Jump to content


Rebuild Li-Ion cordless screwdriver battery και αντικατάσταση εργοστασιακού φορτιστή


Recommended Posts

Για ενα σκουπακι που προσφατα εφτιαξα, πηρα 2 θηκες με χοντρα ελάσματα που καταληγουν πισω σε χοντρη μεταλλικη ακιδα.

 

Οι θηκες 2 στοιχειων που χρησιμοποιησα :  http://www.ebay.de/itm/172270099664?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Μαζι με το BMS πλακετακι, φαινονται στις φωτο :

 

20161204_202605.jpg

20161204_202541.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι με μια γρήγορη αναζήτηση στο Ebay βρήκα μέχρι 4x ( http://www.ebay.com/itm/1Pcs-Plastic-Battery-Holder-Storage-Box-Case-for-4x-18650-Rechargeable-Battery-/272066894270?hash=item3f587359be:g:88kAAOSwnH1WYoAQ )

s-l1600.jpg

Οπότε το πιο πιθανό είναι όπως είπες ο συνδυασμός μιας 2πλης + 3πλης 

8 minutes ago, felix said:

Για ενα σκουπακι που προσφατα εφτιαξα, πηρα 2 θηκες με χοντρα ελάσματα που καταληγουν πισω σε χοντρη μεταλλικη ακιδα.

 

Οι θηκες 2 στοιχειων που χρησιμοποιησα :  http://www.ebay.de/itm/172270099664?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Μαζι με το BMS πλακετακι, φαινονται στις φωτο :

 

20161204_202605.jpg

20161204_202541.jpg

Να υποθέσω ότι ήταν 14.4V το σκουπάκι και αντίστοιχο το BMS ?

 

Καλά που το ανέφερες για την χοντρή μεταλλική ακίδα, ώστε να βρω κάτι που να μπορώ εύκολα να κολλήσω τα καλώδια επάνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικο επισης ειναι να δεις και την ονομαστικη ταση του μοτερ του.

 

Η συστοιχια που  ειχες μεσα,πολυ πιθανο να μη φορτιζε πληρως.

 

Το BMS ειναι 4S Li-Ion. Φορτισμενο φτανει τα 16.8 (4 x4.2V). Δεν υπαρχει αντιστοιχια.

 

Τα Sub-C στοιχεια που ειχα ηταν 12 και το μοτερ 14.4V.

 

Ο φορτιστης 24V-200mA και τα πραγματικα V που περνουν στη φορτιση της μπαταριας ηταν 16.

 

Ο τροπος να αξιοποιησω τις Li-Ion,φορτιζοντας τες πληρως και να μην καψω το μοτερ ηταν με ενα step down module, που να δινει μαξ 14.4V,οσα θελει και το μοτερ μου.

 

Επισης αν ακολουθησεις το λινκ απο τις θηκες, θα βρεις αυτο που θες.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το σκουπάκι είναι μήνες που το είχα ανοίξει για να δω τι μπαταρίες είχε μέσα και δεν θυμάμαι ακριβώς τι τάση του μοτέρ, μόνο το ότι αναφέρει ότι είναι 18V το σκουπάκι.

 

Το BMS που κοιτάγαμε με τον Seafalco  είναι ρυθμιζόμενο στην τάση που θα φορτίζει τις μπαταρίες (3.65V - 4.35V) οπότε θεωρητικά με αυτόν τον τρόπο, θα πάρουμε να αντίστοιχα Volt που θέλει το μοτέρ, χωρίς το έξτρα step down module που αναφέρεις - Βέβαια πρέπει πρώτα να βρούμε πως γίνεται αυτή η ρύθμιση... Μάλλον όταν θα το έχω στα χέρια μου  -

 

Λέω να παραγγείλω το BMS ώστε να το έχω από κοντά ώστε να δούμε περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες από αυτά που αναφέρει στο listing του Ebay.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να σου τονισω ειναι οτι η ονομαστικη των 3.6V ειναι μια τιμη επι της ουσιας στο μεσο της χωρητικοτητας της μπαταριας....ισως και χαμηλοτερα.

 

Οποτε δεν ξερω αν θα εχει νοημα να φορτιζεις τη μπαταρια εως αυτην την τιμη....

 

Το BMS την αποφορτιζει εως τα 2.7-2.8V.

 

Οι περισσοτερες συσκευες που εχω ανοιξει, ή που εχω διαβασει τα χαρακτηριστικα τους, σε 0% κατασταση μπαταριας βρισκονται στα 3.5-3.6V.

 

Βαλτα κατω και δες τι χρειαζεσαι βασει αυτων που σου εχουν δοθεί σαν πληροφορίες.

 

Το μοτερ παντως ανοιξε το να το δεις, αυτο πιστεύω θα ηταν σωστη κινηση.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποφάσισα και ξανά άνοιξα το σκουπάκι και :

 

2016-12-12 13.47.56.jpg2016-12-12 13.49.02.jpg

Το οποίο είναι 18V όπως φαίνεται παραπάνω και από το μοτέρ.

Ακόμη όπως φαίνεται παρακάτω έχει 15 μπαταρίες NiMh !

2016-12-12 13.48.09.jpg2016-12-12 13.49.14.jpg2016-12-12 13.50.35.jpg2016-12-12 13.50.48.jpg

 

2016-12-12 13.52.15.jpg2016-12-12 13.52.30.jpg2016-12-12 13.53.58.jpg

 

 

Όπως φαίνεται παραπάνω έχει δύο ταχύτητες λειτουργίας, στην μία έχει τις 12 μπαταρίες (14.4V) και στην δεύτερη και τις 15 μπαταρίες (18V).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι διαστάσεις του μοτέρ όπως φαίνεται στην 2η φωτογραφία είναι Φ36mm και μήκος του μεταλλικού σώματος (από το πλαστικό που φαίνεται μέχρι κάτω, χωρίς την κατάληξη για τους ακροδέκτες) είναι 54mm.  Βέβαια στον χώρο που μπαίνει όπως φαίνεται στην 4η & 6η φωτ. έχει αρκετό χώρο από κάτω που μπαίνουν τα καλώδια βλ. 6η φωτ.

 

Έτσι όπως το βλέπω δεν υπάρχει περίπτωση να μπει θήκη για 4x18650 και χλωμό ακόμη και για 3η εκεί που πριν είχες τις μπαταρίες!

Μάλλον θα βολέψει δύο 2χ18650 + 1χ18650.

 

Το BMS το παράγγειλα και είναι καθ' οδόν οπότε σε λίγο καιρό θα το έχω στα χέρια μου για να δούμε περισσότερες πληροφορίες και να δούμε και διαστάσεις πως βολεύει να μπει, ώστε στην συνέχεια να πάρουν σειρά και τα υπόλοιπα.

 

Τώρα με την δεύτερη ταχύτητα προβληματίζομαι. :hmm:

Μπορώ να τις φορτίζω πλήρης τις μπαταρίες στα 4.2V (αν δεν κάνω λάθος τόσο φτάνουν οι 18650) και με συνδυασμό με ένα step down module s-l1600.jpg όπως προτείνει ο felix να παίρνω τα 18V που χρειάζεται στην full ταχύτητα το μοτέρ, και την μικρότερη ταχύτητα να την παίρνω απευθείας από τις 3χ18650 όπως έχει κάνει και η B&D, βέβαια σε εμένα θα είναι 4.2Vx3=12.6V αντί 14.4V που είχε, λογικά θα δουλεύει?   Υπάρχει πρόβλημα αν στην ενδιάμεση ταχύτητα παρακάμπτω το BMS ?

Τέλος βρήκα και ένα   5 Cells Lithium Charging Battery Capacity Percent Level LED Indicator για να δείχνει την κατάσταση των μπαταριών  s-l1600.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη όπως λες είναι δύσκολο να μπεί, αλλά δεν είναι ο μοναδικός τρόπος να μπουν οι μπαταρίες μέσα.

Μπορούν να μπουν χωρίς θήκη, και να στηθούν σε μια βολική διάταξη που θα τις πάρει όλες είτε σε ένα πακέτο είτε σε δυο.

Οι συνδέσεις μεταξύ τους πρέπει να γίνουν με λαμάκια και ποντάρισμα.

Εναλακτικά για να έχεις τη δυνατότητα να παρεμβαίνεις εσύ, μπορείς να πάς σε κάποιο μπαταριά να σου κολήσει λαμάκια (αυτό τώρα είναι λίγο θέμα) ή να βρεθεί κάποιος από εδώ να στο κάνει.

 

Αν αυτή η περίτπωση δεν "κάτσει" τότε θα πας με λιγότερες μπαταρίες, οπότε θα χρειαστείς κάποιον Step UP converter για να σου ανεβάσει την τάση από τα 12 V  στα  18 V που θέλει το μοτερ για την μεγάλη ταχύτητά του!

Κρίσιμο εδώ είναι να μετρήσεις ποιό είναι το μέγιστο ρεύμα που τραβάει το μοτερ, (μέτρηση στη μεγιστη ταχύτητα και να ρουφάει μέσα από κάτι που να εμποδίζει το εύκολο ρούφηγμα)

Με βάση αυτό το ρεύμα θα διαλέξεις ποιο από τα Step up power modules    σου κάνει από άποψη ισχύος αλλά και μεγέθους!

Επειδή όμως οι πλακέτες άρχισαν και μαζεύονται και επειδή αυτά τα  converter  θέλουν και την ψύξη τους, μάλλον το πρόβλημα χώρου, θα είναι μια δύσκολη υπόθεση!

 Συνεπώς ίσως είναι καλύτερο να ψάξεις πρώτα την λύση με το κολλητό pack ιδιοκατασκευή που ανέφερα πιο πάνω !

 

Καλό το "βολτόμετράκι" με τα LEDs ! :T:

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μια δοκιμή να μετρήσω πόσα Α τραβάει το μοτέρ.

 

Σύνδεσα ένα τροφοδοτικό στα 15.5V (όσο πιο κοντά στα 18V μπορούσα να βρω) και μέτρησα να τραβάει 5-6Α !!  (με το πολύμετρο σε σειρά) ρίχνοντας την τάση στα 9-10V.

Δεν ξέρω αν τα μέτρησα σωστά, αλλά μου φαίνονται υπερβολικά τα Α που τραβάει....:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/27/2016 at 9:51 PM, yanni said:

Πλάκα πλάκα τις τιμές του Gearbest στις 18650 δεν τις έχω δει αλλού. Και είναι και original, τουλάχιστον ένα ζευγάρι LG και ένα ζευγάρι Panasonic που έχω πάρει.

Είχε βάλει κάτι ηλίθια μεταφορικά τώρα τελευταία το GearBest. Για 4 HE4 για παράδειγμα, με κόστος 13€, ζήταγε κάπου 11€ μεταφορικά. Τους είχα θέσει ερώτημα πριν καμιά 20αριά μέρες, μου είχαν απαντήσει ότι είναι θέμα της μεταφορικής. Για άλλες χώρες πάντως, π.χ. Γερμανία, τα μεταφορικά παρέμεναν δωρεάν. Εδώ και 3-4 μέρες τουλάχιστον, αν κάποιος πάει να επιλέξει μπαταρίες ή power banks βγάζει μήνυμα ότι δεν αποστέλλει Ελλάδα. Ελπίζω απλά να ψάχνουν μεταφορική εταιρία. Αναγκάστηκα και παρήγγειλα από Everbuying - Πρώτη φορά, ούτε λογαριασμό δεν είχα σε αυτούς - που αν και πιο ακριβό, κατά 2€ για τις 4 HE4(τις είχε 15€, τώρα τις έχει 17€), είχε μόνο μια επιπλέον χρέωση 2€ για tracking number.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/31/2016 at 5:24 PM, yanni said:

Είχε βάλει κάτι ηλίθια μεταφορικά τώρα τελευταία το GearBest. Για 4 HE4 για παράδειγμα, με κόστος 13€, ζήταγε κάπου 11€ μεταφορικά. Τους είχα θέσει ερώτημα πριν καμιά 20αριά μέρες, μου είχαν απαντήσει ότι είναι θέμα της μεταφορικής. Για άλλες χώρες πάντως, π.χ. Γερμανία, τα μεταφορικά παρέμεναν δωρεάν. Εδώ και 3-4 μέρες τουλάχιστον, αν κάποιος πάει να επιλέξει μπαταρίες ή power banks βγάζει μήνυμα ότι δεν αποστέλλει Ελλάδα. Ελπίζω απλά να ψάχνουν μεταφορική εταιρία. Αναγκάστηκα και παρήγγειλα από Everbuying - Πρώτη φορά, ούτε λογαριασμό δεν είχα σε αυτούς - που αν και πιο ακριβό, κατά 2€ για τις 4 HE4(τις είχε 15€, τώρα τις έχει 17€), είχε μόνο μια επιπλέον χρέωση 2€ για tracking number.

Α! Ωραία. Ενώ μου δώσανε και tracking number, σήμερα μου στείλανε μήνυμα

 

Quote

Dear John,

Thank you for your reply. We wish to apologize for any inconvenience.

We apologize for not shipping out the order to you yet. Due to the item’s status with Customs,

I regret to inform you that a battery cannot be shipped out.

How about we refund the money with the battery to your EB wallet?

 

Please contact me as soon as possible and let me know if this is acceptable?

We are waiting for your soon reply.

 

Best Regards

Support Center

everbuying Customer Service

 

Η πλάκα είναι ότι τις δύο HE4 που είχα τις έδωσα μαζί σε powerbanks δώρο(ολίγον overkill για powerbanks αλλά δεν είχα άλλες καλές). Και από ότι φαίνεται δεν θα ξαναδώ ΗΕ4 :hehe:

Τουλάχιστον έχω δύο protected Sanyo. Πάλι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πάει καλά με δαύτους. Ο Bro Μου περιμένει ακόμα μία παραγγελία από τον Νοέμβριο :p 

Οσο για τις μπαταρίες (τις καφέ) αν τις βρείτε κάπου ρίχτε κάνα σκούντημα 

Βλέπω τις 2 στα 11 αν θυμάμαι καλά είχα πάρει 4 16 δολάρια από gearbest

http://www.everbuying.net/product1101973.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπα η άλλη παραγγελία είναι για κινητό. Πιστεύω ότι έχει φτάσει απλά στο αεροδρόμιο πρέπει να επικρατεί πανικός.

Το fasttech είχε σταματήσει να στέλνει μπαταρίες πριν σταματήσει το gearbest οπότε σε αυτά ναι πρέπει να ειναι θέμα ασφάλειας μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα !

 

Λοιπόν ήρθε πριν λίγες μέρες η πλακέτα του BMS από εδώ : 18V PCM PCB Li-ion Lithium Battery Protect Circuit Module Board For Drill Tools

 

Και έχουν βάλει την φωτό :   

BMS.jpg

 

Από κοντά είναι έτσι :

 

2017-01-31 10.11.53.jpg2017-01-31 10.13.41.jpg

 

Αυτό που διαπίστωσα είναι :

 

α. Όπως φαίνεται και στις 2 εικ. είναι ότι αυτό που αναφέρει ως P+ : charge/discharge στην πραγματικότητα είναι το B+ από τις μπαταρίες, φαίνεται που κάτω αριστερά το κόκκινο καλώδιο που αναγράφει Β+ είναι στην λωρίδα με το αντίστοιχο έλασμα.

 

β. Όπως φαίνεται στην εικ. 1 αυτό που αναφέρει ως CH+ είναι το Charger + όπως φαίνεται στην εικόνα το λαμάκι που είναι δεξιά από το αριστερό ασημί ορθογώνιο ενώνεται με την βάση του jack, στην κάτω μεριά από το μαύρο καλώδιο.

 

γ. Όπως φαίνεται στην εικ. 1 αυτό που αναφέρει ως P- :charge/discharge στην πραγματικότητα είναι το Charger - όπως φαίνεται στην εικόνα πάνω δεξιά το ένα άκρο από το λαμάκι ενώνεται με την βάση του jack κάτω από το μαύρο καλώδιο επάνω.

 

Τώρα αυτά που μένουν είναι μπαταρίες, θήκες και το Step Up/Down module.

 

Μπαταρίες 18650 γιατί άλλες τις αναφέρουν 3.7V και άλλες 4.2V ?

 

Υπάρχει κάπου πακέτο για 4-5 μπαταρίες σε λογική τιμή και για την παραπάνω χρήση, που να στέλνει πλέον στην Ελλάδα ? (Πολλά site πάλι δεν στέλνουν σκέτες μπαταρίες !)

 

Με το Step Up/Down Module δεν έχω καταλήξει κάπου ...

 

 

Έγινε επεξεργασία από Magnum
Link to comment
Share on other sites

όλιγον οφφ τόπικ, αλλά μιας και ρωτάει ο Magnum........

 

 είχα στο μυαλό να κάνω κάτι αντίστοιχο , και είχα αγοράσει κάποιες μπαταρίες 18650. Είναι από τις  πλέον κατάλληλες για ανακατασκευή

συστοιχιών δράπανων κτλ μιας και μπορούν να δώσουν στιγμιαία υψηλά ρεύματα (το θέμα είναι να αντέχει και το pcb ελέγχου που έχεις).

 

Τις έχω και κάθονται (αχρησιμοποίητες εντελώς). Αν σε ενδιαφέρουν, ΠΜ.!

 

Είναι αυτές εδώ

 

 18650 Samsung INR18650-25R SDI (με z-tags)

 

Αγορασμένες από αξιόπιστο ευρωπαϊκό μαγαζί.

2500mAh
20A max continues discharge
100A max for 1 second
50A max for 5 seconds

 

οφφ τοπικ mode off/

Έγινε επεξεργασία από Qparadox
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/5/2017 at 11:13 AM, karmen1983 said:

Οσο για τις μπαταρίες (τις καφέ) αν τις βρείτε κάπου ρίχτε κάνα σκούντημα 

NKON | LG INR18650-HG2 3000mAh - 20A - 18650 size - Rechargeable batteries

 

Δεν είναι το φτηνότερο μιας και είναι Ευρωπαϊκό μαγαζί, αλλά μιας και μόλις παρέλαβα δύο Samsung INR18650-20Q που μου φαίνονταν φτηνές για δοκιμαστική αγορά, είπα να το αναφέρω ως επιλογή. Αν και μου φαίνεται γνωστό μαγαζί για μπαταρίες, οπότε ίσως να το ξέρεις.

Μαζί με μεταφορικά (2,80€, αλλά δεν είναι σταθερά) και ΦΠΑ 21% (1,27€) πήγε 7,30€. Η παραγγελία έγινε στις 18/1.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους κατι παρομοιο δεν μπορει να γινει και με lipo μπαταριες που πεταμε τα αερομοντελα σε περιπτωση που ελαφρος φουσκωσουν να μπουν σε κατσαβιδια ξερει κανεις τον τροπο γιατι εχουν μεγαλη ενεργεια αν και λιγο επικίνδυνες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.