Jump to content


Θερμοκρασίες κάρτας γραφικών


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!

 

Εδώ και καιρό έχω ένα πρόβλημα με την ψύξη της κάρτας γραφικών!

Την κάρτα την έχω περίπου μια δυετία και δουλεύει συνήθως για (Dota2 Κυρίως και pes2015).

 

Αυτή εδώ είναι η κάρτα SAPPHIRE HD 7770 1GB GDDR5 

 

Και θα ήθελα να ρυθμίσω λίγο καλύτερα τις στροφές του ανεμιστήρα για καλύτερη συντήρηση επειδή ξαφνικά χρειάζεται να ανεβάσω τις στροφές του για να ψύχεται καλύτερα!

 

Το θέμα είναι ότι για να δουλέψω σε χαμηλές θερμοκρασίες και να παίζω Dota τον τελευταίο καιρό πρέπει ο ανεμιστήρας να δουλεύει συνεχώς στο 70-80%. 

Τότε οι θερμοκρασίες κυμαίνονται από 45-55 βαθμούς.

 

 

Πρόσθετα σχόλια: 

 

  • Να προσθέσω ότι στο σύστημα δεν έχω αξιόπιστο κουτί για καλό airflow...είναι παλιό αλλά ευρύχωρο,μεταλλικό και ότι οι ανεμιστήρες που έχω δεν είναι και ότι καλύτερους μπορούσα να έχω...πολύ θορυβώδες και ελάχιστη δουλειά.
  • Ο επεξεργαστής δουλεύει σε καλές θερμοκρασίες 45-50 βαθμούς με την Stock  ψύκτρα.
  • Όπως και η μητρική κάρτα δουλεύει και εκείνη σε πολύ καλές θερμοκρασίες.

 

Τέλος θα ΄θελα να μου προτείνετε τι μπορώ να κάνω για την κάρτα γραφικών και τις θερμοκρασίες της.

Αν θα μπορέσω να ρυθμίσω κάπως την λειτουργία της και να βάζω μια συγκεκριμένη θερμοκρασία και μετά να δουλεύει ο ανεμιστήρας πλήρως χωρίς να λειτουργεί συνεχώς στο 80%.

Αν θα δω κάποια διαφορά με νέο κουτί και ανεμιστήρες καινούριους.

Και τέλος αν χρειάζεται κάποια αναβάθμιση ο υπολογιστής.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω να απαντησω αν μπορεις να κανεις πολλα πραγματα , νομιζω με προγραμματα γινεται να ρυθμισεις τις στροφες και να βαλεις ορια, αλλα πρεπει να το υποστηριζει και η καρτα γραφικων. Πχ εγω εχω δει να εχει επιλογες για fan speed το MSI afterburner, αλλα δε το εχω πειραξει.

 

Εαν λειτουργει στο 80% για να εχει 55 βαθμους , στο 50% ας πουμε θα ηταν στους 60κατι φανταζομαι.ΠΟυ ειναι νορμαλ. Μπορεις ισως να δοκιμασεις με το msi ab αλλα επιφυλασσομαι και προτεινω να περιμενεις καποιον που εχει AMD καρτα για να σου πει καποιο καταλληλοτερο προγραμμα.

 

Οι θερμοκρασιες απο υλοποιηση σε υλοποιηση μπορει να διαφερουν. Για να σου δωσω ενα παραδειγμα, στο witcher 3 , η καρτα μου , στο τρισαθλιο κουτι μου , φτανει τους 79 βαθμους (99% Load η καρτα και 65-70% οι ανεμιστηρες). Και επειδη εχω διαβασει διαφορα για την υλοποιηση μου , ειναι σχετικα οκ, αλλα δε το πιεζω το θεμα. Αν ριξω τις στροφες πιθανον οι θερμοκρασιες θα ανεβουν ακομη περισσοτερο. Αν αλλαξω κουτι , κατι μπορει να γινει παντως, διοτι αυτο ειναι στεναχωρο πολυ.

 

Θεωρω νορμαλ τις θερμοκρασιες σου. Πριν δεις αυτες τις θερμοκρασιες που λες, ειχες πολυ χαμηλοτερες; 

 

 

Εαν παιζεις αυτα τα 2 μονο , και εισαι ικανοποιημενος (περα απο θερμοκρασιες) γιατι να αλλαξεις υπολογιστη; Επισης δε ξερουμε (περα απο την καρτα) ποιο ειναι το υπολοιπο συστημα σου :p

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και παλι!

Tωρα γυρισα σπιτι και ηθελα να τα προσθεσω παρακατω τα υπολοιπα υλικα του υπολογιστη :p

 

Λοιπον,

 

Link to comment
Share on other sites

Ψηνεις καφε ελληνικο με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει η υλοποιηση της palit τουλαχιστον :p Στο αυτοματο της παει εως 70% τα ανεμιστηρια της (εως 80βαθμους). Δε θελω να ξερω εαν γινεται και ελικοπτερο μετα ! 

 

@Goulis, Μια χαρα ειναι το pc σου. Αν χρειαζεται κατι παραπανω ειναι λιγη εξτρα ραμ (πχ 4gb ακομη) για να εισαι 'αερατος" αλλα και παλι...

...αν  σε καλυπτει οπως ειναι , τι να αλλαξεις; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτην ειναι η ερωτηση...εχω αυτο το προβλημα με τις θερμοκρασιες στην γραφικων και λεω κατι παει στραβα...θα πρεπει να το τακτοποιησω γιατι το εκανε πολυ ξαφνικα αυτο...δηλαδη εφτανε 100 βαθμους η γραφικων και μετα ανοιγε ο ανεμιστηρας...προφανως και θα υπαρξει προβλημα εφοσων ανεβαινει τοσο πολυ...

 

Η ερωτηση εξ αρχης ηταν πως μπορω να διαμορφωσω καλυτερα τις θερμοκρασιες της!

Απλα προσθεσα και τα παρακατω για να δω αν χρειαζομαι κατι περαιτερω στο συστημα μου εφοσων γνωριζετε κατι παραπανω!

Link to comment
Share on other sites

Ωπ , αυτο δε το ειπες απο την αρχη (σημαντικη παραλειψη χεχε) . Βαλε το msi afterburner και εαν μπορεσεις ακολουθησε τον οδηγο του βιντεο , ωστε να βαλεις τους ανεμιστηρες να ξεκινουν πριν ανεβει τοσο πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Ψηνεις καφε ελληνικο με τις θερμοκρασιες που ανεβαζει η υλοποιηση της palit τουλαχιστον :p Στο αυτοματο της παει εως 70% τα ανεμιστηρια της (εως 80βαθμους). Δε θελω να ξερω εαν γινεται και ελικοπτερο μετα !

 

Α κατάλαβα. Η jetstream είναι ή η απλή? 

Παίξε με το fan curve και βάλτο να δουλεύει στο 80% (ή και παραπάνω, όσο αντέχεις) όταν η κάρτα φτάνει τους 70 βαθμούς.

Και ίσως άμα την έχεις κάνα δυο χρονάκια, σκέψου να τις αλλάξεις καμιά παστούλα να πάρει τα πάνω της, γιατί με τις θερμοκρασίες που πιάνεις σίγουρα θα έχεις και throttling.

δηλαδη εφτανε 100 βαθμους η γραφικων και μετα ανοιγε ο ανεμιστηρας...προφανως και θα υπαρξει προβλημα εφοσων ανεβαινει τοσο πολυ...

 

 

Ναι υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα χοντρό, έτσι όπως πας θα την πάρεις στο χέρι.

 

Βασικά, πες μας το κουτί σου και τί ανεμιστήρες έχει πάνω.

Ο επεξεργαστής πόσους βαθμούς πιάνει όταν παίζεις πχ?

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαιο του 2014 την αγορασε η κοπελα μου (ηταν στο 2o pc ) και εγινε τραμπα με την 660. Μεχρι το Δεκεμβρη ειχε χρησιμοποιηθει πολυ λιγοτερο ,απ'οσο απο Δεκεμβρη μεχρι σημερα. Ειναι η jetstream εκδοση! Και εχει elpida μνημες απ'οτι ειδα! Δε νομιζω οτι παιζει ρολο παρα μονο στο o/c τους ομως.

 

Θα κανω τις δοκιμες μου με το msi ab στα σιγουρα! Ομως θα αλλαξω και κουτι αρκετα συντομα (αναμεσα σε phanteks enthoo pro και define r5 παραθυράτα ειμαι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλική συμβουλή @Goulis,

καλή και η καμπύλη στο afterburner, αλλά χωρίς σωστή ροή αέρα στο εσωτερικό του κουτιού καλοκαιριάτικα δε σε βλέπω καλά.

Όταν επανέρθεις, απάντησε στις ερωτήσεις του post #11, και άμα θες τράβα και μια φωτό το εσωτερικό του κουτιού σου και ανέβασέ την.

 

Αν η κάρτα πιανει 100, τότε και ο 4670 με τη μαμά ψύξη υποθέτω, σίγουρα δε θα καλοπερνάει...

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα χοντρό, έτσι όπως πας θα την πάρεις στο χέρι.

 

Βασικά, πες μας το κουτί σου και τί ανεμιστήρες έχει πάνω.

Ο επεξεργαστής πόσους βαθμούς πιάνει όταν παίζεις πχ?

 

Εχω 2 ανεμιστηρες εναν πανω αριστερα ετσι οπως βλεπω το κουτι και ενα κατω δεξια! ειναι 12Volt 0.12A 

 

Το κουτι ειναι αθλιο πολυ παλιο...παιζει να ειναι και απο το 2002 :p

 

O επεξεργαστης δε ξεπερνα τους 50-52 βαθμους οταν παιζω ποτε!

 

Αν αλλαξω την ρυθμιση απο το προγραμμα που μου εδωσες να ξεκιναει νωριτερα ο ανεμιστηρας θα δω διαφορα ετσι?

 

Φιλική συμβουλή @Goulis,

καλή και η καμπύλη στο afterburner, αλλά χωρίς σωστή ροή αέρα στο εσωτερικό του κουτιού καλοκαιριάτικα δε σε βλέπω καλά.

Όταν επανέρθεις, απάντησε στις ερωτήσεις του post #11, και άμα θες τράβα και μια φωτό το εσωτερικό του κουτιού σου και ανέβασέ την.

 

Αν η κάρτα πιανει 100, τότε και ο 4670 με τη μαμά ψύξη υποθέτω, σίγουρα δε θα καλοπερνάει...

 

Εδω ειναι και οι φωτογραφιες!

Αργησα να απαντησω προσπαθουσα να βρω πως τις ανεβαζω!

 

post-65958-0-13480600-1433507926_thumb.j

 

post-65958-0-92096300-1433507939_thumb.j

 

post-65958-0-41598400-1433507949_thumb.j

 

 

EDIT:

 

Εδω ειναι η normal κατασταση με ιντερνετ 2 σελιδες και windows media player!

 

http://prntscr.com/7denrh

 

και κατι τελευταιο για τη normal κατασταση

 

http://prntscr.com/7deohi

Έγινε επεξεργασία από Goulis
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! 60+ βαθμους σε IDLE κατασταση η καρτα γραφικων; Μαλλον θελει αλλαγη παστουλας ή παραδίδει πνευμα σιγά σιγά! Ισως και αλλαγη ψυκτρας να χρειαζεται... Ετσι παρεδιδε η παλια μου gtx 275 , αλλα την προλαβα και αναστηθηκε και καταφερα να πουλησω το μηχανημα που ειχα. 

 

Ενταξει με στοκ ψυκτρα ο επεξεργαστης και σε ενα τοσο παλαιο κουτι , ειναι νορμαλ να εχει 40 βαθμους. Με αλλαγη κουτιου + παστας θα δεις περιπου 5 με 7 βαθμους λιγοτερους (και σε θερμοκρασια δωματιου κανονικη - οχι σε φουρνο). 

 

Για την καρτα, δεν ειμαι βεβαιος!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.