Jump to content



επιλογή πίσω ανεμιστήρα 120mm κουτιού


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους,

 

ψάχνω για ένα πίσω ανεμιστήρα 120mm για το κουτί coolermaster elite rc330

 

το κουτί έχει τον a12025-12cb-3bn-f1 120mm

 

δεν ξέρω εάν αυτός ο φτηνός konig 120mm θα είναι πολύ καλύτερος στο θέμα εξαγωγής του αέρα 

 

http://www.eshopcy.com.cy/konig-fan-120mm-p-PER.809152

 

υπάρχουνε ανεμιστήρες τον 140mm μου μπορούνε να μπούνε στην θέση του 120mm αλλα δεν ξέρω εαν στο  κουτί μου χωράει ένας 140mm

 

μητρική asus p8h61m-le
επεξεργαστής celeron g530
ψήκτρα deepcoole theta 30
μνήμη 4 gb (2x2 dimms) ddr3 apacer
δίσκος wd 250 gb
 
 
ευχάριστο
 

 

 

post-59464-0-54198800-1431762408_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Από τα db που βγάζει μέχρι εδώ το ακούω. Θα σου παίρνει τα αυτιά. Το COOLERMASTER R4-L2R-20AG-R2 SICKLEFLOW 120MM ασφαλώς και θα είναι καλύτερο. Έχει και σε άλλα χρώματα.

 

Επίσης και αυτο PROLIMATECH BLUE VORTEX FAN 120MM

 

Τέλος υπάρχουν και τα Be quiet. Είναι πολύ ποιοτικά και αθόρυβα. Μέχρι εδώ σε πάω γιατί από ότι καταλαβαίνω θέλεις κάτι οικονομικό.

 

Γενικά οι ανεμιστήρες θέλουν έλεγχο με fan controller για τον θόρυβο. Αργότερα αν βάλεις στην άκρη χρήματα παίρνεις και τέτοιον.

 

Σαφώς και τα 14άρια είναι τα καλύτερα αλλά το κουτί σου (που είναι ένα απλό κουτί) δεν έχει την δυνάτότητα για ανεμιστήρες των 14cm.  

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω εάν είναι υπερβολή ο ανεμιστήρας τις be quite shadow wings sw1 στα 18 euros
 
τόσα τον έχει εδώ το eshop κύπρου
 
ο be quite έχει 4 pins ενώ η μητρική έχει 3 pins για σύνδεση και χάνω το pwm
 
απλά ανέφερα τον konig 120mm γιατί έχω δει ότι τραβάει έχω πολύ περισσοτερο αέρα από τον ανεμιστήρα που έχει το kout αλλα από την άλλην δεν ξέρω και πόση διαφορα θα δω στην θερμοκρασία του κουτιού 
 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

Ο be quiet που σου είπα δεν είναι ο ίδιος με αυτόν που λες. Τον έχει και το eshop Κύπρου στα 12.50. Δεν είναι pwm.

Οι pwm έχουν την δυνατότητα α λειτουργούν σε πιο χαμηλές στροφές για να αποφεύγεις και τον θόρυβο και είναι και πιο αποδοτικοί. Αλλα ο συγκεκριμένος ανεμιστήρας είναι από τους πιο αθόρυβους και είναι με 3 pins

 

Αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχεις pwm ρε συ. Τα pwm είναι 4-pin. Επομένως δεν σε ενδιαφέρει το pwm.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ο sickleflow δεν είναι καθόλου ήσυχος. Για μένα να δει τον akasa Apache που είναι και PWM και αποδοτικος και ήσυχος.

Συμφωνώ είχα έναν τέτοιο, αλλά από τον Konig είναι πιο ήσυχος

Link to comment
Share on other sites

σε καλησπερίζω φιλε ARMAGEDDON

 

φαίνεται καλός !!!
 
τον έχει και το eshop κύπρου στα 6.5 euros
 
 
φαντάζουμε ότι μπορεί να ενωθεί στην μητρική που έχει σύνδεση 3 pins
 
ευχάριστο
 
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ανεμιστηράκια της αγοράς φτηνός ήσυχος και αρκετά αθόρυβος ο arctic

 

για παραπάνω πληροφορίες

http://www.arctic.ac/eu_en/products/cooling/case-fan.html

 

http://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f12.html

Link to comment
Share on other sites

Ο Arctic είναι όντως πολύ καλός ανεμιστήρας και ίσως ο καλύτερος μέχρι 10 ευρω, όμως είναι πολύ υποδεεστερος από τον be quiet.

Και σε θέμα επιδόσεων αλλά και θορύβου δεν υπάρχει σύγκριση, για αυτό άλλωστε και ειναι 3 φορές φθηνότερος.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους,

φιλε peter pan σε ευχάριστο για την απάντησιν σου

ναι φαίνεται καλός ο arctic 120 mm και φτηνός

ελπίζω να βγάζει πολύ περισσότερο αέρα από αυτόν που έχει το κουτί

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.