Jump to content



Θερμόκρασια cpu


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,πριν 2 εβδομάδες άλλαξα πάστα στον επεξεργαστή,τον εχω καθαρίσει για σκονες αλλα μου ανεβάζει θερμοκρασία μέχρι και 90C(αλλα μου ανεβοκατεβαινει) σήμερα μου παρουσιαστικε αυτο, τις προηγούμενες μερες δεν ειχα πρόβλημα.Τι να κάνω??

 

 

 

 

Επεξεργαστης:Intel core i7 2600 3.40 GHz

Έγινε επεξεργασία από adreas13
Link to comment
Share on other sites

Η παστα πρεπει να ειναι στο μεγεθος ενος ρεβυθιου τις περισσοτερες φορες στο μεσο του επεξεργαστη. Μετα απλωνεται μονη της. Σε ελαχιστες περιπτωσεις πρεπει να βαλεις το χερακι σου , σε φαση να την απλωσεις εσυ (δε συνισταται). 

 

Πριν απο ολα αυτα, καθαριζεις με καθαρο οινοπνευμα πολυ προσεκτικα την παλια παστα απο το cpu. Υπαρχουν σχετικα βιντεο για να βοηθηθεις. Επισης , ποια παστα εβαλες, και ποια ψυκτρα εχεις; (σε ποιο cpu? ). Αν θυμαμαι καλα απο αλλο θεμα , εχεις τον ι5 2500

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Παιζει να στραβωσε κανα pin και να μην πηρε χαμπαρι; Η μπλε οθονη εχει καποιο κωδικο του τυπου " 0x000000κατι" . Αν το γκουγκλαρεις αυτο θα σου πει την φυση του προβληματος. (ή μπορεις να κοιταξεις το dump file που ανοιγει οταν επανεκκινουνται τα windows-λεει κωδικο σφαλματος) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Η παστα πρεπει να ειναι στο μεγεθος ενος μεγαλου ρεβυθιου τις περισσοτερες φορες στο μεσο του επεξεργαστη. Μετα απλωνεται μονη της. Σε ελαχιστες περιπτωσεις πρεπει να βαλεις το χερακι σου , σε φαση να την απλωσεις εσυ (δε συνισταται). 

...

Άν βάλει πάστα στο μέγεθος μεγάλου ρεβυθιού, τότε η πάστα θα φτάσει μέχρι..  την κάρτα γραφικών όταν απλωθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα ALT+CTRL+DELETE ----> Start Task Manager.

Στο παράθυρο που σου βγαλει κάτω αριστερά, τι ποσοστό γράφει το CPU Usage?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η μαμά ψύκτα της intel, παίζει να ξεκούμπωσε.

Κούνα τη λίγο με το χέρι και δες αν παίζει, και αν είναι χαλαρή ξανακούμπωσέ την με καινούργια πάστα κατά προτίμηση.

Η διαδικασία είναι αρκετά απλή, δε χρειάζεται να κουβαλάς το pc στον τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σχεδόν βέβαιο οτι δεν έκατσε καλα η ψυχτρα η εσπασες κανα ποδαράκι αν ειναι η μαμα .

90 βαθμους δε φτάνεις με υπερβολική ποσότητα πάστας .

For the record ,μεγεθος ρεβυθιου /στραγαλιου ,ειναι πολυ για παστα .

Μιας και πιάσαμε τα όσπρια ,θες μια γραμμουλα (και οχι μπαλιτσα πχ) πάστας,στο μεσο του cpu ,πάχους μια φακης ,και μήκους περίπου το μισό μήκος του καπακιού του επεξεργαστή.

Ο επεξεργαστής ειναι στο μεσο του καπακιού και εχει μεγεθος πολυ πολυ μικρότερο απο το καπάκι καθαυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ενα στραγαλι (στην cm 212) αλλα το παχος σιγουρα δεν ηταν στραγαλιου, αλλα μικροτερο. Απο την παστα της CM. Δε ξερω αν ειναι δικαιο να συγκρινω Stock ψυκτρα του 4590 με cm212 του 4670, αλλα σε idle ειναι γυρω στους 5-6 βαθμους πιο κατω η cm , και σε load σε παρομοιες καταστασεις στους 8-10 πιο κατω. Ισως με ποιοτικοτερη thermal paste να ηταν και καλυτερα τα αποτελεσματα. 

 

ΥΓ: @das, Εαν αλλαξω την παστα, προτεινεις γραμμη στο μεσο του επεξεργαστη; Θα δω κατι διαφορετικο; Και αν ναι ποια παστα; (για να προτεινουμε και στον φιλο σε περιπτωση που θελει να αλλαξει- εχω δει το σχετικο θεμα οπου η arctic silver δε προτεινεται)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.