Jump to content



επιλογη 5.1 ηχεια για pc


Recommended Posts

 θελω να σε ρωτησω κατι..
επειδη ειχα τα  Logitech Speakers Z-906 μου καήκανε και εδω και 2 μήνες σκεφτομαι να πάρω ενα 5.1 ηχοσυστημα που να είναι και και καλο σε θεμα χρημάτων οπως επισης και στο θεμα ηχου ,,,,,,,,,,και στο gaming και ταινίες και μουσική .......ήμουνα σκεπτικος και ειμαι ανάμεσα στα razer levathian 5.1
Tα λεφτά που μπορώ να διαθέσω ειναι μέχρι 250 ευρο..
αλλα καπιος μου ειπε να μην τα παρω αυτα..
 
και μου [προτεινε 
τα 3 αυτα.
 

http://www.skroutz.g...ifier-C6XD.html

 

http://www.skroutz.g...HF5-1-6000.html

 

http://www.skroutz.g...lab-M-1910.html

 

 

 

αν και μου ειπε  οτι τα καλυτερα εινε  τα  GENIUS SW-HF5.1 6000 WOOD 5.1 SURROUND SYSTEM

 

εσας πια εινε η γνωμη σας;;

 
για τα παιχνιδια και μουσικι και ταινιες θα εινε καλα;;

θα εχω παρα πολυ δυνατο ηχο;;; και σε θεμα ποιοτητας και σε ολα εννοω;;
 
και θα εινε συμβατα με την μητρικι που εχω την  asus  z87  deluxe;; που εχω;;
 
εσεις πια συμβουλευετε  να παρω απο αυτα τα 3;;

 

 

αλλα επισης βρηκα και αυτα 

GENIUS GX GAMING SW-G5.1 3500

 

περα απο αυτο θελω να αγορασω και μια καρτα   ηχου τι μου συμβουλευετε να παρω

SOUND CARD CREATIVE SOUND BLASTER ZX PCI-E

 

h

SOUND CARD ASUS XONAR D2/PM 

SOUND CARD ASUS XONAR D2X/XDT/A

 

 

θα το εκτιμισω [παρα  πολυ αν με βοιθησετε σε ολα  αυτα..

Έγινε επεξεργασία από mikealfonsoos
Link to comment
Share on other sites

γιατι μου προτεινεις τα  Edifier C6XD  και οχι τα Genius SW-HF5.1 6000;;

 

γιατι αυτα τα ηχεια δεν εινε  καλα;;

 

εννοω  τα Edifier C6XD  και   Genius SW-HF5.1 6000;;

 

 

και τι εννοεις  . Με τις έξτρα κάρτες δε θα δεις διαφορά που να αξίζει σε αυτό το budget ηχείων.''';;;

 

εννοεις οτι τα  Edifier C6XD  και   Genius SW-HF5.1 6000 δεν εινε καλα;;

Έγινε επεξεργασία από mikealfonsoos
Link to comment
Share on other sites

αυτα τι διαφορα εχουνε http://www.markit.eu/gr/el/genius-sw-hf5-1-5200-speaker-system-for/v2p7203205c330604

 

 

 

μπορει καπιος να με  βοιθησει

 

 

ειμε αναμεσα στα  GENIUS SW-HF5.1 6000 WOOD 5.1 SURROUND SYSTEM   και  

GENIUS SW-HF5.1 5200 SIX-PIECE WOODEN HOME THEATER SPEAKER WITH MP3 DECODER

 

το  θεμα εινε πιο απο αυτα τα 2 εινε καλυτερο:;

 

απλα το 2 δεν  μπορω να το βρω στην ελλαδα

Έγινε επεξεργασία από mikealfonsoos
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επαιρνα τα edifier η τα microlab. Πολυ καλα, πολυ ποιοτικα και πολυ καλη κατασκευη. Η genius ειναι μια τιμιοτατη μαρκα αλλα για ηχεια πιο μικρου μπατζετ. Αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα, δωστα σε κατι καλυτερο. Οχι οτι ειναι μαπα τα genius, απλα τα αλλα δυο ειναι ανωτερα. Επισης αν χρησιμοποιησεις την οπτικη ινα της μητρικης σου θα παρεις το 100% των δυνατοτητων και των 2 σετ, δεν θα σε "κοψει" καπου η ενσωματωμενη καρτα ηχου. Ακομα και να παρεις αλλη, δεν θα δεις καμια διαφορα.

Αν παρ ολα αυτα εσυ θες καποιο απο τα genius τοτε να παρεις αυτο που μπορεις να βρεις στην ελλαδα. Μονο και μονο να μην μπλεκεις με αποστολες σε περιπτωση που παθουν κατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν παρω τα  microlab   θα εχω καλυτερο ηχο και στα παιχνιδια και στις ταινιες και σε  ολα;;;;  σε σχεση με  τα  genius;;;

 

 

οποτε τι να παρω τα   edifier η τα microlab.

Έγινε επεξεργασία από mikealfonsoos
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλα με τα edifier ακομα καλυτερο! Εγω τα edifier θα επαιρνα στη θεση σου μια και ειναι και διαθεσιμα. Τα microlab ειναι διαθεσιμα μονο σ ενα καταστημα που δεν τα εχει ετοιμοπαραδοτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω διαβασα κακες κριτικες  για τα microlab  ειδικα για την μουσικι

 

και διαβασα και κακες κριτικες και  για τα edifier 

 

πιστευεις οτι τα 

Edifier C6XD  εινε καλυτερα  ακομα απο τα logiteck z906;;

 

πως εισε σιγουρος οτι  τα  

Edifier C6XD  εινε καλυτερα΄΄;;;

 

 

τα Edifier C6XD  θα εινε καλα ομως για το pc gaming;;;;;

 

περα απο την μουσικι και τις ταινιες εννοω

Έγινε επεξεργασία από mikealfonsoos
Link to comment
Share on other sites

Ε αφου εσυ διαβασες κακες κριτικες για τα 2 που σου προτεινονται γιατι δε πας να αγορασεις αυτα που νομιζεις; Σου λενε τα παιδια οτι ειναι αξιολογα και εσυ λες οτι διαβασες κακες κριτικες , και μετα ρωτας ξανα τι να κανεις. 

Εαν δεν εισαι σιγουρος γι'αυτα που σου λενε, πηγαινε βασει κριτικων που διαβασες.

 

Αφου οτι και να σου πουμε ειναι εμφανες οτι θα παρεις αυτα που σου μπηκαν στο ματι εξ'αρχης. 

 

Οι ερωτησεις επισης τυπου "πως εισαι σιγουρος οτι τα ταδε καλυτερα απο τα ταδε" ειναι λιγακι περιεργες.

 

Αυτο θα στο απαντησει μονο το δικο σου αυτι. Βρες καποιο μαγαζι να ακουσεις και τα δυο και να μπορεσεις να κρινεις ποια ειναι καλυτερα για το δικο σου αυτι

 

 

ΥΓ: Στο δικο μου αυτι ειναι μια χαρα τα gtx tytan που εχω 2.1 , μπορει εσυ να τα βρεις αθλια. Σου λενε στανταρ καλες μαρκες τα παιδια , οι οποιες ειδικευονται στο χωρο, και η edifier ειναι μια απο αυτες :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα z906 300+ €  << Edifier S760D 5.1 500+ €.

 

Τα παρακάτω που συγκρίνεις δεν έχουν καμία σχέση με τα z906.

Τα edifier και τα genius παίζουν 170-180€.

 

Τα genius έχουν ένταση και μπορείς να πεις ότι είναι πιο ''πλησιάζουν τα z906'' σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους από

άποψη έντασης.

Τα edifier είναι ποιοτικά (έχουν ενσωματωμένο ράδιο και υποδοχή για sd κάρτα ή usb, αν δεν είχε αυτά θα έπαιζαν σε χαμηλότερη τιμή).

 

Όπως σου είπαν αν μπορείς να τα βρεις στημένα κάπου να τα ακούσεις, το που δεν γνωρίζω να σου πω.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

καπιο συστημα 5.1 που να εινε καλυτερο απο τα z906 υπαρχει..;;;;

 

αν παω σε  Home Cinema  θα εινε καλυτερα ομως;;;

γι  αυτο και θελω να μου  κανετε προτασεις αγορας  

 

μου λετε  οτι  Τα genius έχουν ένταση και μπορείς να πεις ότι είναι πιο ''πλησιάζουν τα z906'' σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους από

άποψη έντασης.

Τα edifier είναι ποιοτικά (έχουν ενσωματωμένο ράδιο και υποδοχή για sd κάρτα ή usb, αν δεν είχε αυτά θα έπαιζαν σε χαμηλότερη τιμή).

 

 

οποτε  εγω τι να παρω;;; τα  edifier η τα   genius;;;;

Έγινε επεξεργασία από mikealfonsoos
Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να  μου κανετε προτασεις αγορας  για  5.1 συστηματα;;;  θελω να παρω κατι καλο ποιοτικο με καλο ηχο  ,,,,πολυ  καλη ενταση  και  γενικος να  μου κρατησει.............

εγω ειχα  τα z906  και δεν ειμουνα ευχαριστημενος  περα απο αυτο και ακριβα  και επισης δεν ειχανε  παρα  πολυ δυνατι ενταση.,........ και  για μενα  300 ευρο δεν αξιζουνε  τα  z906


PX  TA ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ  ΤΟΝ EDIFIER EINE   

Η C6XD είναι ένα ευέλικτο σύστημα ηχείων 5.1 ψυχαγωγίας, επιτρέποντας μια σειρά από εισόδους ήχου για πολλαπλές ανάγκες ήχου και χρήσεις. Συνδέστε μια προεγκατεστημένη κάρτα SD ή USB memory stick για plug and play ήχου, ή συντονιστείτε στο ραδιόφωνο FM με το διεθνές φάσμα συχνοτήτων και τη δυνατότητα να προκαθοριστεί 27 σταθμούς. Το C6XD μπορεί επίσης να συνδεθεί σε οποιαδήποτε συσκευή ήχου χρησιμοποιώντας 3,5 mm βοηθητική θύρα ή με τα μέσα ενημέρωσης κέντρα, κονσόλες και διασκέδασης συσκευές που χρησιμοποιούν την οπτική ή 5,1 συνδέσεις εισόδου. Αυτό το σύστημα ηχείων 5.1 παράγει συνολική ισχύ των 80 watts RMS, με 35 watts που παράγονται από το 6½ ιντσών μονάδας subwoofer. Ένα ασύρματο πολυ-λειτουργικό τηλεχειριστήριο επιτρέπει την εύκολη πρόσβαση για προσαρμογές στον ήχο του μπάσου, πρίμα και έντασης, καθώς και γρήγορες αλλαγές μεταξύ εισόδων ήχου, τραγουδιών, των φακέλων και των αποθηκευμένων καναλιών. Η C6XD είναι το ιδανικό σύστημα ηχείων για να ικανοποιήσει όλες τις ανάγκες ήχου σας.

Χαρακτηριστικά:

  • 5.1 σύστημα ηχείων πολυμέσων με έναν εξωτερικό ανεξάρτητο ενισχυτή
  • Optical audio επιλογή εισαγωγής για συνδεσιμότητα με κονσόλες και τα μέσα ενημέρωσης
  • 3,5 χιλιοστά-βοηθητικών και RCA-3,5 χιλιοστών βοηθητικής επιλογής εισόδου
  • Επιπλέον 3,5 χιλιοστά βοηθητική είσοδο και θύρα εξόδου ακουστικών στην πλευρά του ενισχυτή
  • LED ψηφιακή οθόνη για πληροφορίες καναλιών FM, SUB / Εμπρός / CE / Πίσω / Bass /
  • Treble πληροφορίες trimmer, κύρια ένταση
  • USB και SD Card επιλογές ήχου εισόδου με υποστήριξη ήχου MP3/WMA αρχείων
  • Υπέρυθρο τηλεχειριστήριο για την ένταση, τα μπάσα και τα πρίμα, επιλογή εισόδου, ​​λειτουργία αναπαραγωγής, mute και αναμονής.
  • Ρύθμιση έντασης, επιλογή εισόδου, ​​μπάσα και τα πρίμα επιλογές ρύθμισης βρίσκονται στον ενισχυτή
  • MDF 100% ξύλινο περίβλημα για δύο δορυφόρους και subwoofer για βελτιωμένη απόδοση ήχου
  • Ενσωματωμένο τροφοδοτικό παγκοσμίου χρήσης 
  •  

ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ  ΗΟΜΕ CINEMA ΘΑ ΕΙΝΕ  ΚΑΛΥΤΕΡΑ ;;;;;

 

μπορειτε να μου κανετε προτασεις αγορας;;;   

Link to comment
Share on other sites

καπιο συστημα 5.1 που να εινε καλυτερο απο τα z906 υπαρχει..;;;;

 

αν παω σε  Home Cinema  θα εινε καλυτερα ομως;;;

γι  αυτο και θελω να μου  κανετε προτασεις αγορας  

 

μου λετε  οτι  Τα genius έχουν ένταση και μπορείς να πεις ότι είναι πιο ''πλησιάζουν τα z906'' σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους από

άποψη έντασης.

Τα edifier είναι ποιοτικά (έχουν ενσωματωμένο ράδιο και υποδοχή για sd κάρτα ή usb, αν δεν είχε αυτά θα έπαιζαν σε χαμηλότερη τιμή).

 

 

οποτε  εγω τι να παρω;;; τα  edifier η τα   genius;;;;

 

Δεν ειναι δυνατον να σου πει καποιος τι να παρεις. Σου λενε τα χαρακτηριστικα τους ο καθενας βασει της εμπειριας του και σου λενε πανω-κατω τι διαφορες υπαρχουν με τα υπολοιπα ηχοσυστηματα που κοιτας βασει του μπατζετ σου. 

 

Βασει αυτων που διαβαζεις να σου λενε, γινονται και καποιες προτασεις. Εσυ εισαι αυτος που θα αποφασισει τι θα παρει ομως :) Δε μπορει κανεις να σου πει στεγνα "παρε αυτο" ! 

Και διαβαζω παραπανω απο ενα post που ρωτας το ιδιο πραγμα. 

 

 

μπορειτε να  μου κανετε προτασεις αγορας  για  5.1 συστηματα;;;  θελω να παρω κατι καλο ποιοτικο με καλο ηχο  ,,,,πολυ  καλη ενταση  και  γενικος να  μου κρατησει.............

Κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα σου κρατησει κατι για πολυ καιρο. Ουτε ο ιδιος ο κατασκευαστης. Απο τη χρηση που κανεις θα εξαρτηθουν ολα. Θες all in one λυση απ'οτι καταλαβα. Τα edifier ειναι μια απο αυτες, απλα , εαν εισαι απαιτητικος στο θεμα του ηχου, θα πρεπει να τα ακουσεις Ο ΙΔΙΟΣ για να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα

 

εγω ειχα  τα z906  και δεν ειμουνα ευχαριστημενος  περα απο αυτο και ακριβα  και επισης δεν ειχανε  παρα  πολυ δυνατι ενταση.,........ και  για μενα  300 ευρο δεν αξιζουνε  τα  z906

 

ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑ  ΗΟΜΕ CINEMA ΘΑ ΕΙΝΕ  ΚΑΛΥΤΕΡΑ ;;;;;

Δε νομιζω οτι αξιζει

μπορειτε να μου κανετε προτασεις αγορας;;;   

 

Παραπανω νομιζω οτι μονο προτασεις κανουν τα παιδια !

Link to comment
Share on other sites

οποτε  εγω τι να παρω;;;   Τα genius έχουν ένταση και μπορείς να πεις ότι είναι πιο ''πλησιάζουν τα z906'' σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους από

άποψη έντασης.

Τα edifier είναι ποιοτικά (έχουν ενσωματωμένο ράδιο και υποδοχή για sd κάρτα ή usb, αν δεν είχε αυτά θα έπαιζαν σε χαμηλότερη τιμή

 

πχ  τα  genius εχουνε ενταση  ενω τα   edifier εινε  ποιοτικα

οποτε  εγω τι παρω απο αυτα  τα  2;;;

 

Edifier C6XD  η να παρω τα  GENIUS SW-HF5.1 6000 WOOD 5.1 SURROUND SYSTEM;;

Link to comment
Share on other sites

αυτο εινε το μεγαλο διλιμα μου τι να παρω  Edifier C6XD  η να παρω τα  GENIUS SW-HF5.1 6000 WOOD 5.1 SURROUND SYSTEM;;

 

γιατι τα  edifier εινε ποιοτικα αλλα δεν εχουνε  τιν ενταση που   εχουνε τα     genius 

 

οπως  και τα  GENIUS SW-HF5.1 6000 WOOD 5.1 SURROUND SYSTEM δεν εχουνε  την  ποιοτητα  που  εχουνε  τα  edifier 

 

 

οποτε  εγω τι να παρω;;;αυτο εινε το μεγαλο ερωτημα και το μεγαλο διλημα..


γιατι απλα θελω να παρω ενα 5,1 συστημα  που να εχει και  καλη ποιοτητα   ηχου αλλα και δυνατο  ηχο..

 

εμενα το δωματιο εινε μεσσαιο.,

Link to comment
Share on other sites

:whistling:  :boxed:   :huh:  :unsure:

 

 

οποτε  εγω τι να παρω;;;   

 

 

 

Δεν ειναι δυνατον να σου πει καποιος τι να παρεις. Σου λενε τα χαρακτηριστικα τους ο καθενας βασει της εμπειριας του και σου λενε πανω-κατω τι διαφορες υπαρχουν με τα υπολοιπα ηχοσυστηματα που κοιτας βασει του μπατζετ σου. 

 

Βασει αυτων που διαβαζεις να σου λενε, γινονται και καποιες προτασεις. Εσυ εισαι αυτος που θα αποφασισει τι θα παρει ομως :) Δε μπορει κανεις να σου πει στεγνα "παρε αυτο" ! 

Και διαβαζω παραπανω απο ενα post που ρωτας το ιδιο πραγμα. 

 

 

πχ  τα  genius εχουνε ενταση  ενω τα   edifier εινε  ποιοτικα

οποτε  εγω τι παρω απο αυτα  τα  2;;;

 

 

Ποιοτητα αναζητας και αντοχη στο χρονο. Τα ποιοτικα μαλλον ειναι η λυση για σενα.

 

 

Περιμενε τους ειδικους που θα σε ενημερωσουν καλυτερα. 

 

Υπαρχουν και αλλα 5.1 συστηματα που θα σε ικανοποιησουν καλυτερα , μη κολλας σε αυτα τα 2 μονο.

 

Αυτα που ξερω εγω και εχω ακουσει ειναι αυτα http://www.skroutz.gr/s/317561/Edifier-S550.html αλλα ειναι πανακριβα και εκτος μπατζετ σου

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

εμενα το δωματιο μου εινε μεσσαιο...σαν χωρος εννοω


οποτε σαν ποιοτητα και αντοχη στον χρονο τοτε μαλον παω για  edifier  ετσι;;;

 

οποτε να μην παω για τα  GENIUS SW-HF5.1 6000 WOOD 5.1 SURROUND SYSTEM  ετσι;;

 

επειδι δεν εχουνε την ποιοτητα και την αντοχη οπως εχουνε τα  edifier  σωστα;;;;

Έγινε επεξεργασία από mikealfonsoos
Link to comment
Share on other sites

εμενα το δωματιο μου εινε μεσσαιο...σαν χωρος εννοω

οποτε σαν ποιοτητα και αντοχη στον χρονο τοτε μαλον παω για  edifier  ετσι;;;

 

Περιμενε και μερικες ακομη προτασεις. Ο Giorgos παραπανω φαινεται να ξερει τι σου λεει παντως :) 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.