Jump to content



Προβλημα με Freeze


Recommended Posts

Καλησπέρα,λοιπον,εχω παρει τα εξης μεταχειρισμενα κομματια.

Cpu Intel 3570k

Mobo Z77m-dh3

Ram 4x4gb Corsair Vengeance 1600mhz

 

Το προβλημα μου ειναι οτι τρωω freezαρισματα στα παιχνιδια σε ακυρο χρονο.

Εχω κανει memtest86+ και το εχω αφησει για 3 pass (ηθελε 6 ωρες)

και δεν εβγαλε error,μεσα απο τα windows εχω τρεξει AIDA64 stress

σε ολα τα parts και Gpu και αυτο για 6-7 ωρες και δεν ειχε προβλημα.

Εχω κανει format τα Windows και με φρεσκια εγκατασταση ειχα παλει θεμα.

Εχω βγαλει το Cpu,και δεν ειδα κανενα στραβωμενο Pin στο socket

οθτε ειχε καποιο σημαδι ο Cpu απο κατω.

Απλα να αναφερω οτι η μνημες ειναι χωρις τις ψυχτρες τους 

γιατι δεν εμπαινε στον προηγουμενο η ψυχτρα του.

Με ποιο αλλο τροπο μπορω να δω αν εχω καποιο προβλημα στο Hardware?

Να παραγγειλω απο ebay κατι universal ψυχτρες για τις Ram?

Η μητρικη εχει ακομα εγγυηση μεχρι 30/5 οποτε αν δεν βγαλω ακρη θα την παω μεσα στη βδομαδα 

και οτι γινει.

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Mouse, USB, keyboard, σύνδεση internet, δίκτυο αποκλείεται να προκαλούν το πάγωμα; Κάρτα γραφικών κι ο οδηγός της; Πώς υποψιάζεσαι τη μνήμη (δοκίμασε άλλη μνήμη ή μία μία τις μνήμες αν υποθέτεις ότι είναι αυτό); Μην αγοράσεις κάτι χωρίς να είσαι βέβαιος.

Ο απλούστερος τρόπος να δοκιμάζεις πού υπάρχει πρόβλημα είναι η αλλαγή του κάθε εξαρτήματος, δεν είναι ιδιαιτέρως πρακτικό όταν είναι γενική η υποψία.

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν μείνει απο πριν οπου όλα λειτουργούσαν κανονικά. Υποψιαζομαι για drivers της κάρτας γραφικών.σε οτι stress test έχω κανει λειτουργει κανονικά και δεν κολλάει κάπου.ετρεξα και το occt εχθες και μια χαρα.το θέμα είναι δλδ οτι το αναπαραγω .μονο στα παιχνίδια και όχι εκτος

Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτη φαση δοκιμασε ενα τεστ με την integrated gpu του i5 και σε δευτερη, αν ειναι δυνατον βρες ενα τροφοδοτικο που ειναι εγγυημενο οτι δουλευει χωρις προβλημα και δοκιμασε τη gpu με αυτο (αφου βεβαια πρωτα τσεκαρεις αν ειναι θεμα drivers).

Link to comment
Share on other sites

Το PSU είναι ενα super flower 750 ουτε ενος χρονου.έχω βάλει τους omega μέχρι στιγμής και δεν έχει κανει κάτι.θα περιμένω λίγο ακόμα και θα δω

Edit: μόλις freezαρε παλι.

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Το PSU είναι ενα super flower 750 ουτε ενος χρονου.έχω βάλει τους omega μέχρι στιγμής και δεν έχει κανει κάτι.θα περιμένω λίγο ακόμα και θα δω

Edit: μόλις freezαρε παλι.

μου φαινεται αδυνατο να ειναι θεμα psu, λογω ποιοτητας κατασκευης, αλλα ποτε δε ξερεις... Πριν ενα χρονο σε ενα συστημα ΑΜ2 8ετιας ειχα παρομοιο προβλημα, σε υπερθετικο βαθμο βεβαια και τελικα ηταν θεμα τροφοδοτικου.

 

Τσεκαρε και τη μητρικη μηπως δεις κανενα φουσκωμενο πυκνωτη.

Link to comment
Share on other sites

Απλα πριν,ετρεχα εναν xeon e5450 στα 3,8 και δεν εκανε κιχ,θα κανει τωρα που ο i5 θελει λιγοτςρο ρευμα και ειναι stok?Δεν έχω δει τίποτα στους πυκνωτες,όπως επίσης και όλα τα pins του CPU είναι εντάξει.τώρα τρέχω παλι memtest ,και είμαι στα δυο dimmακια απο τα 4 και στις 4 θέσεις και περνάνε χωρίς error.θέλω να δοκιμασω και τα αλλά δυο μετα αλλά κάτι μου λέει οτι θα περνάνε και αυτά.(πριν τα δοκιμαζα στο memtest+ v5 ,τώρα στο v6).

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον περνάς όλα τα stress test και μόνο στα παιχνίδια τρως άκυρο, ρίξε μια ματιά και στο συνδυασμό ποντίκι/πληκτρολόγιο. Βγάλε τους drivers, δοκίμασε με άλλο keyb, mouse.

 

Αν υπήρχε μια δανεική κάρτα γραφικών, θα μπορούσες να δοκίμαζες να δεις αν τρως freez-αρίσματα και με αυτή.

 

Ίσως να αναγκαστείς να αλλάξεις κομμάτι κομμάτι όλο το σύστημα μέχρι να βρεις τι φταίει.... Είναι πολύ σπασ@ αυτά τα κολλήματα που δεν μπορείς να τα αναπαράγεις και είναι εντελώς random...

 

ΥΓ Άλλη έκδοση win παίζει να δοκιμάσεις; Αν έχεις 7 βάλε 8 και το αντίστροφο... Ποτέ δεν ξέρεις ποια τρελοασυμβατότητα μπορεί να σου δημιουργεί το θέμα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μου ειναι οτι τρωω freezαρισματα στα παιχνιδια σε ακυρο χρονο.............εγω θα πρότεινα να δωσεις μια καλυτερη περιγραφη του προβλήματος σου για να μπορέσεις να παρεις ποιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα freezaρισματα ο ηχος παγωνει, σταματαει ή συνεχιζει να παιζει?

Οπως και να χει, δοκιμασε να περασεις τους τελευταιους drivers της καρτας ηχου και αν συνεχισει να freezaρει δοκιμασε να παιξεις με απενεργοποιημενη την καρτα ηχου.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δοκιμασω τα win7 ,τωρα εχω τα 8.1. Ποντίκι πληκτρολόγιο έχω black widow & deathadder και τα είχα και πριν.έχω μια κάρτα 6450 αλλά νομιζω οτι δεν είναι σε θέση να παίξει τα παιχνίδια,αλλά θα τη δοκιμασω.στα πατώματα ο ήχος παίζει αλλά θορυβο.έχω βάλει τους drivers απο το site..

Το προβλημα μου ειναι οτι τρωω freezαρισματα στα παιχνιδια σε ακυρο χρονο.............εγω θα πρότεινα να δωσεις μια καλυτερη περιγραφη του προβλήματος σου για να μπορέσεις να παρεις ποιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Ποσο καλύτερα να περιγράψω οτι σε τυχαίο χρονο παγώνει το pc στα παιχνίδια και μονο εκεί ενώ σε όλα τα στρες τεστ περνάει κανονικά;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,εχθες κολλησε το pc ενω εβλεπα stream στο twitch σε full screen.

Οποτε οι δικες μου υποψιες πεφτουν στη καρτα γραφικων.

Επομενη κινηση μου ηταν,να βγει η καρτα,clear cmos,format τα windows και χρηση της ενσωματωμενης καρτας

του επεξεργαστη.

Εχω βγαλει και ολα τα usb εκτος πληκτρολογιου/ποντικιου

και το μονο test που μπορω να κανω ειναι να αφησω να παιζει σε loop βιντεο σε full screen.

Ταυτοχρονα θα δωσω τη καρτα γρραφικων σε φιλο μου να τη δοκιμασει στο δικο του pc να δουμε αν εχει την ιδια συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

Ποια κάρτα γραφικών έχεις? Ποιους drivers έχεις περάσει, αν έχεις amd βάλε τους omega (όχι κάποια beta έκδοση)

 

Αν σου κολλήσει με τον παραπάνω έλεγχο που αναφέρεις, δοκίμασε με άλλες μνήμες.

 

σε τυχαίο χρονο παγώνει το pc στα παιχνίδια και μονο εκεί ενώ σε όλα τα στρες τεστ περνάει κανονικά;
 

Πρέπει να βρεις μια δεύτερη κάρτα να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ποια κάρτα γραφικών έχεις? Ποιους drivers έχεις περάσει, αν έχεις amd βάλε τους omega (όχι κάποια beta έκδοση)

 

Αν σου κολλήσει με τον παραπάνω έλεγχο που αναφέρεις, δοκίμασε με άλλες μνήμες.

 

 

 

 

Πρέπει να βρεις μια δεύτερη κάρτα να δοκιμάσεις.

 

Ειχα δοκιμασει Omega,15,4 κ 15,5.

Ενω πριν αλλαξω cpu κτλ με τους 15,4 ημουν μια χαρα,οταν τους ξανα περασα δεν κραταγαν σταθερα τα ρολογια.

Περασα τους Omega και τα κραταγαν αλλα παλι freezαρε.

Καρτα εχω μια 7950 powercolor 3gb. Τη καρτα τη δοκιμασα και stock και overclocked, οπως δλδ επαιζε απροβληματιστα τοσο καιρο.

Ναι,μετα πρεπει να δω τις μνημες,(να αγορασω γιατι δεν εχει καποιος δικος μου καποιες spare)

αλλα μετα απο 3 ωρες και 4 pass στο memtest86 με το multithread ενεργοποιημενο,αν ειχαν καποιο προβλημα

δεν εβγαζαν error?Αυτες δεν εκανα κιχ.Και ειναι νομιζω και στη συμβατη λιστα της motherboard

 

Δοκιμασε και την καρτα ηχου οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ

 

Ναι ,το επομενο ειναι αυτο.Προς το παρων δεν εχω περασει τους drivers και παιζω με τους default

των windows.Αν δω οτι τωρα δεν κολλαει ,θα περασω τους drivers της καρτας ηχου.

Μπορω με καποιο τροπο να τραβηξω ενα image του δισκου οπως ειναι τωρα

για να μην ξανα κανω format update κτλ καθε φορα και να το περναω απευθειας?

 

Ευχαριστω για το χρονο σας οπως και να εχει!

 

EDIT: Εβαλα παλι stream στο twitch και εκανε το ιδιο,φασαρια απο τα ηχεια και επαναφορα με hard reset.

Οποτε δεν φταιει η καρτα γραφικων.Εβγαλα τα δυο dimmακια απο τα 4 και το ξαναβαζω να δω τι θα γινει.

Επιμενω με τις μνημες,γιατι πριν απο χρονια φτιαχνωντας το προηγουμενο μου pc,

σε μητρικη Asus P5ne-sli με τα 4 dimm γεματα εκανε παρομοια συμπεριφορα.

Ολα τα stick καινουργια,ολα δουλευαν σε ολες τις θεσεις,οταν εβαζες και τα 4 μουλαρωνε.

Μετα πηρα τη gigabyte και μια χαρα.

Θα δοκιμασω τωρα λοιπον τα dimmακια στο twitch αφου εκει μπορω οπως φαινεται να το αναπαραγω το προβλημα και επιστρεφω

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνεις πάλι εγκαταστάσεις κρατάς εικόνα του δίσκου με το Acronis.

 

Bios update έχεις κάνει (έλεγξε και την revision της μητρικής να είναι η σωστή)?

 

Αν έχεις κάνει και έχεις βάλει το τελευταίο το f15a (είναι  beta, έχει μια σημείωση για τον ήχο

**Fix audio function under Win7/8/8.1/XP/Vista (* After update BIOS, please update VIA audio driver

Αν δεν έχεις κάνει μην βάλεις κάποια απ'τις beta εκδόσεις.

 

Το memtest είναι πολύωρη διαδικασία και καλό είναι το δοκιμάσεις με μια μνήμη κάθε φορά.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια που σου κολλούσε ήταν on-line?

 

Αν ναι, τότε άρχισε να υποψιάζεσαι και την κάρτα δικτύου σου, on board να υποθέσω. Ακόμα και η καλωδίωση ή η σύνδεση με το pc να προκαλεί κάποιο βραχυκύκλωμα κτλ. (εφόσον όπως λες στο κάνει και στο twitch).

 

Επίσης εφόσον στο κάνει και στο twich μπορείς να δοκιμάσεις και ένα linux livd cd, να δεις ότι στο κάνει και εκεί, οπότε επαληθεύεις ότι είναι πρόβλημα hardware και όχι software.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνεις πάλι εγκαταστάσεις κρατάς εικόνα του δίσκου με το Acronis.

 

Bios update έχεις κάνει (έλεγξε και την revision της μητρικής να είναι η σωστή)?

 

Αν έχεις κάνει και έχεις βάλει το τελευταίο το f15a (είναι  beta, έχει μια σημείωση για τον ήχο

**Fix audio function under Win7/8/8.1/XP/Vista (* After update BIOS, please update VIA audio driver

Αν δεν έχεις κάνει μην βάλεις κάποια απ'τις beta εκδόσεις.

 

Το memtest είναι πολύωρη διαδικασία και καλό είναι το δοκιμάσεις με μια μνήμη κάθε φορά.

 

 

Τωρα εχει το F15a,θα δοκιμασω και καποιο stable να δω.

Με το memtest εχω δοκιμασει ολα τα sticks μονα τους και δεν βγαζει error.

 

Τα παιχνίδια που σου κολλούσε ήταν on-line?

 

Αν ναι, τότε άρχισε να υποψιάζεσαι και την κάρτα δικτύου σου, on board να υποθέσω. Ακόμα και η καλωδίωση ή η σύνδεση με το pc να προκαλεί κάποιο βραχυκύκλωμα κτλ. (εφόσον όπως λες στο κάνει και στο twitch).

 

Επίσης εφόσον στο κάνει και στο twich μπορείς να δοκιμάσεις και ένα linux livd cd, να δεις ότι στο κάνει και εκεί, οπότε επαληθεύεις ότι είναι πρόβλημα hardware και όχι software.

 

Τα παιχνιδια δεν ηταν ολα online,ηταν και offline.

Ομως το pc ειναι online μονιμα.Αν ηταν καποιο βραχυκυκλωμα δεν θα ειχε προβλημα στη συνδεση?

Το καλωδιο και το modem δεν τα πειραζει κανεις,ασε που υπηρχαν απο πριν,δεν αλλαξε κατι σε αυτο.

 

Προς το παρων τρεχω με δυο απο τα 4 dimms.Αν δεν κολλησει,θα ξαναβαλω και τα 4 και μετα τα αλλα δυο που εβγαλα.

 

Και μετα θα δοκιμασω με τα 4 dimms που σιγουρα κολλαει,να τρεχω μια live εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω ενα μικρο update.

Δυο μερες τωρα το εχω με τα 2 απο τα 4 dimms και το pc παιζει μια χαρα.

Εχω βαλει και τη καρτα γραφικων με τους 15.4 και δεν εχω ακομα κανενα προβλημα.

Το εχω ολη μερα ανοιχτο με βιντεο,με flash player και παιχνιδια και δεν εχει κανει τιποτα.

Απο την αρχη δεν ηθελα να παρω 4 dimms αλλα 2 ,μιας και το εχω ξαναδει το εργο,

και τελικα τη πατησα.Οχι οτι δεν φτανουν τα 8gb αλλα μιας και μπορουσα να βαλω 16..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.