Jump to content



Καθαρισμα-Ξεσκονισμα Λαπτοπ


Recommended Posts

Σε γενικες γραμμες ειναι απαραιτητο ή χασιμο χρονου?

Περα ομως απο αυτο επειδη ο μαστορας στο σπιτι ετριψε τοιχους ενω ελειπα και δε σκεπασε το τραπεζι, σηκωθηκε πολυ σκονη και σιγουρα θα χει μπει λογικα και μεσα τωρα, οποτε μαλλον θα χρειαστω.

Πρεπει να δω τωρα βιντεακια youtube για disassembly και να πιασω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λόγος αυτός να το ανοίξεις. Δεν είναι ρουφήχτρα να τροβίσει έτσι την σκόνη. Γύρισέ το ανάποδα και χτύπα λίγο ελαφρά το πληκτρολόγιο.

Συνήθως το ανοίγουμε όταν ανεβάζει πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Αν όμως ντε και καλά θέλεις να το ανοίξεις μόνος σου δες προσεχτικά το βίντεο. Προσοχή στις ταινίες(κυρίως τις μικρές) και τα ρεύματα όταν τις βγάζεις.

Τι ταινίες δεν τις τραβάς. Τα απασφαλίζεις πρώτα, σηκώνοντας την ασφλαεια προς τα πάνω και σιγά σιγά μη την βγάλεις τελείως και σπάσει. Αν σπάσει δεν θα πατάει καλά στη συνέχεια η ταινία και άντε τρέχα μετά.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν σε λειτουργία το λαπτοπ δεν έχεις φόβο. Φύσα το με ένα σπρέι αέρα στο πληκτρολόγιο και είσαι ΟΚ.

Τα λαπτοπ έχουν την εισαγωγή για το σύστημα ψύξης συνήθως από κάτω και εξαγωγή στο πλάι (δεξιά ή αριστερά) ή πίσω.

Το να καθαρίσεις το λαπτοπ δεν είναι και το πιο απλό. Εμένα μου παίρνει δυο με τρεις ώρες και περιλαμβάνει αλλαγή θερμοαγώγιμης και pads καθώς και καθαρισμό ψήκτρας και ανεμιστήρα.

Για σωστό καθαρισμό απαιτείται λύσιμο όλου του μηχανήματος (ξεβίδωμα σε κάθε βίδα) βγάλσιμο του σκληρού,τ ης μπαταρίας, μνήμες RAM, κάρτα ασύρματου δικτύου / bluetooth, DVD κτλ.

 

Είμαι σίγουρος 100% ότι το μηχάνημά σου δεν επηρεάστηκε εφόσον ήταν κλειστό και ότι με ένα φύσημα με σπρέι αέρα θα φύγει όποια σκόνη θα έχει εισχωρήσει κυρίως στο πληκτρολόγιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικες γραμμες Ειναι απαραιτητο ή χασιμο χρονο. Περα ομως απο αυτο επειδη μαστορας σπιτι ετριψε τοιχους ενο ελειπα και δε σπεασει το τραπεζι σηκωθηκε πολυ σκονη κια σιγουρα θα χει μπει λογικα και μεσα τωρα, οποτε μαλλον θα χρειαστω.

 

Πρεπει να δω τωρα βιντεακια youtube για disasembly και να πιασω δουλεια?

 

Οπως ειπαν, αν το λαπτοπ δε βρισκοταν σε λειτουργια, δεν τραβηξε τοση σκονη ωστε να ανησυχεις.

Γενικως, καλο τους κανει ενα καθαρισμα αν εχουν δουλεψει απειρες ωρες. Προσοχη αν χρησιμοποιεις κανενα blower ή πεπιεσμενο αερα, μη φτασουν τα ανεμιστηρια 30,000rpm και χαλασουν. Καλυτερα να τα μπλοκαρεις προσωρινα με κανενα κατσαβιδι, οδοντογλυφιδα, δεματικο, κοκ ιδεες να χεις..!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο για μένα στο disassembly είναι οι ταινίες, καθώς δυσκολεύομαι πάρα πολύ μετά για να κουμπωθούν πάλι. Οι μεγάλες, πχ της οθόνης, είναι βατές. Οι μικρές θέλουν πολύ λεπτούς χειρισμούς και λεπτά δάχτυλα :p Σε ένα παλιό HP με την υπερπροσπάθεια να πει η μικρή ταινία (για το power button), έσπασα το μαύρο κλιπ κ αναγκάστηκα να πάω σε λύση UHU :p (λειτουργεί απροβλημάτιστα έως σήμερα).

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο για μένα στο disassembly είναι οι ταινίες, καθώς δυσκολεύομαι πάρα πολύ μετά για να κουμπωθούν πάλι. Οι μεγάλες, πχ της οθόνης, είναι βατές. Οι μικρές θέλουν πολύ λεπτούς χειρισμούς και λεπτά δάχτυλα :p Σε ένα παλιό HP με την υπερπροσπάθεια να πει η μικρή ταινία (για το power button), έσπασα το μαύρο κλιπ κ αναγκάστηκα να πάω σε λύση UHU :p (λειτουργεί απροβλημάτιστα έως σήμερα).

Ναι αυτή η ταινία στο button θέλει μεγάλη προσοχή. Αυτήν κυρίως εννοούσα στο προηγούμενο post

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαίρετε. Το λαπτοπ μου ανεβάζει σχετικά υψηλές θερμοκρασίες, και πιστεύω θα ήταν καλή ιδέα να ανοιχτεί και να καθαριστεί. Δεν έχει γίνει ποτέ στα 3 περίπου χρόνια που το έχω. Σκέφτομαι να το πάω σε κάποιο μέρος να το αναλάβουν, γιατί μόνη μου δε νομίζω να μπορούσα να το κάνω. Τι θα μου προτείνατε να ρωτήσω και να προσέξω ώστε να ξέρω πως το αφήνω σε ικανά χέρια;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.