Jump to content



Επιλογή κουτιού για υδρόψυξη 240mm


Recommended Posts

Θέλω να αναβαθμίσω μόνο το κουτί του PC και, έχοντας σκοπό να τοποθετήσω water cooling 240 mm,  έχω καταλήξει στα παρακάτω κουτιά:

 

  1. phanteks enthoo pro
  2. fractal design ARC XL
  3. fractal design advance R5
  4. corsair C70

και το καθένα έχει κάποιο μειονέκτημα που γράφω παρακάτω:

 

  1. phanteks: θορυβώδες; (γιατί ίσως δεν καταφέρω να δουλέψει σωστά το PWM)
  2. ARC XL: πολύ βαρύ
  3. R5: για να μπει ο cooler στην οροφή πρέπει να βγει το ηχομονωτικό, οπότε θα μπαίνει σκόνη.
  4. corsair: έχει μόνο 2 usb στην πρόσοψη

 

 

Μεταξύ των παραπάνω τι θα μου προτείνατε;

 

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

Το arc midi R2 φαίνεται πολύ καλό αλλά έχει μόνο 2 front usb. Στο δικό μου κουτί, που έχει μόνο 2, έχω τραβήξει καλώδια από το πίσω μέρος -καθόλου πρακτικό.

 

Θα μπορούσα να βάλω front panel αλλά είναι +15-20€.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το R5 έχω. Και τι σε πειράζει αν μπει σκόνη? Το καθαρίζεις. Και δεν θα το κάνεις κάθε μέρα. Και υπόψιν το πάνω είναι exhaust και όχι intake.

Επίσης είναι και πιο μικρό από τα άλλα. Θέλεις μεγάλο, κανονικό ή μικρότερο κουτι?
Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ευχαριστημένος είμαι. Με το ποηγούμενι κουτί(δες σχετικό θέμα) είχα θέματα με κραδασμούς. Με αυτό δεν έχω. Αυτή τη στιγμή έχω 2 σκληρούς οπότε με παραπάνω HDD προσωπικά δεν μπορώ να σου πω τι παίζει. Έχω έναν 3ο σκληρό που κάνει κραδασμούς, αλλά φταίει αυτός και όχι το κουτί. Και μόνο του που τον βάζω έχει θέμα. Αλλά και από άλλους που διάβασα με 4 σκληρούς δεν είχαν θέμα, όχι όμως στο R5 αλλά σε άλλο Fractal. Αλλά δεν παίζει ρόλο όλα τα Fractal το ίδιο antivibration σύστημα έχουν.

 

Θα το ήθελα να σου πω την αλήθεια να είναι λίγο μεγαλύτερο στο ύψος. Αλλά αυτό εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

 

Πες όμως τι θα βάλεις μέσα. Πως και τι σκέφτεσαι να κάνεις. Ποιο είναι το σύστημά σου?

 

Edit: Αν δεν χωρά ATX τότε τι σκ@@ midi case είναι?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μ'αρεσει το fractal design advance R5. Απ' την στιγμή που θα βάλεις ψυγείο θα είναι εκτεθειμένο στην σκόνη, αλλά και τα υπόλοιπα case πάλι έχουν πάνω άνοιγμα για την τοποθέτησή του.

Στο R5 μπορείς να επιλέξεις  τι ψυγείο σε βολεύει και το υπόλοιπο μέρος το καλύπτεις με τα αποσπώμενα τμήματα για την αποφυγή της σκόνης ή σαν ηχομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι τα φίλτρα για την σκόνη αλλά κόβουν airflow. Ε δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα ε? Και να μην μπαίνει η σκόνη και καλό airlow και αθόρυβα cooler.

 

Να πω επίσης για το Fractal R5. Οι εγκωπές στα cage των δίσκων είναι μεγαλύτερες από τα υπόλοιπα της σειράς Fractal που έχουν περιορισμένο μπροστινό airflow. Το είδαν αυτό και το διόρθωσαν. (Δες βιντεάκια στο youtube)

 

Τα usb είναι σε απόσταση το ένα από το άλλο και μπορείς να βάλεις ότι usb θέλεις και είναι από την πάνω μεριά του κουτιού και αποφεύγεις έτσι σε μεγάλο βαθμό να τα διαλύσεις.

 

Έχει και fan controller. Καλός είναι. Στην μεσαία σκάλα τα μαμίσια cooler δεν ακούγονται. Στο Hight ακούγονται, αλλά σε υψηλές στροφές ποια cooler δεν ακούγονται?

 

Μέσα στην εβδομάδα θα το σουλουπώσω το κουτί γιατί το έχω χύμα. Θα συμμάσω τα καλώδια και θα βάλω και κάτι cooler που πήρα και θα βγάλω μια φωτό να το δεις. Δεν ξέρω αν το βιάζεσαι βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ευχαριστημένος είμαι. Με το ποηγούμενι κουτί(δες σχετικό θέμα) είχα θέματα με κραδασμούς. Με αυτό δεν έχω. Αυτή τη στιγμή έχω 2 σκληρούς οπότε με παραπάνω HDD προσωπικά δεν μπορώ να σου πω τι παίζει. Έχω έναν 3ο σκληρό που κάνει κραδασμούς, αλλά φταίει αυτός και όχι το κουτί. Και μόνο του που τον βάζω έχει θέμα. Αλλά και από άλλους που διάβασα με 4 σκληρούς δεν είχαν θέμα, όχι όμως στο R5 αλλά σε άλλο Fractal. Αλλά δεν παίζει ρόλο όλα τα Fractal το ίδιο antivibration σύστημα έχουν.

 

Θα το ήθελα να σου πω την αλήθεια να είναι λίγο μεγαλύτερο στο ύψος. Αλλά αυτό εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

 

Πες όμως τι θα βάλεις μέσα. Πως και τι σκέφτεσαι να κάνεις. Ποιο είναι το σύστημά σου?

 

Edit: Αν δεν χωρώ ATX τότε τι σκ@@ midi case είναι?

 

Έχω I5-4690, nvidia GTX770, 1 SSD, 3 HDD (WD black, green & red), dvd-rwr, κάρτα ήχου ASUS xonar dx, psu 750 W.

Επίσης έχω απ έξω 1 HDD που μπορεί να τον χρησιμοποιούσα στο μέλλον.

 

Σκοπεύω να βάλω water-cooling (Μέχρι 240 mm) από τις έτοιμες λύσεις που υπάρχουν. Και αυτό μπορείς να πεις ότι δε χρησιμεύει και πολύ με το σύστημά μου, αλλά πιστεύω ότι ο I5 δεν κάνει turbo-boost στα 3,9 GHz από 3,5 λόγω της θερμοκρασίας που έχει το κουτί. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία ποιον επεξεργαστή έχεις. Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με τις θερμοκρασίες, βάζεις υδρόψηξη ή μια καλή aftermarket ψύκτρα. Γούστα είναι αυτά.

 

Όσα Parts έχεις. τόσα έχω και εγώ  :) οπότε καλά είσαι.

 

Αφού δεν έχεις oc σκέψου και την περίπτωση της Η90 (με έναν 14άρι ανεμιστήρα δηλαδή) και το βάζεις πίσω και έχεις ελεύθερα τις πάνω ή τις μπροστινές θέσεις.

 

Αυτό σκέφτομαι να κάνω ή να πάω σε Noctua NH-U14S. Πω πω τώρα που την βλέπω στο eshop πήγε από τα 80+ στα 98 ευρώ. Πως ανέβηκε έτσι? 

 

Δες και το Phanteks. Ακούω καλά λόγια.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

 

Αφού δεν έχεις oc σκέψου και την περίπτωση της Η90 (με έναν 14άρι ανεμιστήρα δηλαδή) και το βάζεις πίσω και έχεις ελεύθερα τις πάνω ή τις μπροστινές θέσεις.

 

 

Το μόνο πρόβλημα με την H90 είναι ότι σε μελλοντικό σύστημα  (με το ίδιο κουτί φυσικά, αφού το κουτί σπάνια αναβαθμίζεται) μπορεί να μην αρκεί (;).

Καλύτερα από την αρχή κάτι αρκετά δυνατό.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανοιγω νεο θεμα, μιας και αυτο ειναι φρεσκο. 

 

Πανω που ειχα καταληξει σε αυτο (αποκλειστικη αγορα απο e-shop επειδη δε βολευει κατι αλλο εδω στην Αλεξανδρουπολη) , βλεπω οτι εξαντληθηκε και σημερα επικοινωνησα και ειναι αγνωστο το αν θα ξαναρθει και το ποτε (λογικα θα ερθει). 

 

Εαν ανεβω κατα ενα 20ρικο , αξιζει να παω εδω ?

 

Ειναι πραγματικα η πρωτη φορα που θελω να παρω σοβαρο κουτι , χωρις να εχω ομως αναγκη για υδροψυξεις και αλλα τετοια συναφη (αργοτερα ισως βαλω μια aftermarket ψυκτρα). Δε θελω αλλες μεσοβεζικες λυσεις στο θεμα κουτι , μιας και ειναι και κατι που βλεπω καθημερινα :)

 

ΑΝ υπαρχει κατι αντιστοιχο , ακουω προτασεις! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Θα το φέρει το Phanteks. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φέρει. Αφού το έβαλες στο μάτι χτύπατο όταν έρθει. 

Εκτός αν περιμένεις μέχρι να έρθει το Antec που ανέβασε σήμερα η Karmen.  :p

Αν θες να δεις από κοντά το Fractal κάνε ένα ταξίδι και έλα από εδώ να το δεις  :D

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Εισαι και δίπλα :p 

 

Θα περιμενω για το phanteks. Παλιοτερα ηταν να παρω το antec p280 στη θεση του Coolermaster Gladiator 600 που ειχα, αλλα τελικα το αφησα.

Πλεον το phanteks ειναι αυτο που πραγματικα με εχει κερδισει! Μετα ειναι το Define r5 και μετα το nzxt s340! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα πάρω κατά 99% το Phanteks enthoo pro.

 

Απλώς θα περιμένω μήπως φέρει το μαύρο με window (τώρα έχει διαθέσιμο μόνο το λευκό).

Αλλά και το χωρίς window φαίνεται καλό γιατί θα δέχεται ανεμιστήρα στο πλάϊ για την GPU. Μόνο που του λείπει το psu cover.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο περιμενω και εγω, το λευκο δε μου πολυταιριαζει , αν και ειναι ωραιο. 

Σκεφτηκα και εγω αυτο που λες (απο το υπαρχον κουτι εχω δυο ανεμιστηρες οι οποιοι ειναι ικανοποιητικοι για τα λεφτα που κοστισε το κουτι), αλλα θα βαλω εναν απο πανω για intake , θα αφησω τον μπροστινο του (αν δε τον αλλαξω με καναν bequiet ) και θα αφησω και τον πισω. Σε αλλο θεμα θα ρωτησω τι να κανω με τον πισω του υπαρχοντος κουτιου , που θα μεινει και θα στεκεται. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.