Jump to content



Ερωτηση σχετικα με το αν πρεπει η οχι να αναβαθμισω το συστημα μου


Recommended Posts

Οπως αναφερω και στον τιτλο,αντιμετωπιζω αυτο το διλλημα.Ta current specs mou einai:Cpu:intel 2 extreme qx6700,mobo:nvidia 680i sli,4gb ddr2 ram dual channel,gpu:gigabyte gtx 750ti 2gb oc twinfrost,2x256 gb hard drive(ενωμενους μαζι για να παιζουν πιο γρηγορα),μια καλη after market ψυκτρα(μου διαφευγει η μαρκα) και 750w psu silverstone.Το κουτι προσφατα το καθαρισα μαζι με οτι ειχε μεσα και εβαλα mia ceramic thermal paste στον επεξεργαστη.Το συστημα μου για 9ετιας πεταει(παιζει bf4,dying light,project cars στα high με max temp τους 58οC).Αλλα τωρα τελευταια κατι με τρωει και θελω να το πειραξω.Αρχικα σκεφτικα να του βαλω 8gb ram αλλα οταν ειδα τις τιμες(η πιο φτηνη στο skroutz κανει 70 ευρω,η αμεσως επομενη 174)το ξανασκεφτηκα.Αξιζει να δωσω τουλαχιστον 70 ευρω σε ενα συστημα 9ετιας(οσο αψογα και αν παιζει αυτο)?.Τα λεφτα που μπορω να διαθεσω για ενα τυχον upgrade ειναι max 400 ευρω(cpu,mobo,ram bundle).Δηλαδη θα δωσω τα περισσοτερα λεφτα σε ενα καινουργιο επεξεργαστη(ι7) και μητρικη και ram θα τις παρω μεταχειρισμενες(θα κρατησω το τροφοδοτικο,την ψυκτρα και την καρτα γραφικων).Αξιζει ομως να δωσω μονο 400 ευρω?Γιατι θελω για τα επομενα 8-9 χρονια να μην δωσω cent για τον υπολογιστη(οπως ακριβως εκανα και με τον παλιο μου).Θα ηθελα τις αποψεις σας.Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Αφού πετάει γιατί θες να το πειράξεις; Η φράση "με τρώει" είναι δυστυχώς χιλιοειπωμένη και για μένα προσωπικά, όπως πολλάκις έχω πει, δεν είναι τίποτα άλλο από τον τρόπο που έχουν επιβάλει οι εταιρίες στον καταναλωτή να τους ακουμπάει τα λεφτάκια του.

Αν κάποια στιγμή το τάδε μηχάνημα δεν παίζει το τάδε game, απλά και όμορφα σιχτηρίζεις και το game και την nvidia, ati, intel και τα τερτίπια τους και ασχολείσαι με άλλα πράγματα.

 

Να πω ότι με τα 400 ευρώ που θα δώσεις, θα βγάζεις γρηγορότερα μια δουλειά, ένα encoding, τίποτα photo-edit κλπ, να πω δώστα.

Για μένα άραξε, καλοκαίρι μπήκε. Πολύ εύκολα τρως 400€ σε άλλα πιο ευχάριστα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.Αξιζει ομως να δωσω μονο 400 ευρω?Γιατι θελω για τα επομενα 8-9 χρονια να μην δωσω cent για τον υπολογιστη(οπως ακριβως εκανα και με τον παλιο μου).Θα ηθελα τις αποψεις σας.Ευχαριστω πολυ...

 

 

το παλιο σου που σε καλυψε τοσα χρονια με 400 ευρω το εχτισες? B)

επισεις, οι 680 σε καλυψαν για 8-9 χρονια? :p ( πα να δω τον καθρεφτη γιατι πρεπει να παρακοιμηθηκα :D  )

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να αφήσουμε την πλάκα μιας και ο φίλος είναι νέος στο φόρουμ και θα νομίζει ότι τον πήραμε από τα μούτρα με το πρώτο του ποστ,εγώ αντίθετα με τους προλαλίσαντες,λέω ότι αν έχει τα χρήματα για αναβάθμιση,ναι να προχωρήσει.Όταν θα του χρειασθεί πραγματικά το δυνατότερο μηχάνημα,τότε ίσως δεν έχει τα χρήματα.

Η πρότασή μου είναι μεταχειρισμένος i7 3770 αν δεν σε ενδιαφέρει το overclocking ή 3770Κ αν σε ενδιαφέρει. Μια μητρική Ζ77  γύρο στα 100 ευρώ και ένα σετ μνήμες 2Χ4gb στα 1600mhz και πάνω και θα είσαι κομπλέ για αρκετά χρόνια.Μπορείς άνετα να τα βρεις όλα μεταχειρισμένα και να έχουν και υπόλοιπο εγγύησης. Το μόνο που ίσως χρειασθείς στο εγγύς μέλλον θα είναι μια κάρτα γραφικών.Προς το παρόν όμως και με αυτή που έχεις είσαι very ok.

 

Nick74 δεν αναφέρεται σε  680 κάρτες γραφικών,αλλά στο αρχαίο πλέον 680i sli τσιπ της μητρικής.

Έγινε επεξεργασία από venex58
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πήρες στραβά φίλε μου. Αν δεν το έπαιρνες στραβά θα καταλάβαινες ότι εννοώ αυτό που λέει ο snips.

Βάλε λίγο χιούμορ στη ζωή σου.

πραγματι το πηρα στραβα.Δεν καταλαβα τι ηθελες να υπονοησεις με το ειρωνικο σου σχολιο.Δικο μου το λαθος και σου ζητω συγγνωμη.

Λοιπόν για να αφήσουμε την πλάκα μιας και ο φίλος είναι νέος στο φόρουμ και θα νομίζει ότι τον πήραμε από τα μούτρα με το πρώτο του ποστ,εγώ αντίθετα με τους προλαλίσαντες,λέω ότι αν έχει τα χρήματα για αναβάθμιση,ναι να προχωρήσει.Όταν θα του χρειασθεί πραγματικά το δυνατότερο μηχάνημα,τότε ίσως δεν έχει τα χρήματα.

Η πρότασή μου είναι μεταχειρισμένος i7 3770 αν δεν σε ενδιαφέρει το overclocking ή 3770Κ αν σε ενδιαφέρει. Μια μητρική Ζ77  γύρο στα 100 ευρώ και ένα σετ μνήμες 2Χ4gb στα 1600mhz και πάνω και θα είσαι κομπλέ για αρκετά χρόνια.Μπορείς άνετα να τα βρεις όλα μεταχειρισμένα και να έχουν και υπόλοιπο εγγύησης. Το μόνο που ίσως χρειασθείς στο εγγύς μέλλον θα είναι μια κάρτα γραφικών.Προς το παρόν όμως και με αυτή που έχεις είσαι very ok.

 

Nick74 δεν αναφέρεται σε  680 κάρτες γραφικών,αλλά στο αρχαίο πλέον 680i sli τσιπ της μητρικής

 

το παλιο σου που σε καλυψε τοσα χρονια με 400 ευρω το εχτισες? B)

επισεις, οι 680 σε καλυψαν για 8-9 χρονια? :p ( πα να δω τον καθρεφτη γιατι πρεπει να παρακοιμηθηκα :D  )

αναφερομαι στην μητρικη μου και οχι στις καρτες γραφικων.Για καρτες γραφικων ειχα 2χGTX8800 756mb οι οποιες με κρατησαν,οσο και αν δεν το πιστευειες,8 χρονια δηλαδη μεχρι περυσι οπου και καηκαν μετα απο ενα driver update...Μπορω λες να εμπιστευτω εναν μεταχειρισμενο επεξεργαστη?(ακομα και με εγγυηση)

Έγινε επεξεργασία από iSwearSheWas18
Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστής ειναι το τελευταίο που θα σου πάθει κάτι.

Αν τα parts έχουν εγγύηση δεν συμφέρει κανέναν να τα πουλήσει.Τα πάει πίσω και με την αλλαγή είναι πιο πολύ κερδισμένος απο χρηματικής απόψεως.

Link to comment
Share on other sites

Καταραμμενες 8800!!! Απειρος κοσμος εκανε ολικη αναβαθμιση λογω κλαταρισμενης 8800! Κι εγω ετσι εστησα το σημερινο συστημα. 400 ευρουλακια φτανουν και για ικανοτατο και ισχυροτατο καινουριο συστημα cpu-mobo-ram! I5 4690 στα 230 ευρω, 100 ευρω περιπου για μια h97 μητρικη, και 70 για 8gb ram και εισαι ετοιμος, με εγγυηση αλλα και αρωμα καινουργιλας!

Link to comment
Share on other sites

οκ, το 680i sli  δε μου θυμιζει κατι, ισως επειδη ειχα καποιο αλλο (δε θυμαμαι ποιο, το τελευταιο 775 που θυμαμαι ηταν ...διψηφιο )... αλλα ασχετα με αυτο, αν λες θελω μηχανημα που να μη δωσω σεντ για μια 8ετια -λαθος τακτικη κατα τη γνωμη μου που και σε ξεφραγκιαζει, και σε κραταει πολυ πισω- τοτε αυτο δε μπορει να γινει με 400 ευρω.

Οσον αφορα την 8800, ναι, για την εποχη της ηταν κορυφαια και πανακριβη καρτα αλλα βεβαια τωρα αντε να συγκριθει με το ζορι με μια 560/550ti.

Απο κει και περα παντα το ζητουμενο ειναι το τι θες απο ενα μηχανημα και το τι καλυπτει τις δικες σου αναγγες, αλλα εχω την αισθηση πως αν κατσεις μπροστα σε ενα πιο καινουργιο συστημα θα θεωρησεις το υπαρχον -ασχετα αν καποτε στοιχησε μια μικρη περιουσια- ως απλο υπολογιστη για εργασιες γραφειου που απλα μπορει να παιξει και κανα παιχνιδι (και δεν το λεω υπερβολικα, εξ αλλου και σε netbook με atom τεσταρισμενα μπορεις να παιξεις καποια πραγματα, αλλα... )

Η δικη μου αποψη ειναι ΑΝ τελικα αναβαθμισεις, να ξεχασεις τα 8 χρονια, και ειτε να πας σε κατι οικονομικο / vfm /εξυπνες αγορες/ ισως μεταχειρισμενο κτλ κι οσο σε βγαλει μεχρι να μη σε καλυπτει, ειτε σε κατι πιο δυνατο με αναβαθμιση του πριν πεσει η αξια μεταπωλησης του στα ταρταρα.

Επι του παροντος αν το μηχανημα σου σε καλυπτει η πιο σοβαρη αναβαθμιση που πρεπει να κανεις ...χτες ειναι ενας ssd

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλε απο την κοζανη, ΑΝ αναβαθμισεις, δηλωνω ενδιαφερον για τις μνημουλες 2χ2gb για να τις βαλω στο δικο μου δεινοσαυρο (core2duo) :) ;0

ναι σιγουρα μην ανησυχεις.Αν κανω μια αναβαθμιση,αυτη θα γινει μεσα στο καλοκαιρι οποτε μην ανησυχεις,θα εισαι ο πρωτος που θα επικοινωνησω :D.

οκ, το 680i sli  δε μου θυμιζει κατι, ισως επειδη ειχα καποιο αλλο (δε θυμαμαι ποιο, το τελευταιο 775 που θυμαμαι ηταν ...διψηφιο )... αλλα ασχετα με αυτο, αν λες θελω μηχανημα που να μη δωσω σεντ για μια 8ετια -λαθος τακτικη κατα τη γνωμη μου που και σε ξεφραγκιαζει, και σε κραταει πολυ πισω- τοτε αυτο δε μπορει να γινει με 400 ευρω.

Οσον αφορα την 8800, ναι, για την εποχη της ηταν κορυφαια και πανακριβη καρτα αλλα βεβαια τωρα αντε να συγκριθει με το ζορι με μια 560/550ti.

Απο κει και περα παντα το ζητουμενο ειναι το τι θες απο ενα μηχανημα και το τι καλυπτει τις δικες σου αναγγες, αλλα εχω την αισθηση πως αν κατσεις μπροστα σε ενα πιο καινουργιο συστημα θα θεωρησεις το υπαρχον -ασχετα αν καποτε στοιχησε μια μικρη περιουσια- ως απλο υπολογιστη για εργασιες γραφειου που απλα μπορει να παιξει και κανα παιχνιδι (και δεν το λεω υπερβολικα, εξ αλλου και σε netbook με atom τεσταρισμενα μπορεις να παιξεις καποια πραγματα, αλλα... )

Η δικη μου αποψη ειναι ΑΝ τελικα αναβαθμισεις, να ξεχασεις τα 8 χρονια, και ειτε να πας σε κατι οικονομικο / vfm /εξυπνες αγορες/ ισως μεταχειρισμενο κτλ κι οσο σε βγαλει μεχρι να μη σε καλυπτει, ειτε σε κατι πιο δυνατο με αναβαθμιση του πριν πεσει η αξια μεταπωλησης του στα ταρταρα.

Επι του παροντος αν το μηχανημα σου σε καλυπτει η πιο σοβαρη αναβαθμιση που πρεπει να κανεις ...χτες ειναι ενας ssd

Ευχαριστω πολυ.Κατι τελευταιο,υπαρχει περιπτωση να γνωριζεις κανεναν που να θελει να πουλησει στο εγγυς μελλον τον ι7 του,σε λογικη τιμη?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πουλήσει κάποιος τον i7 του σε λογική τιμή; Επειδή είναι αργός;

γιατι μπορει να θελει να αναβαθμισει τον υπολογιστη του?Γιατι μπορει να προεκυψε κατι και να εχει αναγκη τα λεφτα?Βεβαια,δεν μιλαω για τελευταιας γενιας ι7 μιλαω για εναν 2-3 γενιας.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν ψαξεις αγγελιες σιγουρα θα βρεις αρκετα πραγματα, αλλα το "i7 σε καλη τιμη" (η και i5) ειναι λιγακι δυσκολο μια και δεν υπαρχει λογος καποιος να το κανει.

Αν καποιος θελει να αναβαθμισει κατι που ηδη ειναι στα top με κατι ακομα καλυτερο εννωειται δε το σκοτωνει.

 

Αν θες πιο οικονομικες λυσεις καλυτερα κατα τη γνωμη μου να ξεχασεις την intel και να ψαχτεις και για AMD που ετσι κι αλλιως φημιζεται ως vfm (σε amd πιθανων να φτιαχνεις τουμπανο σετακι με τα χρηματα που διαθετεις ακομα και με καινουργια) αλλα για προτασεις καλυτερα ρωτα καποιον που να ξερει απο αυτου του ειδους την πλατφορμα.

Αργοτερα βαζεις και μια καλη καρτουλα γραφικων και θα εισαι αρχηγος.

 

Ασχετα με ολα αυτα, αυτο που λειπει απ το μηχανημα που περιεγραψες ειναι ενας καλος ssd (και ειναι πολυ βασικοτερο κομματι απο τον καλο επεξεργαστη. Επεξεργαστη οποιον και να παρεις, ακομα και με 100 ευρω μια χαρουλα θα ειναι, αλλα τα 45ρια γραμμοφωνου -που εβαλες σε raid ωστε αντι για ταχυτητα μιας χελωνας να εχουν ταχυτητα δυο χελωνων- να κουβαλανε τα data σου ειναι το προβληματικοτερο κομματι αυτου που περιγραφεις)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

γιατι μπορει να θελει να αναβαθμισει τον υπολογιστη του?Γιατι μπορει να προεκυψε κατι και να εχει αναγκη τα λεφτα?Βεβαια,δεν μιλαω για τελευταιας γενιας ι7 μιλαω για εναν 2-3 γενιας.

 

Είναι προτιμώτερο να πάρεις φρέσκα πράγματα. Πάρε τώρα αυτόν (που είναι το ίδιο γρήγορος με τον 4770) μαζί με ένα Ζ97 του φτωχού (4 sata), και τον άλλο μήνα παίρνεις μια 8άρα μνήμη στα 1600MHz CL9 κι ένα ψυγείο και είσαι jet.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, αν ψαξεις αγγελιες σιγουρα θα βρεις αρκετα πραγματα, αλλα το "i7 σε καλη τιμη" (η και i5) ειναι λιγακι δυσκολο μια και δεν υπαρχει λογος καποιος να το κανει.

Αν καποιος θελει να αναβαθμισει κατι που ηδη ειναι στα top με κατι ακομα καλυτερο εννωειται δε το σκοτωνει.

 

Αν θες πιο οικονομικες λυσεις καλυτερα κατα τη γνωμη μου να ξεχασεις την intel και να ψαχτεις και για AMD που ετσι κι αλλιως φημιζεται ως vfm (σε amd πιθανων να φτιαχνεις τουμπανο σετακι με τα χρηματα που διαθετεις ακομα και με καινουργια) αλλα για προτασεις καλυτερα ρωτα καποιον που να ξερει απο αυτου του ειδους την πλατφορμα.

Αργοτερα βαζεις και μια καλη καρτουλα γραφικων και θα εισαι αρχηγος.

 

Ασχετα με ολα αυτα, αυτο που λειπει απ το μηχανημα που περιεγραψες ειναι ενας καλος ssd (και ειναι πολυ βασικοτερο κομματι απο τον καλο επεξεργαστη. Επεξεργαστη οποιον και να παρεις, ακομα και με 100 ευρω μια χαρουλα θα ειναι, αλλα τα 45ρια γραμμοφωνου -που εβαλες σε raid ωστε αντι για ταχυτητα μιας χελωνας να εχουν ταχυτητα δυο χελωνων- να κουβαλανε τα data σου ειναι το προβληματικοτερο κομματι αυτου που περιγραφεις)

πραγματι μου εχουν πει κι'αλλα ατομα οτι με εναν ssd θα δω μεγαλη διαφορα,αλλα αξιζει?Το μηχανημα μου ειναι 9 χρονων,αξιζει να του ακουμπησω κι'αλλα λεφτα?Αυτο ειναι ουσιαστικα το ερωτημα που θετω στο συγκεκριμενο topic.Ενας ssd της wd κοστιζει 60 ευρω,και αλλα 70 ευρω κοστιζει μια 8αρα ram(σε σκρουτζομαγαζο).Αρα συνολικα φτανουμε στα 130 ευρω.Ενας ι5 4ης γενιας κανει 170 ευρω ενω ενας amd fx 8350 κανει 150 ευρω.Αυτο δεν εχω δηλαδη καταλαβει,αξιζει να ακουμπησω αλλα λεφτα στο μηχανημα?(οσο μικρο και αν ειναι αυτο το ποσο,ποσο μαλλον οταν φτανει την τιμη ενος καινουργιου επεξεργαστη)

Έγινε επεξεργασία από iSwearSheWas18
Link to comment
Share on other sites

Ότι και να κάνεις όποιο σύστημα και αν επιλέξεις ο ssd θα είναι απαραίτητος. Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις. Πάρτον και μετά βλέπεις.

Είναι σίγουρη επένδυση. Αν αργότερα αναβαθμίσεις σε άλλο μηχάνημα, βάζεις τον ssd σε αυτό. Δεν θα μετανιώσεις ποτέ.

Προσωπικά είναι το μόνο part που δεν χρειάζεται να αναβαθμίσεις στο μέλλον. Παρά μόνο αν βγούν πιο γρήγοροι ssd (δεν υπολογίζω τους M.2 που είναι άλλη ιστορία) και θέλεις να πάρεις έναν τέτοιον από λόξα.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Το μηχανημα μου ειναι 9 χρονων,αξιζει να του ακουμπησω κι'αλλα λεφτα?Αυτο ειναι ουσιαστικα το ερωτημα που θετω στο συγκεκριμενο topic.Ενας ssd της wd κοστιζει 60 ευρω,και αλλα 70 ευρω κοστιζει μια 8αρα ram(σε σκρουτζομαγαζο).

Μάλλον τα μπερδεύεις λίγο!

Η WD από όσο ξέρω βγάζει σκληρους δίσκους (HDD) μόνο. Παραπάνω σου είπαν να βάλεις SSD (δίσκος στερεάς κατάστασης) τον οποίο φυσικά θα μπορείς να τον βάλεις και σε νέο μηχάνημα. Αντίθετα με τις μνήμες (που θα είναι DDR2) που θα τις "παντρευτεί" το παρόν σου σύστημα. Και όπως συμπέρανες, δεν σε συμφέρει.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.