Jump to content



Επιλογή φακού και ρυθμίσεις.


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Καλώς σας βρήκα.

Έχω στην κατοχή μου 2 κάμερες.

Μια Samsung NX1000 και μια Samsung Nx20.

Επίσης έχω και 2 φακούς έναν 18-55 και έναν 20-50.

Ένας ξάδερφος μου πρόσφατα άνοιξε ένα bar και θέλει να βγάζει κάποιες φωτογραφίες το βράδυ (είναι σε ανοιχτό χώρο)

Ποια μηχανή να του δώσω και με ποιο φακό ώστε να βγάζει κάποιες φωτογραφίες αλλά να είναι σε καλή ποιότητα(δεν μας ενδιαφέρει το τέλειο αλλά να είναι αξιοπρεπής οι φωτογραφιες)

Επίσης να κάνει κάποιες ρυθμίσεις ή να βγάζει στο Auto φωτογραφίες?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα
Θα χρειαστεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τριποδο και για στησιμο του καδρου (οριζοντια , καθετα) και για να παιξεις με μακρας διαρκειας εκθεση
Ο 18-55 ειναι μια χαρα φακος.Και το ευρος του εχει και το ζουμ του.
Για ρυθμισεις δε μπορουμε να σου πουμε γιατι "εξαρταται" Απο φως , χωρο και πως θελει να αποδωσει τον χωρο.
Θα σου δωσω 2-3 tips ομως

Ποιοτικες φωτογραφιες , βραδυ και στο χερι ΔΕΝ πανε μαζι.Χρειαζεσαι τριποδο λοιπον.Η καπου να την στηριζεις.

Για να εχεις ποιοτητα , πρεπει να εισαι τερμα χαμηλα στο ISO (ευαισθησια αισθητηρα).Αρα τριποδο γιατι οσο χαμηλωνεις την ευαισθησια , ανεβαινει ο χρονος εκθεσης.

Ρυθμισεις , Manual.Βαλε μια σταθερη τιμη (iso 100) , ενα τυπικο διαφραγμα για αρχη( F8 πχ) και παιξε με το κλειστρο.  (πχ 3 δευτερολεπτα)
Αν δεις οτι ειναι φωτεινη αρχισε να μειωνεις η το αντιθετο.

Αν βαλεις φλας , χανεις ολη την ατμοσφαιρα του χωρου.

Απο εκει και περα , αν θελει θελει τιποτα close up πλανα ωστε να κανει και "μποκε" πισω , θες ανοιχτο διαφραγμα.

Οτι αλλο απορια εχεις , ρωτα και εδω ειμαστε :)
Καλως μας ηρθες !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις να βγαζει φωτογραφιες βραδυ επειδη ανοιξε μπαρ ...μαλλον εννοεις με κοσμο μεσα.

Οποτε μαλλον θα σε αναγκασει να κινηθεις με 1/20-1/30 στο κλειστρο με τερμα ανοιχτο διαφραγμα, αρα και κοντα στα 20mm, μπας και γλιτωσεις απο το ισο που ουτως η αλλως θα ειναι ψηλα. Προφανως ειναι παλι αναλογα τον υπαρχοντα φωτισμο..Οποτε αν μπορει τωρα που εχει ακομα φως 9 το βραδυ μπορει να το κανει ισως ακομα και υποεκθετωντας .

ωστε να εχεις ενα πιο ατμοσφαιρικο μπλε σκουρο ουρανο οπου αυτος θα φανει.

Αν απλα θελει βραδινες το χωρο τοτε οπως ειπωθηκε χαμηλο ισο, επιθυμητο διαφραγμα και κλειστρο οσο ειναι απαραιτητο για την εκεθση που επιθυμει.

Τριποδο προφανως.

Μηχανη δεν εχει σημασια..Το ιδιο ειναι μιας και καμμια δεν εχει phase detect που ενδεχομενος να του χρειαζοταν. Δεν ειναι και απαραιτητο βεβαια.

Σαν φακος ο 20-50 ειναι ελαφρως καλυτερος στα τερμα ανοιχτα διαφραγματα. Προτιμησε τον με διαφραγμα f4 για μικρο χρονο στο κλειστρο (να αποφυγεις δλδ το τερμα ανοιχτο φ3.5) ή 5.6 εως 8 για πιο μεγαλο χρονο αν θες απλα να βγαλεις το χωρο μια φορα.

Για ευκολια στη χρηση-ογκο nx1000 και 20-50 μαλλον ειναι πιο βολικος συνδιασμος.

Με μερικες δοκιμες θα το βρεις...ή αν δεν ενοχλει ανεβασε εικονες να δουμε τι και πως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες με κοσμο ; τα λενε αυτα:D
Τοτε αγνοησε τελειως το μηνυμα μου.
Οτι λεει ο Νικολας πανω , μονο που εδω ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα για να πετυχεις ωραιο αποτελεσμα και ατμοσφαιρικο.
Δοκιμασε πρωτα στο Auto και μετα παιξε.Πηγαινε νωριτερα να πειραματιστεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοείται ότι θα πάω νωρίτερα.

Θα πάω μια μέρα η οποία θα είναι δοκιμαστική απλά για να βγάζω φωτογραφίες για να βρω τι και πως, θα δοκιμάσω και αυτά που μου είπατε.

Μετά αφού βρω τις "κατάλληλες" ρυθμίσεις ή αν τον ικανοποιεί το αποτέλεσμα στο Auto του αφήνω την μηχανή να βγάλει όσες θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.