Jump to content



απορια με εγκατασταση καινουριου ssd


Recommended Posts

παιδια καλησπερα
πηρα εναν καινουριο ssd και εκανα τα εξης βηματα.. Αποσυνδεσα τον hdd εβαλα τον ssd του περασα τα windows εκανα τα tweaks απο ενα σχετικο αρθρο ξανασυνδεσα τον hdd και πλεον κανω boot απο τον ssd.
Τωρα πρωτον πρεπει να περασω παλι ολα τα drivers για μητρικη, καρτα γραφικων, διαφορων περιφερειακων κλπ??
Επισης με αυτο το ahci τι κανω (ελπιζω να μην επρεπε να το κανω πριν απ ολα)??
και κατι τελευταιο τον hdd τον αφηνω οπως ειναι ide?? (ειναι αρκετα παλιος)
 
ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων

 

  •  
 

 

Έγινε επεξεργασία από rastafari
Διόρθωση τίτλου θέματος.
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ξανασύνδεσες τον hdd τι εννοείς? Έχεις και του δύο πλέον? Σε λάπτοπ ή desktop?

Τα Win πως τα πέρασες? Αντιγραφή του δίσκου HDD στον SSD ή έκανες καθαρή εγκατάσταση?

Εάν έκανες καθαρή εγκατάσταση φυσικά και πρέπει να περάσεις όλους τους drivers.

Ο HDD τι είναι? Sata ή IDE?

 

Γράψε αναλυτικά ποιο είναι το σύστημά σου. Από τι αποτελείται ονομαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ξανασύνδεσες τον hdd τι εννοείς? Έχεις και του δύο πλέον? Σε λάπτοπ ή desktop?

Τα Win πως τα πέρασες? Αντιγραφή του δίσκου HDD στον SSD ή έκανες καθαρή εγκατάσταση?

Εάν έκανες καθαρή εγκατάσταση φυσικά και πρέπει να περάσεις όλους τους drivers.

Ο HDD τι είναι? Sata ή IDE?

 

Γράψε αναλυτικά ποιο είναι το σύστημά σου. Από τι αποτελείται ονομαστικά.

ναι πλεον εχω 2.. σταθερο εχω

εκανα κανονικη εγκατασταση 

δεν εχω ιδεα τι ειναι ο HDD αλλα οπως ειπα ειναι 7 χρονια τουλαχιστον

 

CPU: AMD fx 8120

mainboard: M5A87

RAM: 6GB ddr3

Grafic card: R9 saphire 270

PSU: coolermaster V550

Link to comment
Share on other sites

Ο HDD είναι ο hdd που έγραψες. Το ίδιο πράγμα δεν είναι? Και συνδέεται με sata καλώδιο. Για το ide αναφέρεσαι στην επιλογή που έχει το BIOS. Σωστά?

Όταν εκανες την εγκατάσταση των win στον ssd στο BIOS είχες επιλεγμένο ide ή ahci?

 

Edit: Μάλλον το ide είχες επιλεγμένο ε?

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Ο HDD είναι ο hdd που έγραψες. Το ίδιο πράγμα δεν είναι? Και συνδέεται με sata καλώδιο. Για το ide αναφέρεσαι στην επιλογή που έχει το BIOS. Σωστά?

Όταν εκανες την εγκατάσταση των win στον ssd στο BIOS είχες επιλεγμένο ide ή ahci?

δεν εγραψα για καποιον συγκεκριμενο hdd αν καταλαβαινω καλα τι μου λες.. sata καλωδιο παντως εχει

λογικα θα ηταν ide by default

Έγινε επεξεργασία από alexaras92
Link to comment
Share on other sites

πηρα εναν καινουριο ssd και εκανα τα εξης βηματα.. Αποσυνδεσα τον hdd εβαλα τον ssd του περασα τα windows εκανα τα tweaks απο ενα σχετικο αρθρο ξανασυνδεσα τον hdd και πλεον κανω boot απο τον ssd.

Όπως βλέπεις το έχεις γράψεις. Τεσπα δεν είναι αυτό το θέμα μας.

 

Με το ide δεν παίρνει το maximum των δυνατοτήτων του ssd. Έπρεπε να είχες επιλέξει το ahci. (απάντηση σε ερώτημά σου). Αν το αλλάξεις τώρα εν θα μπορείς να μπεις στα win.

 

1. Εάν στον hdd (στον μηχανικό σου δίσκο δηλαδή) έχεις win και θέλεις να μπαίνεις και εκεί αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να το κάνεις μετά την αλλαγή από ide σε ahci. Πριν κάνεις format στον ssd κάνε ότι είναι να κάνεις στον hdd. Κάνε backup τα πάσης μορφής αρχεία σου (email, bookmarks, διάφορα δεδομένα τελοσπάντων) σε εναν 3ο δίσκο ή έναν εξωτερικό δίσκο.

2. Άρα κάνεις format και ξανακάνεις εγκατάσταση τα win στον ssd αφού φυσικά επιλέξεις στο BIOS το ahci πρώτα. Θα κάνεις ξανά τον κόπο για format αλλά μην χαλιέσαι δεν τρέχει τίποτα.

3. Κάνεις format τον hdd και βάζεις εκεί τα αρχεία σου που έκανες backup.

 

Συμβουλή: Πάρε έναν καινούργιο δίσκο hdd γιατί τα 7 χρόνια είναι αρκετά για δίσκο και αν σε αφήσει χρόνους θα κλαις. Όχι ότι δεν μπορείς να το παθεις και με νέο δίσκο, αλλά το θεωρώ ότι είναι πρέπων να το κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις το έχεις γράψεις. Τεσπα δεν είναι αυτό το θέμα μας.

 

Με το ide δεν παίρνει το maximum των δυνατοτήτων του ssd. Έπρεπε να είχες επιλέξει το ahci. (απάντηση σε ερώτημά σου). Αν το αλλάξεις τώρα εν θα μπορείς να μπεις στα win.

 

1. Εάν στον hdd (στον μηχανικό σου δίσκο δηλαδή) έχεις win και θέλεις να μπαίνεις και εκεί αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν μπορείς να το κάνεις μετά την αλλαγή από ide σε ahci. Πριν κάνεις format στον ssd κάνε ότι είναι να κάνεις στον hdd. Κάνε backup τα πάσης μορφής αρχεία σου (email, bookmarks, διάφορα δεδομένα τελοσπάντων) σε εναν 3ο δίσκο ή έναν εξωτερικό δίσκο.

2. Άρα κάνεις format και ξανακάνεις εγκατάσταση τα win στον ssd αφού φυσικά επιλέξεις στο BIOS το ahci πρώτα. Θα κάνεις ξανά τον κόπο για format αλλά μην χαλιέσαι δεν τρέχει τίποτα.

3. Κάνεις format τον hdd και βάζεις εκεί τα αρχεία σου που έκανες backup.

 

Συμβουλή: Πάρε έναν καινούργιο δίσκο hdd γιατί τα 7 χρόνια είναι αρκετά για δίσκο και αν σε αφήσει χρόνους θα κλαις. Όχι ότι δεν μπορείς να το παθεις και με νέο δίσκο, αλλά το θεωρώ ότι είναι πρέπων να το κάνεις.

οκ οποτε ο ssd θελει φορμα (αν και καπου νομιζω ειχα διαβασει οτι γινεται και χωρις φορματ)!! αλλα για τον hdd για να τον εχω απλα για αποθηκευτικο χωρο (δεν θελω να τρεχω win απο κει) μου χαν πει οτι δεν χρειαζεται φορματ 

 

YΓπριν εννοουσα δεν ξερω αν ειναι sata η ide δεν σκαλωσα στα κεφαλαια... xD

Έγινε επεξεργασία από alexaras92
Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις format ακόμα. Κατέβασε από το σαιτ της μητρικής σου (αφού επιλέξεις τι έκδοση win έχεις) τους drivers για sata. Κάνε τους εγκατάσταση. Στη συνέχεια κάνεις reboot και αλλάζεις το ide σε ahci και μπουτάρεις. Αν μπεις έτσι win τότε εισαι οκ. Δεν χρειάζεσαι format.

Link to comment
Share on other sites

Στο τσακ με προλαβες.. Παω να το δοκιμασω αλλιως δεν δουλευε.. Τον hdd να τον εχω σε ide ετσι?

Και κατι αλλο γενικο.. Να εχω προγραμματα αποθηκευμενα στο hdd και να τρεχω απο το ssd δεν γινεται? οπως και με τα προγραμματα τις μητρικης δλδ δεν μπορω να επιλεξω να εγκατασταθουν στον hdd?

Έγινε επεξεργασία από alexaras92
Link to comment
Share on other sites

O ssd και ο hdd θα φαινονται σα δυο διαφορετικοι δισκοι στο συστημα σου. Συνεπως μπορεις να κανεις οτι θελεις με αυτους. Να αποθηκευεις/εγκαθιστας προγραμματα ειτε στον τον εναν ειτε στον τον αλλο δισκο :)

 

Οσο για την παλαιοτητα του hdd, εχει ενα δικαιο ο pasjohn , απλως πληροφοριακα , εχω 2 HDD τον εναν 6.5 και τον αλλον 5.5 χρονια. Δε ξερω εαν θα με αφησουν και θα κοιμηθουν σε τοπο χλοερο ( :p ) ,αλλα φροντιζω τα βασικα και χρησιμοτερα δεδομενα μου να τα εχω σε νεοτερους δισκους (3 εξωτερικους για την ακριβεια). 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Το ide είναι ένα. Ή όλοι οι δίσκοι σε ide ή όλοι σε ahci.

'Οταν λες "Να εχω προγραμματα αποθηκευμενα στο hdd και να τρεχω απο το ssd δεν γινεται?" τι εννοείς? Να ξεκινάς την εγκατάσταση από τον ssd και να επιέγεις τοποθεσία τον hdd έτσι ώστε να μην σου πιάνουν χώρο στον ssd? Ναι μπορείς να το κάνεις.

Έχεις προγράμματα (όπως games) που πιάνουν πολλα giga? Και πόσα? 

Τι χωρητικοτητα έχει ο ssd?

Link to comment
Share on other sites

Το ide είναι ένα. Ή όλοι οι δίσκοι σε ide ή όλοι σε ahci.

'Οταν λες "Να εχω προγραμματα αποθηκευμενα στο hdd και να τρεχω απο το ssd δεν γινεται?" τι εννοείς? Να ξεκινάς την εγκατάσταση από τον ssd και να επιέγεις τοποθεσία τον hdd έτσι ώστε να μην σου πιάνουν χώρο στον ssd? Ναι μπορείς να το κάνεις.

Έχεις προγράμματα (όπως games) που πιάνουν πολλα giga? Και πόσα?

Τι χωρητικοτητα έχει ο ssd?

Ναι αλλα μου χει επιλογη να χω τις πρωτες 3 θυρες ahci και τις επομενες τρεις ide..

120G ειναι

Και αφου μπορω τοτε γιατι δεν μ αναγνωριζει τα προγραμματα ας πουμε της μητρικης που ειναι ηδη περασμενα στον hdd και πρεπει να τα ξαναπερασω οπως ας πουμε για να λειτουργει το ethernet ή να εχω στο hdd winzip και να ανζιπαρω κανονικα απο ssd?

Και τα προσωρινα αρχεια που κΤεβαζω ας πουμε κατι exe ή οτι εχω στην επιφανεια εργασιας γινεται να επιλεξω καπως να αποθηκευονται στον hdd?

Έγινε επεξεργασία από alexaras92
Link to comment
Share on other sites

Τα προγράματα της μητρικής δεν θα τα έχεις στον hdd. Δεν έχει νόημα. Δεν καταλαμβάνουν πολύ χώρο. Εγκατάσταση προγραμμάτων σε άλλον δίσκο κάνουμε τα προγράμματα που καταλαμβάνουν πολλά giga. Έτσι δεν φορτώνεται ο ssd.

Δεν σου αναγνωρίζει τα προγράμματα του hdd γιατί το path είναι διαφορετικό. Εκείνα είναι εγκατεστημένα από τον HDD στον HDD και όχι από τον SSD στον HDD.

Γι αυτό σου είπα να κάνεις format τον hdd. Θα τα μπερδέψεις έτσι. Ξέχασε τα προγράμματα που είχες στον hdd. θα πρέπει να τα κάνεις εκ νέου όλα εγκατάσταση από την αρχή. Αν τα κάνεις απευθείας στον ssd όλα οκ. Αν τα κάνεις εγκατάσταση στον hdd - όπως ο τύπος στο βίντεο - τότε πιθανόν να γίνει μπέρδεμα με τις υπάρχουσες εγκαταστάσεις. Μην μπλέκεις με τέτοια ιστορία.

 

Τώρα αν η μητρική σου έχει την επιλογή σε κάθε θύρα, οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράματα της μητρικής δεν θα τα έχεις στον hdd. Δεν έχει νόημα. Δεν καταλαμβάνουν πολύ χώρο. Εγκατάσταση προγραμμάτων σε άλλον δίσκο κάνουμε τα προγράμματα που καταλαμβάνουν πολλά giga. Έτσι δεν φορτώνεται ο ssd.

Δεν σου αναγνωρίζει τα προγράμματα του hdd γιατί το path είναι διαφορετικό. Εκείνα είναι εγκατεστημένα από τον HDD στον HDD και όχι από τον SSD στον HDD.

Γι αυτό σου είπα να κάνεις format τον hdd. Θα τα μπερδέψεις έτσι. Ξέχασε τα προγράμματα που είχες στον hdd. θα πρέπει να τα κάνεις εκ νέου όλα εγκατάσταση από την αρχή. Αν τα κάνεις απευθείας στον ssd όλα οκ. Αν τα κάνεις εγκατάσταση στον hdd - όπως ο τύπος στο

 - τότε πιθανόν να γίνει μπέρδεμα με τις υπάρχουσες εγκαταστάσεις. Μην μπλέκεις με τέτοια ιστορία.

 

Τώρα αν η μητρική σου έχει την επιλογή σε κάθε θύρα, οκ.

Οκ το πιασα.. Εχω μπλλεξει με τους drivers... Δεν μπορω να τους κανω install τι πρεπει να κανω? αλλιως κανω φορματ και τελειωνω..

Link to comment
Share on other sites

Την βρηκα την ακρη δεν χρειαζοταν οδηγους ουτε φορματ μια χαρα τωρα!!! Οποτε τωρα μαλλον θα κανω φορματ τον hdd για να μαι κομπλε!!! Σε ευχαριστω παρα πολυ!! Και ενα τελευταιαο... Δεν περναω windows ston hdd μετα το φορματ ετσι? απλα τα σβηνω ολα?

 

ΥΓ επισης μου εχει δημιουργηθει και ενας δισκος "system reserved" 100ΜΒ τι ειναι αυτο?

Έγινε επεξεργασία από alexaras92
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ δεν κατέβασες τους drivers?

 

1. Άνοιξε το Device Manager(Διαχείριση συσκευών)

2. Κάνε διπλό κλικ στο IDE/ATAPI controllers

3. Θα βρεις τον Ahci controller και κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις update driver software

4. Έχει 2 επιλογές. Η 2η λέει Browse my computer for software. Ψάχνεις δηλ τον φάκελο που έχεις τους drivers που είχες κατεβάσει. Πατάς next Μέχρι να τελειώσειςτην εγκατάσταση.

5. Κάνεις επαννεκίνηση

 

 

Edit: Αν την βρηκες την άκρη τότε οκ. Όχι δεν περνάς win στον hdd.

Ίσως χρειαστεί να κάνεις ενεργοποιήσεις το ahci από το Registry. Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, σφύρα. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ δεν κατέβασες τους drivers?

 

1. Άνοιξε το Device Manager(Διαχείριση συσκευών)

2. Κάνε διπλό κλικ στο IDE/ATAPI controllers

3. Θα βρεις τον Ahci controller και κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις update driver software

4. Έχει 2 επιλογές. Η 2η λέει Browse my computer for software. Ψάχνεις δηλ τον φάκελο που έχεις τους drivers που είχες κατεβάσει. Πατάς next Μέχρι να τελειώσειςτην εγκατάσταση.

5. Κάνεις επαννεκίνηση

 

 

Edit: Αν την βρηκες την άκρη τότε οκ. Όχι δεν περνάς win στον hdd.

Ίσως χρειαστεί να κάνεις ενεργοποιήσεις το ahci από το Registry. Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, σφύρα. 

αυτο εκανα απο το registry... να σαι καλα αδερφε αν χρειαστω τιποτα αλλο θα γραψω!!

και παλι ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.