Jump to content



καινούργια dslr ,τρόπος αρίθμησης φωτογραφιών .


Recommended Posts

γεια σας παιδιά .

πήρα μια καινούργια μηχανή γιατί χάλασα την παλιά μου .

καινούργια. αλλά δεν θυμάμαι να κοίταξα το κουτί εάν είχε σιλοτέιπ στο κατάστημα .

μετά από τέσσερις μέρες παρατήρησα κάτι .

ο αριθμός της φωτογραφίας ήταν γύρω στο 3000. όμως θυμάμαι ότι έβαλα την παλιά μου μνήμη που είχα στη παλιά μου μηχανή και νομίζω ότι είχε παλιές φωτογραφίες.

 

στην καινούργια μηχανή η αρίθμηση ξεκινάει από την αρχή ή  εάν βρεί παλαιά φωτογραφία θα συνεχίσει από τον αριθμό που σταματάει η παλαιά φωτογραφία  ???

γιατί εάν ισχύει το πρώτο μου πούλησαν μεταχειρισμένη μηχανή για καινούργια . νομίζω όμως ότι η κάρτα μνήμης είχε παλιές φωτογραφίες μέσα .

Link to comment
Share on other sites

τράβα μια φωτογραφία σε JPEG Basic ( small ) και ανέβασέ την σε κάποιο shuttercount site/program όπως το shuttercount.com

Αυτό σου λέει ακριβώς πόσες φωτογραφίες έχει τραβήξει η μηχανή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σχέση με την κάρτα μνήμης.

Είναι σαν τον χιλιομετρητή του αυτοκινήτου ( μόνο που αυτός δεν μηδενίζει παρά μόνο από την ίδια την κατασκευάστρια μόνο ), γράφει όλα τα κλικ.

Link to comment
Share on other sites

άρα μάλλον η μηχανή είναι μεταχειρισμένη . εάν δεν ακολουθεί τις δικές μου παλιές φωτογραφίες.

δοκίμασα σε 3 σιτε με jpeg και raw και μου γράφει ότι η κάμερα μου δεν γράφει αρχεία stutter count ή κάτι παρόμοιο. το πρώτο σιτε ήταν αυτό που μου πρότεινες .

δοκίμασα και δυο δωρεάν προγράμματα και τα δύο δεν έβλεπαν την κάμερα συνδεδεμένη ενώ ο υπολογιστής την έβλεπε συνδεδεμένη .

τι να κάνω τώρα ??

 

διάβασα κάπου ότι θέλει επανεκκίνηση ο browser . το έκανα και μου έβγαλε αυτό .

 

επειδή δεν είναι ευανάγνωστο μάλλον λέει anavailable .

post-44129-0-17184700-1432078154_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέχασα ότι πρέπει να το κάνω unzip . έχω καιρό να κάνω αρχείο unzip και το ξέχασα.

 

κάρμεν το αρχείο που παραπέμπεις έχει malware . sign κάτι έλεγε το avg . μάλλον δεν θα το τρέξω . μόνο εαν ξέρεις εσύ ότι είναι ασφαλές .

 

 

Inject is a malicious application that allows hackers to remotely access you computer system letting them modify files, steal personal information and install more unwanted software. These kinds of threats, called Trojan horse, must be sent to you by someone or carried by another program. They may also arrive thanks to unwanted downloads on infected websites or installed with online games or other internet-driven applications. Most Trojan horses can be detected and removed by AVG.Inject is currently ranked 52 in the world of online malware.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και στο pc μου αλλά μπορείς να δεις και απο online checkers.

https://www.virustotal.com/el/file/bed15d7f097e8e0234436b67ae97abd7b6cb5e93528668abfcecf64e18b5e45f/analysis/

 

Τελικά είναι ή δεν είναι canon μη ψαχνόμαστε και τσάμπα;

Αν είναι τρέξε το σύνδεσε τη μηχανή και θα σου πει πόσα κλικς έχει

Link to comment
Share on other sites

η μηχανή είναι η 700d canon.

 

update δοκίμασα να το κάνω install και μου βγάζει αυτό το μήνυμα : windows cannot access the specified device, path or file. you may not have appropriate permissions to access the item .

 

τι μπορεί να φταίει ???

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.