Jump to content
karmen1983

Phanteks Enthoo EVOLV ITX Case Review

41 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Recommended Posts

Ωραίο κουτάκι το έχω κάνα μήνα . Το HDD bracket το αγόρασα ξεχωριστά καθώς δεν υπήρχε μαζί με το κουτί . (όπως και το Pump bracket) .

• Like 1

Δε με ενδιαφερει το κουτακι , αλλα ειναι αξιο συγχαρητηριων το review, oπως και καθε review, οποτε γι'αυτο το λογο τα διαβαζω ενα-ενα! Συνεπως

Hats-off-to-you-sir-_7163990b4f3a9776892

• Like 5

...ανέκαθεν μου άρεσαν τα μικρά / μικρότερα κουτιά.

Δείχνει πανέμορφο εξωτερικά αλλά και εσωτερικά. Το προτιμώ χωρίς το window (πεθερά reason) και θα ήθελα στις μετρήσεις θερμοκρασιών να τις έβλεπα σε μία κλίμακα (δλδ. από 0-90 ή ακόμα καλύτερα σε ένα γράφημα αντί για δύο : idle/load) διότι οι μπάρες από μόνες τους, δείχνουν "λίγο" παραπλανητικές. Υπάρχουν βέβαια καί τα νούμερα τα οποία είναι κατατοπιστικά στο τέλος / άκρη της κάθε μπάρας. Τες πα, επί της ουσίας:

Άλλη μία ποιοτική παρουσίαση - δεν περιμέναμε κάτι λιγότερο - με λιτό μέν αλλά πλήρως κατατοπιστικό περιεχόμενο.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, το μεράκι σας και την αγάπη που πάντα βάζετε μέσα σε αυτό που κάνετε ;-)

• Like 1

Εγω βλέπω ενα pattern που δεν ξέρω αν ειναι καλο .

Itx βλέπω ,ολοι λενε τι ωραία τα μικρά κουτιά ,κι εγω βλέπω κουτια που θα μπορούσαν να χωράνε και full atx που λεει ο λόγος .

Η εχω στραβωθει ,η ο ορος mini itx κουτι ,παει να γίνει αντι για κουτακι μια σταλιτσα ,prodigy και πάνω πλέον.

• Like 1

Δεν έχεις άδικο αλλά σκέψου τι γίνεται και στα mid towers και στα full towers.

Εξαρτάται τι θες να βάλεις μέσα. Οπότε σου δίνονται διάφορες επιλογές. Τα Mini χωρίζονται και αυτά στα μια σταλιά αλλά και σε αυτά που μπορούν να πάρουν το κάτι παραπάνω, όπως ψυγεία και κάρτες γραφικών για gamers. Καλό είναι να έχεις επιλογές :)

edit: Και επειδή το κινητό με κάνει να φαίνοναι γαϊδάρα με τη βιασύνη να απαντήσω, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παίδες :T:

Απο που μπορουμε να τα αγορασουμε?

Ψαχνω για το ATX version το ειχε το eshop αλλα εδω και ενα μηνα τπτ.

Καποιο αλλο μαγαζι εστω και απο εξωτερικο?

Το Visionstudio τα φέρνει αλλά αν δεν είσαι Θεσσαλονίκη υπολόγισε 10-15 Ευρώ μεταφορικά.

Επίσης θα έχει σίγουρα 2 βδομάδες αναμονή.

• Like 1

@fatalara παρε τηλεφωνο στο eshop και ρωτα. Στανταρ εχουν αποθεμα(προχθες το κοιταξα)...καποια λαλακια εχουν κανει(παλι) με το ηλ. καταστημα

Έγινε επεξεργασία - Lazy Dog
  • Like 1

πριν 55 λεπτά, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

@fatalara παρε τηλεφωνο στο eshop και ρωτα. Στανταρ εχουν αποθεμα(προχθες το κοιταξα)...καποια λαλακια εχουν κανει(παλι) με το ηλ. καταστημα

Τους πηρα, δεν το εχουν και δεν ξερουν ποτε θα φερουν ουτε δεχονται παραγγελια... 

Λιακο περιμενε λιγες μερες κα θα το ξαναβγαλουν...με αλλη τιμη ;)

Εναλλακτικα κοιτα και το Enthoo Pro M...τα ιδια σωθικά εχει

@fatalara

Έγινε επεξεργασία - Lazy Dog
  • Like 1

Το βρηκα και μαλιστα το καινουργιο με το γυαλι, 20 ευρω μεταφορικα! Μονο το χρωμα ειναι το προβλημα δεν ξερω ποιο να παρω... μαυρο η galaxy silver? 

http://www.caseking.de/phanteks-enthoo-evolv-atx-midi-tower-tempered-glass-silber-geph-047.html

http://www.caseking.de/phanteks-enthoo-evolv-atx-midi-tower-tempered-glass-schwarz-geph-045.html

Πολύ ενδιαφέρον fatalara και πανέμορφο case ειδικά για τα λεφτά του, τα fans(με pwm hub), το rgb controller(συνδιάζεται και με αυτη http://www.e-shop.gr/phanteks-enthoo-luxe-multicolor-led-strip-1m-p-PER.814717 σύμφωνα με την εταιρία άσχετα αν λέει μόνο για luxe) κλπα καλούδια που βλέπω έχει.

Το παρακολουθώ εδώ και κανά μήνα και σύμφωνα με την εταιρία πάλι θα αρχίσει να σκάει μύτη στην ευρώπη απ τα μέσα του μήνα οπότε και στο σαιτ που δίνεις είναι για preorder απ ότι κατάλαβα κάτι που θα κάνω μιας και θα είναι το νέο case μου(και μόνο 20Ε μεταφορικά για 11-12kg δέμα...)

Οποίος πιστεύω ενδιαφέρεται για το evolv atx καλό θα είναι να περιμένει 1-2 βδομάδες ακόμα γιατί με τόση μικρή διαφορά απλά δεν αξίζει κατ'εμε σε σχέση με το standard με το ακρυλικό...

• Like 1

Μία ώρα πριν, το μέλος Κωνσταντίνος Σ. έγραψε:

Πολύ ενδιαφέρον fatalara και πανέμορφο case ειδικά για τα λεφτά του, τα fans(με pwm hub), το rgb controller(συνδιάζεται και με αυτη Phanteks enthoo luxe multicolor led strip 1m - Accessories (PER.814717) σύμφωνα με την εταιρία άσχετα αν λέει μόνο για luxe) κλπα καλούδια που βλέπω έχει.

Το παρακολουθώ εδώ και κανά μήνα και σύμφωνα με την εταιρία πάλι θα αρχίσει να σκάει μύτη στην ευρώπη απ τα μέσα του μήνα οπότε και στο σαιτ που δίνεις είναι για preorder απ ότι κατάλαβα κάτι που θα κάνω μιας και θα είναι το νέο case μου(και μόνο 20Ε μεταφορικά για 11-12kg δέμα...)

Οποίος πιστεύω ενδιαφέρεται για το evolv atx καλό θα είναι να περιμένει 1-2 βδομάδες ακόμα γιατί με τόση μικρή διαφορά απλά δεν αξίζει κατ'εμε σε σχέση με το standard με το ακρυλικό...

Το εχω παραγγειλει και εγω και περιμενω λογικα μεχρι τις 20 το πολυ θα ειναι εδω. 2 τριπλα Nemesis GTS 30mm (724 watt με τους δικους μου ανεμιστηρες) θα ειναι overkill για μια καρτα και ενα cpu.  

Έγινε επεξεργασία - fatalara

Ε ναι, εγώ δυστυχώς λόγω χαμηλότερου budget(ας όψεται η 980ti και τα περιφεριακά που με έβαλαν μέσα) θα μείνω με τα fans του κουτιου που διαβαζω ειναι αξιοπρεπεστατα σε ολους τους τομεις και ενα aio 240mm της corsair με 2 NB-ELOOP FAN B12-PS πάνω και βλέπουμε για κανα custom loop στο μέλλον...

Το eshop πάλι λέει μάλλον θα το φέρει προς τέλος του μήνα με τιμή άγνωστη -_-

Έγινε επεξεργασία - Κωνσταντίνος Σ.
  • Like 1

Ωραιο κουτακι δε μπορουσε να ειναι λιγο ποιο μεγαλο να περνει και κανα τριπλο ψυγειο

καλησπέρα σας,

εχω την έκδοση για matx tempered glass. Το κουτί είναι ποιοτικό και πολύ όμορφο.

Το μόνο μου παράπονο είναι οτι οι μαγνήτες στην μεριά της πόρτας που κρύβονται τα καλώδια δεν είναι τόσο ισχυροί με αποτέλεσμα αν κουνήσεις το κουτάκι να ανοίγει.

Το διάβασα και σε άλλα reviews του εξωτερικού το συγκεκριμένο θέμα

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τους μαγνήτες με κάτι πιο ισχυρό ενδεχομένως χωρίς να κάνουμε ζημια στο τζάμι που είναι κολλημένοι; 

Ευχαριστώ.

Πολύ μεγάλο δεν είναι για ITX ?

Και δεν έχει και θέσει για blue ray. 

Προτιμώ bitfenix

και περισσότερο Raijintek metis (PRO)  ....

πριν 10 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Πολύ μεγάλο δεν είναι για ITX ?

Και δεν έχει και θέσει για blue ray. 

Προτιμώ bitfenix

και περισσότερο Raijintek metis (PRO)  ....

Δεν συγκρινονται αυτα τα κουτια μεταξυ τους, το phanteks εχει πολυ ανωτερη ποιοτητα κατασκευης ακομα και απο παραδοσιακες μαρκες. Το μεγεθος ειναι για να βαλεις και κανα ψυγειο.

Θηκες 5.25? 2017 hello? Βγες απο τη σπηλια :hehe:

Εχω ενα εξωτερικο, οχι πως το εχω χρειαστει ποτε αλλα το καλο με αυτα ειναι οτι τα βαζεις παντου και δεν το ηξερα.

Το προβλημα του κουτιου που δεν μπορω να καταλαβω γιατι το παρεβλεψαν ειναι οτι το τοπ πανελ ειναι κλειστο. Η καρτα χτυπαγε 75αριες σε πληρες load και μετα απο ψαξιμο κατεληξα στο οτι αν βγαλεις το πανω καπακι η θερμοκρασια πεφτει 15 βαθμους! Τωρα ψαχνω να το κοψω και να βαλω γριλια.

On 23/10/2017 at 1:47 ΜΜ, το μέλος Prof_Chaos έγραψε:

καλησπέρα σας,

εχω την έκδοση για matx tempered glass. Το κουτί είναι ποιοτικό και πολύ όμορφο.

Το μόνο μου παράπονο είναι οτι οι μαγνήτες στην μεριά της πόρτας που κρύβονται τα καλώδια δεν είναι τόσο ισχυροί με αποτέλεσμα αν κουνήσεις το κουτάκι να ανοίγει.

Το διάβασα και σε άλλα reviews του εξωτερικού το συγκεκριμένο θέμα

Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε τους μαγνήτες με κάτι πιο ισχυρό ενδεχομένως χωρίς να κάνουμε ζημια στο τζάμι που είναι κολλημένοι; 

Ευχαριστώ.

Επειδή από τις φωτογραφίες που βλέπω στο site Της Phanteks δεν μπορώ να καταλαβω και πολλά δεν δίνεις 2-3 φωτογραφίες με το που και πως είναι εγκατεστημένοι οι μαγνήτες και αν φαίνεται να έχουν κόλλα?

Αν έχουν μπει με κόλλα δοκίμασε με πιστολάκι μαλλιών να ζεστάνεις το σημείο και να βγάλεις τους μαγνήτες σιγά σιγά.

Μετά μπορείς να βάλεις μαγνήτες Νεοδυμίου. Απλά δεν θα τους κολλήσεις με κυανοακριλική κόλλα, εκτός αν θες να γίνει χίλια κομμάτια το τζάμι.

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

Important Information

By using this site, you agree to our Όροι Χρήσης.