Jump to content


Nvidia GTX 980 Ti


Recommended Posts

Γενικα δε καταννοω το γιατι να τις διωξεις πριν μαθεις τα χαρακτηριστικα της επερχομενης. Απο τις φημες και μονο; 

 

@icy20 , εχεις ξαναμιλησει για το συλλογισμο σου και το "μικροβιο" του καινουριου με το μικροτερο δυνατο κοστος, αλλα ειναι λαθος πριν μαθεις πληρη χαρακτηριστικα να φοβασαι μη χασεις κανα 50ρικο και να πουλας μια τοπ καρτα, απλα επειδη ακουσες οτι η αλλη θα ειναι 15% ταχυτερη. Μπορει να επιφυλασσει εκπληξεις... 

Παρολα αυτα εν μερει , συμμεριζομαι το συλλογισμο , διοτι εχει τη λογικη του , αρκει να ξερεις οτι δε πουλας κατι για να παρεις "γουρουνι στο σακι" ;) 

Μπορει απο τις φημες τιποτα να μην ειναι αληθινο και να ειναι σουπερ ντουπερ η επερχομενη 1080 , αλλα το μονο σιγουρο ειναι πως για "ti" θα περιμενεις πολυ ακομη...

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Αυτα μου ειναι γνωστα. Γιαυτο δεν θα χαλαστω αν βγει μουφα. Θα μεινω με τις 970 οσο χρειαστει και ειμαι κομπλε. Ιδια αποδοση εχω. Αν χρειαστει να παω στο αλλο σπιτι ξηλωνω την μια και την παω και την ξαναφερνω οταν επανελθω :p

Link to comment
Share on other sites

Καθε επομενη καρτα (μικρη) ειναι 10-15% ταχυτερη απο την προηγουμενη μεγαλη. 

Οταν εχουμε και πτωση nm τοτε αυτο παει επι χ2 δηλαδη 25-30% η νεα μικρη απο την γρια μεγαλη. 

 

Καθε 9-10 μηνες η nvidia βγαζει κατι ταχυτερο....

 

Ιουνιο τα μικρα GP104 (που καθυστερησαν λογο τoυ gddr 5x), Δεκεμβριο ο Τιτανας GP100, και Φεβρουαριο το μεγαλο gaming.

 

To Full Gaming GP100 θα ειναι χαλαρα 80 % ταχυτερο σε καταστασεις gaming απο το GTX Titan X...

 

Ειμαι ετοιμος για pre order!!!!!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Εμενα παντως αυτες οι κινησεις μου φαινονται δελεαστικες (να τσιμπησω αργοτερα μια 980ti δηλαδη). Θα φαω το μπουκαλι μου , αλλα με τη διαφορα , ισως κανω τραμπα τον 4590 με καποιον "κ" επεξεργαστη.

 

Αφου βολευεσαι με σεταπ δυο καρτων εισαι κομπλε. :) 

πριν 7 λεπτά, το μέλος sebastian έγραψε:

δηλαδη 25-30% η νεα μικρη απο την γρια μεγαλη. 

 

Θα ελεγα πως ειναι γενναια η διαφορα αυτη που αναφερεις. Ακομη και 15% ταχυτερη να ειναι , ειναι progress. Δε νομιζω να ειναι χαζη η nvidia να δωσει σε τιμη χαμηλοτερη απο αυτη που δινοταν η ti , +30% επιδοσεις. Εκτος και αν πλεον η "1080" θα δινεται σε τιμη ti , η "ti" σε τιμες τιτανα...

Κατσε να δουμε τι θα κανει η κοκκινη και να μη μενει και αυτη στα λογια. ΑΣ ελπισουμε οτι θα ειναι δυσκολα τα πραγματα για την nvidia (γιατι θα εχει καλο αντικτυπο στις τιμολογησεις της - για τους καταναλωτες φυσικα).

Φανταζομαι οτι το στηριζεις σε διαφορες τυπου 780ti  ----> 980 . Αν ειναι τοσες και εδω (δε ξερω αν σκεφτονται ακριβως το ιδιο και στην πρασινη πλευρα) , θα ειναι goooood deal

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καταλαβαίνω απόλυτα. Πρέπει κάποιος να κάνει θυσίες για να μπορέσει να πάρει τις καινούριες σε καλή διαφορά τιμής.

 (όποιος κάνει αυτές τις θυσίες, pm me, ψάχνω μια φθηνή 980ti)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Lazy Dog said:

Η καλυτερη αγορα που εχω κανει ever....

 

Με αυτα που διαβαζω, συνεχιζω να πιστευω οτι θα παω κατευθειαν στην νεα Ti...

 

 

Εγω νομιζω οτι οι καλυτερες καρτες που ειχες ηταν της Κουραδ-ΑΤΙ. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Εγώ το καταλαβαίνω απόλυτα. Πρέπει κάποιος να κάνει θυσίες για να μπορέσει να πάρει τις καινούριες σε καλή διαφορά τιμής.

 (όποιος κάνει αυτές τις θυσίες, pm me, ψάχνω μια φθηνή 980ti)

Εδω τιθεται το εξης θεμα. Τι θελεις να παιζεις; Παιχνιδια; Η γραφικα και benchmarks; Αν καιγεσαι να εχεις αμεσως μολις βγει η καινουρια γενια ενα καινουριο υψηλοτερο σκορ στο firestrike πχ, ε τοτε κατσε και περιμενε και θυσιασε και τοσους μηνες gaming για να μη χασεις λεφτα. Αν ομως σ ενδιαφερει να παιζεις παιχνιδια ειτε για απλη ολιγοωρη διασκεδαση, ειτε για λιωσιμο, ε τοτε δεν μενεις χωρις καρτα. Βεβαια φταιει και το γεγονος οτι πολλοι διαβαζουν κατι δηλωσεις του τυπου "καλα με το που βγει η καινουρια γενια η σημερινη θα παει απατη και θα σερνεται και δε θα παιζει τιποτα" κλπ κλπ και τις πιστευουν. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Ορεστη απο την κοκκινη η καλυτερη αγορα ηταν η 7970

Για μένα ήταν η 290Χ Απίστευτη κάρτα.

Τωρα όσο αφορά τις  καινούργιες που θαααα έρθουν εγώ μένω με το sli μου και άσε τον Ορεστη να ετοιμάζεται για preorder στο day one. 

:p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη παιζω τα παντα ολα στα 1080p@144Hz χωρις να θυσιασω κατι κ χωρις να πειραξω ρολογια...

 

Δεν νομιζω μεχρι την επομενη Ti να αντιμετωπισω καποιο προβλημα σε οτι εχει να κανει με το gaming

 

Τωρα αν βγαλει κανα λαγο η πρασινη κ μας αφησει ολους με το σαγονι στο πατωμα, το ξανασυζηταμε :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντος δεν την εδωσα γρηγορα για να μην χασω το 50αρικο ουτος η αλλος το ενα 50αρικο απο τα 550 το εφαγα σε σουβλακια  :hehe:  :hehe:

 

Απλα την εδωσα!Το οτι δεν την παλευω μια τωρα αυτο ειναι αλλο θεμα  :hehe: εβαλα ssd στο ps3 μπας και παει λιγο σα μπροστα στα loading :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επαναφέρω το νήμα για να μοιραστώ μαζί σας την αντιμετώπιση που έτυχα από την EVGA EU.

Στις 27 Ιουλίου η μια από τις 2 980 Ti μου παρέδωσε πνεύμα (οι λεπτομέρειες δεν έχουν σημασία)

Επικοινώνησα λοιπόν με evga και με μόλις 2 email και συνοπτικές διαδικασίες  πήρα έγκριση για RMA 

Την επομένη στις 28 δλδ η κάρτα ήταν στο κουτάκι της, πήγε ΕΛΤΑ και με μόλις 15€ ξεκίνησε το ταξίδι της για Γερμανία.

Σήμερα μια εβδομάδα ακριβώς, πριν από λίγο μου ήρθε email που με ενημέρωσαν, ότι η κάρτα μου ελέγχθηκε, αντικαταστάθηκε και έχει ηδη ταχυδρομηθεί στην διεύθυνση μου.

Επίσης την είχαν κάνει ήδη register στο account μου και να το ελέγξω.

 

Μετά απ όλα αυτά ας μου πει κάποιος γιατί δεν πρέπει να ψωνίζω, (τουλάχιστον τέτοια είδη) από εξωτερικό.

Καλά και χρυσά τα ελληνικά καταστήματα αλλά τέτοια αντιμετώπιση και σε τόσο λίγο χρόνο δεν πιστεύω ότι θα είχα.

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.