Jump to content



Artifacts, θόρυβος και επανεκκινήσεις


Recommended Posts

Καλησπέρες καλησπέρες,

 

Ένα ζεστό απόγευμα του Μαΐου, Κυριακή ήταν, αφού γύρισα με το έτερον ήμισυ από εξόρμηση στο εξοχικό αποφάσισα να κάτσω να παίξω κανένα match στο league of legends, αφού ειμαι πολύ hardcore gamer και μου αρέσουν τα ήρεμα και φιλικά παιχνίδια με ξένους.

Με τα πολλά, λοιπόν, εκεί που έπαιζα μετα απο κανένα δεκάλεπτο περίπου τρώει σκάλωμα και με πετάει στο dekstop. O driver της nvidia τα έκλασε και κάνει restart, λέει. Όλα καλά, λέω, και συνεχίζω.

Μετά απο 5 λεπτά αρχίζουν να εμφανίζονται περίεργα γεωμετρικά σχήματα στις οθόνες και ξανακρεμάει ο driver, αυτήν την φορά όμως για ένα λεπτό μπορούσα να δω τον κέρσορα και μετά το χάος, κόλλησε για τα καλά το σύστημα. Τρώω μια καλή φρίκη και κάνω reboot στο pc. Ξαναμπαίνω στο παιχνίδι, ήταν και ranked γιαυτο και η καψούρα μου, και μετα απο 2-3 λεπτά ξάνα τα artifacts στις οθόνες και αυτήν την φορά κόλλησε το σύστημα κατευθείαν.

Αυτό ήταν, λέω, και τα παράτησα με το game :p .

 

Πληροφοριακά το σύστημα μου είναι αναλυτικά:
Mobo: Asus H87 plus
CPU: Intel i5 4670k @ 4.1GHz

GPU: nvidia GTX 460 1GB

PSU: Corsair VX550

Έχω και 2 ssd, μία xfi pci, 8GB kingston κάτι και μια pci wireless adapter για το ασύρματο.

 

Μετά το όλο μπάχαλο, λοιπόν, βγάζω την καρτούλα μου την ωραία και της βγάζω την ψήκτρα να αρχίσω να καθαρίζω μπας και το όλο σκηνικό έγινε από υπερθέρμανση, αλλάζω πάστες, αλοιφές, τζατζίκια και ιστορίες, καθαρίζω απο σκόνες κλπ, κάνω τον σταυρό μου και την ξαναβάζω στο σύστημα να δω τι παίζει.

 

Τζίφος για μιά ακόμη φορά, μόνο που τώρα μου έβγαλε τα artifacts στο desktop των windows, και μετά κόλλησε το σύστημα :lol: .

ΜΑΛΛΟΝ η καημένη η καρτούλα τέζαρε. Πολύ κρίμα μιας και με υπηρετούσε κοντά στα 5 χρόνια τώρα και απο επιδόσεις με κάλυπτε καθώς δεν ειμαι ιδιαίτερα απαιτητικός gamer και στην ανάλυση που παίζω (1080p) το GTA V το έπαιζε με ~60 fps.

 

Να σημειώσω οτι έχω 2 οθόνες πάνω, μια dell u2414h την οποία την έχω να δουλεύει στα 72Ηz και μια samsung 206 bw που την έχω στόκ. Ελπίζω να μην έφταιξε που είχα την dell στα 72Ηz γιατί τα 60 μου κακοφαίνονται τώρα :p .

 

Για την ιστορία, συνέδεσα τις οθόνες στην ενσωματωμένη για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου μέχρι να πάρω νέα καρτούλα και έπαθα την πλάκα μου. Είχα πάρα πολυ καιρό να δουλέψω με ενσωματωμένα γραφικά γενικά και περίμενα οτι θα είναι μια σαπίλα και μισή σε σχέση με την 460.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ έμεινα με το στόμα ανοιχτό λέμε, όχι μόνο μπόρεσα να κλοκάρω την dell υψηλότερα (74Ηz), να έχω 2 οθόνες πάνω και οι ρυθμίσεις στο dektop και η γενικότερη αίσθηση να είναι σαν να μην έβγαλα  ποτέ την nvidia, αλλα και το LOL παίζει στα 1080p με όλα ultra high (shadows sto medium mono :p ) στα 80-100 fps! Τρελάθηκα μιλάμε μιας και δεν το περίμενα με τίποτα :eek:

 

 

Εν κατακλείδι, ξέρω οτι η nvidia είναι για τα σκουπίδια, υπάρχει κάποιος τρόπος να την σώσω; Θα πάρω σίγουρα μια κάρτα γραφικών για να μπορώ να παίξω και τίποτε άλλο, αλλα επειδή βγαίνουν οι νέες σειρές το καλοκαίρι και δεν βιάζομαι να προβώ σε αγορά άμεσα μπορώ να περιμένω έναν- ενάμιση μήνα μπάς και πέσουν οι τίμές. Πιστεύετε θα ήταν σωστό να περιμένω; Θα άξιζε τον κόπο;

Ποιο μοντέλο θα προτείνατε για gaming σε 1080, με όσο γίνεται να μπορώ να παίζω τα πάντα (δεν ειναι και φετιχ τα ultra gg omg pewpewcopterzors high γραφικά);

 

Θένκιου και viva la iGPU :p

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον με την iGPU δεν εχεις τα ιδια θεματα, ειναι προφανες οτι τα εφτυσε η καρτουλα. Δε ξερω αν μπορεις να την σωσεις καπως με πατεντες, αλλα εφοσον βολευεσαι με το iGPU εισαι υπερκομπλε (και καις και λιγοτερο ρευμα :p ) . Φανταζομαι οτι δεν ειναι θεμα τροφοδοσιας, νομιζω οτι ειναι ικανο το τροφοδοτικο σου.

 

Ενας σημαντικος παραγοντας για την επιλογη νεας καρτας γραφικων παντως , ειναι και το τι παιχνιδια θες να παιζεις, αναλυση (ειπες 1080π) και settings. 

Ο πιο σημαντικος ομως ειναι το budget :p 

 

Εαν δινεις 400€ για καρτα, παρε μια 970 και τελειωνεις. Αν περιοριζεσαι , κοιτας και για μεταχειρισμενα. 

 

ΥΓ: Η 206bw ειναι σκυλι του πολεμου , ετσι; Και οταν λες την εχεις στοκ; Πες μου οτι κλοκαρεται η 206bw να παθω εμφραγμα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον με την iGPU δεν εχεις τα ιδια θεματα, ειναι προφανες οτι τα εφτυσε η καρτουλα. Δε ξερω αν μπορεις να την σωσεις καπως με πατεντες, αλλα εφοσον βολευεσαι με το iGPU εισαι υπερκομπλε (και καις και λιγοτερο ρευμα :p ) . Φανταζομαι οτι δεν ειναι θεμα τροφοδοσιας, νομιζω οτι ειναι ικανο το τροφοδοτικο σου.

 

Ενας σημαντικος παραγοντας για την επιλογη νεας καρτας γραφικων παντως , ειναι και το τι παιχνιδια θες να παιζεις, αναλυση (ειπες 1080π) και settings. 

Ο πιο σημαντικος ομως ειναι το budget :p

 

Εαν δινεις 400€ για καρτα, παρε μια 970 και τελειωνεις. Αν περιοριζεσαι , κοιτας και για μεταχειρισμενα. 

 

ΥΓ: Η 206bw ειναι σκυλι του πολεμου , ετσι; Και οταν λες την εχεις στοκ; Πες μου οτι κλοκαρεται η 206bw να παθω εμφραγμα :p

 

 

H 206 ακόμη δουλεύει η άτιμη, ναι δεν την έχω κλοκάρει μιας και δεν ξέρω ακριβώς τι τιμές πρέπει να βάλω στις εκάστοτε ρυθμίσεις αλλά θα το ψάξω λίγο παραπάνω :p 

 

400 ευρώ δεν δίνω με τίποτα, και 200 πολλά μου φαίνονται γενικά αλλα σκέφτομαι οτι η 460 μου κράτησε τόσο καιρό και σκέφτομαι μήπως κάνω την υπέρβαση και πάω σε κάτι της προκοπής. Ότι πάρω, εάν πάρω, θα το πάρω απο τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου. Για 970 κομματάκι δύσκολο το βλέπω μιας και είναι πανάκριβη, αν βρω τίποτα μεταχειρισμένο σε πολύ σούπερ τιμή θα το σκεφτώ πολυ πολυ καλά :p

Γενικότερα στο 200αρι θέλω να κινηθώ, όσο πιο κάτω τόσο το καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο 250ρι μπορεις μεχρι και r9 290 να βρεις μεταχειρισμενη, εχω δει στο παρελθον σε γειτονικα φορουμ . Στο 200ρι εισαι προς Gtx 960 2GB και 250-260 η 4GB εκδοση. Νομιζω οτι εαν κοιτας μακρια, θα πρεπει να κοιταξεις την VRAM να ειναι τουλαχιστον 4GB αν και δεν ειναι απολυτη αναγκη εφοσον δεν εχεις σουπερ απαιτησεις.

 

Δηλαδη νομιζω οτι και μια 750ti (στα 170) θα σου κανει τη δουλεια ανετα, αλλα οχι κοιτωντας μακροπροθεσμα.  ΙΣως σε μεταχειρισμενο να βρεις καμμια gtx 760 κοντα στο 200ρικο , παλι καλη λυση θα ειναι, αλλα στα 2gb vram. 

 

Εξεταζεις τις επιλογες σου και αναλογα πραττεις ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω λοιπόν για τα μέσα του καλοκαιριού για να δώ πως θα πάει η τιμής της 960, το τι καλούδια θα έχει βγάλει και η AMD/ATi και θα πράξω αναλόγως.

 

Θένκιου για την ενασχόληση :p

 

btw, αν κάποιος ξέρει εαν μπορεί να γίνει τίποτε με την 460 που έχω και τα artifacts ευχαρίστως να δοκιμάσω τα πάντα ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φούρνο για να ψήνω pcb δεν έχω, δυστυχώς ούτε φούρνο τροφίμων για πέταμα έχω :p 
Γίνεται με κανένα heat gun να κάνω την δουλεία;

Έγινε επεξεργασία από Yonah
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.