Jump to content



Toner Συμβατό ή Αυθεντικό


Recommended Posts

Καλησπέρα! Πρόσφατα πήρα εκτυπωτή inkjet, αλλά είχα κι ένα laser τον οποίο λέω να μην αποσύρω τελείως. Είναι καιρός να αλλάξω τόνερ και αναρωτιέμαι να αγοράσω αυθεντικά ή συμβατά? 

Ο εκτυπωτής είναι ο hp pro p1102 και τα toners του  τα hp 85A

Link to comment
Share on other sites

Οταν ανακαλυψεις με τον καιρο τα "χαρισματα" του inject και τον πεταξεις απ το παραθυρο θα σου μεινει ο παλιος laser να κανεις τη δουλεια σου οποτε παρτου κατι καλο (καποια συμβατα ειναι οκ αλλα οχι work και τετοιες βλακειες)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν θες μια άποψη, παίρνε αυθεντικά.. τα "συμβατά" βγάζουν θέματα αργά ή γρήγορα κ μπορεί να έχεις θέμα με τον εκτυπωτή σου.

Πέρα από το ότι δεν εκτυπώνουν τις ίδιες σελίδες ή δεν έχουν την ίδια ποιότητα εκτύπωσης, καμιά φορά βγάζουν προβλήματα.. το ίδιο ισχύει κ για τα αναγομωμένα μελάνια..  ο εκτυπωτής σου είναι φθηνός κι ίσως δεν σε ενδιαφέρει αν χαλάσει, μα νομίζω πως ποτέ δεν αξίζει να έχουμε θέματα για 5-10€, ειδικά για τόνερ.. είχαμε στη δουλειά καλό έγχρωμο κι όσο έβαζαν τα αφεντικά "συμβατά" μελάνια, μόνο προβλήματα είχαμε, μέχρι που παραλίγο να μας μείνει στο χέρι.. μετά που επιστρέψαμε στα αυθεντικά, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική μου εμπειρία  θα σου πρότεινα συμβατά.

Βέβαια σε κάποιους δούλεψαν τα συμβατά, αναγομωμένα κτλ. οπότε αν θες να τα χρησιμοποιήσεις να ξέρεις ότι η ευθύνη είναι εξ ολοκλήρου δικιά σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου: πάρε συμβατά.

εγώ εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιώ κάτι activejet και Colorovo για τον  HP LaserJet P1006 που στοιχίζουν  περίπου το 35%-40% της τιμής του αυθεντικού. Δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, μια χαρά εκτυπώσεις βγάζουν και όσες σελίδες λέει και το αυθεντικό περίπου.

Με τα αναγομωμένα όμως είχα σοβαρά προβλήματα: εκτύπωναν περίπου στο 60% με 80% max των σελίδων που θα έβγαζε ένα αυθεντικό μελάνι, έφτυναν γραφίτη, δεν εκτύπωναν όλη την σελίδα, βγάζανε γραμμές,σταμάταγε ο εκτυπωτής να τα βλέπει και ήθελε να τον ανοιγοκλείνω, έκαναν θόρυβο λες και ήταν τρακτέρ όταν έφταναν στην μέση, ήθελαν συνεχώς κούνημα για να μην φαίνονται θολά τα γράμματα, το pc πετούσε συνεχώς μηνύματα οτι δεν τα αναγνώριζε. Πάλι καλά δεν πέθανε και ο εκτυπωτής στο τέλος... δυνατό κομμάτι το P1006 αν φανταστείτε οτι δουλεύει ακόμα και δεν έχει πάρει ποτέ αυθεντικό μελάνι εκτός απο αυτό που είχε μέσα όταν αγοράστηκε, 2 χρόνια με αναγομωμένα και 3 με συμβατά παίζει μπάλα με 2.000 σελίδες minimum εκτυπώσεων τον μήνα.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν ανακαλυψεις με τον καιρο τα "χαρισματα" του inject και τον πεταξεις απ το παραθυρο θα σου μεινει ο παλιος laser να κανεις τη δουλεια σου οποτε παρτου κατι καλο (καποια συμβατα ειναι οκ αλλα οχι work και τετοιες βλακειες)

Είχα πάρει @work για έναν HP inkjet. Εκτύπωσα κανά μήνα και μετά σαν μην υπήρχε. Ευτυχώς δεν είχα τίποτε άλλα χειρότερα.

Αν το πλαισιο ήταν σε σοβαρό κράτος θα το είχαν κλείσει από τη πρώτη μέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει @work για έναν HP inkjet. Εκτύπωσα κανά μήνα και μετά σαν μην υπήρχε. Ευτυχώς δεν είχα τίποτε άλλα χειρότερα.

Αν το πλαισιο ήταν σε σοβαρό κράτος θα το είχαν κλείσει από τη πρώτη μέρα.

 

λιγο πολυ ολοι τα χουμε δοκιμασει ...με τα ιδια αποτελεσματα... (οι "εξυπνες αγορες" οταν μας ποιανει το συνδρομο του Σκρουτζ Μακ Ντακ που μας στοιχιζουν στο τελος τα τριπλα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απλά ρωτάω γιατί η διαφορά τιμής είναι μεγάλη και το σκεφτόμουν για συμβατά... Με αυτά που μου λέτε όμως δεν θα το ρισκάρω! Έτσι κι αλλιώς τώρα έχει επιστροφή χρημάτων η hp οπότε ίσως να μου βγει όσο θα μου έβγαιναν και τα συμβατά στην τελική και θα έχω και τη σιγουριά του αυθεντικού! Έχει κάνει κανείς τη διαδικασία για την επιστροφή χρημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η επιστροφή χρημάτων? Με ενδιαφέρει και εμένα γιατί είμαι και εγώ σε φάση αλλαγής τόνερ και θα μου βγούνε κοντά στα 200€, φυσικά πάντα γνήσια βάζω για να μην έχουμε ιστορίες..

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η επιστροφή χρημάτων? Με ενδιαφέρει και εμένα γιατί είμαι και εγώ σε φάση αλλαγής τόνερ και θα μου βγούνε κοντά στα 200€, φυσικά πάντα γνήσια βάζω για να μην έχουμε ιστορίες..

 

Δες εδώ! Αναλόγως πόσα τόνερ πάρεις σου επιστρέφουν 15, 30 ή 45 ευρώ! Από 200 θα πας στα 155, δεν σε χάλασε!  :p

Link to comment
Share on other sites

χμμ.. ενδιαφέρον.. πράγματι γίνεται απ' ότι βλέπω αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η όλη διαδικασία γιατί βλέπω για παράδειγμα ένα από τα τονερ που θέλω το CE320A ότι το έχει 69,90€ και μου επιστρέφει 15€.. δηλαδή 55€ τελική τιμή, ενώ από skroutz το βρίσκω με 50€ + 5€ μεταφορικά και αντικαταβολή..  

 

Edit: απ' ότι βλέπω τώρα η επιστροφή χρημάτων είναι ανεξάρτητη από το κατάστημα που θα κάνεις την αγορά.. οπότε ίσως έτσι συμφέρει ακόμη πιο πολύ αν και δεν βγάζω ιδιαίτερα άκρη, διότι η σελίδα που παραπέμπει είναι σε ακαταλαβίστικη γλώσσα και δεν μπορώ να καταλάβω και τον λόγο... εκτός και αν κάνω εγώ κάτι λάθος... 

Έγινε επεξεργασία από liakos3
Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να είχε παιχτεί με τη σελίδα γιατί κι εμένα μου τα έβγαζε εχθές ακαταλαβίστικά, τώρα έστρωσε. Όντως αν το έχω καταλάβει κι εγώ σωστά η προσφορά είναι ανεξάρτητη του καταστήματος. Δηλαδή με την αγορά των toner σου δίνουν ένα κωδικό τον οποίο καταχωρείς στο site της HP και από εκεί γίνεται η επιστροφή χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που την έχω κάνει τη διαδικασία δεν είναι τίποτα το δύσκολο! Εγώ πήρα 2 μελάνια και μου ήρθε 30€ επιστροφή. Απλώς όταν πας να εισάγεις τον κωδικό και τα στοιχεία σου έχεις περιθώριο 5 λεπτά αλλιώς σε πετάει απο το σύστημα, οπότε καλό είναι να έχεις βρει από πριν τους κωδικούς κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που την έχω κάνει τη διαδικασία δεν είναι τίποτα το δύσκολο! Εγώ πήρα 2 μελάνια και μου ήρθε 30€ επιστροφή. Απλώς όταν πας να εισάγεις τον κωδικό και τα στοιχεία σου έχεις περιθώριο 5 λεπτά αλλιώς σε πετάει απο το σύστημα, οπότε καλό είναι να έχεις βρει από πριν τους κωδικούς κτλ 

 

 

Καλά που το είπες να το ξέρουμε! Δε λέει να έχεις πάρει τα τόνερ και να μην προλάβεις να συμπληρώσεις τους κωδικούς! Πολύ fail!!  :p  :p

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμβατά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο τα εμπιστεύομαι, αλλά επειδή γενικά έχω κουραστεί να πληρώνω τόσα λεφτά παραπάνω το σκεφτόμουν για συμβατά. Επειδή είδα ότι παίζει μια καλή προσφορά σε ασπρόμαυρα toner της hp, αν πάρω αυθεντικό μαύρο hp και συμβατό έγχρωμο μπορεί να πάθει τίποτα ο εκτυπωτής; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά φαντάζομαι δεν θα έχεις θέμα. Αν κι εγώ στη θέση σου θα τα έπαιρνα και τα 2 αυθεντικά για αν έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Κρίμα να ρισκάρεις τον εκτυπωτή σου για να γλιτώσεις 10€. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζει κάπου το αν το ασπρόμαυρο θα είναι συμβατό και το έγχρωμο αυθεντικό, το συμβατό θα ταιριάξει όπως θα ταίριαζε και το αυθεντικό. Το πρόβλημα είναι στο τι θέματα μπορεί να βγάλει ο εκτυπωτής σου στη συνέχεια. Κατά τη γνώμη μου, αφού τρέχει που τρέχει αυτή η προσφορά στα ασπρόμαυρα toner της hp εκμεταλλεύσου την και πάρε και τα 2 αυθεντικά.  

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Έτσι όπως μου τα λέτε κι ειδικά αν είναι να ρισκάρω τον εκτυπωτή μου, σκέφτομαι τελικά να καταλήξω σε αυθεντικά. Εγώ έχω τον hp laserjet 1102. Με πιάνει αυτή η προσφορά για τα toner που λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις! Έτσι κι αλλιώς τα toner θα σε βγάλουν για πολύ καιρό (σίγουρα πάνω από εξάμηνο). Σε πιάνει κανονικά η προσφορά νομίζω. Τσέκαρε κι εδώ, έχει τα toner που είναι μέσα στην προσφορά https://h41201.www4.hp.com/WMCF.Web/gr/el/promotion/3409/Details/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά η προσφορά που λέτε για τα τόνερ παίζει ακόμα? Θέλω να πάρω καινούρια και σκεφτόμουν για συμβατά λόγω τιμής! Αν όμως συμφέρει να το κάνω έτσι θα προτιμήσω τα αυθεντικά προφανώς!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.