Jump to content



Ψύξη i7 2700k


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

έχω τον i7 2700k με την ψύκτρα της stock της intel http://www.rigsofrods.com/attachment.php?attachmentid=366534&d=1358840000. Ορισμένες φορές ανεβάζει θερμοκρασία στους 85+ ειδικά τα καλοκαίρια και θα ήθελα μια λύση έως 30-40 ευρώ για καλύτερη ψύξη αν είναι δυνατόν. Αν παίζει ρόλο η motherboard μου είναι η p67 dlx της asus και έχω ένα midi case που χωράει άνετα έναν 120άρι fan πίσω. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Καλή η δοκιμασμένη λύση (από πάνω)

 

Αλλά τα new kids on the block , είναι αυτά

http://www.skroutz.gr/c/673/cpu-fans.html?keyphrase=raijintek&price_max=35.0&price_min=20.001

 

Δέν ξέρω τί σόι κουτί έχεις , μήπως παίζει κανένας περιορισμός ύψους κλπ , οπότε δέν σου προτείνω επακριβώς κάποιο μοντέλο.

Θα ψαχτείς και λίγο από μόνος σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κλοκάρω αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο συνήθως είμαι default. Οπότε θα κοιτάξω μια από τις 2 λύσεις που μου προτείνατε, πρέπει να πάρω κάποια κόλλα ή οχί; Και είναι εύκολη η εγκατάσταση; έχω συναρμολογήσει pc αρκετές φορές αλλά δεν είχα πειράξει ποτέ επεξεργαστή θερμομονωτικές κόλλες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Κλοκάρω αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο συνήθως είμαι default. Οπότε θα κοιτάξω μια από τις 2 λύσεις που μου προτείνατε, πρέπει να πάρω κάποια κόλλα ή οχί; Και είναι εύκολη η εγκατάσταση; έχω συναρμολογήσει pc αρκετές φορές αλλά δεν είχα πειράξει ποτέ επεξεργαστή θερμομονωτικές κόλλες κλπ.

Ναι να πάρεις και πάστα. Μια καλή είναι η Arctic MX-4. Προαιρετικά και αυτό το Kit

Δεν είναι δύσκλο να αλλάξεις πάστα-Ψύκτρα, αλλά αν δεν έχεις ξαναπειράξει cpu έναν δισταγμό τον έχεις. Καλύτερα να σου δείξει κάποιος 1-2 φορές πως γίνεται και την επόμενη φορά να το κάνεις μόνος σου.  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το αιώνιο vfm σε αυτή την κατηγορία:

http://www.skroutz.gr/s/418744/CoolerMaster-Hyper-212-EVO.html?keyphrase=212+evo

 

πραγματικά απίστευτα καλή ψύκτρα για τα λεφτά της. με 2 φανς, i5 750 2.66 κλοκαρισμένο στα 3,8 σχεδόν τον κρατάει κάτω από τους 70 C ακόμη και 100% λιώσιμο.

Link to comment
Share on other sites

 

Τη χρησιμοποιησα λιγους μηνες στον 4790Κ (στοκ) αφου ειχα διαβασει τις πολυ καλες κριτικες.

Αθορυβη εντελως και διατηρουσε τον επεξεργαστη max 45 βαθμους σε mini-itx case

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Μάλλον θα δοκιμάσω το new kid in the block και την κόλλα που προτείνατε. Κάτι τελευταίο, για να γίνει η αλλαγή θα πρέπει να καθαρίσω το tower μου, έχετε κάποιο συγκεκριμένο σπρέι πεπιεσμένου αέρα να προτείνετε(και από που να το προμηθευτώ) ή να πάρω κάτι τέτοιο; 

http://www.skroutz.gr/s/3534153/Unique-Power-5061.html?keyphrase=unique+power

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Μάλλον θα δοκιμάσω το new kid in the block και την κόλλα που προτείνατε. Κάτι τελευταίο, για να γίνει η αλλαγή θα πρέπει να καθαρίσω το tower μου, έχετε κάποιο συγκεκριμένο σπρέι πεπιεσμένου αέρα να προτείνετε(και από που να το προμηθευτώ) ή να πάρω κάτι τέτοιο; 

http://www.skroutz.gr/s/3534153/Unique-Power-5061.html?keyphrase=unique+power

Ναι μια χαρά είναι τα blower. Ένα τέτοιο (blower in english) έχω και εγώ.  :)

 

Edit: Προσοχή όμως στα blower. Μερικά έχουν δημιουργήσει προβλήματα. Θα πήγαινα σε ένα πιο ακριβό π.χ. ένα από αυτά.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πρόλαβα πριν κάνεις κάποια αγορά.

 

Η στοκ ψύκτρα της ιντελ, οκ δεν είναι ό,τι καλύτερο (και εγώ δεν τη χρησιμοποιώ, αλλά για το θόρυβο) αλλά σίγουρα δεν είναι για 85+ βαθμούς (ακόμα και σε full load)

 

2 τινα:

 

είτε έχεις λάθος μετρήσεις, οπότε όταν δεις 85+ προσπαθείς να πιάσεις την ψύκτρα (θα πρέπει να καίει)

 

είτε έχει πιάσει μπιχλα η ψύκτρα από σκόνη, οπότε θέλει καθάρισμα.

 

προτείνω να καθαρίσεις την ψύκτρα: βγάλσιμο, πλύσιμο (χωρίς τον ανεμιστήρα φυσικά!), καθάρισμα της πάστας που έχει η ψύκτρα και ο επεξεργαστής (με οινόπνευμα ή καθαρή βενζίνη) και να την ξαναβάλεις με πάστα από αυτές που πρότειναν τα παιδιά.

 

ΑΝ ακόμα δε σε καλύπτουν οι θερμοκρασίες ή είναι ανεβασμένες (το βλέπω δύσκολο) ή σε ενοχλεί ο θόρυβος τότε δώσε και 40 ευρώ για ψύκτρα.

 

Επίσης, θα πρέπει να έχει σωστή ροή αέρα το κουτί σου, εάν πχ είναι τίγκα στα χύμα καλώδια ό,τι και να κάνεις πάλι ανεβασμένες θερμοκρασίες θα έχεις. Επίσης (2) βάλε και έναν ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα από πίσω.

Έγινε επεξεργασία από anonymous-root
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πρόλαβα πριν κάνεις κάποια αγορά.

 

Η στοκ ψύκτρα της ιντελ, οκ δεν είναι ό,τι καλύτερο (και εγώ δεν τη χρησιμοποιώ, αλλά για το θόρυβο) αλλά σίγουρα δεν είναι για 85+ βαθμούς (ακόμα και σε full load)

 

2 τινα:

 

είτε έχεις λάθος μετρήσεις, οπότε όταν δεις 85+ προσπαθείς να πιάσεις την ψύκτρα (θα πρέπει να καίει)

 

είτε έχει πιάσει μπιχλα η ψύκτρα από σκόνη, οπότε θέλει καθάρισμα.

 

προτείνω να καθαρίσεις την ψύκτρα: βγάλσιμο, πλύσιμο (χωρίς τον ανεμιστήρα φυσικά!), καθάρισμα της πάστας που έχει η ψύκτρα και ο επεξεργαστής (με οινόπνευμα ή καθαρή βενζίνη) και να την ξαναβάλεις με πάστα από αυτές που πρότειναν τα παιδιά.

 

ΑΝ ακόμα δε σε καλύπτουν οι θερμοκρασίες ή είναι ανεβασμένες (το βλέπω δύσκολο) ή σε ενοχλεί ο θόρυβος τότε δώσε και 40 ευρώ για ψύκτρα.

 

Επίσης, θα πρέπει να έχει σωστή ροή αέρα το κουτί σου, εάν πχ είναι τίγκα στα χύμα καλώδια ό,τι και να κάνεις πάλι ανεβασμένες θερμοκρασίες θα έχεις. Επίσης (2) βάλε και έναν ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα από πίσω.

 

Αυτή τη στιγμή είναι full στη μπίχλα  :D και οφείλεται κατά πολύ η θερμοκρασία σε αυτό. Απλά θέλω επίσης να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για το overclocking και ορισμένες φορές με το κουτί καθαρό έχω θέματα στην επεξεργασία πολλών gigs δεδομένων με παράλληλο multitasking. Ευχαριστώ για τις συμβουλές, έχει γίνει ήδη 2 φορές αυτό και πλέον πιστεύω θα ήταν συνετό να πάω σε upgrade μετά από 3 χρόνια αφού θα γινόταν κάποιος καθαρισμός και θα έμπαινα σε αυτό το λούκι.

Ναι μια χαρά είναι τα blower. Ένα τέτοιο (blower in english) έχω και εγώ.  :)

 

Edit: Προσοχή όμως στα blower. Μερικά έχουν δημιουργήσει προβλήματα. Θα πήγαινα σε ένα πιο ακριβό π.χ. ένα από αυτά.

Όμορφα! Ευχαριστώ και πάλι όλους σας για τη βοήθεια!   :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτα στα links που εχετε βαλει ειναι για φυλλα στους κηπους

 

Θα το πας στο βενζιναδικο της γειτονιας σου ή σε καποιο συνεργειο που εισαι πελατης, και θα το φυσηξεις, ολο, παντου, ακομα και μεσα στο PSU

 

Δουλεια <5 λεπτων

 

Η στοκ ψύκτρα της ιντελ μπορει και να εχει χαλασει και να μη γυριζει οπως παλια, οποτε την αλλαζεις για να εισαι σιγουρος

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

http://www.praktiker.gr/p/fysero-verto-32649 αυτο ειχε φιλαρακι μου , μια χαρα δουλεια εκανε. Και θα το παρω πολυ συντομα και εγω. Ποτέ κανενα προβλημα. Απο αποσταση ασφαλειας δεν θα εχεις θεματα (οσον αφορα το blower )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.