Jump to content



Επιλογή κάρτας γραφικών για ανάλυση 5760x1080


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω το παρακάτω σύστημα και θέλω να βάλω μια κάρτα γραφικών γύρω στα 150-200 ευρώ (μεταχειρισμένη μάλλον).Παίζω κυρίως racing games και σκέφτομαι να αγοράσω 3 οθόνες 1080p.Βέβαια αν βάλω κάρτα θα παίζω και στο pc παιχνίδια (σε μια οθόνη στο pc) με υψηλότερες απαιτήσεις οπότε τι κάρτα προτείνεται?

Έχω δει τις gtx 770,gtx 960,r9 280x.Έχουν και οι τρεις τις ίδιες επιδόσεις πάνω-κάτω?Προτείνεται κάποια άλλη?

 


 

Και αυτό έχω αν μπορέσω να το χρησιμοποιήσω και να γλιτώσω χρήματα..

 


 

Δεν ξέρω αν γινόταν να το κρατούσα με μια κάρτα από αυτές που αναφέρω αν και θα ήθελα λόγω περιορισμένων οικονομικών.Βέβαια αν είναι απαραίτητο τι προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Θες συνολική αλλαγή με το κόστος (αν συνυπολογίσουμε και τα μονιτορ) να ξεπερνάει τα 1700 ευρώ. Η φράση "να γλυτώσω χρήματα" είναι ασύμβατη με τον τίτλο του θέματός σου. Υπολόγιζε ένα 1000αρικο για το σύστημα ( i5 + 290X και τα παρελκόμενα) και άλλα 700 για τα μόνιτορ (π.χ. τρία dell u2414h που έχουν πολύ μικρά bezel και ως εκ τούτου είναι άριστα για multimonitor setup)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

i3 530?

και ψαχνεις καρτες γραφικων μεσαιων επιδοσεων?

για να σπρωξεις τρια μονιτορ?

ΓΙΑ RACING GAMES?

 

 

θα το πω με απολυτο τακτ προσπαθοντας να μη σε απογοητευσω:

 

%CE%A0%CE%9F%CE%A5%2B%CE%A0%CE%91%CE%A3%

 

 

:p

 

οκ... τακτ ειπαμε...

ξαναπροσπαθω:

Αν ξερεις κανα καλο βουντου για να πετυχει  πεστο και σε μας να το πατενταρουμε και να κονομησουμε με την ιδεα σου :jump:

 

χμμμμ.... τακτ... ασε δεν τοχω :rofl:

ok.. χωρις τακτ:

Απλα δεν γινεται!

 

 

.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Θες συνολική αλλαγή με το κόστος (αν συνυπολογίσουμε και τα μονιτορ) να ξεπερνάει τα 1700 ευρώ. Η φράση "να γλυτώσω χρήματα" είναι ασύμβατη με τον τίτλο του θέματός σου. Υπολόγιζε ένα 1000αρικο για το σύστημα ( i5 + 290X και τα παρελκόμενα) και άλλα 700 για τα μόνιτορ (π.χ. τρία dell u2414h που έχουν πολύ μικρά bezel και ως εκ τούτου είναι άριστα για multimonitor setup)

 

Kαλημέρα,εκτός από τροφοδοτικό που μάλλον θα επιστρατεύσω ένα παλιό tx750..

 

tx750-angled.png

 

Tι άλλο θα χρειαστώ?Πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω επεξεργαστή?Τι πρόβλημα θα έχει ο i3 στις 3 οθόνες?Θα αλλάξω σίγουρα στο μέλλον αλλά θέλω προς το παρόν να δουλέψω έτσι.Δεν θα έχω καλό αποτέλεσμα?Αν θα έχω μερικά fps κάτω λόγω επεξεργαστή και chipset h55 δεν με πειράζει,το θέμα είναι να δουλεύει ομαλά αλλιώς όντως κοιτάω για αναβάθμιση.

 

Από οθόνες έχω δει αυτή x3 τι λέτε?

Ίσως έχει καλύτερα μαύρα-contrast λόγω VA PANEL από τις IPS?

 

http://www.skroutz.gr/s/3908292/BenQ-GW2760HS.html

 

Ευχαριστώ,

Δημήτρης

Έγινε επεξεργασία από DiKey
Link to comment
Share on other sites

O i3 δεν μπορεί να οδηγήσει την κάρτα (ή τις ...κάρτες) θηρίο που χρειάζεσαι για να παίξεις σε αυτήν την ανάλυση. Θες καινούριο σύστημα. Τις u2414h στις προτείνω γιατί έχουν πολύ μικρά πλαϊνά bezels κάτι πολύ σημαντικό σε multimonitor και ειδικά για racing games.

Link to comment
Share on other sites

O i3 δεν μπορεί να οδηγήσει την κάρτα (ή τις ...κάρτες) θηρίο που χρειάζεσαι για να παίξεις σε αυτήν την ανάλυση. Θες καινούριο σύστημα. Τις u2414h στις προτείνω γιατί έχουν πολύ μικρά πλαϊνά bezels κάτι πολύ σημαντικό σε multimonitor και ειδικά για racing games.

 

Δηλαδή δεν θα παίζει καθόλου με αποτέλεσμα να κολλάει αν μπει για παράδειγμα μια 290χ ή μια 970 ή απλά δεν θα μπορώ να εκμεταλλευτώ όλες τις επιδόσεις της κάρτας?Απλά ρωτάω για να καταλάβω.

 

EDIT: Την έχω δει την u2414h σε έναν φίλο,δεν λέω ωραία αλλά νομίζω έχει αρκετό bleeding λόγω IPS γι'αυτό κοιτάω αυτές που είπα πιο πάνω.Και αυτές λεπτά bezel έχουν βέβαια ο τύπος στο βίντεο τις έχει 'κουρέψει' λίγο αλλά γενικά λεπτά έχουν και αυτές.

 

Έγινε επεξεργασία από DiKey
Link to comment
Share on other sites

@Nick74, είμαι σίγουρος ότι το χιούμορ σου είναι καλοπροαίρετο, αλλά προσπάθησε να είναι λιγότερο παρεξηγήσιμο όταν απευθύνεται σε πιο περιστασιακούς επισκέπτες. Τρομάζεις τον κόσμο... ;)

 

Γενικώς, παρακαλώ να κρατήσετε το θέμα κόσμιο. :T:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mε αυτόν τον επεξεργαστή είναι πιθανόν να έχεις frame drops σε επίπεδο κολλήματος, ανάλογα και με το παιχνίδια βέβαια. Η γνώμη μου είναι ότι αν μπεις στο χορό, θα χορέψεις. Με τα ημίμετρα και τα (πολλά) λεφτά δεν θα γλυτώσεις και δεν θα το ευχαριστηθείς στο τέλος. Όσο για τις οθόνες, τα bezels σε αφορούν πολύ περισσότερο από οποιοδήποτε bleeding.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

@acct ελα μωρε με τοσα emoticons φαινεται το υφος μου[emoji14]

Σχετικα τωρα με το θεμα, η τριπλη οθονη βοηθαει στο να εκμεταλευτεις και την περιφεριακη οραση ωστε να μπεις ποο πολυ μεσα στο παιχνιδι αλλα τετοιες αναλυσεις θελουν πολυ δυνατο hw. Απο κει και περα αν πας σε μια 290x η amd εχει το πλεονεκτημα οτι μπορεις να παιξεις και με διαφορετικες οθονες

Το λεω μηπως σκεφτεις κανενα καλο συνδυασμο και τη βγαλεις καθαρη με μια καρτα.

Ο επεξεργαστης απλα θα φτασει στα ορια πολυ πριν η καρτα γαργαληθει...

Ενας i5 ακουγεται ρεαλιστικοτερη λυση

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Ok.Ας εξαιρέσουμε το hardware.Ανάμεσα σε 290χ και 970 ποια προτείνεται για την ανάλυση που λέω;

Aπό οθόνες μάλλον θα είναι ίδιες για ομοιομορφία μιας και δεν έχω κάτι παρόμοιο τώρα για να ταιριάξω.

 

Θα προσπαθήσω να πουλήσω το σύστημα που έχω τώρα ώστε να υπάρχει ένα ενδιαφέρον και στο upgrade του hardware.Αλλά μετά εκεί υπάρχει άλλο δίλημμα, Amd 8350 ή Intel 4690k?

Link to comment
Share on other sites

Αν η ερωτηση ηταν για μια οθονη εστω και υψηλης αναλυσης θα εμοιαζε με το κλασικο nvidia vs amd αλλα λογο οτι θες 3 οθονες νομιζω η amd δινει μεγαλυτερη ευελιξια επιλογων (εχω κατασιχτιρισει το οτι η nvidia δεν υποστηριζει διαφορετικες πολωσεις και αναλυσεις γιατι ηθελα κι εγω με αλλη μια καρτα να βαλω δυο επι πλεον οθονες αλλα οχι βεβαια αλλες δυο σε 2560χ1440 (δε με λενε Ωναση) αλλα 1440χ900 περιφεριακες καθετα κι η δικη μου κεντρο οριζοντια ωστε να παρω 4360 Χ 1440 κι εφαγα πορτα, κατι που οι amd το υποστηριζουν μια χαρα...

Ωραια καρτα η 970, αλλα σε τετοια setup η 290 ακουγεται φιλικοτερη (βασικα οι δυνατοτητες και οι drivers ειναι το ζουμι)

Απο την αλλη για 1080 που θες εσυ δε βλεπω να υπαρχουν και αλλοι διαφορετικοι συνδυασμοι

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να πουλήσω το σύστημα που έχω τώρα ώστε να υπάρχει ένα ενδιαφέρον και στο upgrade του hardware.Αλλά μετά εκεί υπάρχει άλλο δίλημμα, Amd 8350 ή Intel 4690k?

 

290X. Στους επεξεργαστές δεν υπάρχει δίλημμα, σε 4690Κ πας, δεν έχει καμιά σχέση ο 8350 είναι κατηγορία i3 πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

επισεις να συμπληρωσω πως οσα συστηματα multimonitor -oxi gaming, με καρτες της πλακας- εχω στησει με amd (κατι παμφθηνες αλλα με καλους drivers για τετοιες δυνατοτητες) εχουν παει περιφημα κι απροβληματιστα.

Το μοναδικο που εστησα με nvidia (gt640) κανα δυο φορες αλλαξε τις ρυθμισεις απο μονο του σε αυτες που ηθελε αυτο κι οχι σε αυτες που ηθελε ο χειριστης (και δε μιλαμε για ανθρωπους που ξερουν να κανουν κατι, ουτε για συστηματα που απλα καποιος παιζει ενα παιχνιδι). btw ισως απο bug -γιατι οι nvidia drivers δεν υποστηριζουν κατι τετοιο- καποια στιγμη δουλευε δυο οθονες σε διαφορετικες αναλυσεις ως επεκταση η μια της αλλης...

Link to comment
Share on other sites

 

 nvidia (gt640) κανα δυο φορες αλλαξε τις ρυθμισεις απο μονο του 

 

 (και δε μιλαμε για ανθρωπους που ξερουν να κανουν κατι,

 

επελεξε ενα

Νομιζω το προβλημα σου δεν ειναι των driver :)

Link to comment
Share on other sites

290X. Στους επεξεργαστές δεν υπάρχει δίλημμα, σε 4690Κ πας, δεν έχει καμιά σχέση ο 8350 είναι κατηγορία i3 πάνω κάτω.

 

Γιατί την 290χ?

 

O 4690k κοστίζει 80 ευρώ παραπάνω + ότι μια μητρική με z97 chipset θα χρειαστώ πάνω από 120 ευρώ.Μήπως είναι καλύτερος ο 8350 με μια μητρική στα 100 ευρώ,σύνολο 300ευρώ?

Πάντως βλέπω ότι πάνω κάτω στα ίδια fps παίζουν..

 

 

Το έχω διαβάσει ότι ο intel βγάζει πιο πολύ δύναμη σε κάθε πυρήνα για προγράμματα κλπ αλλά αξίζει για gaming + ότι θα δώσω ένα 100αρι παραπάνω εννοώ και με την διαφορά της μητρικής και θα έχω 4πύρηνο επεξεργαστή..είναι και αυτό το ψυχολογικό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν η ερωτηση ηταν για μια οθονη εστω και υψηλης αναλυσης θα εμοιαζε με το κλασικο nvidia vs amd αλλα λογο οτι θες 3 οθονες νομιζω η amd δινει μεγαλυτερη ευελιξια επιλογων (εχω κατασιχτιρισει το οτι η nvidia δεν υποστηριζει διαφορετικες πολωσεις και αναλυσεις γιατι ηθελα κι εγω με αλλη μια καρτα να βαλω δυο επι πλεον οθονες αλλα οχι βεβαια αλλες δυο σε 2560χ1440 (δε με λενε Ωναση) αλλα 1440χ900 περιφεριακες καθετα κι η δικη μου κεντρο οριζοντια ωστε να παρω 4360 Χ 1440 κι εφαγα πορτα, κατι που οι amd το υποστηριζουν μια χαρα...

Ωραια καρτα η 970, αλλα σε τετοια setup η 290 ακουγεται φιλικοτερη (βασικα οι δυνατοτητες και οι drivers ειναι το ζουμι)

Απο την αλλη για 1080 που θες εσυ δε βλεπω να υπαρχουν και αλλοι διαφορετικοι συνδυασμοι

 

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ταιριάξω διαφορετικές οθόνες όπως είπα.Το θέμα είναι να πάρω κάτι που θα κρατήσει όσο περισσότερο γίνεται για αυτές τις αναλύσεις.

Πάντως βλέπω ότι η πλειοψηφία προτιμά 970,δεν ξέρω...

 

Link to comment
Share on other sites

Gaming σε 3 οθόνες και σκοντο για 100 ευρώ δεν πάνε μαζί,αυτό λένε απο την αρχή.εδώ θες τέτοιο συστημα για 1440p και παλι κάτι θα κόψεις.

 

Αν παίρνω καλύτερο μηχάνημα με 100 ευρώ λιγότερα και με 8 πυρήνες ίσως για τα μελλοντικά παιχνίδια (λέω εγώ τώρα)..αυτό είναι που ρωτάω..μην δώσω περισσότερα και πάρω κάτι που αποδίδει το ίδιο με κάτι φθηνότερο,κρίμα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωνεις παίρνεις ,και αυτό ισχυει και εδώ.αν νομίζεις οτι η Intel θέλει να σε κλέψει και οι άλλοι στο χαρίζουν τοτε δες τι σε συμφερει και πράξε ανάλογα.απο την αρχή ξεκινας λάθος.3 οθόνες και gaming είναι κάτι παραπανω απο premium οποτε premium πρεπει να είναι όλα.απο CPU μέχρι το κουτί.

Εγώ πιστεύω οτι ουτε με μια κάρτα απο αυτές που κοιτάς για παράδειγμα κανεις δουλεια.για μονη κάρτα, απο 980 και πανω αν δεν θες σε ενα χρονο να αλλαξεις κάρτα και να αλλαξεις σε δυο...

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

290X. Στους επεξεργαστές δεν υπάρχει δίλημμα, σε 4690Κ πας, δεν έχει καμιά σχέση ο 8350 είναι κατηγορία i3 πάνω κάτω.

 

Το εχεις δοκιμασει και το λες με τοση σιγουρια? Γιατι ολο τον χειμωνα τον εβγαλα με 8320+sapphire290vaporx σε αναλυση 2560*1600 και ολα τερμα! Μεσο ορο ειχα 50fps σε ολα τα games που παιζω crysis farcry.Με τον intel θα εχει πιο σταθερα minimum fps, αλλα οχι οτι ο amd ειναι unplay cpu!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.