Jump to content


απορία για σκορ σε μετροπρογράμματα γραφικών .


Recommended Posts

γεια σας . σε λίγο καιρό θα αναβαθμίσω την κάρτα. βλέπω ότι οι καινούργιες έχουν το τετραπλάσιο σκορ από την δικιά μου . (9080τι σε σχέση με την 7850)

αυτό που έχω απορία είναι ::  πέρα από το ρυθμό gigatexel per sec,  memory bandwith και το μέγεθος της μνήμης που είναι σίγουρα καλύτερα το σκορ μετράει πιο πολύ τα έξτρα φίλτρα (πχ antializing απο 4x σε 8 χ και ανισοτροπικ ) ή πιο πολύ τα βασικά ( αναλυση και textures ) ,ή και τα δύο ???? ξέρετε σε πιο ποσοστό /???

εννοώ ότι τα πρώτα φίλτρα δεν είναι τόσο απαραίτητα ενώ τα δεύτερα είναι πιο πολύ βασικά . εαν το σκορ αφορά πιο πολύ τα δεύτερα και έχεις μια βελτίωση 400/100 αξίζει κατά πολύ η αναβάθμιση .

εαν όμως το σκορ αυξάνει τόσο πολύ από τα πρώτα φίλτρα που έγραψα τότε δεν αξίζει τόσο πολύ η αναβάθμιση .

 

για παράδειγμα θυμάμαι δυο γενιές στην amd  είχαν διαφορά πιο πολύ στο ανισοτροπικ φιλτεριν και όχι στην ανάλυση και στα τεξελ και στα textures .

 

 

επίσης και κάτι παρενθετικό . η κάρτα μου  είχε διαφορά στο score 400/100 ενώ στο παιχνίδι με ουλτρα σεττινκς αλλά στην 1920x1080 ανάλυση (που δεν μετράει η μνήμη τόσο ) είχαν μόνο 50 frames διαφορά . από 50 σε 100 στην 980ti . δηλαδή σε πρακτικά frames δεν είχαν τόσο μεγάλη διαφορά .

 

γνωρίζει κανείς τίποτα ???

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε σοβαρή κάρτα και να έχεις (R7 260+ / GTX 750+) το  Anisotropic filtering δε κόβει σχεδόν καθόλου στη πλειοψηφία των παιχνιδιών. Πάντα 16x να το βάζεις. Έχει κάποιο ελαφρύ αντίκτυπο στη VRAM αλλά όχι τρελά πράγματα.

 

To Anti Aliasing έχει μεγάλες απαιτήσεις, που ανάλογα την υλοποίηση μπορεί να κόβει από πολύ (MSAA) εώς και ελάχιστα (FXAA).

 

Κάποια πράγματα που αναφέρεις δεν βγάζουν νόημα (αυτό περί των 2 γενεών AMD/αναλύσεις κτλ).

 

Τα synthetic benchmarks (3d mark κτλ) μη σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι πώς αποδίδει η κάρτα που έχεις συγκριτικά με τη κάρτα που σκέφτεσαι να πάρεις στην ανάλυση που παίζεις σε παιχνίδια που σου αρέσουν.

 

Τα pixel/texture fillrates κτλ μεταξύ διαφορετικών καρτών μη σε απασχολούν καθόλου. Για να καταλάβεις σχετική απόδοση μεταξύ καρτών ίδιας αρχιτεκτονικής και ράτσας (π.χ. 7950 vs 7970, GTX 970 vs GTX 980) δες το 1o spoiler. Αλλιώς τα "specs" δεν έχουν σχεδόν καμία σημασία (δε μπορείς να συγκρίνεις την 7950 vs την 970 π.χ. κοιτάζοντας τους πόσους shaders έχουν) ή το texture fillrate.

 

 

επίσης και κάτι παρενθετικό . η κάρτα μου  είχε διαφορά στο score 400/100 ενώ στο παιχνίδι με ουλτρα σεττινκς αλλά στην 1920x1080 ανάλυση (που δεν μετράει η μνήμη τόσο ) είχαν μόνο 50 frames διαφορά . από 50 σε 100 στην 980ti . δηλαδή σε πρακτικά frames δεν είχαν τόσο μεγάλη διαφορά .

 

Τα synthetic benchmarks είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να κάνουν καλό scale. Τα παιχνίδια όχι. Μία κάρτα που μπορεί να έχει 4 φορές μεγαλύτερο 3dmark σκορ μπορεί να είναι 40% μόνο πιο γρήγορη σε ένα παιχνίδι, 100% πιο γρήγορη σε άλλο ή καθόλου σε ένα τρίτο. Εξαρτάται από το πόσο καλό scaling έχει η μηχανή γραφικών του παιχνιδιού και άμα υπάρχουν άλλα bottlenecks (CPU / RAM/ VRAM κτλ).

 

 

 

Οπότε για ίδια αρχιτεκτονική:

 

Αριθμός Shaders

 

More = Better (πάντα για ίδια αρχιτεκτονική). Η απόδοση αυξάνεται σχεδόν γραμμικά από λίγους > αρκετούς shaders (δλδ 1000 shaders  VS 500 shaders στα ίδια ρολόγια, 2x απόδοση) αλλά συγκλίνει κάπως στα πολλά shaders (2000 vs 1000, 1.7x απόδοση). Τα νούμερα είναι υποθετικά προφανώς.

 

Τι σημαίνει αυτό; Ότι οι πολύ φτηνές κάρτες δεν αξίζουν, οι μεσαίες κάρτες είναι καλύτερο performance/$, οι ακριβές αν και πιο γρήγορες δεν έχουν τοσο καλό performance/$.

 

Ρολόγια (πυρήνας)

 

Higher = Better. Δε χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να καταλάβεις ότι μία 980 στο 1.2 GHz είναι πιο γρήγορη από μία 980 στο 1GHz. Η απόδοση δεν είναι γραμμική με τα ρολόγια. Π.χ ένα 20% οverclock (από 1GHz στο 1.2GHz) δε θα σου δώσει 20% απόδοση, πιο κοντά στο 10% θα είναι.

 

Οπότε άμα δε θες να κάνεις overclock για κάποιο λόγο, και είσαι μεταξύ των Α και Β R9 290, που έχουν παρόμοια ψύξη και τιμή, με την Α να εχει πιο ψηλά ρολόγια, πάρε την Α.

 

Bus Width

 

Larger = better. Σε κάποια φάση και ύστερα, ανάλογα και το παιχνίδι/ανάλυση δεν έχει σημασία. Γενικά το bus width παίζει ρόλο στις υψηλές αναλύσεις (1440p+) και αυτό λαμβάνοντας υπόψιν τη ταχύτητα της VRAM.

 

Ρολόγια VRAM

 

Higher = Better. Δεν αυξάνει ιδιαίτερα την απόδοση της κάρτας, για αυτό προτεραιότητα έχει το overclock στο πυρήνα. Δε σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η απόδοση της VRAM αυτής καθ'αυτής, αλλά το γινόμενο Bus width x VRAM clock.

 

Οπότε μία κάρτα με 256bit διάυλο και 1500ΜΗz VRAM έχει (256 x 1500) / 2 =  192GB/s bandwidth.

 

Μία παρόμοια κάρτα (ίδια αρχιτεκτονική/shader/core clocks) με 512bit διαύλο και 1000ΜΗz VRAM έχει (512 x 1000)/2 = 256GB/s bandwidth.

 

 

Είδος VRAM

 

Άμα δεις DDR3 στη κάρτα βάφτη μπλέ και πέτα την. HBM και GDDR5 μόνο.

 

Μέγεθος VRAM

 

Άμα ένα παιχνίδι στην ανάλυση και settings που παίζεις θέλει 1.5GB VRAM, μία 2GB κάρτα με μία 12GB κάρτα ίδιων προδιαγραφών δε θα έχει καμία διαφορά στην απόδοση. Συγκριτικά με μία 1GB όμως και ανάλογα το παιχνίδι, μπορεί να έχει από ελάχιστες διαφορές εώς και τεράστιες. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ήταν δύο κάρτες ίδιας κατηγορίας διαφορετικής γενιάς . η 5850 και η 6950. μεταξύ τους είχαν ουσιαστική  δαιφορά στις επιδόσεις του ανισοτροπικ φιλτεριν . γεγονός που δεν έκανε συμφερουσα την αναβάθμιση από την 5850 στην 6950 . στην επόμενη γενιά όμως οι επιδόσεις ανέβηκαν 15/100 σε όλους τους τομείς γενικά. πιο συμφέρουσα η διαφορά και η αναβάθμιση .

 

με τις αναλύσεις τι δεν κατάλαβες ??? το παιχνίδι έτρεχε σε 1920 χ 1080 και όχι σε 2560 χ 1440 που μετράει η έξτρα μνήμη της 980 τι .

 

γιατί δεν μπορείς να σγκρίνεις διαφορετικής αρχιτεκτονικής ίδια  μεγέθη ??? (textures filrate )

 

τα έξτρα φίλτρα τι ποσοστό του σκορ είναι ???? εννοώ τα πρώτα που αναφέρω , που είναι πιο περιττά .στο firestrike για παραδειγμα.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

ήταν δύο κάρτες ίδιας κατηγορίας διαφορετικής γενιάς . η 5850 και η 6950. μεταξύ τους είχαν ουσιαστική  δαιφορά στις επιδόσεις του ανισοτροπικ φιλτεριν . γεγονός που δεν έκανε συμφερουσα την αναβάθμιση από την 5850 στην 6950 . στην επόμενη γενιά όμως οι επιδόσεις ανέβηκαν 15/100 σε όλους τους τομείς γενικά. πιο συμφέρουσα η διαφορά και η αναβάθμιση .

 

 

Το ξαναλέω, το ΑF δε παίζει πλέον ρόλο στην απόδοση. Δες παράδειγμα εδώ, 1 FPS διαφορά από 0 σε 16x. To ίδιο γίνεται σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια και με όλες τις σύγχρονες κάρτες. Τρέξε ένα benchmark ενός παιχνιδιού και θα δεις.

 

 

με τις αναλύσεις τι δεν κατάλαβες ??? το παιχνίδι έτρεχε σε 1920 χ 1080 και όχι σε 2560 χ 1440 που μετράει η έξτρα μνήμη της 980 τι .

 

Λες το εξής:

 

 

για παράδειγμα θυμάμαι δυο γενιές στην amd  είχαν διαφορά πιο πολύ στο ανισοτροπικ φιλτεριν και όχι στην ανάλυση και στα τεξελ και στα textures .

 

Το οποίο δε βγάζει νόημα. Άμα εννοείς στην απόδοση που πάλι λάθος κάνεις. Το AF εδώ και γενιές καρτών έχει μηδαμινό αντίκτυπο στην απόδοση. Εκτός άμα είναι κάποιο παιχνίδι κακογραμμένο, μία 6950 συγκριτικά και με μία R9 290 θα χάσουν ελάχιστα FPS από 0 σε 16x AF. Μία 290 όμως από 1080p σε 1440p θα χάσει πες 30-40% στην 6950 όμως θα είναι slideshow.

 

 

γιατί δεν μπορείς να σγκρίνεις διαφορετικής αρχιτεκτονικής ίδια  μεγέθη ??? (textures filrate )

 

Γιατί δεν είναι αντιπροσωπευτικά της απόδοσης της κάρτας. Παράδειγμα:

 

R9 280X Texture fill rate: 140.8 GTexel/s

 

GTX970 Texture fill rate: 134.2 GTexel/s

 

Είναι η 280x πιο γρήγορη από την 970 σε οτιδήποτε; Όχι.

 

Το texture fillrate σου λέει μόνο το γινόμενο του core clock x TMUs. Ακόμα και σε ίδιας αρχιτεκτονικης κάρτα μια πιο αργή μπορεί να έχει μεγαλύτερο fillrate από μια πιο γρήγορη γιατί το fillrate αυτό δεν εξαρτάται από την ποσότητα  (ή την απόδοση) των shaders αλλά πόσα TMUs έχει η κάρτα.

 

 

α έξτρα φίλτρα τι ποσοστό του σκορ είναι ???? εννοώ τα πρώτα που αναφέρω , που είναι πιο περιττά .στο firestrike για παραδειγμα.

 

Δεν είναι το ίδιο ανά κάρτα. Σε onboard π.χ. μπορεί το AF να κόψει 10%, σε μία 970 1%. Ή AA σε μία GTX760 να κόψει 40% αλλά σε μία titan X 20%. Και το AF δεν είναι περιττό. Εκτός άμα θεωρείς την αριστερή είκόνα εδώ αποδεκτή.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Λες το εξής:

 

 

Το οποίο δε βγάζει νόημα. Άμα εννοείς στην απόδοση που πάλι λάθος κάνεις. Το AF εδώ και γενιές καρτών έχει μηδαμινό αντίκτυπο στην απόδοση. Εκτός άμα είναι κάποιο παιχνίδι κακογραμμένο, μία 6950 συγκριτικά και με μία R9 290 θα χάσουν ελάχιστα FPS από 0 σε 16x AF. Μία 290 όμως από 1080p σε 1440p θα χάσει πες 30-40% στην 6950 όμως θα είναι slideshow.

 

να σου πω το σκεπτικό μου το οποίο το έμαθα μετά από αρκετά χρόνια . γιατί στις δύο πρώτες ,αγόρασα τη μια μετά την άλλη χωρίς να κοιτάω πόσο βελτίωση στις επιδόσεις έχει .

α) για να πάρω μια κάρτα πρέπει να κοιτάξω πόσο βελτίωση έχει σε σχέση με αυτή που έχω .

β) οι πιο βασικές επιλογές για εμένα , με αυτά που ξέρω , 1) δύναμη στην ανάλυση  

                                                                                             2) μνήμη

                                                                                             3) να μπορεί να παίζει τέρμα τα textures .

αυτά με ενδιαφέρουν πιο πολύ . όλα τα υπόλοιπα φίλτρα δεν τα πολύ επιλέγω. όταν ασχολιόμουν πολύ τότε η μόδα ήταν το antializing . σήμερα που παίζω σε 2560 χ 1440 δεν με πολύ ενδιαφέρει. άντε να το βάλω σε 2χ .

ένα φίλτρο μόνο που έχω δει και είδα διαφορά ήταν μόνο στο bf4  το resolution scaling . μόνο όταν το έβαλα στο 200 /100 είδα διαφορά και μου άρεσε . εγώ το παίζω στο 100/100. μόλις το έβαλα στο 200/100 από τα 100 φραμες έπεσε στα 8 και κόλλαγε. μάλλον ήταν θέμα μνήμης . αλλά δεν το βλέπω συχνά σε άλλα παιχνίδια. δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ .

γ) με βάση τα παραπάνω κοίταξα τη διαφορά απόδοσης μεταξύ της 6950 και 5850 που είχα . από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι είχαν διαφορά μόνο στο χειρισμό του ανισοτροπικ φιλτεριν .

αυτή ήταν η βασική διαφορά της γενιάς 69χχ και της 58χχ . σε όλα τα υπόλοιπα η διαφορά ήταν μηδαμινή για μια γενιά και καινούργια κάρτα με 350 ευρώ .

δ) στην επόμενη γενιά την πολυδιαφημισμένη 7970 ανέβηκαν τα πάντα , σε όλες τις κατηγορίες . μνήμη. textures .δύναμη επεξεργαστή  . δύναμη στην μεγάλη ανάλυση (δεν ξέρω να το πω με τεχνικούς όρους ) .ανισοτροπικ . κάπου σε επίσημο περιοδικό ή site είχα διαβάσει ότι η διαφορά με την προηγούμενη γενιά ήταν τουλάχιστον 15/100 σε όλους τους τομείς . άρα άξιζε σε γενικές γραμμές μια αναβάθμιση  δύο γενιές μετά . τριπλάσια μνήμη, επεξεργαστική δύναμη , νεες τεχνολογίες .  

ε) και θέλω να καταλήξω . εάν το σκόρ από την μία γενιά στην άλλη λέει πχ στην 5850 4000 και στην 6950 6000 βαθμούς αλλά οφείλεται μόνο στην βελτίωση του χειρισμού του ανισοτρόπικ φίλτεριν ( αυτοί οι 2000 βαθμοί -  που εάν δεν το ξέρεις το που οφείλονται αυτοί οι έξτρα πόντοι  - είναι 50/100 διαφορά και λες ότι η καινούργια είναι 50/100 πιο δυνατή και λες αξίζει, την παίρνω . πέφτεις σε παγίδα. δεν θα δεις πουθενά βελτίωση . μόνο σε ανισοτρόπικ . από πχ 4 σε 16 χ . που δεν λέει και τόσα πολλά . ) δεν αξίζει να αναβαθμίσεις. ακόμα και εάν το σκόρ είναι από το 4000 στο 8000.

στ) παλιά που ήξερα το ανισοτρόπικ θεωρούνταν σημαντικό για την επεξεργασία (σαν του αντιαλαιζινκ ) των στοιχείων που βρίσκονται πίσω και πιξελιάζουν . παλιά δεν ήταν εύκολο για μια κάρτα να τρέχει το ανισοτροπικ   . αυτή ήταν και η διαφορά στην μετάβαση από 5850 σε 6970 . νομίζω αυτό διαφημίζανε. δεν ξέρω κάτι ειδικότερο .

ζ)  είχα όλες τις κάρτες από την 4870 έως την 7850 που πήρα . παλιά είχα και την χ800 αλλά δεν ήξερα τα μεγέθη , που χρησιμεύουν και τη βελτίωση μεταξύ των γενεών . την 5850 την πήρα σε σχέση με την 4870 για το direct x 11 που ήταν το άλμα το σημαντικό από τη μια γενιά στην άλλη που είχε μεγάλη διαφορά . την 6950 την πήρα γιατί έφτιαξα ένα δεύτερο πισι για λαν . και δυστυχώς άλλαξα την 6950 σε 7850 γιατί νόμισα ότι είχε πρόβλημα η κάρτα . ( υπήρχε παραμόρφωση στην οθόνη και τελικά αποδείχθηκε ότι τα σφάλμα ήταν της οθόνης και όχι της κάρτας . στην κάρτα έγινε έλεγχος  δύο φορές και δεν βρήκαν τίποτα . υπέθεσα ότι είχε κάποιο είδος προβλήματος- φαντασμα που εμφανίζεται και εξαφανίζεται τακτικά .) δεν είχα και χρήματα εκείνη την περίοδο . για αυτό και πήρα την 7850 με 1 γίγα στα 250 ευρώ γιατί το έκανα αναγκαστικά . η 6950 που είχα είχε 2 γίγα μνήμη  και δεν κόλλαγε.

 

             όλες οι κάρτες από την 4870 έως και την 7850 είχαν όλες 1 γίγα μνήμη οι βασικές εκδόσεις . δεν υπήρχε λόγος να αλλάξεις κάρτα μόνο για μνήμη για μια περίοδο 4 χρόνων .

             στο πισι που έχω στο σαλόνι που βάζω όλα τα δεύτερα -υποσυστήματα που μου μένουν από αναβαθμίσεις του κυρίως πισι και όλα τα παλιά παιχνίδια δύο - τριών χρόνων που βγάζει προσφορά το steam  . εκεί έχω την 5850 . πρέπει να την έχω πάρει πριν από 5 χρόνια . δουλεύει ακόμα . μου παίζει το advanced warfare σε 1920 χ 1080 με τα textures στο έξτρα ή στο ουλτρα . δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμίσω την 5850 που παίζει ακόμα καλά παιχνίδια στο φουλ εκεί που με ενδιαφέρει. το μόνο παιχνίδι που δεν έπαιζε και κόλλαγε ήταν το crysis 2 που θεωρείται το πιο δύσκολο παιχνίδι (εκτός του 3 ) στα γραφικά ακόμα και σήμερα . και δεν έχει και τρελά γραφικά για την δυσκολία για την επεξεργασία που χρειάζεται για να παίξει . (πιστεύω ότι το farcry 3 ,που το  έχω παίξει, έχει  πιο όμορφα γραφικά, εάν όχι τα πιο όμορφα  που έχω δει και μου παίζει χωρίς να κολλάει )

είδα ένα βίντεο ενός τύπου στο ίντερνετ που δοκίμασε την titan x στο crysis 3 σε 1920 χ 1080 όλα στο φουλ ( όλα τα φίλτρα ) και του βγάζει μόνο 54 frames per second . και έλεγε ότι πήρε κάρτα των 1300 ευρώ γιατί πίστευε ότι θα το παίζει τουλάχιστον με 140 στο 1920 χ 1080 . και απόρησε με το αποτέλεσμα.

κατάσταση είναι αυτή ??? κάρτα των 1300 ευρώ και δεν παίζει τουλάχιστον με 120 frames όλα στο τέρμα στην μικρή - mainsteam ανάλυση ??? ( είναι το πιο δύσκολο παιχνίδι βέβαια )

              και θέλω να το συνδυασω . είναι κρίμα 1300 ευρώ και να μην παίζει καλά στα παιχνίδια. εάν η μισή δύναμη της τιταν χ απορροφιέται στα πιο περιττά φίλτρα ( για εμένα ) για να παίζει το παιχνίδι (είναι και περίπτωση το crysis 3 ,δεν στέκομαι συγκεκριμένα σε αυτό ) δεν αξίζει η αναβάθμιση .

δηλαδή εάν το μισό score να αποτελεί βαθμολογία των έξτρα ή πιο εξωτικών φίλτρων ( όπως ήταν στην εποχή της 5850 το ανισοτρόπικ σε σχέση με το αντιαλα ι ζινκ ) δεν αξίζει η αναβάθμιση .

              έχω και ένα ακόμα περιστατικό . σε ένα benchmark σε ίδιο σύστημα με αλλαγές μόνο στις κάρτες γραφικών η 980 ti σε σχέση με την τιταν χ νομίζω ή η 780 τι σε σχέση με την τιταν , η διαφορά μεταξύ των δύο ήταν 2 frames per second σε ένα παιχνίδι . η διαφορά στο μετροπρόγραμμα ήταν 1000 βαθμοί . 14000 η 980τι και 15000 η τιταν χ . ούτε και εδώ συμφέρει η αλλαγή ή η επιλογή μεταξύ της 980 τι και τιταν  χ . 2 frames για 500 ευρώ διαφορά . δεν ξέρω τι θα έπαιζε εάν το βλέπαμε σε 4κ που εκεί θα μέτραγε περισσότερο η εξτρα μνήμη της τιταν . δεν ξέρω εάν στο 4κ η μια έπαιζε με 40/100 μείωση και η άλλη slideshow όπως είπες .

η) ελπίζω να μην σε κούρασα. το τελευταίο λινκ σε εμενα δεν ανοίγει . μου λέει κάτι για permmision .

πες μου τη γνώμη σου . ειδικά θέλω να μάθω το πως βαθμολογεί πχ το firestrike . εμένα  η 7850 βγάζει 4000 νομίζω και η 980 τι που μάλλον θα πάρω βγάζει 14000 . σίγουρα έχουν μεγάλες διαφορές . αλλά εάν το μισό score είναι η βαθμολογία του καινούργιου τύπου 4χ antialazing -δεν θυμάμαι πως λέγεται - δεν θα ενθουσιαστώ. σίγουρα έχουν μεγάλες διαφορές . δεν λεω κάτι παράλογο. αλλά εαν το μισό σκορ είναι  λόγω των επιδόσεων στο καινούργιο antializing  μόνο και όχι στην  μνήμη , επεξεργαστική δύναμη και textures δεν με ενθουσιάζει . άλλο είναι  η κάρτα σου να έχει  ε 2000 με 4000 χιλιάδες διαφορά σε αυτά που σε ενδιαφέρουν και άλλο να έχει  χάσμα 10000 βαθμών πάλι σε αυτά που σε ενδιαφέρουν .

η κάρτα μου σε bf4 2560 x 1440 στην αρχή με textures ultra επαιζε με 30 frames . μετά από 4 μέρες άρχισε και κόλλαγε ακόμα και εαν τα frames ήταν τα ίδια . 30 δηλαδή . δεν ξέρω τι έφταιγε. τώρα το κατέβασα στο medium και παίζει χωρίς vertical sync ( γιατί συνήθως το έχω όν ) 90 frames στην πίστα golmud με 64 άτομα.

       το πιο  φοβερό το έμαθα από ένα site όσο έψαχνα για λύση στο γιατί κολλούσε με τα ίδια frames και λίγα framedrop που είχα . έμαθα λοιπόν ότι οπτικά στο bf4 τουλάχιστον από το medium στα ultra textures  δεν υπάρχει καμία διαφορά οπτική όσο και να ψάξεις. αυτό το σεττινκ αφορά τις κάρτες με πολύ μνήμη για να φορτώνει τους shaders νομίζω από την αρχή . οπτικά δεν έχει καμιά διαφορά . στο advanced warfare από την άλλη από τα medium textures στα έξτρα η οπτική διαφορά είναι χαώδης. εκεί έχει διαφορά . ακόμα και τα σκοπευτικά είναι πιο θολά . πολύ πιο θολά .  

και κάτι τελευταίο. Με ενδιαφέρει επίσης να μάθω  είναι το πόση διαφορά θα υπάρχει μεταξύ των 4 γίγα hbm και των 6 γίγα gddr5 . και αυτό επίσης θέλω να το μάθω . γιατί η μνήμη λόγω της 2560 χ 1440 με ενδιαφέρει. η κάρτα μου νομίζω ότι κολλάει λόγω μνήμης πιο πολύ και όχι λόγω επεξεργαστικής δύναμης .

 

        αυτά . περιμένω γνώμη . γιατί βλέπω ότι γνωρίζεις κιόλας.

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

To resolution scaling είναι ένα είδος supersampling. Όταν λες 200% resolution scaling και παίζεις σε 2560x1440 το παιχνίδι ουσιαστικά το κάνει render σε 5120x2880 και μετά downscale σε 1440p. Τουτέστιν το παιχνίδι ουσιαστικα σαν να παίζει σε >4K ανάλυση, αμφιβάλω να ήταν playable σε μία 6950.

 

Α) Σωστά

 

Β) Το 2) και 3) είναι αλληλένδετα. Για να παίζεις τα νέα παιχνίδια σε Ultra textures χρειάζεσαι δυνατή κάρτα με αρκετή μνήμη.

 

Γ) Λάθος. Διαφορετική αρχιτεκτονική, διαφορετική απόδοση, διαφορετική κατανάλωση, διαφορετικά feature sets...διαφορετικές τελείως κάρτες. Η 6950 ήταν αρκετά πιο δυνατή από την 5850 στα πάντα.

 

Ε) Δεν ισχύει αυτό. Ξέχνα τελείως το AF, ίσως είχε σημασία το 2000, τώρα δεν έχει. Βάζε το πάντα x16. Επίσης ξέχνα τελείως το 3dmark. Δες benchmark σε παιχνίδια που παίζεις και άμα έχει στην ανάλυση που παίζεις. Η κάρτα που έχεις παίζει ακομα τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν στην ανάλυση σου με κάποιους συμβιβασμούς που δε σε πειράζει; Μην αλλάξεις. Άρχισε να γερνάει και δεν είσαι ευχαριστημένος; Βάλε ένα budget, δες benchmarks παιχνιδιών και πάρε την καλύτερη στα λεφτά σου. Γενικά από 6950 σε οτιδήποτε πάνω από R9 280X/GTX 770 είναι διαφορά που φαίνεται.

 

Άσε την titan X. Άμα το φυσάς το $ περίμενε να δεις τι θα λέει η 980ti / Fury ή πώς στο διαολο θα λένε την HBM κάρτα η AMD.  Και ναι, κάποια είδη ΑΑ έχουν την δυνατότητα να γονατίζουν οποιαδήποτε κάρτα, αλλά είναι χαζό να το βάζεις γιατί η βελτίωση στα γραφικά δεν αξίζει το χτύπημα στην απόδοση. MSAA x4 για 1080p -1440p είναι υπεραρκετά κατά τη γνώμη μου.

 

Η) Όχι, τη διαφορά που βλέπεις στο 3dmark δεν είναι το νέο AA ή ότιδήποτε. Το benchmark τρέχει την ίδια ρουτίνα σε όλες τις κάρτες, με λίγα λόγια το ίδιο AA. Υπάρχουν κάποια διαφορετικά είδη ΑΑ ανάλογα τη κάρτα (MXAA / TFAA κτλ) αλλά δε θα τα δεις στα μετροπρογράμματα, αυτά τρέχουν το ίδιο είδος ΑΑ για να μπορεί να είναι συγκρίσιμες οι κάρτες μεταξύ τους.

 

Για 2560x1440 θες R9 290 / GTX 970 και πάνω. Όπως ανέφερα και πριν, άμα έχεις φράγκα και υπομονή περίμενε να δεις τι θα λένε οι 2 νέες κάρτες ή άμα το rebrand των R9 290 με 8GB έχουν παρόμοια τιμή με τις 290 4GB του σήμερα. Η κάρτα σου δε κολλάει μόνο λόγο μνήμης. Η 6950 είναι καλή κάρτα, παίζει ακόμα κάπως στα 1080p αλλά όχι σε 1440p.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση .

δηλαδή η 980 τι είναι 4,5 φορές πιο δυνατή σε σχέση με την κάρτα μου ???? εάν τρέχει το ίδιο benchmark σε όλες τις κάρτες , όπως λες , τότε η 980 τι είναι πιο δυνατή περίπου τέσσερις φορές από τη δικιά μου . άρα αξίζει την αναβάθμιση.

    η κάρτα που έχω τώρα είναι η 7850 . 1 γίγα .

    δοκίμασα λίγο το bf4 και από το medium στο ultra textures νομίζω ότι είδα διαφορά . ήταν πιο καλά στο ούλτρα. αλλά δεν είμαι σίγουρος. το λένε αρκετοί πάντως ότι διαφορά μεταξύ του μιντιουμ και του ούλτρα είναι η φόρτωση στους shaders λένε . οπιτκά δεν καταλαβαίνουν διαφορά. εγώ νομίζω ότι είδα.

α) γιατί να ξεχάσω το 3d mark ??

B) στα benchamrk των παιχνιδιών οι διαφορές είναι ακόμα πιο μικρές . από την 7850 στην 7970 GHZ edition  μπορεί να δεις 8  frames διαφορά . και στα χρήματα μπορεί να υπάρχει διαφορά ανάλογα με την υλοποίηση μέχρι και 150 ευρώ . στη μόνη οριακή περίπτωση που μετράει η διαφορά των 8 frames είναι από το unplayable στο playable . εκεί στο όριο που αρχίζει και κολλάει το παιχνίδι .

   διαβάσα εδώ στο εργαστήρι ότι η amd λόγω του direct x 12 μπορεί να έχει και βελτιώσεις έως και 400 / 100 . ενώ ταυτόχρονα η nvidia μέχρι 120 /100. τόσο καλό θα κάνει το direct x 12 στην amd  ???

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικό 980 με 7850 εδώ. Σε 1080p είναι 2-3 φορές πιο γρήγορη, η διαφορά σε 1440p θα είναι ακόμα μεγαλύτερη.

 

Η 7970GHz (R9 280X) είναι 1.5 - 2 φορές πιο γρήγορη από αυτή που έχεις.

 

Αυτό που λες για το DX12 δεν ισχύει. Κάποιοι επεξεργαστές της AMD θα παίζουν καλύτερα με dx12 στα παιχνίδια αλλά μέχρι εκεί. Ότι διαφορές βλέπεις στις AMD κάρτες τώρα στα Wιndows 10 από win7 σε μερικά παιχνίδια ευθύνεται ο driver. Απλά κάποια feature sets του DX12 τα υποστηρίζει ήδη  η AMD ενώ κάποια άλλα η NVIDIA.  

Link to comment
Share on other sites

για δείξε μου λίγο τη φωτό που έλεγες στο τελευταίο λίνκ λίγο πιο πάνω να καταλάβω τι εννοούσες.

σε κάποια benchmark , δεν θυμάμαι τα παιχνίδια και την ανάλυση, η διαφορές ήταν σχετικά μικρές . γύρω στα 8 frames . δεν ήταν χαώδεις όσο αυτές που βάζεις με την 980 .

γιατί να ξεχάσω το 3d mark ??

εάν μπορείς να βοηθήσεις ρίξε και μια ματιά εδώ . μιας και ξέρεις.

 

http://www.thelab.gr/topic/142964-2560-x-1440-παιχνίδια-και-μια-απορία-για-ανάλυση/

 

δες και εδώ για παράδειγμα. στο 0.20 τρεις γενιές καρτών γραφικών και ούτε 8 frames διαφορά . τις έχω και τις τρεις.

 

https://www.youtube.com/watch?v=7BeKb9M5zV0

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

έχεις ρωτήσει πόσες φορές γιατί να ξεχάσεις το 3d mark.σου απαντάει και συνεχίζεις το ίδιο βιολί.ακριβώς ίδια στάση κράτησες και στο άλλο θέμα.

Και για να είμαι on topic, ποιος σου είπε ότι Κάθε γενιά θα είναι και μια φορά καλύτερη; διάβασα απο την αρχή και πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς είναι το ερώτημα σου.

Επίσης το ανισοτροπικο που λες συνέχεια , δεν είναι spec των καρτώω.οπότε κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

γομαρ δεν σε ξέρω αλλά δεν σου έχω δώσει δικαιώματα και σε παρακαλώ να είσαι πιο ευγενικός . 

 

δεν μου έχει απαντήσει γιατι να ξεχάσω το 3dmark .

εννοείται ότι όταν κάνεις αναβάθμιση πρέπει να έχεις και κάποια βελτίωση στο τομέα των επιδόσεων όχι απλά να αγοράσεις μια καινούργια κάρτα για το τίποτα. να έκαναν 40 ευρώ λες εντάξει . όταν κάνουν 400 ευρώ ποιος ο λόγος να κάνεις αναβάθμιση με 2 frames διαφορά από την προηγούμενη γενιά ??

 

θυμάμαι το ανισοτροπικό φίλτρο το διαφημίζανε σαν την βελτίωση στις επιδόσεις μεταξύ της 69χχ και 58χχ. για αυτό το αναφέρω.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Σου εχει απαντησει γιατι να ξεχασεις το 3dmark.Παρτα ολα απο την αρχη και θα βρεις την απαντηση σου :)
Το αν θα δωσεις 400Ε για 2 frames παραπανω η για 20,το ξερεις ΜΟΝΟ εσυ...Για αυτο υπαρχουν τα reviews για να βλεπεις τις διαφορες στις εφαρμογες που σε ενδιαφερει.
Απο εκει και περα , συνεχιζω να μη καταλαβαινω...Σε υποχρεωνει κανενας να κανεις αναβαθμιση 400Ε για 2 fps ? Μην την κανεις.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

δεν μου έχει απαντήσει για το 3d mark  . μιας και είσαι πιο ειδήμονας από εμένα πες μου που το λέει να το ξαναδιαβάσω .

δεν σε έχει προσβάλει κανείς για να αρπάζεσαι και να κρίνεις τον οποιοσδήποτε . 

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Τα synthetic benchmarks είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να κάνουν καλό scale. Τα παιχνίδια όχι. Μία κάρτα που μπορεί να έχει 4 φορές μεγαλύτερο 3dmark σκορ μπορεί να είναι 40% μόνο πιο γρήγορη σε ένα παιχνίδι, 100% πιο γρήγορη σε άλλο ή καθόλου σε ένα τρίτο. Εξαρτάται από το πόσο καλό scaling έχει η μηχανή γραφικών του παιχνιδιού και άμα υπάρχουν άλλα bottlenecks (CPU / RAM/ VRAM κτλ).

1η απαντηση.
Το τι κανω με αλλους δε σε αφορα.Αν εχεις προσωπικο προβλημα μαζι μου , report.Απο εκει και περα , ΑΝ θες , απαντα στα ερωτηματα μου.
Link to comment
Share on other sites

η απορία του θέματος πιο συγκεκριμένα είναι ::

σε μετροπρογράμματα γραφικών , όπως το firestrike , καθορίστε εαν μπορείτε το ποσοστό συμμετοχής στην ολική βαθμολογία του κάθε φίλτρου της κάρτας ή του προγράμματος .

με αποτέλεσμα να μπορείς να δεις το ποσοστό αύξησης από τη μια γενιά καρτών στην επόμενη που οφείλεται .

εαν η 290χ έχει σκορ 4000 ενώ η 7970 έχει σκορ 3000 να δεις που οφείλεται αυτό ακριβώς και εαν σε συμφέρει η αγορά της επόμενης . εαν δηλαδή η διαφορά του σκορ (1000 βαθμοί ) οφείλεται επειδή η κάρτα είναι 30/100 πιο δυνατή στο tessalation από το 4χ στο 8χ , δεν αξίζει κατ εμε να δώσεις 400 ευρώ να αγοράσεις την καινούργια μόνο για αυτή την αύξηση .

     δεν ασχολούμαι με τις προσωπικές σου σχέσεις .  Κρίνεις ουδέτερα άτομα και χωρίς να στο ζητάει κανένας. πετάγεσαι και προσβάλεις . δεν μιλάω για τις προσωπικές σου σχέσεις. στο thread με το need for speed κατέκρινες ουδέτερο χρήστη . όχι φίλο σου .  

 

 

   δεν σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις κάρτα 400 ευρώ αλλά πιο το νόημα για αναβάθμιση για 2 frames ???

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι απο κινητο και απλα δε μπαινω στη διαδικασια τωρα να κανω ξεκαθαρισμα. Εχετε καποια λεπτα μεχρι να παω στο pc να κανετε εντιτ τα ποστ με τους χαρακτηρισμους. Αν δε το κανετε θα κανω εγω το ξεκαθαρισμα. Οποιος καταλαβε καταλαβε...

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος της αντιπαράθεσης κλείνει εδώ.

 

Σημειώνω κάτι που αφορά σε όλους. Όταν επεμβαίνει ένας διαχειριστής και ζητά να αποκλιμακώσετε την ένταση, είναι απρεπές και αντιπαραγωγικό να απαντάτε με αυτόν τον τρόπο. Δε χρειάζεται δημόσια δήλωση μετάνοιας, απλά να περιορίσετε λίγο την ένταση.

 

Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα με τον τρόπο που εκφράζεται κάποιο άλλο μέλος, αναφέρατε το μήνυμα που σας ενοχλεί και πηγαίνετε παρακάτω. Οι νουθεσίες και οι χαρακτηρισμοί δεν επιτρέπονται.

 

Παρακαλώ και πάλι θερμά τους δύο εμπλεκόμενους να αφαιρέσουν τις πιο οξείες εκφράσεις από τα μηνύματά τους. Θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως, όπως είμαι σίγουρος θα κάνουν και οι υπόλοιποι αναγνώστες του φόρουμ.

 

Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πες τε μου ποιες είναι οι εκφράσεις και θα τις κάνω αναίρεση .

 

Edit by acct:

Σας γλύτωσα από τον κόπο. Όπως θα είδατε όλοι, απομακρύνθηκαν μερικά μηνύματα και διεγράφησαν μερικές ατυχείς εκφράσεις. Αν θέλετε να συνεχίσετε τη συζήτηση, η αντιπαράθεση είναι ευπρόσδεκτη, εφόσον είναι γόνιμη και μέσα στα όρια της ευπρέπειας.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

παίδες ξέρει κανείς από πιο πρόγραμμα είναι τα γράμματα πάνω αριστερά ???

νομίζω το msi afterburner δεν τα δείχνει τόσο ευανάγνωστα .

 αυτό τα δείχνει πολύ καλά . μπορείτε να μου πείτε ποιο είναι ???

post-44129-0-76009300-1433082112_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.