Jump to content



Αξίζει κάρτα ήχου για τα s530d?


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,έχω τα edifier s530d,αυτή την στιγμή είναι συνδεμενα με οπτική ίνα και γενικά είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση τους,αν αγόραζα μια sound blaster Z ή μια xonar dx θα έβλεπα αρκετή διαφορά?Πιστεύετε ότι αξίζει η αγορά μιας κάρτας ήχου ?Headphones δεν χρησιμοποιώ..

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτά τα ηχεία και πρόσφατα αγόρασα την D2X. Η διαφορά ήταν αισθητή. Σαν να είχα αλλάξει ηχεία. Και η DX είναι πολύ καλή.

Αν είχα καλύτερα ηχεία (όχι απαραίτητα τόσα καλά όσα τα δικά σου) θα είχα και ακόμα μεγαλύτερη απόδοση.

Ηχεία μέχρι 100-150 ευρώ βλέπεις αισθητή διαφορά είναι η αλήθεια. Σε ηχεία δηλαδή μεσαίου μεγέθους όσαν αφορά την απόδοση.

Εσύ βέβαια διαθέτεις ήδη πολύ καλά ηχεία. Διαφορά θα δεις είναι δεδομένο, αλλά αν είναι μεγάλη η διαφορά μόνο το αυτί σου το ξέρει.

Γενικά θεωρώ ότι όταν έχεις πολύ καλά ηχεία με καθαρό ήχο surround (Τα ακούς έτσι?) πολύ μεγάλη διαφορά δεν θα δεις . Αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Άλλο το αυτί το δικό μου και άλλο το δικό σου. Αν είχες μικρότερης ποιότητας ηχεία όπως έγραψα παραπάνω θα σου έλεγα πάρτην με κλειστά μάτια.

Σε edifier ηχεία των 100ευρώ που έχω δει την κάρτα την ήθελαν φυσικά.

Προσωπικά αυτό που προτείνω σε αυτές τις πειρπτώσεις είναι να ψάξεις σε κάποιο κατάστημα που να έχει μια κάρτα και να δοκιμάσεις τα ηχεία σου. Αυτό είναι το καλύτερο. Κυνήγησέ το. Δεν χάνεις τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ποιότητα θα εχεις καλυτερη λογικά απο αυτην του dac των edifier .

Το αν θα ειναι αντιληπτή απο ολα τα αυτιά ,η αν θα εχεις το υλικο που θα τη αναδείξει ειναι άλλη ιστορία όμως.

Η λογική λεει οτι με τα mp3 η το YouTube που χρησιμοποιεί η πλειοψηφια ,η διαφορα ισως και να μη δικαιολογεί τα λεφτα .

Αυτο όμως ειναι κατι υποκειμενικό .

Και εγω εχω ενα χώρο χαλια ,και ηχεια των 500+++ € ,που ολοι θα πουν οτι πανε στραφι .

Υπάρχει διαφορά στην ακρόαση ; Ναι

Άξιζαν τα λεφτα ;

Για μενα ναι .

Η λογική λεει όμως πως στο μικρο μου χωρο με την απαράδεκτη ακουστική οχι .

Τα ζυγιζεις και παίρνεις .

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα παω για αγορά...Πιστεύω σε αυτά τα λεφτά ειναι καλύτερη η Ζ,αλλα φοβαμαι την creative για drivers σε Win 10,τι λετε??

Καλα κάνεις και τη φοβάσαι.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.