Jump to content



Toner Συμβατό ή Αυθεντικό


Recommended Posts

Ναι τρέχει ακόμα και απ ότι είδα όταν αγόρασα πάει μέχρι φθινόπωρο! Για συμβατά κι εγώ το σκεφτόμουν, αλλά μιας και γίνεται η επιστροφή προτίμησα τα αυθεντικά για αυτονόητους λόγους!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις κάποιο θέμα... Απ ότι βλέπω η διαδικασία γίνεται στο ελληνικό site της hp οπότε πιστεύω ότι δεν θα έχεις να κάνεις με εξωτερικό για να υπάρξει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

RazorXS αν τελικά πάρεις αυθεντικό και κάνεις τη διαδικασία της επιστροφής πρόσεχε να έχεις βρει από πριν τους κωδικούς που χρειάζεσαι γιατί το σύστημα σου δίνει μόνο 5 λεπτά για να τους συμπληρώσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω για λόγους ασφαλείας, για να μπορεί να το κάνει ο καθένας μόνο μία φορά! Πάντως το καλό είναι ότι σε προειδοποιούν στη σελίδα για να μην την πάθεις, απλά είπα να το αναφέρω κι εγώ μήπως και δεν το προσέξει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Μιας και είδα (στο παρόν θέμα) να προτείνονται τα Activejet, λέω να πάρω αυτό (για HP 1020).
Έχει κανείς να προτείνει κάποια μάρκα συμβατού;
Ή μαγαζί;
Πανο σε ειδα που το άνοιξες και στο άλλο φόρουμ αυτό το θέμα αλλά δεν απαντησα, όμως βλέπω πως ψιλοκαιγεσαι...
Λοιπόν, κατ αρχάς έχω τον ίδιο laser τον οποίο χρησιμοποιώ κατά ένα μεγάλο ποσοστό για transfer σε πλακέτες κι επειδή υποθέτω ότι κι εσένα σε ενδιαφέρει για την ίδια χρήση θα σου πω από προσωπική πείρα πως ότι τόνερ και να πάρεις το μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει το χαρτί. (Το κίτρινο του Κινέζου είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει). Από κει και πέρα για απλές κανονικές εκτυπώσεις λίγο πολύ τα συμβατά είναι καλά, αλλά για φωτογραφίες δεν έχω βρει συμβατό που να πετυχαίνει σωστές εκτυπώσεις σε φωτογραφικό χαρτί εφάμιλλες με του γνήσιου, όπως και ο ίδιος ο εκτυπωτής δε μπορεί να βγάλει καλές εκτυπώσεις φωτογραφιών εφάμιλλες με των ποιοτικότερων εκτυπωτών, Γιατί κακά τα ψέματα, πρόκειται για μια οικονομική λύση που συνήθως έχουμε πάρει οι περισσότεροι για πειραματισμούς -πχ για να τον κόψουμε πίσω για να εκτυπώνει απ' ευθείας πλακέτα , κάτι που είναι εφικτο και έχει και tutorials κι όχι ως κάποιο εκτυπωτή για σοβαρή δουλειά.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο και από αυτό το φόρουμ.

Όχι βρε δεν καίγομαι ούτε ψιλοκαίγομαι.

Τι κίτρινο χαρτί που αναφέρεις το έχω πάρει κι  εγώ αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί μου βγάζει πολύ κατώτερη ποιότητα από τα διαφημιστικά φυλλάδια του Λιντλ.

Ενώ εσένα σου βάζει την καλύτερη ποιότητα. (υποθέτω)

Προφανώς έχουμε διαφορετικό τόνερ (δεν έχω το γνήσιο αλλά επαναγεμισμένο), άρα το τόνερ παίζει σημαντικότατο ρόλο.

Τι εννοείς 'για φωτογραφίες';

Για φωτογραφίες είναι οι inkjet, οι laser και μάλιστα οι ασπρόμαυροι δεν  έχουν καμία σχέση με φωτογραφίες.

Εσύ έχεις το γνήσιο τόνερ;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

συμβατο εχω, οχι επαναγεμισμενο, αλλα ουτε της HP...

Δε θυμαμαι μαρκα, απο το Zarifis inc point στο Κερατσινι ειχα παρει,  και τα 4 χρωματα (εχω το εγχρωμο μοντελο το CP1025 Color που παιρνει 4 τονερακια μεσα, αλλα κατα βαση ειναι ιδια σειρα με τον δικο σου) σε τιμη χωμα.

Με το γνησιο δεν ειχα δοκιμασει τα κιτρινα χαρτια οποτε δεν ξερω τι παιζει. Ετσι κι αλλιως δεν ειχαν και πολυ μεσα και μου τελειωσε γρηγορα.

Με το κιτρινο Κινεζοχαρτο παντως ειμαι παρα πολυ ευχαρηστημενος, αφου να φανταστεις το χω χρησιμοποιησει και σε κατι καλλιτεχνικες δημιουργιες για transfer κανονικης εικονας πανω σε ζωγραφισμενο πινακα (ουσιαστικα ενα texture γραμματων μετεφερα) και ακομα και σ αυτο τα πηγε σχετικα καλα.

Τι να πω? μπορει να παιζει ρολο και το τονερ... εγω θεωρουσα πως απλα αυτο ειναι ενα πολυ καλο χαρτι γι αυτη τη δουλεια.

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.