Jump to content



Recommended Posts

  • 3 weeks later...

παίδες έχω τρεις απορίες , μπορείτε να βοηθήσετε ??

α) χρειάζετε να έχουμε το δίσκο φορμαρισμένο στο φορμάτ που χρειάζεται για τα Windows 10 ??? εγώ το έχω με το παλιό φορμάτ των δίσκων για τα Windows 7 .

B) επιλέγουμε ποια έκδοση θέλουμε ή όλοι κάνουμε αναβάθμιση σε Windows 10 home ??

γ) τα προγράμματα και τα παιχνίδια που έχουμε θα παίζουνε ή πρέπει να κάνουμε επανεγκατάσταση ???

ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχω τρεις απορίες , μπορείτε να βοηθήσετε ??

α) χρειάζετε να έχουμε το δίσκο φορμαρισμένο στο φορμάτ που χρειάζεται για τα Windows 10 ??? εγώ το έχω με το παλιό φορμάτ των δίσκων για τα Windows 7 .

B) επιλέγουμε ποια έκδοση θέλουμε ή όλοι κάνουμε αναβάθμιση σε Windows 10 home ??

γ) τα προγράμματα και τα παιχνίδια που έχουμε θα παίζουνε ή πρέπει να κάνουμε επανεγκατάσταση ???

ευχαριστώ .

Τα Windows 10 δουλεύουν και σε GPT και σε MBR διαφορφωμένους δίσκους. Εάν θέλεις και recovery partition θα πρέπει να τα αφήσεις να το φτιάξουν.  Η έκδοση των 10 που θα πάρεις με την αναβάθμιση εξαρτάται από την έκδοση των 7/8/8.1 που έχεις (πχ τα home γίνονται home και τα professional γίνονται professional). Τα περισσότερα προγράμματα και παιχνίδια θα παίζουν κανονικά, σε κάποια ίσως να χρειαστεί να τα τρέξεις σε compatibility mode. Εάν είχες κάνει τη διαδικασία της κράτησης και δε σου ανέφερε πρόβλημα ασυμβατότητας, μάλλον είσαι εντάξει. Προφανώς εάν κάνεις ξανά format το δίσκο, θα χρειαστούν όλα επανεγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 10 δουλεύουν και σε GPT και σε MBR διαφορφωμένους δίσκους. Εάν θέλεις και recovery partition θα πρέπει να τα αφήσεις να το φτιάξουν.  Η έκδοση των 10 που θα πάρεις με την αναβάθμιση εξαρτάται από την έκδοση των 7/8/8.1 που έχεις (πχ τα home γίνονται home και τα professional γίνονται professional). Τα περισσότερα προγράμματα και παιχνίδια θα παίζουν κανονικά, σε κάποια ίσως να χρειαστεί να τα τρέξεις σε compatibility mode. Εάν είχες κάνει τη διαδικασία της κράτησης και δε σου ανέφερε πρόβλημα ασυμβατότητας, μάλλον είσαι εντάξει. Προφανώς εάν κάνεις ξανά format το δίσκο, θα χρειαστούν όλα επανεγκατάσταση.

 

Μπορεις να πεις λιγο την διαφορα τους?  Εγω που πηγα να κανω clean install μου εβγαλε το μυνημα οτι δεν ειναι GPT (η μηπως MBR) . Τελος παντων καθαρο install δεν εγινε , αλλα αντιθετα δεν ειχαν κανεναν παραπονο στο να πατησουν πανω απο τα 8.1  

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

GPT είναι νεότερο και προτιμότερο, εκτός εάν υπάρχει κάποιος αποτρεπτικός λόγος.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό:

http://www.howtogeek.com/193669/whats-the-difference-between-gpt-and-mbr-when-partitioning-a-drive/

Και εάν έχεις κάποια απορία, εδώ είμαστε :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα Windows 10 δουλεύουν και σε GPT και σε MBR διαφορφωμένους δίσκους. Εάν θέλεις και recovery partition θα πρέπει να τα αφήσεις να το φτιάξουν.  Η έκδοση των 10 που θα πάρεις με την αναβάθμιση εξαρτάται από την έκδοση των 7/8/8.1 που έχεις (πχ τα home γίνονται home και τα professional γίνονται professional). Τα περισσότερα προγράμματα και παιχνίδια θα παίζουν κανονικά, σε κάποια ίσως να χρειαστεί να τα τρέξεις σε compatibility mode. Εάν είχες κάνει τη διαδικασία της κράτησης και δε σου ανέφερε πρόβλημα ασυμβατότητας, μάλλον είσαι εντάξει. Προφανώς εάν κάνεις ξανά format το δίσκο, θα χρειαστούν όλα επανεγκατάσταση.

εννοώ τα παιχνίδια που έχουμε εγκατεστημένα ήδη θα παίξουνε μετά το upgrade???

και με το secure boot τι γίνεται ???

στο τσεκάρισμα που μου έκανε η Microsoft το πισι βγήκε οκ .

Link to comment
Share on other sites

GPT είναι νεότερο και προτιμότερο, εκτός εάν υπάρχει κάποιος αποτρεπτικός λόγος.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε αυτό:

http://www.howtogeek.com/193669/whats-the-difference-between-gpt-and-mbr-when-partitioning-a-drive/

Και εάν έχεις κάποια απορία, εδώ είμαστε :)

 

 

Ωστε ετσι , αλλα δεν λεει αμα μπορω να κανω αλλαγη στον ενδιαμεσο .... 

 

Παντος το κοιταξα και ο δισκος μου ειναι MBR ... γιατι ομως δεν με αφησε για clean install ....

post-62119-0-56811400-1437927275.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.