Jump to content



Recommended Posts

Λοπόν το πρόβλημα έχει ως εξής..το pc κάνει boot με όποια μνήμη θέλει,δηλαδή είτε 2GB(σπάνια),είτε 4GB(συνήθως) και άμα του έρθει τα 6GB κανονικά (6GB RAM της OCZ που φτάνουν τα 1866Mhz).Ψάχνωντας αρκετό καιρό βρήκα οτι το έχουν αρκετοί,κατάντησε κλασσικό πρόβλημα και προτείνουν διάφορα.

-reset την CPU για bent pins(αλλά πολύ έλεγαν οτι δεν τους βλέπει καν τα κανονικά τους αλλά πάντα λιγότερο οπότε δεν έκανα κάτι...)

-χαλάρωση βιδών του cooler αλλά έχω την stock οπότε είναι κουμποντό

-και αλλαγή στα timings και QPI volt...

 

Βέβαια εντόπισα το εξής αν και η MOBO(ASUS P6T SE) δέχεται μέχρι 2000Mhz θεωρούνται εώς και το 1600Mhz O.C.Έβαλα το CPU-Z αναγνωρίζει κανονικά τα 6GB αλλά από οτι είδα τρέχουν στα 1600mhz με timings 10-10-10-21 και γι αυτό μάλλον εμφανίζει οτι θέλει.(Άν και οταν το πήγα το ξαναπήγα πίσω παλαιότερα να το διορθώσουν,εξού και αυτές οι ρυθμίσεις δεν άλλαξε τίποτα και ψάχνομα να το διορθώσω!)

Τι timings και volts θα πρέπει να βάλω και να το ρίξω στa 1333mhz ελπίζωντας βέβαια να τα δείξει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, πιστεύω ότι παίζει και το σενάριο να έχουν  χτυπήσει οι μνήμες σου... Είναι και OCZ... typical.

 

Άσε τις "καγκουριές" και κάνε κανά memtest πρώτα.

εμ,λέγοντας καγκουριές ενώ δεν έχω πειράξει τίποτα λίγο άτοπο!...για διαγνωστικό είχα κάνει αυτό των windows και δεν έβγαλε τίποτα αλλά θα πάω και μια στο memetest για σιγουριά!,σε ευχαριστώ!

 

Και του αδερφου το χ58 κανει αυτα τα νουμερα χωρις oc.

...μάλλον την έχω πατήσει και εγώ...:/

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό "σύμπτωμα" X58 μητρικής.

 

Περισσότερο για ρύθμιση-πειραματισμό με timings και voltages σε βλέπω ... παρά ότι έχει χαλάσει κάτι.

 

Οι φτηνές X58 μητρικές ήταν ευαίσθητες και επιλεκτικές με τις μνήμες.

 

Αναγκαστικά πρέπει να πειραματιστείς με ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό "σύμπτωμα" X58 μητρικής.

 

Περισσότερο για ρύθμιση-πειραματισμό με timings και voltages σε βλέπω ... παρά ότι έχει χαλάσει κάτι.

 

Οι φτηνές X58 μητρικές ήταν ευαίσθητες και επιλεκτικές με τις μνήμες.

 

Αναγκαστικά πρέπει να πειραματιστείς με ρυθμίσεις.

Βασικά για μητρική τα έσκασα αρκετα τότε γύρω στα 120 ή 150 ευρώ..πρώτη φορά έχτιζα σύστημα τότε!,απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος ξέρει επακριβώς τι να βάλω στις ρυθμίσεις...

Έγινε επεξεργασία από Gamer sensei
Link to comment
Share on other sites

Βασικά για μητρική τα έσκασα αρκετα τότε γύρω στα 120 ή 150 ευρώ..πρώτη φορά έχτιζα σύστημα τότε!,απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος ξέρει επακριβώς τι να βάλω στις ρυθμίσεις...

 

Αν έτρεξες memtest είμαι περίεργος για το αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά για μητρική τα έσκασα αρκετα τότε γύρω στα 120 ή 150 ευρώ..πρώτη φορά έχτιζα σύστημα τότε!,απλά ήθελα να ξέρω αν κάποιος ξέρει επακριβώς τι να βάλω στις ρυθμίσεις...

 

Το κόστος είναι σχετικό μέγεθος για τον καθένα μας.

Την εποχή εκείνη (των Χ58) πάντως , τα 150 ευρώ ήταν χαμηλό νούμερο.

 

Είχα δώσει πάνω από τα διπλάσια για Asus Rampage II Extreme.

Τέσπα , τέλος η παρένθεση.

 

Γράψε ακριβές μοντέλο μνημών (δές το ταμπελάκι τους).

Ανέβασε spd tab από cpu-z

Screenshot από bios , να δούμε διαιρέτες και ρεύματα της μητρικής.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.