Jump to content



Υψηλές θερμοκρασίες με CM Nepton 240m


Recommended Posts

Καλησπέρα ,

 

πρόσφατα αγόρασα την ψύκτρα της Cooler Master - Nepton 240 m . Έβαλα σωστά την βάση πίσω από την μητρική , την πάστα στον επεξεργαστή κτλπ. και γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα όσον αφορά την εγκατάσταση . Το θέμα μου είναι ότι όταν ο επεργαστής Ιntel i7 3770k είναι idle με ελάχιστο load οι θερμοκρασία του κυμαίνεται απο 40 εώς 45c βαθμούς κελσίου. Σε gaming αγγίζει τoυς 60c αλλά δεν τους ξεπερνάει . Έπειτα από πολλές δοκιμές (Καθαρισμός της πάστας και επανεγκατάσταση του cooler ) είπα να δοκιμάσω να τον κάνω o/c . Mε vcore στα 1.240v και χρονισμό στα 4.5ghz και τρέχοντας το stress test του prime95 που κυριολεκτικά τον γονατίζει, μετά απο 30 λεπτα η θερμοκρασία έφτασε στους 75-81c σταθερά. Aυτό αποδεικνύει ότι η ψύκτρα γενικά δουλεύει . Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ οι θερμοκρασίες του επεργαστή σε full load και oc είναι αποδεκτές και κανονικές , οι idle θερμοκρασίες με ή χωρίς oc του επεργαστή (δηλαδή με stock ρεύμα και χρονισμό) είναι τεράστιες !!! Έχω φάει τον κόσμο να βρω λύση ή τουλάχιστον τι το προκαλέι . Γενικά οι Ivy Bridge φημίζονται για την θερμότητά τους αλλά αφού είδα benchmarks από χρήστες με τον ίδιο επεξεργαστή οι idle θερμοκρασίες τους ήταν από 27 - 32 c. Μπορεί κανείς να βοηθήσει ?

Pc: 

 

-Cooler Master Haf X 942 

-M/B: Asrock z77 Extreme4 

-CPU: Intel i7 3770K

-RAM: Kingston Hyper BeastX 8GB (2X4 KIT)

-Gigabyte GTX 770 oc

-PSU: XFX 750w Black Edition

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό είναι το θέμα ότι οι idle θερμοκρασίες μου είναι ίδιες με του stock cooler ενώ θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 10 βαθμούς κάτω . Για delided δεν θα το επιχειρούσα μόνος μου με τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Πάστα έβαλα την εργοστασιακή που είχε μέσα η ψύκτρα της cooler master. Σήμερα πάλι έβγαλα και βίδωσα καλύτερα το cooler αφού πρώτα καθάρισα και ξαναέβαλα καινούργια πάστα. Πάλι τα ίδια.Αυτή την στιγμή που μιλάμε έχω ανοιχτό μόνο τον chrome και ειδού τα αποτελέσματα

http://s22.postimg.org/41ruza3q9/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bασικά έχω ήδη έναν στα πλάγια intake που ψύχει gpu και Mobo 230 mm , έναν μπροστά 230mm Intake για τους σκληρους, 2 200mm exhaust ακριβώς πάνω από το radiator και τον κλασσικό πίσω εκεί που είναι η mobo . Οπότε φίλε καμπάνα δεν θα βοηθήσει αυτό  :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

πρόσφατα αγόρασα την ψύκτρα της Cooler Master - Nepton 240 m . Έβαλα σωστά την βάση πίσω από την μητρική , την πάστα στον επεξεργαστή κτλπ. και γενικά δεν είχα κανένα πρόβλημα όσον αφορά την εγκατάσταση . Το θέμα μου είναι ότι όταν ο επεργαστής Ιntel i7 3770k είναι idle με ελάχιστο load οι θερμοκρασία του κυμαίνεται απο 40 εώς 45c βαθμούς κελσίου. Σε gaming αγγίζει τoυς 60c αλλά δεν τους ξεπερνάει . Έπειτα από πολλές δοκιμές (Καθαρισμός της πάστας και επανεγκατάσταση του cooler ) είπα να δοκιμάσω να τον κάνω o/c . Mε vcore στα 1.240v και χρονισμό στα 4.5ghz και τρέχοντας το stress test του prime95 που κυριολεκτικά τον γονατίζει, μετά απο 30 λεπτα η θερμοκρασία έφτασε στους 75-81c σταθερά. Aυτό αποδεικνύει ότι η ψύκτρα γενικά δουλεύει . Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ οι θερμοκρασίες του επεργαστή σε full load και oc είναι αποδεκτές και κανονικές , οι idle θερμοκρασίες με ή χωρίς oc του επεργαστή (δηλαδή με stock ρεύμα και χρονισμό) είναι τεράστιες !!! Έχω φάει τον κόσμο να βρω λύση ή τουλάχιστον τι το προκαλέι . Γενικά οι Ivy Bridge φημίζονται για την θερμότητά τους αλλά αφού είδα benchmarks από χρήστες με τον ίδιο επεξεργαστή οι idle θερμοκρασίες τους ήταν από 27 - 32 c. Μπορεί κανείς να βοηθήσει ?

Pc: 

 

-Cooler Master Haf X 942 

-M/B: Asrock z77 Extreme4 

-CPU: Intel i7 3770K

-RAM: Kingston Hyper BeastX 8GB (2X4 KIT)

-Gigabyte GTX 770 oc

-PSU: XFX 750w Black Edition

 

Φίλε @dishonored το "οι idle θερμοκρασίες με ή χωρίς oc του επεργαστή (δηλαδή με stock ρεύμα και χρονισμό) είναι τεράστιες !!!" θεωρώ πως είναι υπερβολή.

Προσωπικά δεν βλέπω το λόγω για την ανησυχία που σε διατρέχει για τις θερμοκρασίες σου, ούτε θεωρώ πως έκανες κάποιο λάθος όσο αφορά τον καθαρισμό της cpu ή την τοποθέτηση της ψύκτρας. Σύστημα με σύστημα έχει διαφορές ,καθώς και το case, η θερμοκρασία δωματίου ακόμη και η ίδια η cpu (αυτό που λέμε σε τι "κομμάτι" έχεις πέσει). Με βάση το screenshot που ανέβασες δεν βλέπω κάτι το επιλήψιμο για τις θερμοκρασίες που είχες εκείνη την στιγμή, μην ξεχνάς την περίοδο που βρισκόμαστε.

Απ' την στιγμή που με 30'  prime95 φτάνεις τους 80c+ είσαι καλά και με 4,5ghz, θα μπορούσε ίσως και λίγο καλύτερα (75c-77c με 1,3Volts στα 4,6ghz) τόσο περίπου φτάνει.

Μία σκέψη μου είναι να δεις αρχικά λίγο το θέμα oc, δλδ τι στοιχεία έχεις περάσει και στην συνέχεια αλλά με προσοχή δες τι προγράμματα τρέχουν εκείνη την στιγμή μου θεωρείς ότι έχεις ανεβασμένη θερμοκρασία, λέω προσοχή γιατί μπορεί να μην το προσέξεις. Μία συνήθης αιτία είναι το antivirus, η χρήση της επεργαστικής ισχύς για συχνό έλεγχο του συστήματος ή updates της εφαρμογής, δές το γιατί πολλές φορές μου έχει τύχει με δαύτο ;) . Τσέκαρέ τα και εδώ είμαστε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kazaboy δεν αντιλέγω στο θέμα ότι ίσως να υπερβάλω λίγο αλλά 10 - 15 βαθμούς πάνω σε idle είναι αισθητή η διαφορά δεν νομίζεις ?  :p  . Το μοναδικό μου θέμα είναι να βρω την πηγή του προβλήματος . Όσο αφορά το case πιστεύω ότι δεν είναι για κανένα λόγο θέμα airflow . Aλλά αυτό που με 'πονάει' πιο πολύ είναι ότι έδωσα 90€ για να έχω ίδιες idle θερμοκρασίες με τον stock cooler. 

Σήμερα παρήγγειλα πάστα της arctic μήπως δω διαφορά. Είναι η τελευταία λύση.

Έγινε επεξεργασία από dishonored
Link to comment
Share on other sites

Βασικα κι εγω εχω παρατηρησει υψηλες idle θερμοκρασιες, στα ιδια επιπεδα με τις δικες σου μαλιστα, στον 3570k μου. Ρυθμισεις oc, 1.16 ταση στα 4.2. Εκανα κι εγω καθαρισμα κι επανατοποθετηση ψυχτρας (cryorig r1 universal) αλλα δεν επεσαν καθολου. Δεδομενου οτι ολο το χειμωνα οι θερμοκρασιες μου ηταν πολυ καλες, απεδωσα αυτη την αυξηση στον παραγοντα "ελληνικο καλοκαιρι". Οταν μεσα στο δωματιο εχεις 25 η και παραπανω βαθμους και ολος ο αερας που εισερχεται μεσα στο κουυι ειναι θερμος το θεωρω λογικο ακομα και σε στοκ τασεις να εχεις τσιμπημενες θερμοκρασιες. Αφου σε παιχνιδι και σε τεστς οι θερμοκρασιες ειναι αυτες που πρεπει νομιζω δεν υπαρχει προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Οι idle θερμοκρασίες ειναι σίγουρα πολυ ψηλα ,ειδικα για νταβραντισμενη a.i.o. υδροψυξη,όπως και οι υπόλοιπες θερμοκρασίες όμως ,ουτε αυτές ειναι καλες .

Δυστυχώς απο οτι δείχνει το προβλημα σου λεγεται ivy bridge .

Σε sandy κολλημμενο μονιμα στα 4.3 χωρις να πέφτει ποτέ η συχνότητα ,και η τάση να πέφτει ελάχιστα , με megahalems με ενα fan ,ακομη και τωρα τελη Μαΐου σαρανταλεπτο δε φτάνει με τιποτα σε idle και αν έπιανε 80 σε load θα φρόντιζα να βελτιωνα το airflow η whatever ,αλλα δεν τους πιάνει με τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, οι θερμοκρασιες σου ισως θα μπορουσαν να ειναι λιγακι καλυτερες (αναλογα το τσιπακι που σου ετυχε, τη θερμοκρασια δωματιου, τη ροη α2ρα στο κουτι κτλ αλλα τεραστιες δε τις λες με τιποτα, απλα ισως μπορεις να πεις πως σε idle κατασταση εισαι σχετικα σε υψηλη κλιμακα.

Τωρα αν σε εποιασε να τις κατεβασεις, προσωπικα σε haswel ειδα και σε idle αρκετη δοιαφορα με delide αλλα αυτο ειναι εντελως προσωπικο θεμα το αν θα προβεις σε τετοια ενεργεια. Αν παντως το αποφασισεις φροντισε αρχικα να δεις σε εικονες και βιντεακια πως ειναι ο επεξεργαστης σου ξεβρακωτος ωστε να ξερεις σε ποιες πλευρες θα προσεξεις περισσοτερο μην τραυματισεις κατι, επισεις φροντισε να εχεις πραγματικα κοφτερα αργαλεια ωστε να μη χρειαστει υπερβολικο ζορι στη διαδικασια και το βασικοτερο κανε αποφασιστικες σιγουρες κινησεις και κανονισε να μην τρεμει το χερι σου (εκεινη την ωρα φροντισε να πεισεις τον εαυτο σου πως ειναι καλοιου αλλου το τσιπακι (οχι του χειροτερου ντη που γνωριζεις [emoji14] ) και πως απλα του κανεις τη δουλεια

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο οποίου αναγκαστεί να κανει delid , και σκ*τ@ στην καθε ιντελ ,που εχει πιάσει τον παπα απο τα τέτοια ,και κυκλοφοραει οτι να ναι .

Αν υπηρχε amd , δε θα έκαναν τέτοια κολπα , ο 920 να ειναι τοστιέρα ,ο sandy σούπερ δροσερός ,και μετα πάλι η καθε γενια ολο και χειρότερη θερμικά .

Η ας βγούνε να μας πουνε οτι εγγυούνται οτι δεν τρέχει τιποτα να κανεις απλες δουλειες στο pc και να ανεβάζει 65 και 70 βαθμούς + με στοκ ρολόγια και στοκ ψυχτρα .

Καλη η (;) σμυκρινση των εξαρτημάτων ,αλλα τι να την κανω ,αν καιει λιγο λιγότερο ρευμα ,μικρή αυξηση επιδόσεων ,μεγαλη αυξηση θερμικών φορτίων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει delide τον δικό του ? Θέλω να ακούσω γνώμες και εμπειρίες.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν μικραίνει την ζωή του επεργαστή η μέθοδος αυτή 

Έγινε επεξεργασία από dishonored
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο οποίου αναγκαστεί να κανει delid , και σκ*τ@ στην καθε ιντελ ,που εχει πιάσει τον παπα απο τα τέτοια ,και κυκλοφοραει οτι να ναι .

Αν υπηρχε amd , δε θα έκαναν τέτοια κολπα , ο 920 να ειναι τοστιέρα ,ο sandy σούπερ δροσερός ,και μετα πάλι η καθε γενια ολο και χειρότερη θερμικά .

Η ας βγούνε να μας πουνε οτι εγγυούνται οτι δεν τρέχει τιποτα να κανεις απλες δουλειες στο pc και να ανεβάζει 65 και 70 βαθμούς + με στοκ ρολόγια και στοκ ψυχτρα .

Καλη η ( ;) σμυκρινση των εξαρτημάτων ,αλλα τι να την κανω ,αν καιει λιγο λιγότερο ρευμα ,μικρή αυξηση επιδόσεων ,μεγαλη αυξηση θερμικών φορτίων.

Απλά σου λένε είμαστε πιο γρήγοροι , μικρύναμε τεχνολογία σε nm αλλά αν δεν πληρώσεις παραπάνω για μια καλή ψύκτρα, και δεν θα έχεις τις δυνατότητες στο έπακρο, και απλά το εμπόρευμα που χρυσοπλήρωσες ( σε σχέση με την amd) θα κρατήσει λιγότερο 

Link to comment
Share on other sites

+1 για αυτά που γράφει ο kazaboy. 

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει. Είναι οι θερμοκρασίες της εποχής. Αν θες να μείνεις με την ψύκτρα σου θα πρέπει να βάλεις καλύτερη πάστα και να ψύξεις καλά και σωστά το pc σου. Διαφορετικά πας σε υδρόψηξη. Η90 με 14άρι ανεμιστήρα πίσω.

 

Είτε στην μία είτε στην άλλη περίπτωση θα χρειαστείς και ανεμιστήρες με πολύ καλό airflow μπροστά και πάνω των 230cm γιατί τέτοιους δέχεται το κουτί σου. Πρέπει και το περιβάλλον του κουτιού σου να έχει την κατάλληλη θερμοκρασία. 

 

Θα έχει κόστος η ιστορία ναι, αλλά δεν γίνεται διαφορετικά. Στο 2ο αποφάσισα να πάω και εγώ. Πιθανόν την επόμενη εβδομάδα να το πράξω

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα για τη nepton ...δεν έβαζες μια αεροψυχτρα ρε αδερφέ να καθαρίσεις.

Δεν το λεω ειρωνικά ,ολο παρόμοια ποστ βλέπω ,πανε ολοι και τα σκανε για h110 και λοιπές aio ,και σοκάρονται μετα απο το επειπεδο του θορύβου και την ανεπάρκεια της υδροψυξης.

Εγω εχω καταλήξει ,αν δε βελτιωθεί κατι σημαντικά στις aio υδροψυξεις ,καλύτερα αεροψυχτρα . Μια noctua τις πατάει όλες και δε θα εχει διαρροή ποτε .

Ουτε τοση φασαρία .

Δείτε insomnia πόσες υδροψυξεις αλλάζουν χερια συνέχεια ,της μουρλής...

Έγινε επεξεργασία από das
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.