah :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Έχουμε στη δουλειά ένα Makita 18v το οποίο πάσχει και αυτό από μπαταρίες...

 

Το εργαλείο είναι πολύ καλό και σχετικά αχρησημοποίητο. 

 

Άνοιξα τη μία μπαταρία (18v 3Ah) και είχε μέσα 15 μικρές (23mm διάμετρος και 43mm μήκος),

τυλιγμένες στο χαρτί τους και δεν γράφανε πάνω τίποτα,

μόνο κάτω απο το χαρτί  ένα κωδικό(ZC22HBWA) που δεν με βοήθησε σε κάτι...

 

Μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο και 'γω και να το σώσω?

 

Ας πούμε οτι βάζω και γω 18650, θα χρειαστώ 5. Σωστά? 

Με πέντε μπαταρίες Li-Ion πως γίνεται η φόρτιση?

Link to comment
Share on other sites

Εχει καμια πλακέτα μέσα το εργαλείο; Μέσα στο pack των μπαταριών εννοώ.

 

Αν γίνει η μετατροπή θέλεις φορτιστή άλλον για να το φορτίσεις όπως κάνω και εγώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 χ 1.2V = 18V

Οπότε υποθέτω είναι NiMh.

 

Ίσως σαν αυτές; (RR : 23mm διάμετρος, 42,2mm μήκος)

NIMH FAST CHG TAG CS (RR) 3000 mAh. Part No 199-731. Manufactured by RS: Technical documentation | Info | Data Sheet

NIMH FAST CHG TAG CS (RR) 3000 mAh. Part № 199-731. Manufactured by RS

 

 

ή σαν αυτές SC (sub C) (23mm διάμετρος, 43mm μήκος)

Sub C NiMH: Rechargeable Batteries | eBay

 

http://i.ebayimg.com/00/s/NjY3WDEwMDA=/z/g0YAAOSwDk5TzYN6/$_35.JPG?set_id=880000500F

 

Λίστα με όλες τις διαστάσεις υπάρχει εδώ

Standard cylindrical and prismatic battery sizes, primary rechargeable battery size chart

 

 

Μα γιατί βάζουν NiMH σε τέτοια εργαλεία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πλακέτα μέσα στο pack μόνο αυτά τα "νταλαβεράκια" που φαίνονται στις φωτογραφίες.

Clipboard01.jpg

Clipboard011.jpg

 

 

Είπα να αποφύγω πάλι τις NiMH

 

Και οι δικές του δεν κράτησαν ιδιαίτερα πολύ...

Έγινε επεξεργασία από Ignatios
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δείχνεις είναι διμεταλλικοί θερμοστάτες, που προστατεύουν τη μπαταρία από υπερθέρμανση και ενδεχομένως το άλλο να είναι θερμική αυτόματα επαναφερόμενη ηλεκτρονική  ασφάλεια για προστασία από υπερένταση, αλλά αν δεν δείξεις καλύτερα . . . ;)

Όσο για την αντικατάσταση . . .  μέχρι και οδηγό έχουμε ! :T:   :D

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο μόνο που "κολλάω" είναι το δεύτερο βυσματάκι (οχι τα + -)που πάει στον ballanced φορτιστή.

 

Απ τη στιγμή που έχουμε 5 μπαταρίες θα πρέπει να είναι JST-XH 5S και ένα αντίστοιχο βύσμα, σαν αυτό

του μικροφώνου, αλλά με 6 επαφές. Σωστά?

 

Αν βάλουμε και το κόστος του φορτιστή αρχίζει και ανεβαίνει ο προυπολογισμός..

 

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου το ενδεχομενο να μην ειναι σταθερα κολλημενες αλλα σε υποδοχες ( οπως για τις ΑΑ και τις ΑΑΑ ) και οτι θα εχεις ποιοτικοτερη παροχη και δυνατοτητα αλλαγης των στοιχειων στο μελλον.

 

 

Στο ιδιο μοτιβο, αλλα για σκουπακι εχω παραλαβει 4 Panasonic 3400mAh και μια πλακετα φορτισης/προστασιας και περιμενω τις βασεις.

 

Η φορτιση θα γινει με εναν generic φορτιστη/τροφοδοτικο με χαρακτηριστικα για Li-Ion και ταση 16.8-18V.

 

Για απλη αντικατασταση των υπαρχόντων στοιχειων, μου ζητηθηκε ενα 42αρι, και τα καλα στοιχεια με tabs απο νετ, δεν ηταν φθηνότερα. Οποτε η μετατροπη σε Li-Ion δικαιολογειται.

 

Υποψιν οτι κυκλοφορουν για γνωστες συσκευες της κατηγοριας και DIY Conversion PCB modules που ο χρηστης απλα βαζει τα στοιχεια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

Μου έχουν μείνει 2 σκουπάκια 18V της Black Decker συγκεκριμένα τα ΒLACK & DECKER DUSTBUSTER PIVOT INOX CYCLONIC ACT 18V PV1805N τα οποία πλέον μετά από χρόνια παρέδωσαν πνεύμα οι μπαταρίες τους και ανοίγοντας το ένα είδα ότι είναι γεμάτο από NiMH και σκεφτόμουν να το μετατρέψω σε Li-Ion αν γίνεται οικονομικά ώστε να γλυτώσω την αγορά του αντίστοιχου Black & Decker Lithium-Ion Dustbuster Pivot PV1820L.

Έπεσε το μάτι μου ψάχνοντας στο Ebay στην εξής πλακέτα :  http://www.ebay.com/itm/252615202362?_trksid=p2057872.m570.l5999&_trkparms=gh1g%3DI252615202362.N36.S1.R1.TR1  μπορώ με αυτό να βάλω τις αντίστοιχες 18650 και να βγάλω τα 18V που θέλει χωρίς κάποιο πρόβλημα ?

Τέλος αν κάνει το παραπάνω, τι φορτιστή οικονομικό χρειάζεται ? Λογικά ο παλιός που είχε δεν κάνει ....

 

Θέλω να αποφύγω την λύση του φορτιστή τύπου IMAX που χρησιμοποίησε η  karmen1983 και λόγω κόστους (έχω 2 σκουπάκια που θα είναι σε διαφορετικά σπίτια) αλλά και λόγο της τροποποιημένης σύνδεσης που χρειάζεται (δεν θα τα χειρίζομαι εγώ) για αυτό θέλω κάτι ώστε να μην χρειαστεί να πειράξω την σύνδεση με την βάση του για την φόρτιση.

Δεν με πειράζει αν φορτίζουν με αργό ρυθμό, έτσι και αλλιώς συνέχεια είναι στην βάση τους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η Αγάπη τρέχει και δε φτάνει αυτή τη στιγμή, Θα προσπαθήσω να βοηθήσω εγώ σε αυτά που ρωτάς!

Από ότι βλέπω η πλακέτα προστασίας και φόρτισης που βάζεις σου κάνει μια χαρά τη δουλειά!

Και από ότι είδα  υπάρχουν στρο ίδιο site ακόμα δυο με ανάλογες δυνατότητες , αλλά διαφορετικές διαστάσεις, οπότε βλέπεις πως θα σου κάτσουν οι νέες μπαταρίες στο εσωτερικό της συσκευής και αποφασίζεις ποιά ταιριάζει καλύτερα.

Εννοείται ότι η πλακέτα θα μπεί μέσα στο σκουπάκι, οποτε το καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιηθούν οι ίδιες συνδέσεις με τον κινητήρα και την είσοδο φόρτισης.

Συνεπώς -φαντάζομαι ότι κάποιο κολλητήρι υπάρχει- τα πράγματα είναι εύκολα, λίγη κοπτοραπτική θέλει!

Και θα έχεις προστασία και εξισοροπημένη φόρτιση των μπαταριών, συνεπώς και μακροζωία!

 

Για την μονάδα του τροφοδοτικού φόρτισης, μην βιαστείς  να απορίψεις το ήδη υπάρχον.

Η πλακέτα αυτή είναι ουσιαστικά για αναβάθμιση συσκευών που δούλευαν με Ni-Mi μπαταρίες, συνεπώς προυποθέτουν ότι θα δουλέψουν με τον υπάρχοντα φορτιστή του εργαλείου, γι' αυτό και έχουν όλη την προστασία και τις ρυθμίσεις πάνω στη πλακέτα.

Επιπλέον αυτών , η επιλογή των Li-ion μπαταριών σου δίνει τη δινατότητα να μην τις φορτίζεις στο μέγιστο, (να μην τις πηγαίνεις στα 4,2 Vdc ανά στοιχείο

Αφού δεν σε ενδιαφέρει λοιπόν η ταχεία φόρτιση αλλά ούτε και να πας τις μπαταρίες στα 21+ vdc , μπορείς να δεις αν σε ικανοποιεί ο υπάρχων μετασχηματιστής / τροφοδοτικό.

Θα πρέπει να βγάζει τάση μεγαλύτερη από ~19Vdc ("ιδανικά"  ~20 Vdc), Θα ρυθμίσεις την μονάδα προστασίας στα 3,8 Vdc ανά μπαταρία (~19 Vdc στο σύνολο) και κάντου μια φόρτιση, είναι πολύ πιθανό να μείνεις ευχαριστημένος καθώς η μπαταρίες θα πάρουν τουλάχιστον το 65% του μέγιστου φορτίου τους.

Αν δείς ότι δεν υπάρχει θέμα , και ότι έχεις περιθώρια από το τροφοδοτικό τσίμπα την ρυθμιση λίγο πιο πάνω και εκμεταλλεύσου ότι απόθεμα έχει το ττροφοδοτικό.

 

Αν δεν μείνεις ευχαριστημένος, οποιοδήποτε τροφοδοτικό των ~20VDC   θα σου κάνει δουλειά, ( κάποιο τροφοδοτικό από laptop δεν θά έχει πρόβλημα να κάνει δουλειά)

http://www.banggood.com/20V-2A-AC-Laptop-Power-Adapter-for-MSI-Bose-Soundlink-Lenovo-p-962324.html

https://www.amazon.com/Adapter-Charger-Power-Supply-Netbooks/dp/B002ZY1S1E

και μάλιστα αφού την φόρτιση την αναλαμβάνει η πλακέτα η οποία έχει και όλες τις προστασίες, δεν θα έχεις κανένα θέμα ανασφάλειας! :)

 

Μια άλλη λύση πιο ολοκληρωμένη και με περισότερη ευελιξία που θα επιτρέψει την πλήση εκμετάλευση των μπαταριών, είναι η αγορά ενός τροφοδοτικού 24Vdc το οποίο διαθέτει δυνατότητα μερικής ρύθμισης της τάσης του.(Θα την βάλεις στα 22Vdc έτσι ώστε να ανεβαίνει ψηλότερα η μπαταρία

https://e-giatras.com/mini-50w-24v-2-2a-rs50-24-meanwell.html

Αυτό ρυθμίζει από τα 22Vdc έως τα 27,5 και θα χρειαστεί κάποιες συρματώσεις και προστασία από τυχαία επαφή, αλλά υπάρχει και τύπου laptop σε τούβλο:

https://e-giatras.com/laptop-universal-90w-usb-lc90au-nts.html

Που ρυθμίζεται σε διάφορες τάσεις εξόδου.

και φυσικά μπορεις να παραγγείλεις απ' έξω σε πιο καλή τιμή, αλλά με κάποια καθυστέρηση!

 

Ελπίζω να βοηθάνε αυτά!

Καλή συνέχεια! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !

 

Επισυνάπτω τον φορτιστή που έχουν ήδη τα σκουπάκια, ο οποίος δίνει από βλέπω από 7.2-24V όμως με 85mA ! Κάνει ?

Αν το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα φορτίζει αργά, δεν με πειράζει όπως είπα το 95%+ του χρόνου τους είναι επάνω στην βάση φόρτισης.

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα παίρνω δοκιμάζω με αυτόν που είναι και πολύ μικρός και μετά αν δεν κάνει βλέπω κάποια από τις λύσεις που μου προτείνεις για τροφοδοτικό.

2016-12-10 08.40.44.jpg

 

Τώρα όσο αφορά την πλακέτα έχω κάποιες απορίες αν μπορείς να με βοηθήσεις ...

 

Φαίνεται από το σχέδιο πως ενώνεις τις μπαταρίες, καθώς και την είσοδο για τον φορτιστή που θα συνδεθεί κατάλληλα με βάση φόρτισης, όμως  το μοτέρ θα συνδεθεί εκεί που λέει Discharge +/- ?  Γιατί έχει αυτά τα μεταλλικά λαμάκια ? Υπάρχει κάποιος λόγος ?

Ακόμη δεν έχω καταλάβει, τι είναι το NTC (αισθητήρας θερμοκρασίας ?) και το CH+ (και εδώ το μεταλλικό λαμάκι) ?

 

Τέλος όπως μου αναφέρεις παραπάνω και όπως φαίνεται και από την περιγραφή, υποστηρίζει να ορίσεις την τάση που θα φορτιστούν (over charging  voltage range : single cell 3.65V-4.35V adjustable ) το οποίο όμως δεν βλέπω πως γίνεται ? Βέβαια δεν έχω, ούτε έχει πουθενά το manual ή περισσότερες πληροφορίες.

 

(Ποιες είναι οι άλλες 2 πλακέτες που είναι παρόμοιες όπως αναφέρεις ? Είδα κάποιες για 5S αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι για παραπάνω Volt)

Έγινε επεξεργασία από Magnum
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς εννοώ, μπορείς να δοκιμάσεις το φορτιστή , αφού δεν "κόβεσαι" για ταχύτητα στη φόρτιση!

Αυτά τα λαμάκια είναι εκεί γιατί προφανώς η πλακέτα έχει βγεί για κάποιο συγκεκριμένο δράπανο, έτσι ώστε να κουμπώνουν επάνω τους τα αντίστοιχα λαμάκια του εργαλείου!

Τώρα το ότι δεν αναφέρει τίποτε σχετικό η πλακέτα, όπως άλλωστε και οτιδήποτε άλλο, μη στεναχωριέσαι, πάει με την προέλευση! :p

To NTC  είναι ένα thermistor με Negative Temperature Coeficient, και είναι όπως καλά το λές ένας αισθητηρας θερμοκρασίας, με σκοπό να πληροφορήσει το ολοκληρωμένο της πλακέτας για τη θερμοκρασία των μπαρταριών, έτσι ώστε ανάλογα με το τι συμβαίνει εκείνη τη στιγμη, το κύκλωμα να πράξει τα δεόντα! (αν φορτίζει να σταματήσει τη φόρτιση, αν τροφοδοτεί να σταματήσει τη λειτουργία του εργαλείου αποκόβοντας τις μπαταρίες.

Αυτό που λες για τη ρυθμιση , δεν μπορώ ν σου πω, από τις "προδοαγραφές" το είδα κι εγώ.

Βέβαια το ότι δεν υπάρχει κάποιο trimer για να γίνει αυτή , δεν σημαόνει οτι δεν υπάρχει, μπορεί να γίνεται βραχυκυκλώνοντας κάποιες νησίδες, ή βαζοντας /βγάζοντας κάποιοες αντιστάσεις, αλλά περι αυτων πραγματικά δεν μπορώ να βοηθησω πρέπει το πράγμα να το έχεις στο χέρι, και πάλι το συζητάμε! :)

Αυτό το προσθετο άκρο δεν ξέρω τι είναι, ίσως να είναι κάτι σχετικό με το εργαλείο για το οποίο κατασκευάστηκε αρχικά η πλακέτα.

 

Οι εναλλακτικές πλακέτες είναι κια αυτές για πέντε στοιχεία, οπότε σου κάνουν, ας πουμε αυτή :

http://www.ebay.co.uk/itm/15A-BMS-Protection-PCB-Board-For-5-Packs-18650-Li-ion-Lithium-Battery-Cell-5S-/252555029435

αλλά και αυτή:

http://www.ebay.co.uk/itm/5S-10A-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Charger-Protection-Module-BMS-18-5V-21V-Cell-/252473662737

 

Αν δεις σε αυτές τις πλακέτες δεν υπάρχει το πρόσθετο άκρο.

 

Πριν αποφασίσεις, προσπάθησε να βρείς περισσότερες πληροφορίες για την λειτουργία τους από κάνα φορουμ που τις έχουν χρησιμοποιήσει!

Καλή συνέχεια ! :D

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας το πρωί στο Aliexpresss αντίστοιχες PCB για 3S - 4S - 5S βρήκα ότι το CH+ πρέπει να είναι CHARGER + (extra εκτός από το plug) !!  

(Δεν πήγαινε το μυαλό μου, μέρες τώρα εκεί ...)

 

Τώρα για τις άλλες πλακέτες τις είδα, αλλά η δεύτερη άλλα V (18.5V - 21V) λέει ο τίτλος άλλα στην περιγραφή 16.8V - 21.6V χωρίς άλλες λεπτομέρειες, η πρώτη είναι παραπλήσια αλλά δεν έχει να ρυθμίζεις την τάση που θα φορτίζει τις μπαταρίες είναι στα 4.1V.  Μάλλον αυτή που είχα βάλει στην αρχή φαίνεται η καλύτερη λύση....

Λογικά τα μεταλλικά θα μπορώ να τα ξεκολλήσω ώστε να κολλήσω τα καλώδια για το μοτέρ.

Λέω να το παραγγείλω μιας και κάνει περίπου 8Ε να δούμε λεπτομέρειες.

 

Ακόμη πιστεύω θα μπορώ να το συνδυάσω με ένα : s-l500.jpg  http://www.ebay.com/itm/Charge-Level-LCD-Indicator-Voltmeter-Stable-for-20V-7pcs-Li-ion-Battery-/391489246779?hash=item5b2693d63b:g:tnIAAOSwc1FXcMgy ώστε να μπορώ να ελέγχω το πόσο είναι φορτισμένες οι μπαταρίες.

Ψάχνω μήπως βρω κάτι για 18V και πιο φτηνό.

 

Τέλος έχει να προτείνει κανένας κάποιο καλό και φτηνό σετ 5pcs από μπαταρίες 18650 για το παραπάνω? (Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είναι πολλά mA οι μπαταρίες γύρω στα 2000mA είναι αρκετά)

Μπας και έχει υπόψη του κανένας καμία θήκη που να παίρνει και τις 5 μπαταρίες και να βγάζει τα κατάλληλα καλώδια που χρειάζεται η πλακέτα ανά μπαταρία ?

(Κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο Ebay, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για τις 18650)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Magnum έγραψε:

Μπας και έχει υπόψη του κανένας καμία θήκη που να παίρνει και τις 5 μπαταρίες και να βγάζει τα κατάλληλα καλώδια που χρειάζεται η πλακέτα ανά μπαταρία ?

(Κάπου είχε πάρει το μάτι μου στο Ebay, αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν για τις 18650)

Νομίζω ότι θήκη χωρίς μπαταρίες μέσα δύσκολα θα βρείς γιατί αυτές μπορούν να δώσουν μεγάλο ρεύμα και δεν τις συνδέουν με ελάσματάκια αλλά με ηλεκτροπονταρισμένα ελάσματα.

Τώρα πάλι δεν μπορώ να πω ότι δεν υπάρχει κιόλας!  :)

 

Link to comment
Share on other sites

Με 5 θέσεις δύσκολο να βρεις για 18650.

Βρες μια διπλή και μια τριπλή και απλά αντικατέστησε τα λεπτά καλώδια που έχουν με πιο χοντρά

 

Για μπαταρίες δες στο Gearbest είχαμε κάνει και συζήτηση εδω

 

 

Για τα υπόλοιπα τα είπε και με το παραπάνω ο Στέλιος :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.