Jump to content



Μουχλα στο σύστημα w/c


darkfighter

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

πέρισυ τον Σεπτέμβρη έστησα την υδρόψυξή που αποτελείτε από 2 2χ120mm ψυγεία, cpu block και ddc αντλεία. Σήμεα αποφάσισα να του αλλάξω σωλήνες καθώς είχαν θολώσει και ανακάλυψα μούχλα σε πολλά σημεία τους. Η αντλεία και το reservoir είναι καθαρά, όπως και το cpu block απ όσο βλέπω από το πλεξυ που έχει (φυσικά και θα το ανοίξω αργότερα). Η Απορεία μου είναι πως να ελέγξω τα ψυγεία αν έχουν, που φαντάζομαι οτι έχουν και πως να τα καθαρίσω.

Link to comment
Share on other sites

Kill it with fire! :p

 

Σοβαρα ομως, δυο τροποι υπαρχουν για να σκοτωσεις τους μυκητες, υψηλη θερμοκρασια και αιθανολη. Δε ξερω τι θερμοκρασιες αντεχουν αυτα τα ψυγεια αλλα αν ηταν δυνατο θα τα γεμιζα με βραστο νερο και θα το αφηνα για τουλαχιστον 2 λεπτα. Υστερα θα τα περναγα και με διαλυμα αιθανολης (70% νομιζω ειναι το σωστο) και ξεπλυμα με απιονισμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Υποψιαζομαι οτι δεν ειχες ψυκτικο υγρο εμποριου αλλα απιονισμενο-απεσταγμενο νερο ετσι?

To ψυγειο σου την εχει κανει την δουλεια φανταζομαι,βγαλτα και καθαρισετα ολα σε ζεστη σαπουναδα,ξεπλυνε στο τελος καλα με απεσταγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις μουχλα; φωτογραφιες εβγαλες; Τι υγρο ειχες;

 

Απο υγρό χρησημοποιώ WFI με το κόκκινο χαρτάκι.

 

Kill it with fire! :p

 

Σοβαρα ομως, δυο τροποι υπαρχουν για να σκοτωσεις τους μυκητες, υψηλη θερμοκρασια και αιθανολη. Δε ξερω τι θερμοκρασιες αντεχουν αυτα τα ψυγεια αλλα αν ηταν δυνατο θα τα γεμιζα με βραστο νερο και θα το αφηνα για τουλαχιστον 2 λεπτα. Υστερα θα τα περναγα και με διαλυμα αιθανολης (70% νομιζω ειναι το σωστο) και ξεπλυμα με απιονισμενο νερο.

 

Το βραστο νερό το φοβάμαι. Όταν λες αιθανόλη εννοεις οινοπνευμα, έτσι?

 

Υποψιαζομαι οτι δεν ειχες ψυκτικο υγρο εμποριου αλλα απιονισμενο-απεσταγμενο νερο ετσι?

To ψυγειο σου την εχει κανει την δουλεια φανταζομαι,βγαλτα και καθαρισετα ολα σε ζεστη σαπουναδα,ξεπλυνε στο τελος καλα με απεσταγμενο.

 

Όπως είπα και πιο πάνω εχω βάλει WFI red label.

 

Θα ανέβαζα φώτο αλλα δεν την δειχνει αν βαλω λινκ απο το google drive

Link to comment
Share on other sites

Βαλτην ως συνημενη απο την επιλογη εδω. Κοιτα υπαρχουν δυο δρομοι που μπορεις να διαλεξεις, ο δρομος της αλχημιας με νερα WFI η απιονισμενα με silver coil και καθαρισματα με ζεστα νερα ξυδια λεμονια σαπουναδες και διαφορα αλλα τετοια και ο δρομος σωστος με σωστα premixed η concentrated υγρα για να γεμισεις το συστημα σου, με χρωμα η χωρις αναλογα τις ορεξεις σου και καθαρισμα με αυτο http://mayhems.co.uk/store/mayhems-blitz-pro.html. Ειναι ο μονος τροπος να μην μπλεξεις ΠΟΤΕ ξανα το watercooling με την κηπουρικη. Βεβαια εσυ διαλεγεις τι θα κανεις στο τελος απλα εγω σου τι ειναι το καλυτερο. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το βραστο νερό το φοβάμαι. Όταν λες αιθανόλη εννοεις οινοπνευμα, έτσι?

 

Ναι το οινοπνευμα εννοω! Και γω θα το φοβομουν το βραστο νερο, αλλα πριν το αποριψεις κανε ενα googlarisma μπας και συνισταται απο ειδικους επι του θεματος.

Θα ηθελα και γω να δω μερικες φωτο παντως, οταν εχεις την ευκαιρια ανεβασε τες

Link to comment
Share on other sites

Ναι το οινοπνευμα εννοω! Και γω θα το φοβομουν το βραστο νερο, αλλα πριν το αποριψεις κανε ενα googlarisma μπας και συνισταται απο ειδικους επι του θεματος.

Θα ηθελα και γω να δω μερικες φωτο παντως, οταν εχεις την ευκαιρια ανεβασε τες

 

Φώτο δεν με αφήνει να ανεβάσω,αποτυγχανει συνεχεια. Παρτε λινκ απο G Drive:

 

https://drive.google.com/file/d/0B6QfafQVHfMFekE3cUVjclVTS3VhWTFfQ05kT240aW1LZDJz/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B6QfafQVHfMFUFRfZE9rYlEzM3M/view?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι περίεργο το πως δημιουργήθηκε έτσι η μούχλα, όμως... Η μούχλα θα μπορούσε να δημιουργηθεί αν υπήρχε κενό και δεν κάλυπτε το υγρό όλο τον σωλήνα, μήπως δεν επαρκούσε το υγρό και σε κάποια σημεία είχε κενό και από την υγρασία δημιουργήθηκε αυτό το πράγμα ή είχες αρκετές φυσαλίδες μέσα στο σύστημα? Γιατί αν θα δούμε τους σωλήνες είναι περίπου η μισή πλευρά μουχλιασμένη και η άλλη μιση θολή. Από εκεί που περνούσε το υγρό είναι θολή δεν μπορεί να μουγλιάσει κάτι αν δεν στεγνώνει συνέχεια. Αν υπήρχε ροή του υγρού δεν θα μπορούσε να δημιουργηθεί δλδ.

Αν πάλι είναι αυτό που λέω ίσως έχεις και στα ψυγεία αυτό το φαινόμενο αλλα ίσως και όχι ανάλογα που τα είχες τοποθετημένα, αν δλδ τα είχε πάνω ψηλά ή κάτω και με το σταμάτημα του συστήματος έμεναν κενά αέρος λόγω της έλλειψης επαρκούς υγρού.

Έγινε επεξεργασία από kazaboy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πάνω απο τον μισό χρόνο το pc είναι σβηστό καθώς σπουάζω Αγγλία και δεν το έχω μαζί μου.Θα μπορούσε να είναι αυτός ο λόγος που έγινε αυτό?

 

@fatalara Διαφανος generic σωλήνας (οι καινούριοι είναι Masterkleer) και είχε και mayhems red and blue χρώματα μέσα.

Έγινε επεξεργασία από darkfighter
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισός χρόνος σε ακινησία + κενά αέρος στο σύστημα = μούχλα στο loop (βρέθηκε ο υπαίτιος)

 

Τον συνδιασμός των χρωμάτων δεν κατάλαβα, ήθελες να βγάλεις άλλη απόχρωση?

Masterkleer είχα κι εγώ αλλά δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα έκτος του ότι μετά από καιρό έβαψαν από το υγρό (κόκκινο χρώμα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πάνω απο τον μισό χρόνο το pc είναι σβηστό καθώς σπουάζω Αγγλία και δεν το έχω μαζί μου.Θα μπορούσε να είναι αυτός ο λόγος που έγινε αυτό?

 

@fatalara Διαφανος generic σωλήνας (οι καινούριοι είναι Masterkleer) και είχε και mayhems red and blue χρώματα μέσα.

Φιλε αν θες να καθαρισεις αυτα τα πραγματα σιγουρα και οχι στο περιπου, μονο mayhems blitz. Ξερω οτι γινομαι κουραστικος με αυτο το προιον αλλα αν θες να κανεις σωστη δουλεια για το συστημα σου ειναι η μονη σιγουρη λυση ειδικα αν σε ενδιαφερει και το χρωμα στο υγρο, το παστελ mint green που εχω στο συστημα εδω και 6 μηνες ειναι οπως το εβαλα την πρωτη μερα αφου το blitz εβγαλε οτι καταλοιπο μπορεις να φανταστεις απο τα ψυγεια και δεν μιλαω μονο για κομματακια, το υγρο μπηκε μεσα διαφανο σαν νερο και βγηκε μπλε σαν αυτο που εχουμε εδω στο thelab, μετα συνδεεις γεμιζεις με το δευτερο καθαριστικο που εχει μεσα κανεις δυο 12ωρα τρεξιματα  γεμιζεις με το αγαπημενο σου υγρο και δεν υπαρχει περιπτωση να παθει τπτ. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μισός χρόνος σε ακινησία + κενά αέρος στο σύστημα = μούχλα στο loop (βρέθηκε ο υπαίτιος)

 

Τον συνδιασμός των χρωμάτων δεν κατάλαβα, ήθελες να βγάλεις άλλη απόχρωση?

Masterkleer είχα κι εγώ αλλά δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα έκτος του ότι μετά από καιρό έβαψαν από το υγρό (κόκκινο χρώμα).

 

Τους είχα και στο παρελθόν, περα απο αυτό δεν είχα άλλο θέμα και εγώ.

 

Φιλε αν θες να καθαρισεις αυτα τα πραγματα σιγουρα και οχι στο περιπου, μονο mayhems blitz. Ξερω οτι γινομαι κουραστικος με αυτο το προιον αλλα αν θες να κανεις σωστη δουλεια για το συστημα σου ειναι η μονη σιγουρη λυση ειδικα αν σε ενδιαφερει και το χρωμα στο υγρο, το παστελ mint green που εχω στο συστημα εδω και 6 μηνες ειναι οπως το εβαλα την πρωτη μερα αφου το blitz εβγαλε οτι καταλοιπο μπορεις να φανταστεις απο τα ψυγεια και δεν μιλαω μονο για κομματακια, το υγρο μπηκε μεσα διαφανο σαν νερο και βγηκε μπλε σαν αυτο που εχουμε εδω στο thelab, μετα συνδεεις γεμιζεις με το δευτερο καθαριστικο που εχει μεσα κανεις δυο 12ωρα τρεξιματα  γεμιζεις με το αγαπημενο σου υγρο και δεν υπαρχει περιπτωση να παθει τπτ. 

 

Το σκέφτομαι σοβαρά να πω ητν αλήθεια, αλλά το ρημάδι κάνει 35Ε χωρις τα μεταφορικά, και θα μπορούσα να το είχα φέρει απο την Αγγλία πριν γυρίσω μια εβδομάδα πριν!

 

Για την ώρα περάστηκε μια με σοδα+ξύδι και μια με οινοπνευμα+νερό και μια με απεσταγμενο μονο, περα απο τα γνωστά μαυράκια, έβγαλε και κάτι χορταρένιο... Not good!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν θες να καθαρισεις αυτα τα πραγματα σιγουρα και οχι στο περιπου, μονο mayhems blitz. Ξερω οτι γινομαι κουραστικος με αυτο το προιον αλλα αν θες να κανεις σωστη δουλεια για το συστημα σου ειναι η μονη σιγουρη λυση ειδικα αν σε ενδιαφερει και το χρωμα στο υγρο, το παστελ mint green που εχω στο συστημα εδω και 6 μηνες ειναι οπως το εβαλα την πρωτη μερα αφου το blitz εβγαλε οτι καταλοιπο μπορεις να φανταστεις απο τα ψυγεια και δεν μιλαω μονο για κομματακια, το υγρο μπηκε μεσα διαφανο σαν νερο και βγηκε μπλε σαν αυτο που εχουμε εδω στο thelab, μετα συνδεεις γεμιζεις με το δευτερο καθαριστικο που εχει μεσα κανεις δυο 12ωρα τρεξιματα  γεμιζεις με το αγαπημενο σου υγρο και δεν υπαρχει περιπτωση να παθει τπτ. 

 

Fatalara το πρώτο μέρος του blitz έχει pH 2 γι αυτό βγαίνει μπλέ το υγρό. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή του το πρώτο μέρος χρησιμοποιείται μόνο μια φορά, σε καινούρια ψυγεία. Για κανονικό καθάρισμα μόνο part 2.

 

Δεν ακούγεται κακή συμβουλή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μπλε-πρασινη αποχρωση ειναι απο τα χημικα καταλοιπα επεξεργασιας που ειναι μεσα στα ψυγεια και περνανε στο συστημα με τον καιρο εξου και η μπλε-πρασινη αποχρωση που υπαρχει στο εσωτερικο των σωληνων ακομα και αν βαλεις clear υγρο, αυτο τουλαχιστον μου ειπε το παλικαρι στη mayhems και ειναι ο Νο1 υπευθυνος για αλλοιωση στο χρωμα του υγρου. Τα δικα μου ψυγεια να φανταστεις ειχαν ηδη 3 χρονια λειτουργιας και 3 καθαρισμους με κομπογιανιτικα σκευασματα και παλι βγηκαν μπλε. Αυτο το λεει νομιζω και στο βιντεο στην επιδειξη του προιοντος.

 

Φυσικα ειναι μονο για μια φορα και το part 1 σου φτανει για 1 τετραπλο + τριπλο 60mm ακριβως. Το part 2 σου φτανει για 4 καθαρισμους.

 

Για μενα το να δωσεις 45 ευρω εξτρα για μια φορα για κατι που θα στα κανει ολα λαμπα η να δωσεις κατι παραπανω για ενα υγρο της mayhems που θα βαλεις σε ενα συστημα υδροψυξης 500 ευρω δεν ειναι τπτ. Βεβαια υπαρχουν και αντιθετες αποψεις αλλα οπως βλεπεις κατα καιρους σε διαφορα forum συνοδευονται απο παρατραγουδα. Η συμβουλη μου ειναι καλυτερα να πληρωσεις περισσοτερα στο υγρο και στο σωληνα παρα στα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν διαφωνούμε πουθενά και γω πιστεύω οτι είναι ένα πολύ καλό προϊόν που καλύπτει ένα κενό που υπήρχε στην αγορά. Ειδικά για τον χρήστη που θέλει να το παίξει με ασφάλεια και χωρίς πολύ κόπο. 

 

Ωστόσο όταν μπαίνει διαφανές όξινο υγρό σε ψυγείο και βγαίνει με ελαφρία πράσινη-μπλέ απόχρωση το πρώτο πράγμα που υποθέτεις δεν είναι κατάλοιπα αλλά copper sulphide. Είναι ένδειξη οτι ο χαλκός έχει αντιδράσει με το όξινο υγρό (και κατα συνέπεια έχει 'φάει' λίγο χαλκό).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.