Jump to content


Αναβαθμιση με intel g3258 στο pc μου.Αξιζει?


Recommended Posts

Γεια σας παίδες 

 

Πριν λίγο καιρό εστεισα το παρακάτω μηχάνημα

 

CPU:   Intel® Pentium® CPU G3420 @ 3.20GHz

 

RAM:(2)G.SKILL F3-1600C11S-4GIS 4GB DDR3 1600MHZ 

 

GPUGIGABYTE GEFORCE GTX750 GV-N750OC-2GI 2GB GDDR5

 

MBGIGABYTE GA-Z97X-SLI

 

Το μπάτζετ ήταν περιορισμένο!!!!θα ήθελα να μου πείτε εάν αξίζει να αγοράσω τον g3258 (θα τον κάνω και overclock φυσικά)

Χρήματα δεν υπάρχουν τώρα για αγορά i5.

H χρήση που κάνω είναι serf καμιά ταινία και από games μόνο League of Legends

 

Την βοήθεια σας παρακαλώ...... :neo:  :neo:  :neo:  :neo:  :neo:  :neo:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες 

 

Πριν λίγο καιρό εστεισα το παρακάτω μηχάνημα

 

CPU:   Intel® Pentium® CPU G3420 @ 3.20GHz

 

RAM:(2)G.SKILL F3-1600C11S-4GIS 4GB DDR3 1600MHZ 

 

GPUGIGABYTE GEFORCE GTX750 GV-N750OC-2GI 2GB GDDR5

 

MBGIGABYTE GA-Z97X-SLI

 

Το μπάτζετ ήταν περιορισμένο!!!!θα ήθελα να μου πείτε εάν αξίζει να αγοράσω τον g3258 (θα τον κάνω και overclock φυσικά)

Χρήματα δεν υπάρχουν τώρα για αγορά i5.

H χρήση που κάνω είναι serf καμιά ταινία και από games μόνο League of Legends

 

Την βοήθεια σας παρακαλώ...... :neo:  :neo:  :neo:  :neo:  :neo:  :neo:

 

Το μπάτζετ ήταν περιορισμένο και πήρες τέτοια μητρική; Καμιά αναβάθμιση δε χρειάζεσαι γι αυτά που λες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, όταν έρθει η στιγμή να κάνεις μια αναβάθμιση ουσίας κάνε την. Τώρα τζάμπα θα είναι. Κατανοώ ότι το σκέφτεσαι με την λογική "αγοράζω τον νέο, πουλάω τον παλιό, άρα μου έρχεται φτηνά", πρακτικά όμως δεν θα κερδίσεις και τίποτα το τρομερό. Οι Nvidia κάρτες έχουν καλό optimization με low end επεξεργαστές σε DX11, οπότε ήδη θα σου αποδίδει κοντά σε αυτά που μπορεί η κάρτα, ενώ στο μέλλον με το DX12 θα χρειάζεσαι περισσότερους πυρήνες, όχι περισσότερα MHz.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αυτην την μητρικη με την προοπτική της αναβάθμισης.γι αυτο εδωσα τοσα λεφτα.

 

Θα μπορούσες να πάρεις εξαρχής έναν i5 (π.χ 4460)  με μια b85 ή και h81 μητρική και να τελειώνεις. Λάθος κίνηση, δε χρειάζεται να τη "διορθώσεις" με άλλη λάθος. Μείνε όπως είσαι. Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσες να ρίξεις τα λεφτά στην κάρτα γραφικών. Όλες οι εναλλακτικές ήταν καλύτερες. :)

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πάρεις εξαρχής έναν i5 (π.χ 4460)  με μια b85 ή και h81 μητρική και να τελειώνεις. Λάθος κίνηση, δε χρειάζεται να τη "διορθώσεις" με άλλη λάθος. Μείνε όπως είσαι. Σε κάθε περίπτωση θα μπορούσες να ρίξεις τα λεφτά στην κάρτα γραφικών. Όλες οι εναλλακτικές ήταν καλύτερες. :)

Τοσο χαλια ειναι η καρτα γραφικων μου?? :slap:  :slap:

Link to comment
Share on other sites

Τοσο χαλια ειναι η καρτα γραφικων μου?? :slap:  :slap:

 

Για lol που δεν έχει απαιτήσεις δεν είναι τόσο χάλια, για όλα τα άλλα ναι. Τα παραπάνω που έγραψε ο yanni για low end επεξεργαστές, optimization κτλ δεν ισχύουν.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο οτι καταλαβα το καλύτερο ειναι να μεινω με αυτα που εχω και στο μελλον να αγορασω gpu+cpu.Ο g3258 δεν θα μου προσφερει τιποτα παραπανω ακομα και με overclock (σωστα δεν τα λεω???) 

Link to comment
Share on other sites

Για lol που δεν έχει απαιτήσεις δεν είναι τόσο χάλια, για όλα τα άλλα ναι. Τα παραπάνω που έγραψε ο yanni για low end επεξεργαστές, optimization κτλ δεν ισχύουν.

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα αν εχεις αγνοια δεν φταιω.

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω, αλλα αν εχεις αγνοια δεν φταιω.

 

Δεν είναι απάντηση αυτή για να ασχοληθώ. Για όσους διάβασαν πάντως σε μισή γραμμή ποστ είπες ότι παραλίγο ο 3240 να μπουκώνει την ...750 και ότι οι nvidia είναι optimized για ...dx11.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απάντηση αυτή για να ασχοληθώ. Για όσους διάβασαν πάντως σε μισή γραμμή ποστ είπες ότι παραλίγο ο 3240 να μπουκώνει την ...750 και ότι οι nvidia είναι optimized για ...dx11.

Ενώ αυτό που έγραψες πιο πάνω, ένα ξερό "δεν ισχύουν" ήταν τρελό επιχείρημα. Κοίτα, όπως σου είπα, αν έχει άγνοια ή αν δεν καταλαβαίνεις δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Και η αλαζονεία να ξέρεις είναι κακό πράγμα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ενώ αυτό που έγραψες πιο πάνω, ένα ξερό "δεν ισχύουν" ήταν τρελό επιχείρημα. Κοίτα, όπως σου είπα, αν έχει άγνοια ή αν δεν καταλαβαίνεις δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Και η αλαζονεία να ξέρεις είναι κακό πράγμα.

 

Επιθετικό ή αλαζονικό αν προτιμάς θα ήταν να γράψω ότι λες ασυναρτησίες. Αντίθετα, αρκέστηκα στο ουδέτερο "δεν ισχύουν". Το προβληματικό είναι ότι επειδή προφανώς δεν είσαι άσχετος, ξέρεις ότι δεν ισχύουν. Κάποτε ίσως να με ενδιέφερε γιατί λοιπόν ισχυρίζεσαι πράγματα που ξέρεις ότι δεν είναι έτσι, τώρα δεν ασχολούμαι. Ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει 1002 προβλήματα στην καθημερινότητά του, που προφανώς ο κάθε ιντερνετικός συνομιλητής τα αγνοεί. Εύχομαι υγεία και λιγότερα νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Πουλα πρωτα αυτον που εχεις και μετα παρε με + 10-20€ τον g3258.ακομα και mtx..

 

Αφου δεν τον αγορασες εξαρχης  προσπαθησε να την βγαλεις φθηνοτερα τωρα.

(σαν επεξργαστη..οχι συνολικη επιλογη)

 

Περισσοτερο για την εμπειρια..και να δεις στη πραξη τι μπορει να σου προσφερει ενα 33% σε ρολογια σε ο,τι κανεις.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ουδέτερο

Ουδέτερο?

 

ξέρεις ότι δεν ισχύουν

Ορίστε? Ουδέτερος τρόπος να μας πεις ψεύτες?

 

Κάποτε ίσως να με ενδιέφερε γιατί λοιπόν ισχυρίζεσαι πράγματα που ξέρεις ότι δεν είναι έτσι, τώρα δεν ασχολούμαι.

Αυτό δεν είναι αλαζονεία? Μέχρι τώρα με έχεις προσβάλει με 15 τρόπους αλλά στοιχεία για το αντίθετο, μηδέν.

 

Ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει 1002 προβλήματα στην καθημερινότητά του, που προφανώς ο κάθε ιντερνετικός συνομιλητής τα αγνοεί. Εύχομαι υγεία και λιγότερα νεύρα.

Να τος πάλι με τα υπονοούμενα. Και ποια νεύρα άνθρωπε μου; Νομίζεις ότι καίγομαι τόσο για το τι θα πεις; Σιγά μην κηρύξουμε και εθνικό πένθος. Αλλά εντάξει δεν θα μείνει και αναπάντητη η λάσπη που πετάς.

 

post-33281-0-44248300-1434389451_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω ανακωχη guyz!!! 

 

Ο g3258 σε stock καταστασεις, δε θα ειναι και ιδιαιτερη αναβαθμιση. Με την καρτα γραφικων που εχεις θα αποδιδει το ιδιο. Δε θα δεις καμμια διαφορα και θα απορεις για ποιο λογο πηγες στον επεξεργαστη αυτον. 

 

Σε περιπτωση που παρεις μια ψυκτρα καλη να του κανει παρεα, τον πας στα 4,2Ghz , και ισως κερδισεις μερικα fps στο LOL. Δε νομιζω να αξιζει overall το εγχειρημα. 

 

Οταν θα σκεφτεις και περισσοτερο gaming, θα εχει νοημα να πας σε i5-i7 και σε δυνατοτερη καρτα γραφικων. . Για lol μενεις οπως εισαι, δε νομιζω να μη σε καλυπτουν αυτα που εχεις ! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.